Ćwiczenia oddechowe przy COVID-19 – jak sobie pomóc?

Napisano 01.01.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Koronawirus jest chorobą, która u pacjentów objawy może mieć różne. Zaliczane są do nich m.in. gorączka, duszności, ból głowy i mięśni oraz utrata smaku i węchu. Pacjent często jest osłabiony, a niekiedy może wystąpić nawet omdlenie oraz bóle i skurcze brzucha. Nierzadko u chorych wystąpić mogą również inne niebezpieczne dolegliwości, do których zalicza się m.in. trudności z oddychaniem, zwłaszcza przy próbie głębokiego wdechu, które są niekorzystne dla zdrowia i w niektórych przypadkach mogą wręcz stanowić zagrożenie dla życia. W przypadku gorączki lub bólu głowy można przyjąć leki, jednak kiedy oddychanie jest utrudnione, warto wprowadzić odpowiednie ćwiczenia oddechowe. Covid bardzo obciąża bowiem układ oddechowy, co wymaga ingerencji. Wykonywanie ćwiczeń może przynieść liczne korzyści. Jakie? Sprawdź więcej w artykule!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Ćwiczenia oddechowe przy COVID-19 – korzyści?

Pojawiające się przy koronawirusie problemy z oddychaniem sprawiają, że trzeba jak najszybciej zadbać o odpowiednią „higienę” układu oddechowego. To właśnie układ oddechowy w największym stopniu atakowany jest przez wirusa, dlatego należy usprawnić jego działanie, by był gotowy do walki z infekcją. Problemy z oddychaniem mogą utrzymywać się jeszcze dłuższy czas po wyzdrowieniu, dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem mogą okazać się wykonywane regularnie ćwiczenia oddechowe. Covid może u niektórych pacjentów dawać groźne powikłania, tym ważniejsze jest, by zadbać o siebie odpowiednio wcześnie – na przykład właśnie wykonując ćwiczenia oddechowe.

Czytaj także:

Korzyści płynące z ćwiczeń oddechowych dla pacjentów, którzy mają lub mieli do czynienia z COVID-19, są ogromne. Ćwiczenie i rehabilitacja w znacznym stopniu zmniejszają negatywny wpływ siedzącego lub leżącego trybu życia i związanym z nim brakiem aktywności podczas trwania choroby.  Koronawirus, z którym ma lub miał do czynienia pacjent zapewne negatywnie wpłynął na układ krążeniowo-oddechowy, więc wymaga to szczególnej dbałości o siebie. Już proste ćwiczenia oddechowe przy koronawirusie zwiększają wydolność wysiłkową, ponadto podczas treningu poprawie ulega siła mięśni oddechowych. Regularne ćwiczenia zwiększają również pojemność płuc, a także uczą prawidłowego schematu oddychania, co wpływa pozytywnie nie tylko na same płuca, ale także na samopoczucie, pozwalając opanować towarzyszący chorobie stres.

W tym miejscu warto również zaznaczyć, że jeśli z różnych przyczyn (w tym przez koronawirusa) wizyta stacjonarna u lekarza nie jest możliwa, bardzo dobrym rozwiązaniem może okazać się recepta przez internet. Dzięki niej, w trosce o własne zdrowie, szybko i bezpiecznie można otrzymać od lekarza potrzebny w danym momencie lek, bez konieczności wychodzenia z domu i stania w kolejce w przychodni, ograniczając tym samym ryzyko zarażenia się nie tylko koronawirusem, ale również innymi chorobami zakaźnymi, z którymi pacjenci zgłaszają się do lekarzy.

Jakie ćwiczenia oddechowe wykonywać przy COVID-19?

Wśród ćwiczeń, jakie mogą wykonywać chorzy na Covid, lekarz najczęściej wymienia właściwe oddychanie. Ćwiczenia oddechowe Covid polegają m.in. na spokojnym wdychaniu powietrza przez nos oraz wydychaniu go ustami. Przy ćwiczeniu należy pamiętać, by oddech był głęboki, jednak niezbyt mocny, ponieważ może wówczas pojawić się niepożądany kaszel. Jakie ćwiczenia oddechowe przy Covid sprawdzą się najlepiej? Aby wykonywać ćwiczenia, wystarczy zaopatrzyć się w kilka podstawowych akcesoriów. Przed przystąpieniem do ćwiczeń potrzebne będą między innymi woreczki foliowe lub papierowe. Wykonywanie ćwiczeń z użyciem worka ma na celu poprawę oraz uspokojenie oddechu. Przygotowany worek należy objąć jedną ręką w taki sposób, by otwór znalazł się na górze. Drugą ręką należy delikatnie go rozłożyć w taki sposób, by uzyskać otwór na usta. W dalszej kolejności wykonuje się wdech nosem i wydech ustami przez worek.

