Jak samemu zrobić test na COVID-19 i czy testy domowe są wiarygodne?

Napisano 31.12.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

W diagnostyce potwierdzającej zakażenie koronawirusem wykonuje się różne rodzaje testów. Jeśli kwalifikujesz się do badania, skontaktuj się z lekarzem i opisz swoje objawy, a zostaniesz w systemie wpisany do kwarantanny i otrzymasz skierowanie na darmowy test wykonywany w ramach umów z NFZ. Możesz także skorzystać z formularza w sieci, podając swoje dane, a system automatycznie skieruje Cię na pobranie wymazu, ponadto otrzymasz potwierdzenie uzyskanego wyniku SMS-em. Jeśli natomiast nie chcesz wykonywać testu na zlecenie lekarza, tylko prywatnie lub wręcz samodzielnie, również masz taką opcję. Podpowiadamy, jak zrobić test na Covid prywatnie oraz samodzielnie w domu, a także co zrobić, gdy otrzymasz wynik pozytywny lub negatywny. Sprawdź więcej w artykule!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Jak zrobić test na COVID-19 samodzielnie w domu?

Niepokojące symptomy, które mogą świadczyć o zakażeniu koronawirusem powinny stanowić wskazanie dla pacjenta, by ten wykonał test na Covid-19. Zastanawiając się nad tym, kto powinien zrobić test na Covid, wspomnieć należy również osobach z bliskiego kontaktu pacjenta chorego (również bezobjawowych) – na przykład o współzamieszkujących z nim osobach, które narażone są w największym stopniu na zarażenie. Szybkie wykrycie zakażenia i izolacja osoby chorej to mniejsze ryzyko transmisji wirusa na inne osoby, dlatego nie warto zwlekać z badaniem, jeśli mamy ku niemu podstawy. Nie każdy jeszcze wie, jak zrobić test na Covid i pojawiają się różnorodne pytania w tej kwestii, więc w artykule tym temat zostanie przybliżony.

Czytaj także:

Skierowanie na test na koronawirusa

Wielu pacjentów zadaje sobie na przykład pytanie „gdzie i jak zrobić test na Covid”. Faktem jest, że na test na koronawirusa może nas skierować lekarz, jednak sporo osób unika aktualnie wizyt w przychodni w obawie przed kontaktem z innymi chorymi. Nie jest odgórnie określone, gdzie trzeba zrobić test na Covid – pacjent może wybrać pasujące sobie laboratorium czy punkt medyczny. Skierowanie na test można uzyskać również poprzez teleporadę, a nawet przez specjalny formularz internetowy, jednak należy liczyć się z tym, że w momencie otrzymania takiego skierowania pacjent automatycznie wpada w kwarantannę aż do momentu otrzymania wyniku. Wówczas nie można wychodzić z domu – nawet po receptę od lekarza, więc gdy potrzebne będą leki, pomóc może konsultacja zdalna i e-recepta online. Jej realizacja nie jest problemem w żadnej aptece.

Test na koronawirusa na własną rękę

Między innymi z powodu kwarantanny automatycznej przy otrzymywaniu skierowania na test sporo osób poszukuje informacji, jak zrobić test na Covid samemu. Zaletą tego rozwiązania niewątpliwie jest oszczędność czasu i nerwów – nie trzeba czekać bowiem w kolejce do laboratorium z innymi „potencjalnie zarażonymi”. To również brak konieczności kwarantanny w przypadku osób, które nie są zarażone. W aptekach i w sieci kupić można testy, które wykonać można samodzielnie w domu. Są to na przykład szybkie testy antygenowe, których wynik otrzymać można w kilkanaście minut. W przypadku pozytywnego wyniku zaleca się kontakt z lekarzem i ustalenie dalszych działań (konieczna może być weryfikacja wyniku testem RT-PCR). Jeśli chodzi natomiast o testy serologiczne dostępne w marketach czy aptekach, należy pamiętać, że nie są przeznaczone do wykrywania aktywnego zakażenia, tylko do potwierdzenia wcześniejszego kontaktu z wirusem.

Jak zrobić test na COVID-19 – test w punkcie mobilnym

Jeśli nie wiesz, jak zrobić test na Covid samodzielnie i obawiasz się o wiarygodność wyniku, postawić możesz na punkt mobilny. W tym przypadku kontakt z innymi osobami zredukowany jest wręcz do minimum, więc nie musisz obawiać się ewentualnego zarażenia. Gdzie się robi test na koronawirusa mobilnie, znajdziesz zapewne w informacjach podawanych przez władze swojego miasta, gminy czy powiatu. Niektórzy obawiają się tego, jak są robione testy na koronawirusa, jednak w praktyce nie jest to powód do strachu. Badanie polega na pobraniu wymazu z nosa, nosogardzieli czy gardła, a wynik w przypadku testu antygenowego dostępny jest bardzo szybko. Pamiętaj, że dana osoba, która zgłasza się do punktu pobrań prywatnie, nie jest kierowana na kwarantannę do czasu otrzymania wyniku, jednak za wymaz potrzebny do badania trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni.

Jak zrobić test na COVID-19 – test antygenowy

Testy antygenowe pozwalają na bardzo szybkie sprawdzenie obecności Covid-19 w pobranym od pacjenta materiale. Mają mniejszą czułość od badań molekularnych, jednak są tańsze i szybsze, co dla wielu osób może być kluczowe. Takie testy wykonywane są między innymi w placówkach medycznych na NFZ i prywatnych, gdzie przeszkolony personel doskonale wie, jak zrobić test na Covid. Zastanawiając się, gdzie się robi testy na koronawirusa antygenowe, należy pamiętać, że możliwe jest również wykonanie ich w warunkach domowych, po wcześniejszym zakupie zestawu testowego.

Jeśli nie chcesz martwić się „gdzie mogę zrobić test na Covid”, możesz zaopatrzyć się w test do użytku samodzielnego. W opakowaniu znajdziesz szczegółową instrukcję, która krok po kroku pokieruje Cię, jak zrobić prywatnie test na Covid. Zwykle badanie polega na samodzielnym pobraniu wymazu z nosa lub gardła. Ważne, by taki test wykonać w konkretnym momencie od pojawienia się objawów infekcji, w przeciwnym razie wynik może być niewiarygodny. Najlepiej test wykonać 5-7 dni od pojawienia się objawów choroby. Przed pobraniem wymazu nie powinno się jeść, pić, stosować syropów czy inhalacji, myć zębów czy żuć gum. Istotna jest również sama technika pobierania wymazu. Jeśli wymazówka włożona będzie zbyt płytko lub wymaz pobrany będzie nieprawidłowo, wynik testu może być niewiarygodny.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.