Katar a COVID-19. Czy katar może być objawem zarażenia koronawirusem?

Napisano 01.01.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Gdy do organizmu dostają się wirusy powodujące Covid-19 i dochodzi do zakażenia, często chorzy zmagają się z różnorodnymi objawami, które wywołuje choroba. Wymienić należy tu między innymi gorączkę (choć gorączki nie muszą mieć wszyscy chorzy), a także kaszel oraz problemy z układem pokarmowym (zwłaszcza biegunka, ale czasem też nudności i wymioty). Gdy odporność wystawiona jest na próbę, pojawić może się także katar, a Covid często takie objawy daje między innymi u dzieci. Czy pojawienie się kataru i kaszlu u chorego to podstawa, by wykonać test na koronawirusa? A może konieczna jest gorączka lub dreszcze? Kiedy wybrać się do lekarza lub skorzystać z konsultacji zdalnych? Informacje na ten temat znajdziesz poniżej. Podpowiadamy również, co jeszcze warto wiedzieć o katarze i koronawirusie.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Katar a COVID-19. Czy katar jest objawem zarażenia koronawirusem?

Koronawirusa najczęściej kojarzymy z kaszlem, dusznościami i gorączką, a także utratą węchu i/lub smaku, tymczasem zakażenie może dawać również szereg objawów innego typu. Najlepszym przykładem jest katar, a Covid-19 może również objawiać się uczuciem zatkanego nosa. Dochodzi do tego często również osłabienie lub przewlekłe zmęczenie, bóle mięśni, ból głowy, ból gardła a także biegunka czy wysypki różnego typu. Jeśli chodzi o objawy Covid, katar dość często zauważany jest u dzieci, choć również osoby dorosłe mogą się z nim zmagać. Problem polega na tym, że jest to objaw na tyle niespecyficzny, że wiele osób go po prostu lekceważy, uznając za lekkie przeziębienie, które „samo przejdzie”, czy też obwiniając o ten symptom alergię lub przebywanie w zbyt suchym, jeśli chodzi o powietrze, otoczeniu.

Czytaj także:

Katar symptomem koronawirusa

Lekarze nie od dziś alarmują, że chorobę sygnalizować mogą również mało specyficzne symptomy, chociażby te często mylone z przeziębieniem. Trzeba pamiętać, że bardzo różnorodne może dawać Covid objawy. Katar jest jednym z nich, gdyż wirus namnaża się w nabłonku nosa. Jeśli zatem pacjent ma jakiekolwiek niepokojące objawy, powinien skonsultować się z lekarzem, gdyż może być to wskazaniem do wykonania testu. Pamiętajmy, że nie zawsze w grę wchodzą wyłącznie objawy bardzo uciążliwe. Czasem już bardzo niepozorne symptomy mogą świadczyć o zakażeniu, które po prostu pacjent przechodzi lekko. Bezpieczną opcją w tym przypadku jest teleporada czy konsultacja przez Internet, której efektem może być w razie potrzeby e-recepta online. Dla pewności warto ponadto wykonać test na koronawirusa – pamiętajmy, że lekko chorując możemy wciąż zarażać innych, a nie każdy będzie mieć tyle szczęścia, by chorobę przejść skąpoobjawowo.

Katar a szczepienie

Pozostając w temacie kataru, należy jeszcze wspomnieć o jednej kwestii, która zastanawia wielu pacjentów, a mianowicie o zależności „katar a szczepienie Covid”. Faktem jest bowiem, że na szczepienie umawiamy się zwykle z dość sporym wyprzedzeniem, a do tego czasu mogą pojawić się u nas pewne objawy infekcji. Co zrobić, gdy pojawia się u nas katar, a szczepienie na Covid wypada na dniach? Przede wszystkim należy rozróżnić rodzaje kataru, gdyż może on pojawiać się nie tylko w związku z infekcją, ale i alergią. Ostra infekcja raczej stanowi przeciwwskazanie do szczepienia, co oznacza konieczność jego przesunięcia na dalszy termin. W przypadku nieżytu alergicznego nie musi być zawsze takiej potrzeby, choć np. osobom z alergiami sezonowymi czasem zaleca się szczepienia w miesiącach, gdy nie są narażone na kontakt z alergenem. Ostatecznie jednak w temacie „katar a szczepienie na Covid” decyzję podejmie lekarz, oceniając stan ogólny pacjenta.

