Jakie leki na COVID? Samoopieka w domu przy zakażeniu

Napisano 31.12.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 7 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Wielu pacjentów zastanawia się, jak leczyć zakażenie koronawirusem oraz w jaki sposób pomóc sobie przy tej chorobie. Faktem jest, że większość chorych infekcję przechodzi w domu, a lekarze kontaktują się z nimi wyłącznie telefonicznie. Walka w wirusem to jednak głównie rola, jaką odgrywa tu organizm i produkowane przez niego przeciwciała. Naukowcy nadal nie opracowali jeszcze leków, których przyjmowanie hamowałoby przy wysokiej skuteczności chorobę i chroniło narządy przed powikłaniami. Na wirusa nie pomogą również antybiotyki, a częściowo chronić przed zachorowaniem (czy też choć zmniejszać ryzyko ciężkiego przejścia choroby) mogą jedynie szczepionki. Czy to oznacza jednak, że pacjent całkiem zostaje bez pomocy? Niekoniecznie. Z artykułu dowiesz się, jakie leki na Covid przyjmować można w domu, by łagodzić dolegliwości związane z chorobą.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Jakie leki na COVID-19? Leki zbijające gorączkę

W większości przypadków pacjenci z koronawirusem leczą się samodzielnie w domu. Hospitalizacji wymagają jedynie osoby z ciężkim przebiegiem choroby. Nie dziwi zatem fakt, że wiele osób poszukuje informacji, jakie leki na Covid można bezpiecznie stosować. Trzeba pamiętać, że Covid-19 to choroba wirusowa, więc na próżno szukać tu antybiotyków, które wyleczą pacjenta. Nie ma również aktualnie ogólnodostępnych leków przeciwwirusowych, które hamowałyby rozwój choroby i przyczyniały się do szybszego wyzdrowienia pacjentów. Podstawą aktualnie pozostaje prewencja, czyli stosowanie się do zaleceń sanitarnych, unikanie ryzykownych kontaktów społecznych oraz szczepienia. Jeśli natomiast mimo wszystko dojdzie do infekcji koronawirusem, stosuje się leczenie objawowe, którego zadaniem jest nie tyle „wyleczenie” pacjenta, co złagodzenie dolegliwości, z którymi zmaga się on podczas choroby.

Czytaj także:

Czym zbijać gorączkę przy koronawirusie?

Jedną z dolegliwości, które często zgłaszane są przez pacjentów, jest gorączka. Co prawda są osoby, u których pojawia się jedynie lekki stan podgorączkowy czy niska gorączka, ale są również pacjenci, którzy mają wysoką gorączkę, wymagającą regularnego zbijania. Zalecane są wówczas leki o działaniu przeciwgorączkowym, w tym paracetamol i ibuprofen. Jeszcze jakiś czas temu mówiło się o potencjalnej szkodliwości ibuprofenu w przypadku zachorowania na koronawirusa, jednak doniesienia te ostatecznie nie zostały potwierdzone, więc leki z ibuprofenem nie są póki co wykluczone z użytku w przypadku covidowej gorączki. Przyjmując leki przeciwgorączkowe, należy jednak przestrzegać zaleceń znajdujących się w ulotce. Pod żadnym pozorem nie powinno się przekraczać dopuszczalnych dawek dobowych leku, gdyż może stanowić to poważne zagrożenie dla zdrowia i skutkować między innymi uszkodzeniem wątroby. Z reguły wysoka gorączka przy Covidzie nie utrzymuje się długo i znika po kilku dniach, jednak jeśli tak się nie stanie, jest to wskazanie do kontaktu z lekarzem.

Pacjenci przebywający w izolacji zazwyczaj kontaktują się z lekarzem, korzystając z możliwości, jakie daje telemedycyna. Szczególnie cenione są zdalne konsultacje, w wyniku których lekarz może pacjentowi przepisać leki. Recepta przez internet nie różni się niczym od tej, która wystawiana jest w czasie konsultacji stacjonarnych – realizacja w aptece również przebiega w tym przypadku standardowo. Należy jednak pamiętać, że izolacja wyklucza pacjenta z możliwości samodzielnego udania się do apteki. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by w imieniu chorego leki wykupiła bliska mu osoba.

