Objawy COVID u dzieci. Jak rozpoznać koronawirusa u najmłodszych?

Napisano 31.12.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 5 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Jak wynika z licznych danych, na koronawirusa chorują nie tylko dorośli. Zachorować mogą również dzieci, w tym również nie jest wykluczona choroba u niemowląt. Bardzo często co prawda wśród najmłodszych zdarzają się przypadki bezobjawowe, jednak u dzieci wystąpić mogą również różnego rodzaju dolegliwości mniej lub bardziej nasilone. Objawy Covid u dzieci podobne są często nieco do przeziębienia czy grypy, jednak ważne, by ich nie lekceważyć. To między innymi biegunki, niechęć do jedzenia i ból głowy, ponadto dzieci mogą mieć również gorączkę. Zaniepokoić rodziców szczególnie powinny natomiast problemy z oddychaniem i duszność chorych dzieci, gdyż mogą wskazywać na konieczność leczenia w szpitalu. W przypadku rozpoznania koronawirusa u dziecka, bez względu na to, jak on się objawia, należy odizolować małych pacjentów od społeczeństwa i zapewnić im dobre warunki na walkę z chorobą. Co jeszcze należy wiedzieć o Covid u dzieci? Po odpowiedź na to pytanie zapraszamy do artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Najczęstsze objawy COVID-19 u dzieci

Do niedawna mówiło się, że dzieci przechodzą koronawirusa w większości bezobjawowo, jednak kolejne warianty, które pojawiają się w populacji zdają się różnić nieco od tej pierwotnej wersji – również, jeśli chodzi o zachorowania wśród najmłodszych. Objawy Covid u dzieci stają się nie tylko bardziej zauważalne, ale choroba niekiedy miewa również u najmłodszych cięższy przebieg, choć niewątpliwie wciąż to osoby starsze Covid-19 przechodzą trudniej. Są pewne symptomy, których szczególnie nie powinno się lekceważyć, gdyż mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem najmłodszych. Trzeba pamiętać, że choroba może mieć bardzo podstępny przebieg, dlatego należy uważnie monitorować stan zdrowia najbliższych.

Czytaj także:

Jak objawia się Covid u dzieci?

Wielu rodziców z zaniepokojeniem poszukuje informacji, jakie objawy koronawirusa u dzieci powinny być dla nich sygnałem alarmowym. Faktem jest, że niektóre symptomy łatwo pomylić z częstymi u dzieci infekcjami. Mowa między innymi o objawach ze strony układu oddechowego. Dzieci z koronawirusem często miewają na przykład katar lub zatkany nos, skarżą się na ból gardła, pojawia się u nich kaszel oraz gorączka. Jednym z często opisywanych objawów infekcji Covid są również zaburzenia pracy układu pokarmowego, w tym wymioty i biegunka. Zdarza się, że są to pierwsze symptomy, które znacznie poprzedzają te bardziej „charakterystyczne”. Rodzice często lekceważą je, uważając za chwilową niestrawność czy zatrucie, tymczasem już na tym etapie należy zachować szczególną czujność. Objawy koronawirusa u dzieci to także osłabienie i złe samopoczucie oraz niechęć do zabawy, bóle głowy, a niekiedy także zaburzenia węchu i/lub smaku. U dzieci czasem pojawiają się również wysypki skórne, dochodzi do spadku apetytu lub bóli mięśniowych.

Wiesz już, jakie są objawy koronawirusa u dzieci, jednak należy jeszcze w tym miejscu wspomnieć, że współdomownicy osób z pozytywnym wynikiem testu na Covid podlegają obowiązkowej kwarantannie. Skrócić można ją jedynie, jeśli osoba zaszczepiona zgłosi się na test i uzyska wynik negatywny. Wynik pozytywny, o który wcale nie tak trudno, opiekując się chorym na koronawirusa dzieckiem w domu, to natomiast izolacja rodzica – nawet, gdy jest bezobjawowy. Zarówno w czasie kwarantanny, jak i izolacji nie można opuszczać miejsca zamieszkania, co może utrudniać dostęp do usług medycznych czy leków. W tej sytuacji bardzo pomocna okazuje się telemedycyna. Zdalne konsultacje lekarskie, których efektem może być recepta przez Internet, ułatwią dostęp do potrzebnych pacjentowi leków. O ich wykupienie w aptece poprosić można bliską osobę, gdyż – jak wspomniano wcześniej – podczas kwarantanny i izolacji nie można opuszczać miejsca zamieszkania (czy też miejsca wskazanego do kwarantanny/izolacji).

Kiedy występują pierwsze objawy COVID-19 u dzieci?

Ciężko powiedzieć, kiedy pojawiają się pierwsze objawy Covid u dzieci. Okres wylęgania się wirusa to zazwyczaj 1-14 dni od zakażenia, więc symptomy zazwyczaj pojawiają się właśnie w tym czasie. Są oczywiście dzieci, u których pojawią się objawy ok. 4-5 dnia od zakażenia, a są również i takie, u których dopiero po ok. dwóch tygodniach objawy da Covid u dzieci. Kiedy objawy się pojawią, rodzice powinni mieć się jednak na baczności. Zaleca się w tym przypadku odseparowanie dziecka od innych osób. Dziecka z katarem czy objawami infekcji układu oddechowego/pokarmowego (nawet wyjątkowo skąpymi) nie puszczamy do przedszkola czy szkoły, gdyż może stanowić zagrożenie dla innych. Koronawirus przenosi się drogą kropelkową, więc o zakażenie wcale nie jest tak trudno – zwłaszcza wśród najmłodszych dzieci, które wszystkiego dotykają i często wkładają ręce do buzi.

Objawy COVID-19 u dzieci – jak rozpoznać chorobę?

