Ból w klatce piersiowej a COVID-19 – grupy objawów

Napisano 01.01.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 7 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Badania i obserwacje dowodzą, że koronawirus może wiązać się z szeregiem różnorodnych objawów, a wirus może przenosić się drogą kropelkową lub przez kontakt ze skażoną powierzchnią. Objawy towarzyszące chorobie to jednak nie tylko kaszel, wymioty, biegunka czy wysoka gorączka. Oprócz tych objawów zakażeniu wirusem towarzyszyć mogą bowiem również trudności w oddychaniu, duszność, nieregularne bicie serca, a nawet ból w klatce piersiowej. Covid u wielu pacjentów przebiega łagodnie, jednak nie da się przewidzieć, jak konkretnie u danej osoby będzie przebiegał. Możliwy jest niestety również ciężki przebieg oraz poważne powikłania, a wówczas powrót do pełni sił może być bardzo długi. Dolegliwości bólowe w klatce piersiowej mogą wskazywać na bardzo groźne dla zdrowia czy wręcz zagrażające życiu kwestie, więc zdecydowanie nie powinno się ich lekceważyć. Kiedy powinieneś zgłosić się do lekarza?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Ból w klatce piersiowej a COVID-19 – czy można traktować go jako objaw zakażenia?

Głośno mówi się o najczęstszych objawach zakażenia koronawirusem, w tym między innymi o dolegliwościach takich jak gorączka, kaszel, biegunka, utrata węchu i/lub smaku czy zmęczenie. Lista symptomów mogących wskazywać na infekcję koronawirusem jest jednak znacznie dłuższa, a wśród objawów wymienić należy między innymi ból w klatce piersiowej. Covid może wiązać się z dolegliwościami bólowymi w obrębie klatki piersiowej, a w niektórych przypadkach może to wręcz stanowić wskazanie do pilnego kontaktu ze swoim lekarzem lub wezwania karetki pogotowia, by uniknąć poważnych powikłań. Jest to poważny objaw, który bardzo często wzbudza niepokój wśród pacjentów i może pojawić się praktycznie w każdym wieku. Dlatego też w momencie jego wystąpienia należy zachować czujność i na bieżąco obserwować organizm.

Czytaj także:

Utrzymujące się niepokojące objawy, do których zalicza się między innymi ból w klatce piersiowej i towarzyszące mu szybsze bicie serca, mogą wymagać natychmiastowej wizyty w szpitalu. Po przeprowadzonym wywiadzie specjalista może wówczas przeprowadzić badania takie jak testy krwi, EKG oraz RTG płuc, a nawet zalecić dłuższą hospitalizację.

Najczęstsze dolegliwości towarzyszące bólom klatki piersiowej:

Klatka piersiowa to przestrzeń, w której zlokalizowane są ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu narządy wewnętrzne. Tworzy ją 12 par żeber, mostek oraz 12 kręgów piersiowych i pokrywają je mięśnie. W klatce piersiowej znajdują się narządy takie jak: serce, płuca, tchawica, a także przełyk. Bardzo często z bólem w klatce piersiowej związane są duszności, uciążliwe pieczenie za mostkiem, a także zaburzenia rytmu serca. Może mu towarzyszyć również zmęczenie i osłabienie, a także nudności i wymioty. Nierzadko u osób z bólem w klatce piersiowej mogą pojawiać się zawroty głowy, ponadto może wystąpić przyspieszony oddech. Podczas bólu w obrębie klatki piersiowej pacjenci mogą ponadto mieć problemy w wykonaniem głębszego wdechu, a także mogą odczuwać niepokój i lęk. Pacjentów męczyć może również zgaga, ponadto pojawiać się może nadmierna potliwość oraz jadłowstręt. Niestety ból może promieniować także w inne rejony ciała – pacjent może przez to odczuwać również dyskomfort w okolicach ramion, barku i jamie brzusznej.

