Co podawać dziecku na ból brzucha? Domowe sposoby łagodzenia bólów żołądka.

Napisano 11.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Gdy maluch skarży się na bolący brzuszek, rodzice najczęściej podejrzewają zatrucie pokarmowe lub grypę jelitową, zwłaszcza gdy wśród objawów pojawia się również biegunka i wymioty. Należy jednak wiedzieć, że ból brzucha może świadczyć o wielu innych przyczynach. Mowa zarówno o stresie i silnych emocjach, jak i o poważnych schorzeniach. Gdy ból ma charakter ostry, trwa długo, pojawia się często lub towarzyszą mu inne objawy ze strony ciała, najlepiej przed wizytą w aptece skonsultować się z lekarzem. Jest to bardzo ważne, gdyż lekceważenie problemu może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a czasem nawet życia dziecka. Podpowiadamy, jakie mogą być przyczyny dolegliwości bólowych, co na ból brzucha u dziecka można podać i kiedy koniecznie należy zgłosić się do lekarza.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Ból brzucha u małych dzieci – możliwe przyczyny

Dolegliwości bólowe dotyczące układu pokarmowego lub potencjalnie związane z brzuchem z pewnością należą do jednych z najbardziej nieprzyjemnych. Gdy ból brzucha pojawia się u dziecka, naturalnym jest, że rodzic szuka sposobów na jego złagodzenie. Zastanawiając się, co na ból brzucha u dziecka można podać bezpiecznie, w pierwszej kolejności należy wspomnieć, że możliwe przyczyny dolegliwości mogą być różne, a często środki zaradcze dobiera się właśnie do źródła problemu. Ból brzucha u małych dzieci często wiąże się z alergią pokarmową, ponadto może być efektem infekcji układu pokarmowego (grypa żołądkowa) lub zarażenia pasożytem. Gdy pojawia się ból żołądka u dziecka lub bóle brzuszka o niesprecyzowanej dokładnie przez dziecko lokalizacji, nie można wykluczyć również zatrucia pokarmowego, choroby wrzodowej, a nawet refluksu żołądkowo-przełykowego czy chorób zapalnych jelit. Dolegliwości bólowe w okolicach brzucha mogą się wiązać również z innymi układami – w tym np. zakażeniem dróg moczowych, kamicą, anginą, a nawet kolką nerkową czy ostrym zapaleniem nerek/trzustki. Nie zawsze ból brzucha związany jest jednak z chorobą. Przyczyną może być również zbyt szybkie lub zbyt raptowne spożywanie posiłków, a nawet stres i silne emocje, które u dzieci bardzo często objawiają się właśnie w ten sposób. 

Czytaj także:

Ze względu na wiele możliwych przyczyn, bardzo ważny jest kontakt z lekarzem, gdy dziecko boli brzuch. Kiedy konieczne okaże się leczenie, opcją jest recepta online. Zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności wcześniejszej rezerwacji konsultacji, dojazdu do przychodni i oczekiwania na wizytę w kolejce.

Czego oznaką może być często bolący brzuch u dziecka?

Jeśli bolący brzuch u dziecka pojawia się często, przyczyną problemu może być między innymi nieumiejętność radzenia sobie z emocjami i stresem. Warto wówczas porozmawiać z dzieckiem o przyczynach tak silnych emocji (kłopoty w szkole, w relacjach z rówieśnikami), ponadto w niektórych przypadkach pomocna może być rozmowa z psychologiem. Dolegliwości bólowe pojawiające się często po jedzeniu mogą wiązać się również z alergią pokarmową u dziecka. Warto prowadzić wówczas dziennik posiłków i ataków bólowych, co może pomóc w określeniu produktów, na które organizm dziecka reaguje nieprawidłowo. Nie powinno się jednak na własną rękę wprowadzać diety eliminacyjnej. Lepiej zgłosić się do lekarza z dziennikiem i obserwacjami w celu ustalenia dalszego postępowania. Problemem częstych bólów brzucha mogą być również zaparcia. Jeśli dieta dziecka nie jest prawidłowa, mało w niej błonnika i wody, spada częstotliwość wypróżnień, a stolec robi się zbity i twardy. Może wiązać się to z powracającymi bólami brzucha i może być bardzo niebezpieczne, gdy problem się nasili.

