Ile kosztuje test na COVID? Rodzaje testów i ich ceny

Napisano 01.01.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czy wiesz, że nie zawsze lekarz musi wystawić Ci skierowanie, by możliwe było wykonanie testu na obecność koronawirusa? Nie potrzebują skierowania osoby, które wykonują wymaz prywatnie, jednak wówczas badanie nie będzie bezpłatne. Sporo osób zachodzi w głowę, ile kosztuje test na Covid. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że w diagnostyce realizowane są różnego rodzaju testy i to między innymi od ich rodzaju zależy cena. Sprawdź, co warto wiedzieć o cenach poszczególnych badań!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Test na COVID-19 – ceny i rodzaje testów

Testy na koronawirusa interesują zarówno osoby mające objawy infekcji, jak i osoby z najbliższego kontaktu chorego, które mogą ulec chorobie. Jeśli u pacjentów występują duszności lub dojdzie do wystąpienia innych objawów sugerujących zakażenie, lekarz zapewne skieruje ich na pobranie wymazu w ramach podstawowej opieki NFZ. Rekomendowane jest również badanie i diagnostyka u osób, które nie mają objawów, ale mieszkają z osobą, która chorobę ma wykrytą. Tylko wynik ujemny wówczas zwalnia poddanych wcześniej szczepieniu współdomowników chorego z kwarantanny. Wykrycie zakażeń powoduje natomiast, że osoby te przechodzą w izolację. To, ile kosztuje test na Covid interesuje również osoby, które podróżują za granicę i chcą dopilnować formalności związanych z wyjazdem. Potrzebne są im bowiem aktualne wyniki, które potwierdzają, że są zdrowi. Dokument zaświadczenia wymagany jest przy różnego rodzaju wyjazdach zagranicznych.

Czytaj także:

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nie muszą zastanawiać się, ile kosztuje test na Covid-19, osoby, które kierowane są na test przez swojego lekarza POZ. Cena również nie gra roli dla osób kwalifikujących się do testu, które wypełnią formularz internetowy na stronie rządowej – w ten sposób możliwa jest samodzielna rejestracja na test zgodnie z wytycznymi znajdującymi się na stronie. W obu tych przypadkach jednak do czasu otrzymania wyniku pacjent trafia do kwarantanny, co oznacza, że nie może opuszczać domu, gdyż uważany jest za potencjalnie zarażającego.

Cena testu zależna od jego rodzaju

Również prywatnie wykonać można test na Covid. Ile kosztuje takie badanie to już osobna kwestia i wiąże się to nie tylko z rodzajem testu, ale również laboratorium, w którym jest wykonywany, a nawet miastem wykonania testu. Zastanawiając się, gdzie zrobić test na Covid, warto zatem wcześniej sprawdzić cenniki laboratoriów na stronach internetowych, by wiedzieć, czego można się spodziewać. Ważna jest jednak nie tylko cena, ale również to, co wykrywa test na Covid. Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele testów, które umożliwiają przeprowadzenie badania dotyczącego aktualnej lub wcześniejszej infekcji koronawirusem. Wyróżnić można testy genetyczne (molekularne), testy antygenowe oraz testy serologiczne (jakościowe, ilościowe). W przypadku testów genetycznych i antygenowych materiał pobierany jest najczęściej z nosa lub gardzieli pacjenta. Dlaczego test na Covid jest z nosa? Ponieważ to w tej śluzówce wirus się namnaża, dzięki czemu łatwiej wykryć infekcję. Materiałem do testów serologicznych jest natomiast krew pacjenta – to tam obecne są bowiem przeciwciała.

Należy pamiętać, że pacjent przebywający w kwarantannie lub izolacji nie powinien opuszczać miejsca zamieszkania i kontaktować się z innymi. Ma to na celu ograniczenie transmisji wirusa, jednak może utrudniać pacjentom dostęp do opieki medycznej i leków. Telemedycyna w Polsce jest jednak dobrze rozwinięta i skorzystać można w potrzebie z konsultacji zdalnych z lekarzem. Ich efektem może być e-recepta online. Przepisane przez lekarza leki w imieniu pacjenta może wykupić bliska osoba, która nie przebywa na kwarantannie czy w izolacji. Ważne jednak, by dopilnować bezpiecznego przekazania takich leków – np. zostawiając je pod drzwiami.

