Ile czeka się na wynik wymazu na COVID-19?

Napisano 01.01.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Nie każdy wie, ale od wielu czynników zależne jest to, ile czeka się na wynik Covid. Wymaz pobierany z nosogardzieli na test genetyczny wymagać może na przykład dłuższego oczekiwania niż diagnostyka związana z badaniem antygenowym. Jeszcze inaczej wygląda kwestia oczekiwania na badania serologiczne, choć te nie wskazują na aktywną infekcję, tylko mogą być potwierdzeniem wcześniejszego zachorowania bądź wykonywane są przez niektórych po szczepieniu, by sprawdzić, czy wytworzyły się przeciwciała. Ważne jest nie tylko to, jaką metodą obecność wirusa będzie badana, ale również to, gdzie wykonywane będzie pobranie materiału oraz w jakim miejscu będzie on następnie badany. Więcej na ten temat znajdziesz poniżej.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Ile czeka się na wynik wymazu na COVID-19? Test genetyczny a antygenowy

Badaniu na obecność koronawirusa powinny poddać się nie tylko osoby, które mają objawy infekcji, mające skierowanie od swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. W diagnostyce ważne jest również testowanie osób z najbliższego otoczenia chorego, które mogłyby – mimo braku objawów – rozprzestrzeniać zakażenie w populacji. Mowa o narażonych na kontakt z wirusem osobach współzamieszkujących z chorym – nawet jeśli miały wcześniej wykonane szczepionki. Do potwierdzenia zakażenia koronawirusem wykonuje się testy genetyczne lub antygenowe. To, ile czeka się na wynik wymazu Covid, zależne jest między innymi od rodzaju wykonywanego przez pacjenta badania. W przypadku testów genetycznych czas oczekiwania jest dłuższy niż w przypadku testu antygenowego. Sam rodzaj testu to jednak jeszcze nie wszystko, jeśli chodzi o to, ile czeka się na wynik Covid. Wymaz badany przez jedno laboratorium może mieć bowiem wynik szybszy, a przez inne nieco dłuższy.

Czytaj także:

Należy pamiętać, że do czasu otrzymania wyniku testu na koronawirusa pacjent, który kierowany był na badanie przez lekarza lub zapisywał się przez formularz na rządowej stronie, podlega kwarantannie. Oznacza to, że nie może opuszczać miejsca zamieszkania, gdyż potencjalnie może zarażać. Jeśli okaże się, że będą mu wówczas potrzebne jakiekolwiek leki, skorzystać można z kontaktu zdalnego z lekarzem. Efektem takiej konsultacji może być e-recepta online, którą w imieniu pacjenta zrealizować może ktoś zdrowy. To także rozwiązanie, które może sprawdzić się w przypadku izolacji, w którą pacjent wpada, gdy jego wynik testu jest pozytywny. Test negatywny oczywiście zwalnia pacjenta z kwarantanny, jednak i w tym przypadku warto ograniczyć wizyty w przychodni do niezbędnego minimum. Jeśli lekarz ma jedynie wypisać receptę, lepiej kontaktować się z nim korzystając z telemedycyny.

Od czego zależy czas oczekiwania na wynik wymazu na COVID-19?

Od wielu kwestii zależeć może to, ile czeka się na wynik Covid. Wymaz pobierany do badania PCR wymagać będzie na przykład zwykle dłuższego oczekiwania niż wymaz pobierany do testu antygenowego. Jest jeszcze inna kwestia odnośnie tego, ile czeka się na wynik testu Covid. Wymaz pobierany w miesiącach, gdzie więcej pacjentów się testuje (np. w szczycie fali) może wiązać się z nieco dłuższym oczekiwaniem na wynik. Laboratoria, choć pracują często całą dobę, mają ograniczone moce przerobowe, co w niektórych przypadkach przekładać może się na czas otrzymania wyniku. Ważne zatem, w jakim laboratorium test się wykonuje, ile próbek zlecono danego dnia do badania, a także w jaki dzień badanie zostało wykonane. Wykonując test w weekend również czasem trzeba nieco dłużej poczekać na wynik, choć to także zależy w głównej mierze od miejsca wykonywania badania. Punkty mające swoje laboratoria „na miejscu” często wyniki dostarczają szybciej niż te, które próbki muszą przekazywać dalej.