Ból w klatce piersiowej może wskazywać oczywiście na wiele dolegliwości i chorób, stąd sam ten objaw nie świadczy, że pacjent zaraził się koronawirusem. Nie oznacza to jednak, że dolegliwość powinna być lekceważona – wręcz przeciwnie – jest podstawą do dalszej diagnostyki, w tym również w kierunku Covid-19, jeśli lekarz uzna to za zasadne. Bezpośredni kontakt z lekarzem w przypadku kwarantanny lub izolacji może być raczej utrudniony, jednak pacjent nie pozostaje w tym momencie sam. Najkrótszym sposobem na kontakt ze specjalistą jest skorzystanie z możliwości, jakie daje telemedycyna. W placówkach medycznych lekarze świadczą konsultacje przez telefon, ponadto postawić można również na konsultacje zdalne z możliwością wystawienia recepty online. Ze względu na to, że chory, przebywając w izolacji, powinien zachować tymczasowy dystans społeczny i nie może opuszczać domu, w jego imieniu leki powinna wykupić bliska osoba.

Ból w klatce piersiowej przy COVID-19 – kiedy powinien niepokoić?

Sporo pacjentów zgłasza, że przy chorobie towarzyszy im ból w klatce piersiowej. Covid przyczynia się między innymi do nasilonego kaszlu, a to znów może wiązać się z tym, że pojawia się ból klatki piersiowej. Covid-19 to ponadto bóle mięśniowe, w tym również te szczególnie dokuczliwe, czy też wręcz rozrywające – niektórzy pacjenci mylnie odbierają te dolegliwości, łącząc je z płucami. Nie jest zazwyczaj powodem do niepokoju lekki ból w klatce piersiowej. Covid faktycznie takie objawy może dawać, a jeśli nie pojawiają się dodatkowo duszności czy spadek saturacji, prawdopodobnie nie ma czym się martwić. Jeśli jednak dolegliwości bólowe są nasilone, a dodatkowo pojawia się nieprzyjemny ucisk w klatce piersiowej, koronawirus może być bardzo niebezpieczny i należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Wiele kwestii może być związanych z tym, że u pacjentów pojawia się ból w klatce piersiowej. Covid jest bowiem chorobą, która atakuje cały organizm, a nie tylko układ oddechowy. Ból w klatce piersiowej koronawirus może powodować między innymi w związku z zakażeniem płuc. W przypadku zapalenia płuc, które należy do powikłań Covid-19, często pojawia się bowiem ból w klatce piersiowej. Covid powikłania może mieć również inne. Należy mieć na uwadze, że w związku z gwałtownym kaszlem dojść może do naderwania mięśni czy wręcz złamania żeber, a to również przyczyniać może się do pojawienia się silnych dolegliwości bólowych w rejonie klatki piersiowej. O przyczynie bólu może informować jego charakter. Dolegliwości przy próbie głębokiego oddechu mogą wiązać się z zapaleniem płuc, natomiast ból przy złamaniu żebra jest zazwyczaj ostry i nasila się przy ruchu.

Kiedy ból w klatce piersiowej powinien niepokoić?

Ból w klatce powinien niepokoić w momencie, gdy jest nagły, silny, tępy, gniotący, dławiący, piekący oraz rozdzierający. Wymaga on szybkiego kontaktu z lekarzem i podjęcia odpowiednich działań. Groźne może okazać się również wystąpienie objawów towarzyszących, do których zalicza się między innymi spadek ciśnienia tętniczego, a także utrzymujące się duszności i zaburzenia rytmu serca. Kontaktu z lekarzem wymagać powinien również ból w klatce, któremu towarzyszy gorączka, wymioty oraz nudności, a także zasłabnięcia.

COVID-19 i ból w klatce piersiowej – kiedy zgłosić się do szpitala?