Jakie leki na COVID-19 przy bólu mięśni i osłabieniu?

Jednym ze szczególnie dokuczliwych objawów zakażenia koronawirusem są bóle mięśniowe. Potrafią być one tak silne, że pacjenci opisują je jako wręcz rozrywające i uniemożliwiające normalne funkcjonowanie. Nie dziwi zatem fakt, że poszukują oni wiarygodnych informacji na temat tego, jakie leki na Covid i ból mięśni można zastosować, by odczuć ulgę. I w tym przypadku stawia się jednak głównie na leczenie zachowawcze. Pacjent może zatem przyjmować leki o działaniu przeciwbólowym, w tym te w tabletach, działające ogólnie, jak i te w postaci maści czy kremów (działające miejscowo). Należy jednak pamiętać, że środki te należy stosować zgodnie z zaleceniami znajdującymi się w ulotce, gdyż ich przedawkowanie może być groźne dla zdrowia. Pomocne mogą być również ciepłe kąpiele czy okłady, które nieco rozluźnią mięśnie i złagodzą dolegliwości bólowe.

Leki przy zakażeniu koronawirusem – co pomoże na kaszel?

Pacjenci z koronawirusem często zmagają się z suchym i dokuczliwym kaszlem. Oczywiście to, po ilu dniach objawy Covid u danej osoby się pojawiają, a także z jakim nasileniem występują, jest kwestią indywidualną. Jeśli jednak kaszel jest uporczywy pomocny może być miód (u dzieci dopiero po ukończeniu 1 roku życia!) ponadto sprawdzić mogą się dostępne bez recepty syropy przeciwkaszlowe bądź tabletki do ssania. Przed ich zastosowaniem na własną rękę warto jednak skonsultować się z lekarzem. Pacjenci bowiem często mylą kaszel mokry z suchym, a także leki, które przyjmuje się na poszczególne rodzaje kaszlu. Przyjmując lek wykrztuśny na uporczywy kaszel suchy można jeszcze bardziej nasilić objawy, dlatego konsultacja z lekarzem w tym przypadku jest niezbędna.

Jeśli okaże się ponadto, że stosowane medykamenty na kaszel są niewystarczające, a objawy są szczególnie uciążliwe, lekarz może zadecydować o przepisaniu silniejszego środka na receptę, w tym np. na bazie kodeiny. To, jakie leki na Covid zostaną wówczas przepisane, zależy jednak od lekarza, stanu zdrowia pacjenta, jego wieku, chorób towarzyszących i innych przyjmowanych przez niego leków. Przy lekkich objawach choroby nie zaleca się stosowania sterydów. Jeśli jednak pacjent jest w grupie ryzyka lub ma schorzenia współistniejące, lekarz może zalecić sterydy wziewne – np. budezonid. Pacjenci powinni ponadto monitorować ilość oddechów na minutę oraz saturację krwi. Jest to bardzo ważne, gdyż przy koronawirusie nie są wykluczone duszności i bóle w klatce piersiowej. Co zrobić, gdy pojawi się nasilona duszność i silny ból w klatce piersiowej? Covid może postępować szybko, więc jest to wskazaniem przyjęcia do szpitala i stosowania w szpitalu bardziej specjalistycznych leków.

Jakie leki na COVID-19 przy ogólnym osłabieniu?

Z pewnością niejedna osoba zachodzi w głowę, jak długo choruje się na Covid oraz przez jaki czas utrzymywać będą się nieprzyjemne dolegliwości. Niestety nie ma tu dobrych wiadomości, gdyż część ozdrowieńców zmaga się z powikłaniami pocovidowymi jeszcze przez dłuższy czas. Przykładem może być ogólne osłabienie, które w przypadku koronawirusa faktycznie daje się mocno we znaki. Pacjent traci energię i męczy się podstawową aktywnością, co na dłuższą metę bywa szczególnie uciążliwe. Nie dziwi zatem fakt, że ludzie poszukują informacji, jakie leki na Covid przyjmować można przy osłabieniu.

