Przebieg COVID-19 dzień po dniu. Etapy choroby

Napisano 31.12.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 5 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Przebieg COVID może różnić się u poszczególnych pacjentów. Do charakterystycznych objawów choroby zalicza się gorączkę, suchy kaszel, a także ból głowy, mięśni i stawów, trudności z oddychaniem oraz utratę węchu i/lub smaku. Objawem choroby może być ponadto utrzymująca się duszność, a także biegunka, wymioty i nudności oraz inne dolegliwości. Infekcja niekiedy może przypominać przeziębienie lub grypę. Nierzadko choroba przebiega jednak bezobjawowo, ale przy ciężkim przebiegu choroby mogą pojawić się niebezpieczne dla zdrowia powikłania, ponadto może dojść nawet do zgonu. W niektórych przypadkach chory może niestety wymagać leczenia w szpitalu. Na chorobę podatne są różne grupy wiekowe, bez względu na płeć – choroba dotyczyć może zarówno mężczyzn, jak i kobiet oraz dzieci. Jak wygląda przebieg choroby dzień po dniu? Po odpowiedź na to pytanie zapraszamy do artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Przebieg COVID-19 – pierwsze oznaki choroby

Jeśli chodzi o przebieg COVID, może być on zróżnicowany u poszczególnych pacjentów. U części osób może on być również bezobjawowy. Są niestety osoby, które z powodu choroby, a zwłaszcza przy jej ciężkim przebiegu, trafiają do szpitala, gdzie podlegają hospitalizacji. Po ilu dniach objawy COVID mogą wystąpić od czasu zakażenia? Pierwsze symptomy choroby najczęściej pojawiają się po 5-7 dniach od czasu kontaktu z wirusem. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że okres inkubacji wirusa wynieść może do 1 do nawet 14 dni.

Czytaj także:

Jeśli chodzi o wariant Delta, objawy wskazujące na chorobę to między innymi ból głowy i gardła. Kolejny objaw wariantu Delta to wysoka temperatura. Do tego dochodzi również ból brzucha, a także nudności. Niedawno w Polsce pojawiła się nowa odmiana koronawirusa – Omikron. Wirus ten może być znacznie dłużej aktywny, zwłaszcza w momencie, kiedy organizm nie wypracował jeszcze odpowiedniej obrony przed zakażeniem (nie przyjął szczepionki) lub jeśli wcześniej nie doszło do zakażenia.

Charakterystyczne objawy Covid

Jeśli chodzi o koronawirusa, w przypadku tej choroby nie ma charakterystycznych objawów, które można uznać za te, które pojawiają się jako pierwsze. Przy zakażeniu początkowo mogą wystąpić jednak objawy dość łagodne, podobne do objawów występujących w przypadku grypy. Początkowo chory może mieć objawy takie jak: gorączka suchy kaszel, zmęczenie oraz ból głowy. Niekiedy mogą wystąpić biegunki. Pozostaje jeszcze kwestia, jak długo zaraża chory na COVID? Mówi się, że osoba z pozytywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa może zarażać przez około 5 dni. Według WHO chorzy nie zakażają w momencie, gdy od czasu zachorowania minęło 10 dni, a do tego przez 3 ostatnie dni nie występowały objawy choroby. W przypadku osób, które nie miały żadnych objawów choroby, nie są one zakaźne w momencie, gdy upłynęło 10 dni od czasu uzyskania przez nie pozytywnego wyniku testu.

W przypadku, kiedy wizyta stacjonarna u lekarza nie jest możliwa np. ze względu na przebywanie na kwarantannie lub w izolacji, chorzy mogą skorzystać z recepty online. To bardzo szybki i wygodny sposób na uzyskanie potrzebnych leków, kiedy konieczne jest leczenie osób chorych. Wystarczy przekazanie członkowi rodziny otrzymanego SMS-em kodu oraz swojego numeru PESEL, by osoba ta mogła w imieniu chorego odebrać niezbędne leki, a następnie w bezpieczny sposób mu je przekazać.

Ostry przebieg COVID-19 – jak wygląda choroba dzień po dniu?

Przebieg COVID, jak wspomniano wcześniej, może znacznie różnić się u poszczególnych pacjentów. Z ciężkim przebiegiem choroby ma się do czynienia w momencie, kiedy u pacjenta występują problemy przy oddychaniu oraz jeśli konieczne okazało się zastosowanie tlenoterapii lub osoba trafiła pod respirator.

Jeśli wystąpi zakażenie, w pierwszym dniu pacjenci najczęściej mają podwyższoną temperaturę, a następnie obserwują u siebie kaszel. U części osób w drugim dniu po zachorowaniu mogą wystąpić biegunki oraz nudności. W przypadku ostrego przebiegu choroby, w trzecim dniu u niektórych osób może dojść do zmian w obrębie płuc. W kolejnych dniach objawy u osób, które zachorują na COVID-19, mogą się nasilać. Mogą wystąpić między innymi problemy z oddychaniem. Występować mogą również dodatkowe objawy koronawirusa u dorosłych, do których zalicza się zmęczenie, dreszcze, katar, zapalenie oczu (spojówek) oraz ból gardła. Wystąpić może również wysypka. Covid może objawiać się również bólem głowy. Po około 5-7 dniach może pojawić się duszność, ponadto może dojść do powikłań, w tym m.in. do ostrej niewydolności oddechowej.