Ile kosztuje test PCR na COVID-19?

Zanim przejdziemy do tematu, ile kosztuje test na Covid wykonywany metodą PCR, warto wspomnieć o tym, na czym polega takie badanie. W ramach testu izoluje się z próbki pobranej od pacjenta materiał genetyczny koronawirusa. Ważne, by przestrzegane były zalecenia pobrania materiału, gdyż w przeciwnym wypadku wyniki mogą być zaburzone. Przed przystąpieniem do badania pacjent powinien być najlepiej na czczo lub powinien nie jeść minimum 3 godziny wcześniej. Nie zaleca się również mycia zębów, stosowania leków wziewnych czy syropów, a nawet żucia gumy.

Badanie wykonuje się metodą real time PCR, czyli reakcją łańcuchową polimerazy z odwrotną transkryptazą i pozwala ono wykryć lub wykluczyć obecność koronawirusa. Jest to test o bardzo wysokiej czułości i swoistości, jednak na wynik badania trzeba poczekać zazwyczaj około 24 godzin. Osoby, które zastanawiają się, ile kosztuje test PCR na Covid, muszą wiedzieć, że badanie można wykonać za darmo, gdy pacjent kierowany jest na nie przez lekarza lub kwalifikuje się do badania i uzupełnia formularz na stronie internetowej. Chcąc wykonać test PCR na koronawirusa prywatnie, należy liczyć się z ceną nawet powyżej 400 zł. Jest to spora kwota w porównaniu chociażby do testu antygenowego.

Ile kosztuje test antygenowy na COVID-19?

Gdy pojawiają się rozważania odnośnie tego, ile kosztuje test na Covid, pacjenci zastanawiają się również nad testami antygenowymi. Ich niewątpliwą zaletą jest między innymi szybkość otrzymania wyniku (zwykle kilkanaście-kilkadziesiąt minut), a także mniej przytłaczająca portfel informacja o tym, ile kosztuje szybki test na Covid. Test antygenowy wykrywa w materiale pobranym od pacjenta specyficzne białka wirusa Covid-19, powstające w czasie jego replikacji. Ile kosztuje test antygenowy na Covid? Jeśli chodzi o testy wykonywane w laboratoriach, należy liczyć się z ceną około 150-250 zł. Istnieją również testy antygenowe, które można wykonać samodzielnie w domu. Ich cena w aptece jest zwykle niższa, jednak trzeba zastanowić się, czy pacjent będzie potrafił samodzielnie pobrać od siebie wymaz (poprawnie).

Ile kosztuje test na przeciwciała COVID-19?

Kolejnym rodzajem testu jest test serologiczny. W jego przypadku nie jest pobierany materiał z nosogardzieli, gdyż potrzebna jest krew pacjenta. Próbkę krwi pobiera się w tym przypadku z żyły łokciowej (w laboratorium) lub z opuszka palca (np. domowe testy serologiczne). Test nie jest potwierdzeniem aktywnego zakażenia – wykrywa przeciwciała IgG i IgM pojawiające się w związku z kontaktem z wirusem. Na początku pojawiają się przeciwciała IgM, jednak ich stężenie równie szybko maleje. Nieco później pojawiają się przy kontakcie z wirusem przeciwciała IgG i to one mogą być wykryte nawet dłuższy czas po infekcji (np. bezobjawowej). Testy serologiczne mogą być jakościowe (wynik pozytywny/negatywny) lub ilościowe (określające ilość przeciwciał) i to między innymi od tego zależy, ile kosztuje test na Covid.

Testy do użytku domowego kupić można w dużych sieciach handlowych i w aptekach. Ile kosztuje test na przeciwciała Covid tego typu? Około 50 zł. Wyższa cena jednak dotyczyć będzie testu wykonywanego w laboratorium (np. ilościowego). Wówczas należy liczyć się już z kosztami zaczynającymi się od ok. 80-150 zł.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.