W tym przypadku pacjentom zaleca się przede wszystkim zdrową, bogatą w witaminy i składniki odżywcze dietę oraz umiarkowaną aktywność fizyczną. Wirusy w organizmie wyrządzają wiele szkód, ponadto dochodzi jeszcze osłabienie po lekach czy długotrwałym leczeniu. Osłabienie może wiązać się między innymi z poważnymi niedoborami pokarmowymi, dlatego podstawą w tym przypadku byłyby badania krwi. Lekarz zdecydować może o konieczności przyjmowania dodatkowej suplementacji, która uzupełni niedobory i wzmocni organizm. Stosowanie suplementacji bez wcześniejszych badań mija się jednak z celem, dlatego najlepiej wcześniej poprosić o skierowanie na morfologię i specjalistyczne badania krwi i dopiero na tej podstawie ustalić dalsze działania. Zdrową dietą można do tego czasu jak najbardziej się wspomagać – z pewnością nie zaszkodzi, a może pomóc.

Ból gardła i głowy – jakie leki go osłabią przy zakażeniu koronawirusem?

To, jakie leki na Covid pacjent przyjmie, zależne jest od objawów, które planuje on zredukować. W przypadku dolegliwości bólowych głowy, posiłkować można się lekami przeciwbólowymi, które działają również na gorączkę. Często to właśnie gorączka przyczynia się do pojawienia się bólu głowy, a leki te działają na obie te dolegliwości. Przy nieżycie nosa pomóc mogą leki o działaniu obkurczającym na śluzówkę, a także olejki eteryczne. Jeśli natomiast pacjent zmaga się z bólem gardła, pomóc mogą miejscowo działające leki, w tym między innymi tabletki do ssania, spray’e do gardła czy płyny do płukania ust na bazie chlorheksydyny. W przypadku bólu gardła antybiotyk na Covid zupełnie się nie sprawdzi – ten podaje się wyłącznie w przypadku nadkażenia bakteryjnego (np. wtórne zapalenie płuc).

Biegunka przy COVID-19 – czy można przyjmować leki na jej złagodzenie?

Jednym z nieprzyjemnych objawów zakażenia koronawirusem może być biegunka. W tym przypadku należy przede wszystkim dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu oraz zapobieganie zaburzeniom gospodarki wodno-lipidowej. Jakie leki na Covid w przypadku biegunki można zażywać? Pomocne oprócz nawodnienia mogą być między innymi elektrolity oraz probiotyki, które zasilą osłabioną mikroflorę jelitową. Przy biegunce ważne, by płyny przyjmować małymi porcjami. Zredukuje to ryzyko dodatkowych objawów – np. wymiotów, które również przy koronawirusie występują. W przypadku nasilonych objawów żołądkowo-jelitowych lekarz może ponadto zapisać dodatkowe leki, jednak te należy dobrać indywidualnie. Należy pamiętać, że niektóre leki, które mogą przyjmować osoby dorosłe, nie mogą być podawane dzieciom. Środki na biegunkę stosujemy zatem wyłącznie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem i wyłącznie, jeśli zostały zapisane nam, a jeśli zostały zapisane nam – nie podajemy ich dziecku bez wiedzy lekarza.

Jakie leki na COVID-19 przy wysypce?

U niektórych pacjentów pojawia się również w związku z zakażeniem koronawirusem wysypka. Nie zawsze co prawda jest ona uciążliwa, ale czasem może wiązać się ze świądem czy obrzękiem. Zmiany skórne pojawiające się przy zakażeniu koronawirusem mogą nieco przypominać rumień lub pokrzywkę, a czasami przyjmują formę grudek czy plam. Oczywiście nie zawsze wysypka przy Covid występuje, jednak w niektórych przypadkach może być bardzo uciążliwa. W przypadku wysypki Covidowej pacjenci często zwracają się do lekarzy z pytaniem, jakie leki na Covid mogą przyjąć, by złagodzić objawy skórne. Sporo zmian skórnych ustępuje co prawda samoistnie, jednak w przypadku nasilonych objawów lekarz zalecić może preparaty antyhistaminowe lub specjalnie dobrany steryd.

Konsultacje lekarskie przed samopomocą w domu — dlaczego nie wolno samemu decydować o przyjmowaniu leków przez COVID-19?  

