Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Szczepionki, podobnie jak przyjmowane leki, mogą powodować u przyjmujących je osób różnego rodzaju skutki uboczne. Działania niepożądane nazywane są inaczej niepożądanymi odczynami poszczepiennymi (NOP). Podobnie wygląda sprawa w przypadku szczepienia przeciw COVID-19 szczepionką, którą opracowali naukowcy w trakcie trwającej pandemii. Skuteczność szczepionek jest wysoka – szczepienie zmniejsza ryzyko zachorowania na COVID-19, a także chroni przed ciężkim przebiegiem choroby i śmiercią, jednak nadal szczepionki są dla wielu osób przyczyną licznych kontrowersji, zwłaszcza jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Jakie są najczęstsze objawy po szczepieniu na Covid i co zrobić w przypadku ich wystąpienia? Ile po szczepieniu na Covid objawy choroby mogą się utrzymywać? Sprawdź więcej w naszym artykule!
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Objawy po szczepieniu na COVID-19 – skąd się biorą i kto jest na nie narażony?
Szczepionka przeciw COVID-19 chroni osobę, która została zaszczepiona, przed ciężkim przebiegiem choroby oraz zgonem, ponadto zmniejsza ryzyko zachorowania. Nierzadko osoby zaszczepione przechodzą chorobę bezobjawowo lub mają niewielki kaszel, czy też obserwuje się u nich katar czy kichanie. Odczyn poszczepienny jest normalną reakcją fizjologiczną organizmu na przyjętą szczepionkę. Z kolei NOP to pojawiające się zaburzenia w stanie zdrowia – może nim być np. trwająca kilka dni gorączka. Warto więc mieć na uwadze fakt, że po szczepieniu przeciw COVID-19, podobnie, jak po każdej innej szczepionce, mogą wystąpić niepożądane objawy, które jednak w większości przypadków ustępują po kilku dniach. U części osób, które przyjęły szczepionkę, objawy po szczepieniu na Covid mogą jednak nie wystąpić wcale.
Wiele osób zadaje sobie pytanie, ile godzin po szczepieniu na Covid mogą wystąpić objawy. Pierwsze objawy po podaniu szczepionki pacjenci mogą odczuwać zaraz po szczepieniu w postaci bólu ramienia w miejscu podania szczepionki. Wystąpić może ponadto zaczerwienienie oraz ból bezpośrednio wokół miejsca podania szczepionki. U niektórych osób po podaniu szczepionki może wystąpić jednak silna reakcja alergiczna, choć trzeba wiedzieć, że pojawia się ona stosunkowo rzadko. Jej objawem są trudności z oddychaniem, ponadto może wystąpić silna wysypka na całym ciele. Pozostałe symptomy po przyjęciu szczepionki występują najczęściej w ciągu kilkunastu godzin od podania zastrzyku.
W przypadku wystąpienia objawów po szczepieniu, jak również w innych sytuacjach, niezbędna okazać się może pomoc lekarza, który wypisze potrzebne leki. W przypadku, kiedy stan zdrowia nie pozwala na stacjonarną wizytę u lekarza, zaleca się przebywanie w domu i odpoczynek pacjenta. W takiej sytuacji rozwiązaniem może okazać się recepta przez internet. To wygodny sposób, dzięki któremu można szybko otrzymać niezbędne leki – bez osobistego kontaktu z lekarzem.
Jakie są najczęstsze objawy po szczepieniu na COVID-19?
Wiele osób po przyjętej szczepionce zastanawia się, jakie są najczęstsze objawy po szczepieniu na Covid. Warto na wstępie zaznaczyć, że najczęściej obserwowane objawy niepożądane to takie, które mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 osób. Po szczepieniach pacjenci najczęściej obserwują krótkotrwały ból w miejscu szczepienia, a także zaczerwienienie oraz widoczny gołym okiem obrzęk w miejscu wkłucia. Kolejne objawy pojawić się mogą w ciągu kilkunastu godzin po szczepieniach. Jakie mogą być objawy po szczepieniu po tym czasie? U pacjentów może wystąpić gorączka, ponadto oprócz gorączki może wystąpić ból głowy i mięśni, a także dreszcze, zmęczenie i osłabienie. Jakie objawy mogą wystąpić po szczepieniu jeszcze? Rzadko pojawiającymi się objawami, czyli takimi, które występują u mniej niż 1 osoby na 100, jakie mogą wystąpić po szczepieniu, są powiększone węzły chłonne. Rzadziej u pacjentów mogą wystąpić również nudności oraz omdlenia.
