Przeziębienie a COVID-19 – jak odróżnić objawy?

Napisano 01.01.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 5 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Każda choroba charakteryzuje się nieco innymi objawami, choć niestety nie zawsze są one tak bardzo specyficzne, by można było ją z łatwością odróżnić od innych chorób. Gdy zatem zauważymy, że nasz organizm nie działa tak, jak powinien i podejrzewana jest infekcja organizmu, myśli kierujemy do tematu „grypa i przeziębienie a Covid”. Faktem jest, że objawy charakteryzujące każdą wymienioną powyżej chorobę mogą być podobne, co niewątpliwie utrudnia ich rozróżnienie. Jakie symptomy ze strony organizmu wymagają konsultacji u lekarza? Kiedy chorego powinien zbadać internista lub pediatra? W jakich przypadkach potrzebna będzie dodatkowa diagnostyka, w tym test na koronawirusa i jakie są różnice między COVID-19 a przeziębieniem? Zapraszamy do artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Przeziębienie a COVID-19 – jak ich nie pomylić?

Funkcjonujemy w czasach szczególnej obawy o zdrowie i życie swoje oraz najbliższych. Nie ma dnia, by w mediach głośno nie było o kolejnych przypadkach zachorowań na koronawirusa, a także o przypadkach przegranej walki z chorobą. Wciąż również pojawiają się nowe doniesienia odnośnie możliwych objawów choroby, jednak mimo wszystko nie każdy orientuje się w kwestii różnic w temacie „przeziębienie a Covid”. Są osoby, które bagatelizują „książkowe” objawy koronawirusa, uznając je za mocniejsze przeziębienie, a są i takie, które chcą testować się przy każdym katarze lub kiedy pojawia się częste kichanie, obawiając się o swoje zdrowie.

Czytaj także:

Faktem jest, że w zasadzie objawy przeziębienia i symptomy Covid-19 mogą być nieco podobne, co bywa dość mylące. Przeziębienie co prawda przebiega zwykle łagodniej w stosunku do grypy i Covid-19, jednak i to nie jest regułą, gdyż są osoby, które zakażenie koronawirusem przechodzą skąpoobjawowo, czy też wręcz bezobjawowo. Tak naprawdę pewną odpowiedź w przypadku objawów grypopodobnych dać może jedynie dziś wynik testu na Covid. Ile się czeka na taki wynik, zależne jest od rodzaju testu, który pacjent wykona. Jeśli test będzie pozytywny, pacjent trafia w izolację, a wówczas nie może opuszczać miejsca zamieszkania. W przypadku konieczności kontaktu z lekarzem, kiedy chory pacjent nie jest w stanie pojawić się w przychodni osobiście, sprawdzić może się konsultacja zdalna i recepta przez internet. To rozwiązanie, które cieszy się popularnością jednak nie tylko wśród osób zmagających się z Covid-19, ale również obawiających się zarażenia (np. grypą) w przychodni.

Przeziębienie a COVID-19 – kiedy zrobić test na obecność koronawirusa?

Pozostając w temacie „przeziębienie a Covid”, podkreślić należy ponownie, że czasem objawy bywają podobne, co jest mylące. W przypadku przeziębienia przebieg choroby jest jednak zwykle bardziej łagodny, a objawy nasilają się stopniowo, a potem stopniowo redukują się. Pacjenci z przeziębieniem zazwyczaj nie mają ponadto gorączki lub mają niewysoką gorączkę, ponadto nie występują u nich dreszcze, bóle mięśni oraz nudności. Charakterystyczny jest wówczas również ból gardła i katar (na początku wodnisty, a z czasem gęsty), a także kaszel suchy, który stopniowo przechodzi w mokry. Objawy przeziębienia nasilają się w pierwszych 2-3 dniach choroby, a z czasem stopniowo redukują się, a pacjenci zdrowieją w około tydzień.

Przy przeziębieniu zwykle pacjent nie jest tak poważnie osłabiony jak przy koronawirusie, rzadko towarzyszą mu bóle mięśniowe, problemy z oddychaniem i układem pokarmowym, czy też zaburzenia smaku/węchu. Jeszcze do niedawna sądzono, że katar wyklucza zarażenie koronawirusem – dziś natomiast coraz więcej osób zgłasza ten objaw, jako jeden z charakterystycznych i wręcz szczególnie uciążliwych podczas choroby. Za klucz należy zatem uznać po prostu nasilenie objawów, choć i to może być w niektórych przypadkach złudne.

Do wykonania testu na obecność koronawirusa pacjenta skłonić powinny jakiekolwiek objawy, które pojawiają się po kontakcie z osobą chorą (np. domownikiem). Wskazaniem do testu jest również wysoka gorączka, trudności z oddychaniem i duszności, a także utrata węchu/smaku czy suchy i uporczywy kaszel oraz wyraźne osłabienie. Wiele osób zadaje sobie wówczas pytanie, ile czeka się na wynik wymazu. Trzeba wiedzieć, że zależy to od rodzaju wykonywanego testu. W przypadku testów antygenowych wynik dostępny zazwyczaj jest w kilkadziesiąt minut. Osoby objawowe kierowane są jednak najczęściej na test genetyczny. Ile czeka się na wynik testu Covid? Wymaz na test genetyczny wymaga czekania około 24 godzin na wynik.

Jak odróżnić przeziębienie od COVID-19 – co wywołuje obie choroby?