Wielu pacjentów przechodzi zakażenie koronawirusem stosunkowo łagodnie, lecząc się samodzielnie w domu i pozostając w kontakcie telefonicznym z lekarzem. Należy jednak mieć na uwadze, że w tym czasie należy szczególnie pilnować swojego stanu zdrowia oraz reagować na każdego rodzaju pogorszenie się objawów. Ból w klatce piersiowej Covid może wywoływać, a jeśli dodatkowo pacjent odczuwać będzie problemy z oddychaniem i duszności, a jego saturacja drastycznie zacznie spadać, koniecznie należy zadzwonić po pogotowie. Szczególnie nie powinno się zwlekać, gdy u pacjenta pojawia się silny ból w klatce piersiowej. Jak wykazano już niejednokrotnie, koronawirus jest chorobą bardzo podstępną, a stan chorego może gwałtownie się pogorszyć w każdej chwili, co tylko podkreśla, jak istotne jest bieżące monitorowanie swojego stanu zdrowia.

Silne dolegliwości bólowe w rejonie klatki piersiowej mogą wskazywać również na poważne kwestie, w tym na zator tętnicy płucnej, a nawet na zawał serca. Z tego powodu zdecydowanie nie powinno się lekceważyć objawu, jakim są bóle w klatce piersiowej i to nie tylko podczas zakażenia koronawirusem, ale również po zakończeniu infekcji. Należy pamiętać, że ból w klatce piersiowej może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta z koronawirusem i ozdrowieńca. Ważną informacją dla lekarza może okazać się dokładne wskazanie umiejscowienia bólu, czas jego trwania, a także stosowane dotychczas leki. Po podstawowym zbadaniu pacjenta konieczne mogą okazać się dodatkowe badania, a także pomiar ciśnienia tętniczego. Jeśli zajdzie taka konieczność, zwłaszcza w przypadku utrzymującego się silnego i nagłego bólu, pacjent powinien od razu wezwać karetkę pogotowia ratunkowego i może zostać wówczas zatrzymany w szpitalu.

Co może oznaczać ból w klatce piersiowej po przebytym COVID-19?

Należy pamiętać, że ból w klatce piersiowej dotyczyć może nie tylko osób, które zmagają się z zakażeniem koronawirusem, ale również ozdrowieńców. Dolegliwości bólowe tego typu wskazywać mogą na groźne powikłania choroby, więc zdecydowanie nie powinny być bagatelizowane przez nikogo. Silny ból w klatce piersiowej jest wskazaniem do kontaktu z lekarzem, a nawet do wezwania pogotowia ratunkowego, jeśli towarzyszą mu inne niepokojące objawy, w tym np. wysoka gorączka, wysokie ciśnienie lub duszność.

Należy mieć na uwadze, że u sporej grupy ozdrowieńców występują przedłużające się dolegliwości związane z wcześniejszą infekcją. Naukowcy określają ten stan jako zespół pocovidowy i obejmować on może między innymi problemy z układem oddechowym i wydolnością, zmęczenie i osłabienia, a także problemy neurologiczne czy kardiologiczne. Z tzw. long Covid zmagać mogą się pacjenci nawet przez miesiące od wyleczenia choroby. Ból w klatce piersiowej po przebytym koronawirusie może świadczyć o sercowym zespole postcovidowym. Oprócz odczuwalnego bólu w klatce piersiowej pacjent może odczuwać wówczas kołatanie serca, zawroty głowy, ponadto wystąpić mogą trudności z oddychaniem, a także duszności podczas aktywności lub większego wysiłku.

Jak łagodzić ból w klatce piersiowej podczas COVID-19?

Większość objawów, w tym ból w klatce piersiowej Covid, w miarę możliwości należy łagodzić. W Internecie często wyszukiwana jest fraza „ból w klatce piersiowej Covid – jak złagodzić”, co tylko podkreśla, jak dużo osób zmaga się z tym problemem. Niewątpliwie „ból w klatce piersiowej a koronawirus” to zagadnienie, do którego należy podejść bardzo poważnie, ponieważ niektóre osoby mogą mieć duże problemy, kiedy nie podejmą w porę odpowiednich działań. Ciężko niestety aktualnie o leki, które w pełni pomogłyby chorym na koronawirusa. Stosuje się raczej zwykle leczenie zachowawcze, którego celem jest minimalizowanie nasilenia objawów.