Ile czeka się na wynik wymazu na COVID-19 – badanie w punkcie drive thru

Pacjenci mogą skorzystać również z badań w mobilnych punktach pobrań, które udostępnione są w większych miastach naszego kraju. W tym przypadku wiele osób zastanawia się zapewne, ile czeka się na wynik Covid. Wymaz pobierany w punkcie drive thru przekazywany jest do badania, a to, ile czeka się na wynik wymazu zapewne wspomniane zostanie pacjentowi w trakcie robienia testu. Zwyczajowo w przypadku testów PCR mówi się o 24 godzinach oczekiwania na wynik, choć w niektórych przypadkach czas ten może się wydłużyć nawet do 48 godzin. Jeśli chodzi o wyniki testów antygenowych, często dostępne są znacznie szybciej, co może być kluczowe chociażby przed wyjazdem.

Ile czeka się na wynik COVID-19 – wymaz pobrany w domu

Nie każdy wie, ale badanie na Covid wykonać można również w domu. W szczególnych przypadkach do pacjenta przyjechać może odpowiednio zabezpieczony specjalista, który pobierze wymaz na miejscu, bez potrzeby wychodzenia danej osoby z domu. Z pewnością poinformuje on wówczas pacjenta, ile czeka się na wynik Covid. Wymaz przekazany zostanie przez niego do laboratorium, a po zakończeniu badania wyniki sprawdzić można w IKP.

Jeśli pacjent wykonuje natomiast samodzielnie test antygenowy w domu, w ulotce sprawdzić może, ile czeka się na wynik wymazu na Covid. Zazwyczaj do użytku domowego przeznaczone są szybkie testy, których wyniki dostępne są w kilkanaście-kilkadziesiąt minut. Pozytywny wynik również w tym przypadku jest wskazaniem do izolacji, dlatego najlepiej skonsultować się wówczas ze swoim lekarzem, który zarekomenduje dalsze kroki.

Pacjenci wykonują ponadto w domu testy na obecność przeciwciał IgG i IgM, co wymaga pobrania krwi z opuszka palca (lub krwi żylnej w laboratorium). Wykrycie w próbce krwi przeciwciał może świadczyć o wcześniej przebytej infekcji, a czas oczekiwania na wynik zależny jest od rodzaju testu (jakościowy/ilościowy).

Ile czeka się na wynik testu COVID-19 przed wylotem za granicę?

Osoby, które planują wyjazd/wylot zagraniczny, muszą liczyć się z koniecznością wykonania w odpowiednim czasie testu na Covid-19. W tym przypadku ważne jest nie tylko to, jak długo czeka się na wynik wymazu Covid, ale również jakie zaświadczenie posiadać będzie pacjent. Należy bowiem wiedzieć, że prawdopodobnie potrzebne będzie nie tylko zaświadczenie wydane w języku polskim, ale również to w języku angielskim lub języku, który obowiązuje w danym kraju. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć jednak na pytanie, ile czeka się na wynik Covid. Wymaz może bowiem być poddany badaniu PCR, a wówczas czas oczekiwania to najczęściej około 24 godzin. Inna opcja to test antygenowy, gdzie również wykonywany jest pacjentom wymaz na Covid. Ile czeka się na wynik w tym przypadku? W przypadku szybkich testów na wynik czeka się krócej – z certyfikatem może być to kilkadziesiąt minut.

To, jakie badanie na Covid wymagane jest przez dane państwo w przypadku podróży zagranicznych, sprawdzić można na stronie Ministerstw Spraw Zagranicznych. Warto te dane śledzić na bieżąco, gdyż ulegają zmianom, wraz ze zmieniającą się sytuacją epidemiologiczną. Kolejna ważna sprawa to ważność takiego testu – warto wcześniej sprawdzić, ile wcześniej test można przed wylotem wykonać, gdyż testy zrobione za szybko mogą zostać uznane na granicy za nieważne. Należy ponadto wiedzieć, że wykonywanie testów na Covid przed podróżami nie jest finansowane przez NFZ. Oznacza to, że pacjent będzie musiał pokryć z własnej kieszeni test koronawirus. Ile czeka się na wynik i cena zależeć będą natomiast od rodzaju testu i miejsca jego wykonania.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.