Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Co brać na drętwienie rąk to pytanie, które bardzo często zadawane jest przez pacjentów. Pojawienie się tej dolegliwości u pacjenta spowodowane jest najczęściej przez ograniczenie przepływu impulsów nerwowych z rdzenia kręgowego do dłoni. Charakterystycznym objawem drętwienia jest mrowienie, które pojawia się zarówno na placach, jak i na powierzchni dłoni. Chociaż choroba ta wywołuje nieprzyjemne uczucie, przez pacjenta zwykle nie jest odczuwalny ból. Jedną z przyczyn drętwienia rąk może być niedobór witamin i składników mineralnych, które wpływają między innymi na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowo-mięśniowego. Co odpowiada za drętwienie rąk? Jakie witaminy przyjmować przy tej dolegliwości? Zapraszamy od artykułu!
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Dlaczego drętwieją ręce, czyli najczęstsze przyczyny drętwienia rąk
Drętwienie (cierpnięcie) rąk to dolegliwość zaliczana do nieprawidłowych doznań czuciowych, której przyczyną jest zaburzenie unerwienia lub unaczynienia. Dolegliwość ta występuje pacjentów bez względu na wiek i płeć. Jeśli u pacjenta obserwuje się drętwienie palców u rąk, jak leczyć to schorzenie, to bardzo ważna kwestia. Aby odpowiedzieć na to pytanie, w pierwszej kolejności należy poznać przyczyny problemu. Najważniejszą przyczyną drętwienia rąk jest uszkodzenie ośrodkowego lub obwodowego ośrodka nerwowego. Drętwienie rąk przyczyny może mieć również inne. Uszkodzenia szyi lub pleców to kolejna przyczyna drętwienia rąk. Pojawienie się tej dolegliwości może być spowodowane również nadmiernym stresem, ponadto sztywność palców u rąk może być efektem zespołu cieśni nadgarstka (neuropatia uciskowa).
Drętwiejące palce mogą być także efektem rwy barkowej. Do rozwoju choroby przyczynić się mogą również choroby i urazy kręgosłupa. Przyczyną może być także stwardnienie rozsiane – choroba neurologiczna, której objawem mogą być między innymi skurcze mięśni, trudności z utrzymaniem równowagi i chodzeniem, a także uczucie ciągłego zmęczenia i występowanie zaburzeń mowy. Drętwienie w kończynach nierzadko pojawia się również u kobiet w ciąży, poza tym jego przyczyną może być udar mózgu.
Drętwienie rąk – jakie witaminy?
Witaminy w organizmie pełnią wiele ważnych funkcji. Część z nich odpowiada za prawidłowy przebieg reakcji w układzie nerwowym. Ich głównym zadaniem jest wówczas wspomaganie przekazu impulsów nerwowych, a także zmniejszenie podatności na stres, poza tym regulują prawidłowe odczytywanie bodźców oraz usprawniają działanie neuroprzekaźników. Chronią również układ nerwowy przed uszkodzeniem, ponadto u kobiet w ciąży wpływają korzystnie na rozwój płodu, zapobiegając jednocześnie występowaniu wad układu nerwowego. Do substancji odpowiedzialnej za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego zaliczana jest między innymi witamina B. Brak odpowiedniej diety i związany z nią niedobór witamin z grupy B, a także minerałów takich jak magnez, potas i wapń, w konsekwencji doprowadzić może do wystąpienia drętwienia rąk. Efektem niedoboru mogą być też drżące nogi.
Jeśli u pacjenta pojawił się objaw wskazujący na drętwienie ręki lub cierpi na drętwienie stóp, rozwiązaniem może okazać się e-recepta online. Dzięki niemu pacjent już w kilka chwil otrzymać może SMS-em kod na niezbędne leki, bez tradycyjnej wizyty u lekarza. Wystarczy wypełnić zamieszczony w Internecie formularz medyczny, a w celu zakupu produktów – udać się z otrzymanym kodem oraz numerem PESEL do najbliższej miejscu zamieszkania apteki.
Drętwienie prawej ręki — możliwe przyczyny i objawy
Drętwienie rąk przyczyny może mieć różne, ponadto może być objawem wielu różnych chorób. Do najważniejszych czynników odpowiadających za drętwienie prawej ręki zalicza się zaburzenia neurologiczne, jednak powikłanie to może wiązać się również z zaburzonym przepływem krwi w układzie krwionośnym. Inną przyczyną drętwienia na prawej ręce może być efekt nacisku na nerwy przez kości, ścięgna oraz mięśnie. Nie tylko nacisk na nerw może powodować drętwienie. Przyczyną mogą być również nowotwory, a także choroby metaboliczne. Niepokój budzić może również udar mózgu, który powoduje niedokrwienie mózgu i drętwienie prawej ręki. Przyczyną drętwienia prawej ręki może być też zespół cieśni nadgarstka, który rozwija się pod wpływem zbyt długiej pracy przy komputerze, a także zapalenie stawu łokciowego. Drętwienie może być spowodowane również niewłaściwą pozycją ciała, co prowadzi do ucisku nerwów i naczyń krwionośnych.
