Jak długo utrzymuje się kaszel po COVID-19? Fakty i mity

Napisano 11.01.2022 | Asystent Medyczny | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Kaszel to, tuż obok gorączki i utraty węchu, jeden z „klasycznych” objawów choroby COVID-19 [1]. U niektórych osób dolegliwość ta jednak utrzymuje się dłużej, nawet po całkowitym przechorowaniu. PO czym rozpoznać kaszel przy COVID-19? Jak długo może się utrzymywać kaszel po przechorowaniu COVID-19? Jaki objaw jest charakterystyczny dla COVID, kaszel suchy czy mokry? Sprawdź fakty i mity na ten temat. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Kaszel przy COVID-19 – jak go rozpoznać?

Uporczywy suchy kaszel występuje u około czterech na dziesięć osób chorujących na COVID-19 [1]. Można go poznać po tym, że pojawia się kilka razy dziennie i trwa przez pół dnia lub nawet dłużej. Ponieważ kaszel stanowi jeden z głównych sposobów rozprzestrzeniania się koronawirusa, osoby, u których zaobserwowano ten objaw, powinny jak najszybciej wykonać test na koronawirusa oraz do czasu otrzymania wyniku negatywnego poddać się kwarantannie. 

Czytaj także:

Pacjent, u którego wystąpiły objawy wskazujące na chorobę COVID-19, powinien jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Na szczęście w dzisiejszych czasach dostęp do lekarzy ogólnych oraz specjalistów jest o wiele prostszy niż dawniej. Wizyta u lekarza może mieć postać teleporady – po opisaniu objawów chory otrzyma skierowanie na test na koronawirusa bez konieczności wychodzenia z domu, co znacznie zmniejsza ryzyko zarażenia innych. W podobny sposób działa recepta przez internet – jeśli pacjentowi skończył się stosowany dotychczas lek i potrzebuje nowego opakowania, nie musi oczekiwać długo w kolejce do gabinetu. Wystarczy wnioskować online o jego przepisanie. 

Czy po przechorowaniu koronawirusa może zostać kaszel?

Tak. Po zakażeniu SARS-CoV-2 i przechorowaniu COVID-19 może wystąpić tzw. zespół po COVID (długi COVID). Jego charakterystyczne objawy to przewlekły kaszel, a także różne inne dolegliwości, takie jak np.: chroniczne zmęczenie, duszność, przewlekły ból oraz zaburzenia funkcji poznawczych [2]. Jak długo utrzymuje się kaszel po COVID? Ile trwa chroniczne zmęczenie, a także inne objawy zespołu po COVID? Na to pytanie odpowiadamy niżej. 

Przyczyny kaszlu po przechorowaniu COVID-19 są wciąż badane, ostatnie doniesienia naukowców mówią o możliwym uszkodzeniu przez SARS-CoV-2 nerwów czuciowych nerwu błędnego, a także reakcji neurozapalnej, która może wpływać na różne regiony mózgu i prowadzić do nadwrażliwości dróg kaszlowych [2]. 

Kaszel przy COVID-19 a najnowsze mutacje wirusa 

Zgodnie z doniesieniami ze świata nauki najnowszy wariant wirusa SARS-CoV-2 – Omikron nie powoduje aż tak poważnych objawów, jak wcześniejsze mutacje [3]. Symptomem, który może wskazywać na zarażenie najnowszą mutacją koronawirusa, jest drapanie w gardle. COVID-19 w najnowszej odmianie powoduje także dodatkowo: nieżyt nosa, suchy kaszel oraz ból mięśni w dolnej partii pleców [3].

Niestety Omikron stanowi poważne zagrożenie dla osób będących w podeszłym wieku oraz chorujących przewlekle. A ponieważ ta odmiana koronawirusa rozprzestrzenia się szybciej w porównaniu z innymi wariantami, w obliczu nowej mutacji należy tym bardziej stosować środki ostrożności takie jak: dbałość o higienę, zachowanie dystansu społecznego oraz noszenie w miejscach publicznych maseczki ochronnej [3]. Kluczowe znaczenie mają także szczepienia profilaktyczne przeciw COVID-19. 

Jak długo utrzymuje się kaszel po COVID-19?

To, jak długo kaszel po COVID-19 może się utrzymywać, jest bardzo indywidualną kwestią. Badania pokazują, że suchy kaszel po COVID-19 może trwać do kilku tygodni lub nawet miesięcy po zakażeniu. To jednak niejedyny objaw tzw. zespołu po COVID – poza kaszlem po przechorowaniu mogą nadal występować także dolegliwości takie jak: ból, duszności, zaburzenia funkcji poznawczych, zmęczenie [2]. 

Czy leczenie kaszlu przy koronawirusie standardowymi syropami jest skuteczne?

Niestety brak wystarczających dowodów na to, aby standardowe leki łagodzące kaszel dostępne na rynku były skuteczne w walce z kaszlem przy koronawirusie [2]. Brytyjski National Institute for Health and Care Excellence zaleca, aby pacjenci, u których wystąpił ostry kaszel, stosowali tylko miód lub ewentualnie leki przeciwkaszlowe zawierające pochodne opioidowe (np. kodeinę) [4], należy jednak mieć świadomość, że przyjmowanie tego typu substancji może się wiązać z ryzykiem uzależnienia i nadużywania, a także licznymi skutkami ubocznymi [5]. Obecnie trwają badania nad neurologicznymi mechanizmami, które prowadzą do rozwoju tak charakterystycznego dla COVID kaszlu bez gorączki, testowane są także nowe leki przeciwzapalne oraz neuromodulatory – zdaniem naukowców można rozważyć ich zastosowanie nie tylko w leczeniu kaszlu, ale także w terapii innych objawów zespołu po COVID [2].

Czy możliwe jest chorowanie na COVID-19 bez kaszlu?

To prawda, że najczęściej występującymi objawami choroby COVID-19 są gorączka oraz męczący kaszel, jednak statystyki pokazują, że u ponad połowy osób dorosłych oraz u około trzech czwartych dzieci z COVID-19 w przebiegu choroby nie występuje kaszel [1]. Chorowanie na COVID-19 bez kaszlu, ani nawet bez żadnych innych widocznych objawów [7] jest więc możliwe. Naukowcy z całego świata wciąż pracują nad opracowaniem możliwych i skutecznych metod leczenia COVID-19. 

Bibliografia do artykułu:

  1. https://covid.joinzoe.com/post/is-a-persistent-cough-a-symptom-of-covid-19 
  2. Song, W. J. et al. Confronting COVID-19-associated cough and the post-COVID syndrome: role of viral neurotropism, neuroinflammation, and neuroimmune responses. The Lancet. Respiratory medicine, 9(5), 533–544 (2021)
  3. https://pulsmedycyny.pl/wariant-omikron-jakie-daje-typowe-objawy-1136705
  4. National Institute for Health and Care Excellence in collaboration with NHS England and NHS Improvement Managing COVID-19 symptoms (including at the end of life) in the community: summary of NICE guidelines. The BMJ (2020)
  5. Song W. J., Chung K. F. Pharmacotherapeutic options for chronic refractory cough. Expert Opinion on Pharmacotherapy 21: 1345-1358 (2020)
  6. https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/koronawirus-co-o-nim-wiemy 
  7. https://www.webmd.com/lung/covid-19-symptoms#1

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.