W przypadku osób z ostrym przebiegiem choroby, po około 7-8 dniach część pacjentów wymagać może tlenoterapii oraz dostępu do respiratorów. Zadaniem respiratorów i masek tlenowych jest przede wszystkim podtrzymanie czynności oddechowych pacjentów z COVID. Po około 14-19 dniach u osób z ostrym przebiegiem choroby może dojść do śmierci, z kolei u części pacjentów, których stan uległ w tym czasie częściowej poprawie, dojść może do uszkodzenia ważnych narządów i układów w organizmie, co związane jest z mającymi wówczas miejsce powikłaniami. Osoby takie mogą mieć między innymi trwale uszkodzone serce lub mózg. W przypadku osób z łagodnym przebiegiem choroby, leczenie trwa średnio 14 dni, jednak w niektórych przypadkach trwać może nawet do 6 tygodni lub dłużej.

Przebieg COVID-19 w przypadku chorób współistniejących — choroby płuc, serca, cukrzyca

Znamy już odpowiedź na pytania, jak wygląda przebieg COVID u osób dorosłych oraz jak długo trwa COVID. Naukowcy i lekarze doszli do wniosku, że niektóre choroby współistniejące mogą mieć ponadto niebagatelny wpływ na przebieg zakażeń. Wydaje się więc trafne stwierdzenie, że przy chorobach współistniejących przebieg koronawirusa może być cięższy. Jak dowodzą statystyki, ryzyko zgonu wzrasta u pacjentów, którzy cierpią na cukrzycę, choroby płuc oraz serca, a także na nowotwory oraz przewlekłe choroby nerek. Zalicza się do nich również niewydolność serca oraz chorobę wieńcową, a nawet zespół Downa. Cięższy przebieg koronawirusa z chorobami współistniejącymi dotyczy osób praktycznie w każdym wieku, bez względu na płeć.

Przebieg COVID-19 u osób starszych

Na podstawie dostępnych badań i przekazywanych wiadomości wiemy także, że przebieg COVID w przypadku osób starszych może być znacznie cięższy niż u pozostałych grup wiekowych. Statystyki dowodzą, że najwięcej zgonów z powodu koronawirusa obserwuje się właśnie w grupie osób powyżej 65 roku życia. Ciągła mutacja koronawirusa sprawia, że u osób starszych przebieg choroby może nieco się różnić w porównaniu do osób młodszych. Początkowo osoba starsza może odczuwać brak apetytu, a także częstszą niż zwykle potrzebę snu, ponadto mogą występować u niej silne zawroty głowy. Mogą ponadto występować objawy, które przypominają udar, czyli dezorientacja oraz problemy z mową. Często u takich osób obserwuje się majaczenie, ponadto pojawiają się problemy żołądkowe, do których zalicza się biegunka, wymioty oraz nudności.

Przebieg COVID-19 u dzieci        

Jeśli chodzi o przebieg COVID u dzieci, według statystyk przebiega on najczęściej łagodnie, jednak w niektórych przypadkach może być ciężki. Koronawirus objawy u dzieci daje w postaci suchego kaszlu, kataru oraz zapalenia gardła. Do tego najczęściej dochodzi wysoka gorączka. Pojawiają się również objawy związane z przewodem pokarmowym, w tym biegunka. COVID objawy może dawać również neurologiczne. Zalicza się do nich między innymi utrzymujące się bóle głowy, a także problemy ze smakiem i/lub węchem, a dodatkowo ogólne osłabienie organizmu. Na ciężki przebieg choroby narażone są przede wszystkim dzieci, które wcześniej miały problemy z płucami lub oskrzelami, a także wcześniaki. Ostry przebieg koronawirusa dotyczyć może również tych dzieci, które cierpią na nowotwory oraz mają obniżoną odporność. W przypadku uzyskania pozytywnego wyniku testu, ważne jest jak najszybsze podjęcie leczenia objawowego i łagodzenie objawów choroby.

U niektórych dzieci po przejściu choroby mogą wystąpić powikłania, do których zalicza się PIMS-TS. Powikłanie może wystąpić w czasie nawet do kilku tygodni po zakażaniu, a jego objawem jest trwająca przez ponad 3 dni gorączka oraz inne dolegliwości, do których najczęściej zalicza się wymioty, biegunki oraz mocno czerwony język, a także ogólne osłabienie i zmęczenie. POMS jest bardzo groźny dla dzieci i wymaga hospitalizacji – niestety występuje również u dzieci, które koronawirusa przechodziły łagodnie lub bezobjawowo.

 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.