Jeśli chodzi o kwestię „przeziębienie a Covid”, należy wspomnieć również, co wywołuje obie te choroby. Za przeziębienia odpowiadają różnego rodzaju wirusy, w tym także różne rodzaje koronawirusów (jednak niemające potencjału pandemicznego). Do przeziębienia przyczyniają się także rinowirusy, a także parwowirusy i adenowirusy. W przypadku Covid-19 mówimy natomiast o zakażeniu wirusem SARS-CoV-2, który zaliczany jest do rodziny koronawirusów. Istotną różnicą między przeziębieniem a koronawirusem jest czas rozwoju oraz trwania zakażenia. W przypadku koronawirusa pierwsze objawy pojawiają się w 2-14 dni od kontaktu z osobą chorą. Przy przeziębieniu czas ten jest znacznie krótszy. Do nasilenia objawów koronawirusa zazwyczaj dochodzi w 7-9 dobie od zakażenia, natomiast w przypadku przeziębienia jest to zazwyczaj już 3 dzień choroby. Jak wspomniano wcześniej, przeziębienie zwykle trwa tydzień – maksymalnie 10 dni, natomiast objawy koronawirusa mogą utrzymywać się dłużej, w tym np. 14 dni czy nawet więcej.

Jeśli nie masz pewności, czy Twoje objawy wskazują na przeziębienie czy infekcję koronawirusem, najrozsądniej będzie skonsultować się z lekarzem, który oceni Twój stan zdrowia i zaleci dalsze postępowanie w kwestiach leczenia. Jeśli będzie ku temu wskazanie, z pewnością lekarz skieruje pacjenta na test. To, ile czeka się na wynik wymazu Covid-19, zostało już wcześniej w tym artykule wspomniane. Każdy kto zatem zadaje sobie pytanie, jak długo czeka się na wynik wymazu, musi wiedzieć, że w przypadku testu PCR jest to około 24 godziny. Do czasu otrzymania wyniku warto ograniczyć kontakty społeczne – ważne jest, by pozostać w domu, oczekując na wynik.

Przeziębienie a COVID-19 – leczenie

Temat „przeziębienie a Covid” różny jest także, jeśli chodzi o leczenie pacjentów. W obu tych przypadkach stawia się raczej na leczenie objawowe oraz skupia się na wypoczynku. Przebieg zakażenia koronawirusem jest zwykle bardziej poważny od przebiegu przeziębienia i objawy są wówczas bardziej nasilone, jednak również nie stanowi to reguły. W przypadku przeziębienia pacjenci stawiają często na tzw. środki na grypę i przeziębienie, które w składzie mają lek przeciwgorączkowy, witaminę C czy pseudoefedrynę. Nie leczą one choroby, jednak łagodzą jej objawy. Nie jest ponadto dostępny lek na Covid-19, który pacjenci mogliby stosować w domu samodzielnie. Są pewne medykamenty, które podaje się pacjentom w szpitalach w przypadku ciężkiego przebiegu choroby, jednak wciąż w głównej mierze jest to leczenie objawowe. W przypadku zakażenia koronawirusem podstawą jest zbijanie gorączki, jednak należy środki przeciwgorączkowe stosować z umiarem. Lekarz może zalecić również leki na katar czy ból gardła bądź środki na kaszel w razie potrzeby.

Podstawą w obu przypadkach jest odpoczynek i wspieranie odporności poprzez ograniczenie aktywności. Nie trzeba oczywiście obawiać się, gdy zlecony zostanie test koronawirus. Ile czeka się na wynik z pewnością poinformują w punkcie pobrań, gdyż zależne jest to od rodzaju laboratorium i aktualnej ilości innych zleceń testów. Czas oczekiwania na wynik testu na Covid na szczęście nie jest długi i zazwyczaj zamyka się w 24 godzinach, więc pacjent powinien po prostu skupić się na sobie, wypoczynku i izolacji do momentu otrzymania wyniku.

Powikłania po przebytym przeziębieniu a powikłania po COVID-19

Kończąc temat „przeziębienie a Covid”, wspomnieć należy również o możliwych powikłaniach, jakie mogą towarzyszyć chorym, nierzadko stanowiąc zagrożenie dla ich życia.

  • W przypadku przeziębienia powikłania występują stosunkowo rzadko, aczkolwiek nie są wykluczone. Mowa między innymi o zapaleniu zatok lub zapaleniu ucha środkowego. Inna opcja to zapalenie gardła, zapalenie krtani lub zapalenie oskrzeli.
  • Powikłania po Covid-19 mogą być niestety poważniejsze. Każdy, kto zastanawia się, po jakim czasie wynik testu na Covid będzie dostępny, powinien przede wszystkim skupić się na swoim zdrowiu, gdyż wśród powikłań wymienić można również te bardzo ciężkie. Do powikłań zaliczyć można długotrwałe zmęczenie oraz problemy sercowo-naczyniowe. Nie są wykluczone bóle w klatce piersiowej, duszności wysiłkowe, a także nierówne bądź przyspieszone bicie serca. Osoby oczekujące na wynik testu Covid online muszą również wiedzieć, że wśród powikłań wymieniana jest także tzw. mgła mózgowa czyli problemy z orientacją i skupieniem uwagi, a także zapamiętywaniem i komunikacją. Nie są wykluczone również problemy neurologiczne, odczucia skórne, urojenia węchowe, a nawet zakrzepy naczyń krwionośnych.

Jeśli chodzi o powikłania po koronawirusie u dzieci, wspomnieć należy także o PIMS, który coraz częściej dotyka także dzieci przechodzące infekcję bezobjawowo. Pojawia się wówczas wysoka gorączka, wysypka, zapalenie spojówek, obrzęki dłoni i stóp, a także problemy z układem pokarmowym (biegunka, wymioty). Jeśli chodzi o dziecko po COVID-19, nie są wykluczone także objawy neurologiczne, a nawet zapalenie mięśnia sercowego, dlatego wszystkie dzieci z podejrzeniem PIMS wymagają hospitalizacji.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.