Katar przy COVID-19 – kiedy powinien niepokoić?

Utrata powonienia i/lub smaku oraz katar bądź zatkany nos mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem. Pacjenci mogą zmagać się również z uciążliwym kichaniem, a także mogą mieć wrażenie spływania wydzieliny z nosa po gardle. Jeśli chodzi o temat „katar a Covid”, niewątpliwie jest to objaw dość uciążliwy, który może przyczyniać się do trudności w oddychaniu, jednak nie jest raczej zaliczany do objawów ciężkich tej choroby. Szczególną czujność, gdy pojawia się katar, a Covid-19 jest wysoce prawdopodobny, należy zachować gdy pojawiają się dodatkowo duszności, a saturacja pacjenta niebezpiecznie spada. Jest to wskazanie do niezwłocznego kontaktu z lekarzem, gdyż konieczna może być hospitalizacja.

Jak leczyć katar przy koronawirusie?

Wiesz już, czy katar to objaw Covid, ale pozostaje jeszcze pytanie, w jaki sposób radzić sobie z uciążliwą dolegliwością, gdy już i tak pacjent zmaga się z trudnościami przy oddychaniu. Jeśli pacjent ma katar przy Covid, przede wszystkim zadbać powinien o dobre nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa, a także częste wietrzenie pokoju. W sezonie grzewczym sprawę dodatkowo utrudniają grzejniki, dlatego warto postawić na nawilżacz powietrza. Gdy pacjentowi dokucza katar, a Covid został u niego zdiagnozowany, najlepiej skonsultować się z lekarzem, by ten zaproponował lek udrażniający zatkany nos. Często pomagają w tym przypadku dostępne bez recepty leki, w tym krople lub spraye do nosa. Zadbać należy również o odpowiednią ilość spożywanych płynów – wówczas śluzówka jest mniej przesuszona, a pacjent czuje się lepiej.

Jak odróżnić katar z powodu przeziębienia od kataru zwiastującego COVID-19?

Wiele osób z różnych przyczyn może mieć katar, a Covid należy do jednej z nich, choć oczywiście nie jedynej. Odpowiedź na pytanie „czy przy Covid jest katar” także nie jest jednoznaczna, gdyż nie każdy chory ma problemy z katarem, ale faktem jest, że objaw ten u niektórych osób występuje. U niektórych wręcz jest nasilony przy Covid katar. Zatoki zainfekowane również mogą objawiać się nieżytem nosa, więc ciężko spekulować na własną rękę, w którym momencie mowa akurat o zakażeniu koronawirusem. Katar wskazywać może również chociażby na grypę, przeziębienie, a także na infekcję bakteryjną. Ciężko zatem jedynie na podstawie tego objawu stwierdzić, czy pacjent jest chorym na koronawirusa, czy też dopadła go grypa, inna infekcja dróg oddechowych, czy też nawet alergia.

W sieci znaleźć można różne tabele porównawcze koronawirusa do grypy i przeziębienia, jednak i te należy traktować z rezerwą, gdyż objawy Covid u pacjentów bywają różne, a i każdy kolejny wariant cechuje się nieco innymi symptomami. Jeśli pacjent jest zaniepokojony swoim stanem zdrowia, powinien skonsultować się z lekarzem i zgłosić się na test. Pamiętajmy również, że Covid-19 dotyka nie tylko osoby dorosłe, ale również młodszych pacjentów. Dziecko może znacznie łagodniej przechodzić koronawirusa, więc już sam katar może świadczyć u niego o stanie zakażenia. Bezpieczeństwo nakazuje, by pediatra ocenił wówczas stan jego zdrowia i w razie wskazań wystawił skierowanie na test.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.