Drętwienie prawej ręki – jak leczyć?
Co na drętwienie rąk może pomóc? Jeśli drętwieniu ręki towarzyszą również skurcze mięśni, przyczyną takiego stanu może być niedobór magnezu, wapnia lub witamin. Jeśli u pacjenta wystąpi drętwienie rąk, jakie witaminy powinien przyjmować? Przede wszystkim zaleca się przyjmowanie witamin z grupy B. Leczenie schorzenia uzależnione jest od przyczyny występowania dolegliwości. Jeśli za drętwienie prawej ręki odpowiada dyskopatia lub zwyrodnienie szyjnego odcinka kręgosłupa, pacjent zobowiązany jest do wykonywania ćwiczeń rehabilitacyjnych. Co pomaga na drętwienie rąk jeszcze? Gdy drętwienie wywołał stan zapalny nerwów, konieczne może okazać się przyjmowanie leków przeciwzapalnych. W przypadku zespołu cieśni konieczna może okazać się operacja. Jak leczyć drętwienie rąk w nocy? Wybór metody leczenia nocnego drętwienia dłoni również zależy od przyczyny takiego stanu. W zależności od przyczyn konieczne może okazać się leczenie farmakologiczne, fizykoterapia, masaże lub nawet operacja.
Brak jakich witamin jest odpowiedzialny za drętwienie rąk?
Nierzadko u osób obserwuje się objaw, jakim jest drętwienie rąk. Jakie witaminy należy przyjmować przy tego rodzaju dolegliwości? Drętwienie rąk często objawia się przy niedoborze w organizmie witamin z grupy B. Za drętwiejące dłonie odpowiada w szczególności niedobór kwasu foliowego, a także witaminy: B6 i B12. Niedobór witaminy B12 przyczynia się również do drętwienia nóg, ponadto powoduje rozdrażnienie oraz problemy z koncentracją. Aby uniknąć niedoboru wymienionych wcześniej witamin, dla organizmu pomocne może okazać się spożywanie produktów takich jak buraki, szpinak, fasola, jaja, a także szparagi.
Drętwienie rąk a zespół cieśni nadgarstka
Zespół cieśni to schorzenie, którego jednym z objawów jest mrowienie i drętwienie dłoni. Nieprzyjemne doznania dotyczą zwłaszcza okolic kciuka, a także połowy palca serdecznego. Choroba nie dotyczy małego palca. Objawy zespołu cieśni związane są z uciskiem na nerw przebiegający w kanale nadgarstka. Według statystyk zespół cieśni może być efektem przeciążenia nadgarstka w wyniku wielokrotnie powtarzanych monotonnych ruchów, a także zmian hormonalnych, jakich doświadcza organizm kobiety w ciąży. Przyczynia się do niego również ciśnienie tętnicze, a także zaburzenia przemiany materii. Bardzo często towarzyszy chorobom reumatycznym, zakaźnym, a także chorobom zawodowym – częste jest zwłaszcza wśród programistów komputerowych. Towarzyszyć może również osobom pracującym fizycznie oraz grającym na instrumentach klawiszowych. Diagnoza schorzenia rozpoczyna się od wywiadu z lekarzem, który dodatkowo zlecić może szereg specjalistycznych badań. Leczenie rozpoczyna się od fizjoterapii, jednak jeśli nie przyniesie ona zamierzonych efektów, konieczna może okazać się operacja.
Drętwienie rąk — jakie witaminy suplementować?
Bardzo często brak odpowiednich witamin w organizmie odpowiada za drętwienie rąk. Jakie witaminy należy suplementować? Ważna jest suplementacja zwłaszcza witamin z grupy B, w tym witaminy B6 oraz B12. To doskonałe witaminy na drętwienie rąk, które odpowiadają za prawidłową pracę układu nerwowego, poza tym poprawiają samopoczucie psychiczne. Witaminy te znaleźć można między innymi w roślinach strączkowych, mięsie oraz rybach. Nierzadko spotykane jest również drętwienie rąk w ciąży. Jak sobie radzić w takiej sytuacji? Jeśli problem pojawia się w nocy, warto często zmienić pozycję do snu i podpierać rękę poduszką. Rozwiązaniem może okazać się również unikanie spania na dłoniach. Niekiedy lekarz zalecić może suplementację witamin, zwłaszcza z grupy B (B6 i B12). Warto ponadto zadbać o posiłki z drobiu, ryb i mleka. Źródłem witaminy B6 są też orzechy, fasola, soja, słonecznik, jajka i banany.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?