Jak wspomniano wcześniej, objawy Covid u dzieci mogą przypominać te, które pojawiają się u dorosłych. Dzieci mogą przechodzić chorobę skąpoobjawowo, co utrudnia jej rozpoznanie, dlatego należy reagować na jakiekolwiek symptomy, które mogłyby świadczyć o infekcji koronawirusem. Mowa między innymi o biegunkach, stanie podgorączkowym czy gorączce, bólach głowy, katarze czy bólu gardła. Objawy Covid-19 u małych dzieci zawsze wymagają sprawdzenia. Młodsze dzieci powinien zbadać lekarz i dopiero na podstawie stanu ich zdrowia podejmie on decyzję o dalszym leczeniu czy konieczności wykonania testu. Co zrobić, gdy podejrzewamy Covid u małych dzieci? Objawy sugerujące infekcję powinny być wskazaniem do wykonania badania na Covid-19. Dla małych dzieci może być to stresująca sytuacja, jednak jest to niezbędne, by decydować o dalszych krokach leczenia czy izolacji.

Zazwyczaj u najmłodszych dzieci wystarcza leczenie domowe i nie ma potrzeby przyjęcia małego pacjenta do szpitala. Rodzice powinni jednak baczyć na zalecenia lekarza i pilnować, by dziecko dużo wypoczywało. Należy pamiętać, że powikłania choroby nie omijają również najmłodszych, o czym alarmują naukowcy nie od dziś. W społeczeństwie wciąż za mało mówi się o ryzyku zachorowań u dzieci, stąd i szczepienia w tej grupie wiekowej traktowane są z pewną rezerwą. Do powikłań choroby należą między innymi uszkodzenia nerek i zakrzepy. Pojawić może się również niewydolność serca oraz zaburzenia jego rytmu i wiele innych dolegliwości.

Jak długo utrzymują objawy COVID-19 u dzieci?

Rodziców interesuje nie tylko to, jakie są objawy u dzieci koronawirusa, ale również jak długo objawy Covid u dzieci się utrzymują. Faktem jest, że większość maluchów przechodzi chorobę dość łagodnie, więc przebywają w domu pod kontrolą rodziców. Oczywiście należy w tym czasie szczególnie monitorować stan zdrowia dziecka, a w razie jego pogorszenia niezwłocznie wezwać pogotowie. By łagodzić objawy Covid u dzieci, należy pilnować prawidłowego nawodnienia dziecka, a także regularnie wykonywać pomiary jego temperatury ciała. Lekarz zalecić może również podawanie dziecku leków przeciwgorączkowych, ponadto lekarze mogą zalecić stosowanie preparatów do nosa czy na ból gardła.

To, ile trwają objawy Covid u dzieci, jest kwestią dość indywidualną, podobnie jak w przypadku objawów osób dorosłych. Trzeba jednak już w tym miejscu wspomnieć dodatkowo o PIMS. Jest to wieloukładowy zespół zapalny u dzieci, który powiązany jest z wcześniejszym zakażeniem koronawirusem. Najczęściej PIMS występuje u dzieci 2-4 tygodnie po zakażeniu, również tym skąpoobjawowym i bezobjawowym. Stan ten zawsze wymaga hospitalizacji. Zazwyczaj u dzieci pojawia się wówczas wysypka, wysoka gorączka oraz ból brzucha, ale powikłania mogą być znacznie gorsze.

Co zrobić po wystąpieniu objawów COVID u dzieci?

Wiesz już, jakie są objawy Covida u dziecka. Co jednak zrobić, kiedy faktycznie rodzic zauważy u swojej pociechy niepokojące symptomy, które mogłyby wskazywać na zakażenie koronawirusem? Jakiekolwiek objawy Covid u dzieci wymagają konsultacji z lekarzem, który to zadecyduje o konieczności wykonania testu. Wcześniej jednak dzieci będą badane, gdyż u najmłodszych zakażenia dróg oddechowych (wirusowe i bakteryjne) są stosunkowo częste.

Należy pamiętać, że dzieci zazwyczaj słabiej przechodzą chorobę, co nie oznacza, że w tym czasie nie mogą zarażać swojego otoczenia. Zdarza się, że dzieci puszczane są do szkoły czy przedszkola, bo „to tylko katar” i w ten sposób przekazują wirusa przebywającym ze sobą dzieciom i nauczycielom. Zdarza się również, że dziecko z katarem czy lekkim stanem podgorączkowym oddawane jest na przykład pod opiekę dziadków, podczas gdy rodzice pracują, a tu o zarażenie starszej osoby nie tak trudno przez małe dzieci. Covid objawy u starszych może jednak już dawać bardzo nasilone, a wręcz niebezpieczne.

Jak wspomniano wcześniej, objawy koronawirusa to wskazanie, by dziecko zatrzymać w domu (ograniczyć jego kontakt z innymi) oraz skonsultować się z lekarzem. Zapewne przez lekarzy zlecony będzie wówczas test na koronawirusa. Od czasu skierowania dziecko przebywać będzie w kwarantannie, co oznacza, że nie może opuszczać mieszkania. Z takim dzieckiem nie idziemy na plac zabaw czy na basen, bo się nudzi. Izolujemy dziecko w domu. Pozytywny wynik testu kieruje dziecko w izolację. Wynik negatywny testu u dziecka z objawami choroby to jednak też nie zielone światło do całkowitego powrotu do dawnej aktywności. Pamiętajmy bowiem, że również grypa dla dziecka może być groźna, podobnie jak lekceważone przeziębienie. Chore dziecko wymaga leczenia w domu i odpowiedniej opieki – nawet gdy mowa nie o koronawirusie, tylko o innej infekcji.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.