Najczęstsze objawy skutków ubocznych po szczepieniu na COVID-19 poszczególnymi rodzajami szczepionek
Wiemy już, kiedy objawy po szczepieniu na Covid mogą wystąpić oraz z jakimi objawami może mieć najczęściej do czynienia pacjent. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że objawy po szczepieniu na Covid mogą różnić się w zależności od rodzaju przyjętej szczepionki. W Polsce aktualnie dostępne są cztery rodzaje szczepionek: Pfizer, Moderna, AstraZeneca oraz Johnson & Johnson. W przypadku szczepionki Pfizer zaobserwowano u pacjentów objawy takie jak: ból w miejscu podania szczepionki, ponadto występuje ból głowy i mięśni. Pacjent może mieć również gorączkę i dreszcze, a także skarżyć się na złe samopoczucie. Podaje się ponadto możliwość wystąpienia opuchlizny w miejscu wstrzyknięcia oraz zaczerwienienie w okolicy podania szczepionki. Mniej spotykane objawy to między innymi powiększenie węzłów chłonnych oraz silna reakcja alergiczna, która może objawiać się trudnościami z oddychaniem, wysypką, a także opuchlizną twarzy i gardła. Należy liczyć się również z możliwością wystąpienia zawrotów i bólów głowy.
W przypadku szczepionki Moderna, oprócz wyżej wymienionych objawów, wystąpić może również ból oraz tkliwość i powiększenie węzłów chłonnych i w ramieniu, w które podana została szczepionka. Z kolei osoby ze szczepieniem AstraZeneca mogą odczuwać dodatkowo wysoką gorączkę powyżej 38 stopni Celsjusza oraz senność i zmniejszony apetyt, a także nadmierne pocenie się. Nierzadko utrzymywać może się także swędzenie skóry, a dodatkowo mogą pojawić się siniaki w miejscu podania preparatu. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej objawy mogą obejmować m.in. świszczący oddech, ponadto może wystąpić pokrzywka, a także objawy zakrzepicy. Jeśli chodzi o szczepionkę Johnson & Johnson, główne objawy dotyczą bólu oraz zaczerwienienia po wkłuciu, ponadto pojawia się gorączka, mdłości, oraz zmęczenie i ból mięśni. Rzadko może dojść do wystąpienia silnej reakcji alergicznej (alergia).
Objawy po szczepieniu na COVID-19 – co zrobić kiedy wystąpią i kiedy powinny niepokoić?
Mamy już wiedzę na temat tego, jakie objawy po szczepieniu na Covid występują najczęściej, a które pojawiają się rzadziej oraz kiedy pojawiają się objawy po szczepieniu. Ważna jest jednak również kwestia „objawy po szczepieniu – co robić”. Jeśli postać objawów jest łagodna, nie trzeba robić nic szczególnego, ponieważ w momencie, kiedy charakter objawów jest łagodny, te prawdopodobnie ustąpią samoistnie po kilku dniach. Jeśli po przyjęciu szczepionki wystąpi jednak ból ramienia, wykonać można chłodny okład. W przypadku bólu w miejscu wkłucia należy również unikać ruszania ręką. Jeśli u pacjenta wystąpi gorączka, ból głowy i mięśni, sprawdzić może się lek dostępny bez recepty – ibuprofen lub paracetamol. Jeśli jednak masz przeciwwskazania do przyjmowania powyższych leków, konieczna może okazać się wizyta u lekarza lub kontakt z farmaceutą. Lekarz na podstawie wywiadu określi, jaki lek możesz przyjąć.
Należy pamiętać, że u części osób objawy po szczepieniu mogą nie wystąpić wcale. Jeśli okaże się jednak, że objawy po upływie doby stają się coraz bardziej odczuwalne lub jeśli utrzymują się dłużej niż kilka dni i zaczynają niepokoić, wówczas rozwiązaniem mogą być lekarze, którzy na podstawie wywiadu podejmą odpowiednie kroki. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, kiedy oprócz podstawowych objawów, jak gorączka, ból głowy i mięśni pojawia się kaszel oraz ból gardła, czyli objawy, które nie są objawami typowymi dla NOP.
Jak długo utrzymują się niepożądane objawy po szczepieniu na COVID-19?
Wiele osób zastanawia się, ile godzin po szczepieniu na Covid mogą wystąpić objawy. Jeśli chodzi o objawy po szczepieniu na Covid, większość z nich ma łagodny przebieg i pacjent nie powinien odczuwać ich dłużej niż kilka dni. Szacuje się, że występowanie niepożądanych odczynów poszczepiennych znacznie częściej spotykane jest u osób po drugiej dawce przyjętej szczepionki. Należy również zaznaczyć, że ich przebieg również po przyjęciu drugiej dawki najczęściej jest cięższy. Odpowiadając na pytanie, ile utrzymują się objawy po szczepieniu na Covid należy pamiętać, że odpowiedź immunologiczna każdego organizmu może być różna, dlatego u części osób odczyny poszczepienne mogą być nasilone bardziej niż u innych osób. Najczęściej u osób starszych odczyny poszczepienne mają łagodniejszy przebieg, ponieważ ich układ odpornościowy starzeje się. Tak więc u osób starszych działań niepożądanych występuje znacznie mniej niż u osób w pozostałych grupach wiekowych. W większości przypadków niepożądane objawy powinny jednak ustąpić maksymalnie po kilku dniach.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?