COVID-19 – wysypka. Czy jest częstym objawem?

Napisano 01.01.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czy wiesz, że do dolegliwości, które pojawiają się u chorych na koronawirusa, należy nie tylko gorączka czy biegunka, dezorientacja, zmęczenie, biegunka, wymioty, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, ale również wysypka? Covid objawy skórne w postaci wysypki daje co prawda rzadko, aczkolwiek nie jest wykluczone, że obecność wirusa w Twoim organizmie objawi się właśnie w ten sposób. Wysypka może mieć różną formę – mogą być to krostki, rumień czy pokrzywka. Nie zawsze zmianom towarzyszy pieczenie czy swędzenie, jednak nie jest wykluczone, że będą one występowały. Wysypka pojawić może się na dłoniach, powierzchni stóp, a nawet na tułowiu i twarzy. Nierzadko choroba prowadzi również do pojawienia się powikłań, które mogą okazać się groźne dla zdrowia, dlatego najczęściej wymagają leczenia. Kiedy pacjenci powinni zgłosić się na badania i co jeszcze warto wiedzieć w tym temacie? Sprawdź i przeczytaj informacje zawarte poniżej!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Wysypka przy COVID-19 – kiedy się pojawia?

Nie każdy wie, ale objawy koronawirusa mogą być związane nie tylko z drogami oddechowymi. Covid-19 atakuje bowiem cały organizm i nie ogranicza się jedynie do dróg oddechowych. Przykładem takiego objawu jest wysypka. Covid-19 może bowiem u niektórych osób wywoływać zmiany skórne. Okazuje się, że symptomy dermatologiczne zwiastujące chorobę, jaką jest koronawirus, mogą pojawiać się na różnych etapach choroby, w tym nie tylko na jej początku, ale również w trakcie jej trwania. Wielu pacjentów lekceważy zmiany skórne, jednak faktycznie mogą one świadczyć o infekcji, dlatego warto szczególnie się im przyglądać. Nie jest na przykład rzadkością przy zakażeniu koronawirusem wysypka u dziecka. Covid może ponadto wiązać się z wysypką u pacjentów dorosłych.

Czytaj także:

Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda wysypka przy Covid, musisz wiedzieć, że u różnych pacjentów zmiany skórne zaobserwowano różne, dlatego też mogą w niektórych przypadkach wyglądać nieco inaczej. Najczęściej na skórze pojawiają się zmiany rumieniowo-grudkowe oraz plamisto-grudkowe, jednak nie są również wykluczone zmiany o charakterze pseudoodmrozinowym, pokrzywkowym, a nawet tzw. przemijająca siność siateczkowata.

Pojawienie się wysypki o nieznanym pochodzeniu zawsze powinno być wskazaniem do kontaktu z lekarzem. Teraz szczególnie należy zwracać uwagę na zmiany skórne, gdyż coraz częściej mogą one również sugerować zakażenie koronawirusem. Jeśli okaże się, że pacjent (również dziecko) jest chory, będzie musiał poddać się izolacji. Najłatwiej wówczas o kontakt z lekarzem poprzez wykorzystanie możliwości telemedycyny – lekarz prowadzi wówczas wywiad z pacjentem przez telefon lub Internet. Ciekawym rozwiązaniem są konsultacje zdalne, które umożliwiają szybkie otrzymanie potrzebnej recepty online. Należy jednak pamiętać, że w czasie izolacji pacjent nie może takiej recepty wykupić we własnym imieniu – najlepiej poprosić o to bliską osobę.

Gdzie występuje wysypka covidowa?

Jeśli chodzi o temat „wysypka – Covid”, należy zaznaczyć, że zmiany skórne pojawiać mogą się w różnych rejonach ciała, choć niewątpliwe bardzo często zauważalna jest u pacjentów wysypka na dłoniach. Covid to zarówno zmiany na dłoniach jak i stopach, w tym między innymi tzw. covidowe palce, czyli bolesne i asymetryczne zmiany, które mogą nieco przypominać odmrożenia. Są to na przykład częste objawy Covid u dzieci. Wysypka lokalizować może się jednak nie tylko na kończynach – nie jest wykluczona także wysypka na ciele. Covid to między innymi plamisto-grudkowe zmiany na ciele osób o ciężkim przebiegu choroby. Takie zmiany mogą w niektórych przypadkach pojawiać się również jako wysypka na twarzy. Covid może np. powodować krostkową wysypkę w okolicy ust. Jej rozpoznanie nie powinno sprawić większego problemu.

U kogo najczęściej występuje wysypka przy COVID-19?

Jak widać, jednym z symptomów zakażenia koronawirusem, o którym coraz częściej mówią lekarze, może być wysypka. Covid objawy daje różnorodne, stąd nie każde zakażenie wiązać będzie się z wystąpieniem zmian skórnych, aczkolwiek nie można wykluczyć takiej możliwości. Co więcej – u niektórych wysypka przy Covid może wręcz być jednym z niewielu objawów. Co prawda przy Covid-19 wysypka uznawana jest za objaw pojawiający się rzadko, jednak nie jest wykluczone, że będzie u danej osoby wręcz jedynym zauważalnym objawem zakażenia.

Zmiany skórne związane z infekcją Covid są objawami, które pojawiają się między innymi u dzieci. Naukowcy dowiedli, że wysypka może również występować u osób, które zmagają się z ciężkim przebiegiem choroby, choć to również nie jest konieczne, gdyż widoczne zmiany skórne czasem pojawiają się także u osób skąpoobjawowych.

Wysypka COVID-19 – jak leczyć?

Diagnostyka zmian skórnych, które wywołane zostały przez COVID-19, u dziecka i osoby dorosłej polega między innymi na wykluczeniu innych możliwych przyczyn jej wystąpienia, a zaliczana jest do nich między innymi alergia. Wielu pacjentów zadaje sobie pytanie, co robić, gdy na ich ciele pojawia się niepokojąca wysypka. Covid może wywoływać zmiany skórne o różnych wyglądzie, jednak w większości przypadków samoczynnie znikają one po kilku dniach. Zazwyczaj stawia się w tym przypadku na samoobserwację oraz ewentualnie wdraża się leczenie objawowe, które łagodzić będzie świąd czy obrzęk. Jeśli jednak pojawia się rozległa i uciążliwa wysypka po Covid, nie jest wykluczone również leczenie ogólne, dzięki któremu zredukuje się wysypka Covid. Jak leczyć takich pacjentów i jak ograniczyć ryzyko dalszego rozwoju wysypki, zadecyduje indywidualnie lekarz, aczkolwiek nie jest wykluczone, że konieczne będzie stosowanie kortykosteroidów.

Warto mieć również na uwadze fakt, że wysypka, która rozwinęła się w wyniku zakażenia wirusem odpowiedzialnym za chorobę COVID-19, może pojawić się na skórze dziecka nawet po 2-4 tygodniach od momentu, kiedy doszło do zakażenia. Wraz z jej pojawieniem się należy brać pod uwagę fakt, że stan ten może świadczyć o tym, że doszło do powikłania i dziecko ma do czynienia PIMS (wieloukładowy zespół zapalny u dzieci). Wówczas konieczna będzie nie tylko wizyta u lekarza i odpowiednie badanie, ale nawet hospitalizacja.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.