Jak wygląda i przebiega rehabilitacja po COVID-19?

Napisano 31.12.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zakończenie infekcji koronawirusem nie jest jednoznaczne w wielu przypadkach z pełnym powrotem do zdrowia. Sporo pacjentów ma powikłania, które utrzymują się jeszcze długo po zakończeniu leczenia i może wymagać opieki. Mają one wpływ na ich kondycję oddechową i krążeniową, utrudniając znacznie codzienne funkcjonowanie. Warto wiedzieć, że pacjenci, którzy chorowali na koronawirusa i zmagają się wciąż z dolegliwościami, takimi jak np. osłabienie, duszność, problemy oddechowe i krążeniowe, skorzystać mogą z dodatkowego świadczenia po zakończeniu swojego leczenia. Rehabilitacja po Covid może być przydatna w powrocie do zdrowia i wcześniejszej aktywności. Program realizowany może być w trybie ambulatoryjnym, domowym i stacjonarnym, zależnie od tego, gdzie pacjenta skieruje lekarz. Zapoznaj się z poniższym opisem, sprawdź informacje zawarte w artykule i dowiedz się więcej na temat możliwości rehabilitacji po koronawirusie.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Rehabilitacja po COVID-19 – na czym polega?

Ozdrowieńców Covid-19 stale przybywa i niestety nie wszyscy oni cieszą się doskonałym zdrowiem jak sprzed choroby. Coraz większe znaczenie zaczyna mieć zatem rehabilitacja po Covid, która ma na celu pomoc pacjentom w powrocie do wcześniejszej aktywności. Zainteresowanie taką formą wsparcia medycznego stale rośnie – świadczy o tym chociażby ilość fraz wpisywanych w wyszukiwarkę. Nie każdy orientuje się jednak jeszcze, na czym polega rehabilitacja po Covidzie, dlatego temat ten zostanie szerzej omówiony w poniższym artykule.

Czytaj także:

Koniec infekcji nie jest zawsze równy pełnemu powrotowi do zdrowia

W tym miejscu należy zaznaczyć, że koniec izolacji niestety w wielu przypadkach nie jest równoznaczny z pełnym powrotem pacjenta do zdrowia. Ozdrowieńcy skarżą się na wiele pocovidowych powikłań, które w znaczny sposób negatywnie odbijają się na ich życiu. Mowa między innymi o nadmiernym osłabieniu i zmęczeniu, zaburzeniach oddychania, zmniejszonej wydolności oddechowej, ograniczeniu tolerancji wysiłku, problemach z krążeniem i wielu innych dolegliwościach, które mogą utrzymywać się jeszcze miesiącami od zakończenia infekcji. Okazuje się, że z takimi objawami zmagają się nie tylko osoby, które ciężko przeszły zakażenie koronawirusem i u których konieczny był szpital, ale również osoby, które przechodziły je skąpoobjawowo czy wręcz bezobjawowo.

Rehabilitacja po koronawirusie dobrana powinna być oczywiście do stanu zdrowia pacjenta, jego możliwości i potrzeb, a także objawów, które doskwierają mu szczególnie. Zespół pocovidowy wciąż jest co prawda intensywnie badany, jednak aktualny stan wiedzy jest już w stanie ukierunkować specjalistów na pewne metody rehabilitacji, które ułatwią pacjentom powrót do zdrowia. Dobrze również pamiętać, że jeśli stan zdrowia pacjenta po chorobie nie jest najlepszy, powinien on dozować aktywność rozsądnie. Jeśli nie czuje się na siłach na dalsze wyjazdy do lekarza, czy też stanie w kolejkach w przychodni tylko po to, by otrzymać receptę na kończące się leki, skorzystać może z powodzeniem z konsultacji zdalnych. Ich efektem może być e-recepta online, której realizacja w aptece nie różni się niczym od realizacji e-recept wystawianych stacjonarnie.

Jak wygląda rehabilitacja po COVID-19?

Wbrew pozorom rehabilitacja po Covid przydatna może być wielu pacjentom, w tym nie tylko osobom starszym i schorowanym, ale także pacjentom młodym, którzy wcześniej nie miewali poważnych problemów zdrowotnych. To jednak, jak wygląda rehabilitacja po Covid, zależne jest przede wszystkim od dolegliwości pacjenta. W przypadku trudności z oddychaniem, spadku wydolności oddechowej czy tolerancji wysiłku, przydatna może okazać się wiedza, jak rehabilitować płuca po Covid. W przypadku dolegliwości mięśniowych czy stawowych, praktyczniejszym rozwiązaniem będą odpowiednio dobrane przez fizjoterapeutę ćwiczenia wspierające koordynację ruchową, równowagę i pracę mięśni. Pacjenci często uskarżają się również na zaburzenia rytmu serca, przewlekłe zmęczenie, a nawet na objawy depresyjne, co również wymaga pomocy rehabilitanta.

