Gdzie sprawdzić wynik testu na COVID-19 i jak to zrobić?

Napisano 01.01.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Jeśli pacjent otrzyma skierowanie na test, myśląc o zdrowiu jego i jego otoczenia, poddawany jest kwarantannie do momentu otrzymania wyniku, a informacja o tym przesyłana jest automatycznie do pracodawcy. Czekanie na wynik może trwać około 24 godzin, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość. Nie każdy, kto został skierowany na test, jeszcze wie jednak, gdzie sprawdzić wynik Covid. Warto wiedzieć, że możliwe jest to bez wychodzenia z domu. Powiadomienie o pojawieniu się wyniku przychodzi bowiem do chorych SMS-em (po wcześniejszym okresie czekania). Otrzymana wiadomość podpowiada o otrzymaniu wyniku, ale konkretną informację o wyniku sprawdzić można dopiero na swoim IKP. Warto wiedzieć, że czasem wyniki i dokument je potwierdzający pobrać można również ze strony laboratorium wykonującego badanie. Sprawdź, jakie jeszcze są rozwiązania, jeśli chodzi o wykonanie testu i sprawdzanie wyniku!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Gdzie sprawdzić wynik testu na COVID-19 – IKP

Oczekiwanie na wynik testu na koronawirusa może być dla wielu osób bardzo stresujący, jednak należy uzbroić się w cierpliwość. Wykonując badanie w dedykowanym punkcie zapewne pacjent zostanie poinstruowany przez lekarza, położną lub pielęgniarkę, gdzie sprawdzić wynik Covid najwygodniej. Jak doskonale bowiem wiemy, miejsce wyświetlania się wyniku zależne jest między innymi od punktu, który dokonuje badania.

Czytaj także:

Jak w IKP sprawdzić wynik Covid?

Jeśli nie wiesz, gdzie można sprawdzić wynik na koronawirusa, musisz pamiętać, że zawsze taka informacja znaleźć musi się na stronie IKP. Wyniki testów wprowadzane są przez laboratoria obowiązkowo do systemu EWP, więc obecne będą również na Internetowym Koncie Pacjenta. Jak i gdzie sprawdzić wynik testu na Covid? W momencie wpisania wyniku do systemu, pacjent otrzymuje SMS informujący, że może sprawdzić swój wynik. Wystarczy wówczas włączyć wyszukiwarkę i zalogować się na swoje IKP (np. dokonując uwierzytelnienia przez bank). Wynik testu wyświetla się w powiadomieniach w górnej części profilu, ponadto znaleźć można go również w zakładce „wiadomości”. Jest to bardzo proste, jednak osoby, które nie posiadają IKP mogą mieć wątpliwości, gdzie sprawdzić wynik na Covid-19 – więcej na ten temat wspomnimy zatem w poniższym artykule. Jeżeli pacjent nie potrafi samodzielnie sprawdzić wyniku, może to w jego imieniu sprawdzić osoba upoważniona, mająca wgląd do jego IKP.

Należy pamiętać, że pacjent kierowany na test przez lekarza lub zapisujący się na test przez rządowy formularz internetowy automatycznie trafia do kwarantanny i będzie w niej przebywać aż do otrzymania wyniku testu. Jeśli wynik będzie pozytywny, pacjent trafia do izolacji. Zarówno mając kwarantannę, jak i podczas izolacji nie można opuszczać miejsca zamieszkania, co może być problematyczne, gdy pacjent potrzebuje leków. Skorzystać można jednak z konsultacji zdalnych, które świadczą lekarze i których efektem może być uzyskanie recepty online. Receptę zrealizować w imieniu pacjenta może bliska osoba (jeśli osoba chora upoważniła ją do tego), gdyż samodzielne wyjście z domu możliwe będzie dopiero po uzyskaniu negatywnego wyniku testu lub zakończeniu izolacji w związku z wynikiem pozytywnym.

Skąd pobrać wynik testu na COVID-19?

Jeśli nie wiesz, gdzie sprawdzić wynik Covid, warto zaznaczyć, że wiele laboratoriów diagnostycznych aktualnie udostępnia pacjentom dedykowane strony do sprawdzania swoich wyników. Placówki te często miały już wdrożone takie działania przed koronawirusem i służyły one do pobierania zwykłych wyników badań krwi itp. Jeśli wykonujesz test w jednym z takich laboratoriów, zostaniesz zapewne krok po kroku poinstruowany, gdzie można sprawdzić wynik na Covid, a także w jaki sposób zrobić to najłatwiej. Pomagają wówczas wyszukiwarki, gdzie zazwyczaj na dedykowanej stronie wpisuje się swój numer PESEL i numer zlecenia lub inne dane, zgodnie z indywidualną instrukcją laboratorium. Zdarza się nawet, że wyniki na takiej stronie pojawiają się nieco szybciej niż te księgowane w profilu IKP.

Gdzie sprawdzić wyniki testu na COVID-19 wykonywanego prywatnie?

Nie zawsze wykonujemy test na koronawirusa z zalecenia lekarza. Wiele osób testuje się również prywatnie, co znów rodzi pytania, gdzie sprawdzić wynik Covid. Nie trzeba się jednak w żadnym wypadku martwić, gdzie można sprawdzić wynik testu wykonywanego na własną rękę, gdyż takie informacje również laboratoria mają obowiązek wprowadzić do system EWP. Oznacza to, że będą one dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta. Jak wspomniano ponadto wcześniej, odpowiedź na pytanie „gdzie znajdę wynik testu na koronawirusa” zależna jest również od laboratorium, które odpowiada za przeprowadzone badanie. Niektóre placówki umożliwiają bowiem dedykowane strony do odbioru wyników zleconych badań, w tym także badań na koronawirusa.

Wynik testu na COVID-19 przez telefon — kiedy jest możliwe?

Osoby, które nie wiedzą, gdzie sprawdzić wynik Covid, a były kierowane na test przez swojego lekarza POZ, mogą liczyć na kontakt z lekarzem w celach weryfikacji wyniku. Lekarz powinien skontaktować się z Tobą w przypadku wyniku pozytywnego i z pewnością poinstruuje Cię, gdzie znaleźć wynik testu na koronawirus. Jeśli jednak nie skontaktuje się z Tobą nikt z przychodni, możesz zadzwonić samodzielnie z pytaniem o wynik, gdyż ten powinien zapisać się w systemie EWP.

Jeśli chodzi o temat „gdzie można sprawdzić wynik testu Covid”, warto również w tym miejscu zaznaczyć, że z osobą o pozytywnym wyniku testu z pewnością skontaktuje się Sanepid. Jeśli zatem przeoczymy moment wystawienia wyników lub nie będziemy wiedzieć, gdzie sprawdzić wynik koronawirusa, a test wyjdzie pozytywnie, z pewnością poinformuje nas o nim również pracownik Sanepidu, który sprawdzi, z kim mieliśmy kontakt i poinformuje nas o zasadach izolacji.

 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.