Czego objawem może być ból brzucha rano po przebudzeniu?

Napisano 19.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 2 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Poranne bóle w okolicy brzusznej, które towarzyszą pacjentowi każdego dnia, mogą być objawem między innymi stresu i nieprawidłowej diety, jednak mogą również być symptomem poważnej choroby. Objawy utrzymujące się przez kilka dni z rzędu wymagają kontaktu i konsultacji z lekarzem, a także badań diagnostycznych i w razie potrzeby wdrożenia dobranego do przyczyny problemu leczenia. Podpowiadamy, czy ból brzucha rano po przebudzeniu zawsze jest powodem do niepokoju, a także jakie badania należy wykonać, by sprawdzić przyczynę dolegliwości. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czy codzienny ból brzucha po przebudzeniu powinien niepokoić?

Pacjenci często zgłaszają się do lekarza, ponieważ pojawia się u nich dokuczliwy ból brzucha rano po przebudzeniu. Problem pojawia się nie tylko u osób dorosłych, ale zdarza się, że towarzyszy również dzieciom. Jest to przypadłość stosunkowo częsta, choć niewątpliwie szczególnie nieprzyjemna. Może być związana z różnymi przyczynami, dlatego codzienny ból brzucha po przebudzeniu z pewnością wymaga sprawdzenia. 

Czytaj także:

Poranny ból żołądka lub jego okolic nie zawsze jest powodem niepokoju, jednak w niektórych przypadkach może świadczyć o stanach zapalnych układu pokarmowego, wrzodach, a także innych chorobach żołądka, wątroby, dwunastnicy czy jelit, dlatego koniecznie należy zgłosić się ze swoimi objawami do specjalisty. W wielu przypadkach wystarczy już zmiana diety na bardziej lekkostrawną i lepiej zbilansowaną, czy też ograniczenie stresu. Pomocne może być również odstawienie niektórych leków, alkoholu, ostrych i tłustych potraw, a także produktów, które drażniąco działają na układ pokarmowy. Nie zawsze jednak okazuje się to wystarczające, a wówczas prawdopodobnie sprawa jest poważniejsza i konieczne będzie specjalistyczne leczenie. W tym przypadku sprawdzić może się e-recepta online, która pozwala na szybkie uzupełnienie w aptece kończących się leków, bez konieczności marnowania czasu na wizyty w lekarskiej placówce stacjonarnej.

Czego objawem może być poranny ból brzucha?

Gdy pacjent zauważa, że pojawia się u niego nieprzyjemny ból brzucha rano po przebudzeniu, powinien przede wszystkim zgłosić się do lekarza, by wykonać szczegółowe badania. Przypadłość może wiązać się co prawda z głodem, nieprawidłową dietą na co dzień lub przewlekłym stresem, jednak może być również objawem niektórych schorzeń, które wymagają interwencji medycznej. 

Przyczyną mogą być różnego rodzaju infekcje dróg pokarmowych. Mogą one prowadzić do poważnych stanów zapalnych układu pokarmowego. Gdy pojawia się poranny ból brzucha, odczuwany jako kłucie, pieczenie czy ucisk, a dodatkowo towarzyszy mu zgaga, nudności i odbijanie, problemem może być choroba wrzodowa żołądka i infekcja Helicobacter pylori w żołądku. W przypadku wrzodów trawiennych bóle często ustępują po posiłkach. Możliwe są ponadto również wrzody dwunastnicy (objawiające się często jako bóle głodowe), a także zapalenie wątroby, ponadto wspomnieć trzeba także o refluksie przełyku. Do rannych dolegliwości bólowych brzucha przyczyniać może się również stosowanie niektórych leków, w tym zwłaszcza stosowane w nadmiarze niesteroidowe leki przeciwzapalne. 

Ból żołądka codziennie rano – jakie badania wykonać?

Gdy pacjenta brzuch boli rano, lekarz powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad medyczny i wykonać badania, które pomogą postawić odpowiednią diagnozę. Z pewnością wykonane zostanie badanie fizykalne, jednak to może być niewystarczające, by stwierdzić, skąd bierze się ból brzucha rano po przebudzeniu. Konieczne może się okazać również badanie endoskopowe, czyli gastroskopia. Nie są wykluczone również kontrolne badania krwi i badanie kału, ponadto lekarz indywidualnie stwierdzić może konieczność wykonania dodatkowych badań, w tym np. USG czy tomografii komputerowej. Można również w warunkach domowych bądź w laboratorium diagnostycznym wykonać test na obecność Helicobacter pylori. Gdy natomiast okaże się, że ból żołądka codziennie rano wiąże się ewidentnie ze stresem, konieczna może być zmiana trybu życia, a także wspomaganie się lekami rozkurczającymi czy przeciwbólowymi, ponadto nie jest wykluczona również psychoterapia. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.