Ból brzucha u dziecka jest zdecydowanie powodem do kontaktu z lekarzem. Zwłaszcza jeśli sytuacja nie jest jednorazowa, a dolegliwości bólowe powracają i są nasilone. Do lekarza koniecznie należy się również udać, gdy u dziecka pojawia się ból brzucha w nocy lub nagły i silny ból brzucha. Pilnej interwencji wymaga również ból daleko od pępka promieniujący do pleców lub kończyn. Interwencja specjalisty potrzebna jest także w sytuacji pojawienia się dolegliwości dodatkowych, w tym gorączki, wymiotów (szczególnie z obecnością krwi!), biegunki (zwłaszcza ze śluzem lub krwią) czy zaparć. Szczególną uwagę rodzica powinna również zwrócić nagła utrata dziecka na wadze, a także ogólne osłabienie organizmu. Lekarz najlepiej zdiagnozuje przyczynę dolegliwości i będzie wiedzieć doskonale, co na ból brzucha u dziecka należy zapisać. 

Silny ból brzucha u dziecka – diagnostyka

Gdy pojawia się silny ból brzucha u dziecka, należy koniecznie zgłosić się do lekarza. Intensywne dolegliwości bólowe (zwłaszcza z prawej strony, które promieniują do pleców lub kończyn) mogą wiązać się między innymi z zapaleniem wyrostka robaczkowego, czemu zazwyczaj towarzyszą wymioty i gorączka. Zamiast zastanawiać się wówczas, co na ból brzucha u dziecka można podać, należy niezwłocznie udać się do lekarza, gdyż jest to stan wymagający pilnej pomocy medycznej.

Domowe sposoby na ból brzucha u dzieci

Wielu rodziców zastanawia się, co na ból brzucha u dziecka można podać przed wizytą u lekarza, by ulżyć maluchowi. Domowe sposoby na ból brzucha u dzieci to między innymi działająca uspokajająco i przeciwzapalnie herbata z rumianku lub redukująca skurcze mięta. Dobrym rozwiązaniem jest również melisa, której działanie jest nie tylko relaksujące, ale również rozkurczowe. Gdy dziecko zmaga się z bólem brzucha pomóc może również napój z imbiru, miodu i soku z cytryny, a także herbatka koperkowa, która pomoże uporać się z wzdęciami. W przypadku dolegliwości bólowych związanych z zaparciami postawić można również na siemię lniane. Rodzic wykorzystać może również termofor lub ciepły kompres z ręcznika, ponadto warto postawić na delikatny masaż brzucha dziecka. Gdy ból brzucha łączy się z biegunką, warto zastosować również na probiotyki, gdyż konieczne może być odbudowanie i wzmocnienie mikroflory jelitowej.

Czy istnieją bezpieczne leki na ból brzucha dla dzieci?

Leki na ból brzucha dla dzieci dobierane są do ustalonej w wywiadzie i podczas badań dodatkowych przyczyny. Jak zaznaczono wcześniej, dolegliwości bólowe mogą być efektem wielu chorób i nie tylko, dlatego podstawą leczenia i zapobiegania problemom w przyszłości jest przede wszystkim ustalenie ich źródła. Najlepiej zajmie się tym lekarz, gdyż rodzic bez stosownej wiedzy medycznej nie zawsze będzie w stanie samodzielnie rozwiązać problem i wiedzieć, co na ból brzucha u dziecka będzie najlepsze. Należy pamiętać, że małym dzieciom nie wolno pod żadnym pozorem podawać na własną rękę preparatów dedykowanych dorosłym. Lek dla dorosłych może być dla nich za silny lub niedostosowany do wieku, co może być niebezpieczne. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.