To, jakie leki na Covid powinien przyjmować pacjent, powinien określić lekarz. Bez wiedzy i doświadczenia nie powinno się przyjmować żadnych medykamentów, gdyż można sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc. W sieci krąży wiele niesprawdzonych informacji odnośnie leków, które mogą być pomocne przy leczeniu infekcji koronawirusem. Łatwo wpaść tu w pułapkę czyjejś nierzetelności, a stosowanie nieprzebadanych przy konkretnych przypadkach medykamentów może być nie tylko nieskuteczne, ale wręcz niebezpieczne, o czym wielu pacjentów niestety zapomina.

Zwrócić uwagę należy między innymi na możliwe interakcje leków oraz przeciwwskazania do ich stosowania. Nie każdy może bezpiecznie dany lek przyjmować, chociażby ze względu na alergię, choroby towarzyszące, czy też inne przyjmowane medykamenty. Z tego między innymi powodu to lekarz powinien zadecydować, jakie leki pacjent będzie przyjmować, a także w jakich dawkach należy je zażywać. Domowe leczenie infekcji Covid-19 to przede wszystkim leczenie objawowe, które polega na łagodzeniu dokuczliwych symptomów. Nie można jednak zapominać w tym wszystkim o podstawach walki z jakąkolwiek chorobą. Mowa o wypoczynku, zdrowej diecie, odpowiedniej ilości snu, przestrzeganiu higieny oraz odpowiednim nawodnieniu organizmu. To, ile trwa Covid u danej osoby, nie może być niestety przewidziane z góry, choć określa się pewne widełki czasowe, które najczęściej sprawdzają się u pacjentów. Trzeba również pamiętać, że brak odpowiedniej dbałości o siebie w czasie choroby to większe prawdopodobieństwo tego, że pojawią się powikłania po Covidzie.

Antybiotyki na Covid?

W tym miejscu warto również przypomnieć, że Covid-19 to choroba wirusowa, co znaczy, że nie będzie tu skuteczny antybiotyk, a szczepienie na Covid może faktycznie zredukować ryzyko zarażenia, czy też ciężkiego przebiegu choroby. Nie ma sensu zatem, by „na zapas” zaopatrywać się w antybiotyk, a test na Covid – nawet pozytywny – nie jest wskazaniem do antybiotykoterapii. Chorym na Covid-19 antybiotyki podaje się wyłącznie w sytuacji, gdy dojdzie do infekcji wtórnej bakteryjnej (np. wtórne zapalenie płuc) – wówczas faktycznie antybiotykoterapia ma sens. W innych przypadkach stosowanie antybiotyków nie tylko nie pomoże w walce z chorobą, ale wręcz może zaszkodzić. Pamiętać należy bowiem o działaniach niepożądanych antybiotyków oraz ich wpływie na organizm człowieka i jego mikroflorę jelitową. Stosowanie antybiotyków bez podstaw medycznych to także większa szansa na rozwój opornych szczepów bakterii, co w przyszłości może mieć poważne konsekwencje.

Uważnie obserwuj organizm w czasie domowej izolacji

Samoleczenie w domu nie oznacza ponadto, że pacjent zdany jest wyłącznie na siebie. Oczywiście wiele osób przechodzi zakażenie koronawirusem łagodnie i nie wymaga specjalistycznej pomocy lekarza, jednak nie wszyscy mają to szczęście. Pacjent powinien w czasie izolacji domowej ze szczególną uwagą monitorować swój stan zdrowia i reagować na wszelkie objawy, które pojawiają się nagle lub nasilają się z czasem. Jest to wskazanie do konsultacji z lekarzem, a w poważnych przypadkach również do wezwania pogotowia ratunkowego. Tu nie ma co czekać, gdyż stan pacjentów ciężko przechodzących chorobę może pogarszać się bardzo szybko i tylko pomoc na czas może w tym przypadku okazać się skuteczna. Wszelkie wątpliwości dotyczące zatem swojego stanu zdrowia, czy też stanu zdrowia bliskich, którymi się opiekujemy, wymagają konsultacji z lekarzem. To bardzo ważne, by reagować w porę – brak takiej reakcji na czas może mieć tragiczne skutki.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.