Przed ustaleniem rehabilitacji pacjentom powinny zostać wykonane szczegółowe badania, określające ich stan zdrowia po chorobie. Mowa między innymi o badaniach laboratoryjnych krwi, testach wytrzymałościowych, spirometrii czy EKG. Niezbędne może okazać się także RTG klatki piersiowej czy dodatkowe badania, które pozwolą indywidualnie dobrać zabiegi fizjoterapeutyczne.  Rehabilitacja pocovidowa obejmuje między innymi różnego rodzaju ćwiczenia oddechowe, inhalacje i tlenoterapię. Dużą wagę przykłada się także do metod takich jak kinezyterapia czy ćwiczenia z fizjoterapeutą, ponadto nie powinno się lekceważyć istoty wsparcia psychologicznego w tym przypadku. Stawia się również na treningi relaksacyjne, masaże, hydroterapię, fizykoterapię, a także treningi marszowe czy balneoterapię.

Kto powinien skorzystać z rehabilitacji po COVID-19?

Nie jest prawdą, że rehabilitacja po Covid przeznaczona jest wyłącznie dla osób, które zmagały się z ciężkim przebiegiem choroby. Skorzystać z niej mogą również osoby, które zakażenie koronawirusem przechodziły łagodnie, ale z czasem zaczęły zmagać się z uciążliwymi dolegliwościami pocovidowymi. Decyzję o tym, dla kogo rehabilitacja po Covid będzie konieczna, podejmuje lekarz, biorąc pod uwagę aktualne wyniki badań pacjenta (w tym np. badanie RTG klatki piersiowej, morfologię, badanie EKG czy inną dokumentację).

Ile trwa rehabilitacja po COVID-19?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile czasu pacjentowi potrzebna będzie rehabilitacja po Covid, gdyż jest to kwestia dość indywidualna i zależna od wielu czynników. Jeśli trzeba natomiast określić pewien przedział czasowy tego, ile trwa rehabilitacja po Covid-19, wspomnieć należy o czasie 2-6 tygodni. Oczywiście ostateczną decyzję o tym, jak długo trwa rehabilitacja po Covid, podejmie specjalista, oceniając stan zdrowia pacjenta oraz jego postępy w związku z zajęciami terapeutycznymi. Warto wiedzieć, że sama rehabilitacja nie kończy się wraz zakończeniem wizyt u specjalisty. Pacjent otrzymuje również praktyczne wskazówki, dzięki którym będzie mógł kontynuować walkę o zdrowie również po zakończeniu terapii. Mogą być to na przykład zestawy ćwiczeń, które można wykonywać samodzielnie w domu, na basenie itp.

Rehabilitacja po COVID-19 – prywatnie czy na NFZ?

Warto wiedzieć, że rehabilitacja po Covid może być prowadzona w ramach NFZ. W ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia z rehabilitacji skorzystać będzie można na podstawie skierowania wystawionego pacjentowi przez lekarza po zakończeniu infekcji. Zgodnie z ustaleniami z rehabilitacji skorzystać można do 12 miesięcy od zakończenia infekcji Covid-19. Gdzie rehabilitacja po Covid na NFZ może się odbywać? Może być ona prowadzona zarówno w domu pacjenta, jak również w trybie stacjonarnym czy uzdrowiskowym, ponadto możliwa jest rehabilitacja ambulatoryjna w dedykowanych gabinetach leczniczych.

Oczywiście również prywatnie prowadzona może być rehabilitacja pocovidowa. Gdzie można takie wizyty odbyć? Wiele placówek specjalistycznych ogłasza się najczęściej w sieci, więc z pewnością pacjent będzie mieć w czym wybierać. Należy jednak pamiętać, że udając się na rehabilitację bez skierowania (prywatnie), trzeba będzie ponieść jej koszty. Warto wcześniej dopytać w danej placówce, ile kosztuje rehabilitacja po Covid-19 oraz jakie terapie realizator przewiduje w tym czasie, by wiedzieć, czego konkretnie można się spodziewać.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.