Trzeba pamiętać, że na układ oddechowy wpływa także odpowiednia pozycja w trakcie spoczynku. Niezwykle ważna jest właściwie dobrana pozycja do odpoczynku podczas trwającej choroby. Jeśli występująca w trakcie choroby duszność jest niewielka, należy przyjąć pozycję półsiedzącą lub leżącą na plecach, przy czym należy pamiętać, by ręce znajdowały się za głową. Błąd stanowić będzie natomiast leżenie na płasko. Jeśli chodzi o odpoczynek osób zmagających się ze stresem przy Covidzie, pomocne może okazać się również wyciszenie i ćwiczenia relaksacyjne, gdyż stres również negatywnie odbić może się na jakości oddechu i wręcz nasilać może duszności. W przypadku choroby należy oddychać zwłaszcza przez nos, a także starać się uruchamiać przeponę i starać się oddychać spokojnie i wolno, by uzyskać potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu siły.

Dlaczego ćwiczenia oddechowe przy COVID-19 są ważne?

Badania dowodzą, że u ponad ¾ osób po Covid mogą pojawić się zmiany w tkance płucnej – to dane, które nie są zbyt optymistyczne. Osoby takie są podatne na zmęczenie fizyczne, ponadto długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej może odbić się na ogólnej kondycji organizmu, pogarszając jednocześnie jakość życia pacjenta. Ćwiczenia oddechowe Covid są niezwykle ważne, ponieważ ich systematyczne stosowanie zwiększa pojemność oddechową płuc, ponadto poprawie ulega ruchomość klatki piersiowej.

Dlaczego jeszcze warto wykonywać ćwiczenia oddechowe? Covid-19 znacznie obciąża układ oddechowy pacjenta, więc regularne ćwiczenia są bardzo ważne, gdyż wzmacniają również mięśnie oddechowe w obrębie klatki piersiowej. Regularny trening sprawia, że chory może nabrać znacznie więcej powietrza do ust, dotleniając tym samym cały organizm. Tym samym dzięki odpowiedniej terapii oraz technikom oddychania można zapewnić sobie właściwą wentylację płuc.

Ćwiczenia oddechowe po COVID-19 – fizjoterapia dla ozdrowieńców

Znaczna liczba osób, które przeszły koronawirusa, ma powikłania po chorobie. W powrocie do pełni sił ważne są ćwiczenia oddechowe. Covid bardzo negatywnie odbija się bowiem na układzie krążeniowo-oddechowym, a zmiany te widoczne są jeszcze długo po wyleczeniu się z choroby. Celem ćwiczeń jest powrót do formy sprzed choroby oraz pokonanie negatywnych skutków infekcji. Trzeba pamiętać, że u ozdrowieńców wystąpić może tzw. zespół pocovidowy, który objawia się m.in. trudnościami z oddychaniem i ciągłym uczuciem zmęczenia. Nie należy czekać, aż objawy choroby ustąpią samoistnie, lecz najlepiej zgłosić się do lekarza i trzymać się jego zaleceń, które najczęściej wiążą się z rehabilitacją. Jakie ćwiczenia oddechowe po Covid mogą mieć wówczas zastosowanie? Przede wszystkim konieczna będzie nauka prawidłowego oddychania, a także ćwiczenia oporowe oraz ćwiczenia mięśni oddechowych i przepony.

Szczególną uwagę należy również zwrócić na ćwiczenia dotyczące efektywnego kaszlu. Znajdują one zastosowanie zwłaszcza w przypadku tych pacjentów, u których zalegają znaczne ilości wydzieliny w układzie oddechowym. Ważne są również każde ćwiczenia wydolnościowe oraz poprawiające kondycję układu oddechowego. Fizjoterapia dla ozdrowieńców ma na celu także pozbycie się duszności oraz złagodzenie depresji oraz stresu, jaki towarzyszył chorobie. Z kolei dla poprawy kondycji sprawdzić się mogą również przysiady na podłodze przy ścianie oraz ćwiczenia na kolana.

Profilaktyka – ćwiczenia oddechowe na poprawę wydolności oddechowej

Wiesz już jak ważne są ćwiczenia oddechowe. Covid nie jest łatwą chorobą, a jej powikłania mogą ciągnąć się miesiącami, więc ćwiczenia mają za zadanie między innymi poprawę wydolności oddechowej i złagodzenie objawów choroby. Jeśli chodzi o ćwiczenia oddechowe Covid, butelka również może okazać się dobrym narzędziem do wykonywania ćwiczeń. Nie należy zapomnieć również o wodzie. Najlepsze będą niewielkich rozmiarów butelki o pojemności 330-500 ml z nakrętką oraz coś ostrego, czym będzie można naciąć korek lub butelkę. Przy tego typu terapii butelkę należy napełnić w około 75% wodą, a następnie zakręcić korek. W dalszej kolejności w górnej części butelki należy wykonać nacięcie ostrzem w formie x. Następnie należy wziąć w usta głęboki wdech, a potem wykonać wydech przez słomkę do wnętrza butelki. Ćwiczenie to pogłębia oddech i warto je wykonywać regularnie.

Oczywiście w celu dobrania najlepszych ćwiczeń oddechowych warto skonsultować się ze specjalistą. Odpowiedzi na pytanie, jakie ćwiczenia mogą okazać się pomocne na poprawę wydolności oddechowej u danej osoby, uzyskać można między innymi w trakcie konsultacji z lekarzem.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.