Podstawą, jeśli chodzi o ochronę przed infekcją, jest prewencja. Głównie chodzi tu o dbałość o higienę i obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych, zgodnie z lokalnymi wskazaniami. Pomóc może również zdrowa dieta – buduj swoją odporność, stawiając na zdrowy tryb życia, nie stroń od regularnej aktywności fizycznej, jedz posiłki pełnowartościowe i bogate w witaminy, a wzmocnisz swoją odporność i zadbasz o serce oraz płuca. Nie daje to gwarancji, że pozytywny wynik Covid-19 Cię ominie, ale zmniejszy to ryzyko ciężkiego przejścia choroby i może sprawić, że szybciej odzyskasz pełnię sił.

Ból w klatce piersiowej a COVID-19 – do jakiej grupy objawów go zaliczyć?

Ból w klatce piersiowej Covid powoduje niezbyt często, jednak zdecydowanie dolegliwość tą zaliczyć należy do grupy tzw. objawów poważnych. Według niektórych danych kłujący ból w klatce piersiowej może wystąpić u około 1 na 10 osób z powodu COVID-19. Jeśli pojawi się ból w klatce piersiowej Covid, „co robić” to zadawane w pierwszym momencie pytanie. Trzeba wiedzieć, że część osób może wówczas potrzebować prześwietlenia rentgenowskiego lub konieczne może okazać się wykonanie tomografu. Niekiedy konieczne będzie również wykonanie osobnej puli badań, po ich wcześniejszym omówieniu z lekarzem.

Poważne i łagodne objawy zakażenia koronawirusem

Ból w klatce piersiowej Covid nie zawsze u pacjentów wywołuje, jednak w przypadku pojawienia się takich dolegliwości należy szczególnie mieć się na baczności, gdyż może świadczyć to o poważnych problemach. Nie tylko bóle w klatce piersiowej uznawane są za objawy poważne. Wspomnieć należy również o dusznościach oraz problemach z oddychaniem, utracie mowy i zdolności ruchowych.

Oczywiście nie u każdego koronawirus ma przebieg ciężki. Wielu pacjentów chorobę przechodzi bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Do łagodnych objawów infekcji koronawirusem zaliczyć można zaburzenia węchu/smaku, niewielką gorączkę, ból gardła, katar lub uczucie zatkanego nosa, bóle głowy czy bóle mięśni. Łagodne objawy koronawirusa to także zmęczenie lub osłabienie, suchy kaszel, zapalenie spojówek, biegunka, czy też wysypki skórne.

Nie jest pocieszający niestety również fakt, że koronawirus jest w stanie przyczynić się do uszkodzenia narządów nawet w przypadku, gdy wydaje się, że przebiega łagodnie, czy też wręcz bezobjawowo. Powikłania choroby mogą być bardzo groźne. Koronawirus może przyczynić się między innymi do problemów z krążeniem. Nie powinien być lekceważony także spadek saturacji krwi, co może świadczyć o poważnych zmianach w płucach, które wymagają pilnej interwencji medycznej. Choroba może przyczynić się nawet do niewydolności płucnej, a zdecydowanie jest to objaw zagrażający życiu. Mowa również o większym ryzyku zakrzepów, ponadto nie jest wykluczone zwłóknienie płuc, wtórne zakażenie bakteryjne, a nawet zaburzenia rytmu serca, czy też uszkodzenie mięśnia sercowego. Dojść może do uszkodzenia wątroby, trzustki i nerek, a nawet do neuropatii, udaru mózgu czy zawału serca. Zdecydowanie nie jest to zatem choroba, którą powinno się bagatelizować.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.