Kłucie w żołądku – co może oznaczać i jak się go pozbyć?

Napisano 30.11.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Kłucie w żołądku to co prawda nie choroba, a raczej objaw pewnych nieprawidłowości w organizmie, jednak zdecydowanie nie powinno się go lekceważyć. Niekiedy wskazywać może na niestrawność, refluks, chorobę wrzodową żołądka lub obecność wrzodów dwunastnicy, a także na niejedną inną chorobę, w tym nawet nowotwór. Bóle, które chory opisuje jako kłujące, mogą również wiązać się z nerwicą. Ze względu na to, że dolegliwości powiązać można z różnymi przyczynami, w tym także niezwiązanymi z samym żołądkiem, zalecana jest poszerzona diagnostyka i indywidualne dobranie leczenia. Co jeszcze należy wiedzieć o kłującym bólu w nadbrzuszu? Zapraszamy do artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Kłucie w żołądku – dlaczego kłuje w brzuchu?

Niektórzy pacjenci doświadczają czasem uczucia opisywanego jako kłucie w żołądku. Jest to dolegliwość, która nieco różni się od zwykłych dolegliwości bólowych, stąd ciężko o samodzielne ustalenie jej dokładnego pochodzenia. Faktem jest, że kłucie w żołądku przyczyny może mieć różne i to – co ciekawe – niekoniecznie związane z samym żołądkiem. Warto zwrócić uwagę, jak objawia się dolegliwość dodatkowo. Czasem pojawiają się bowiem mdłości, wymioty czy biegunka, w innych sytuacjach jest to gorączka, zgaga lub pieczenie przełyku – wszystko to może ukierunkować lekarza na odpowiednią diagnozę. 

Czytaj także:

Silnych dolegliwości bólowych nigdy nie można bagatelizować, choć bywa, że ich przyczyny są prozaiczne. Jeśli u pacjenta pojawia się ostry ból kłujący, ucisk czy skurcze, powinien zasięgnąć porady lekarza. Pilnie należy zgłosić się do specjalisty, gdy pacjent ma wrażenie, że ból jest promieniujący do/od kręgosłupa, towarzyszy mu gorączka, bardzo silny kaszel, czy też skurcze jelit i krwawienie z przewodu pokarmowego. Problem zdiagnozowany odpowiednio wcześnie to często podstawa, by leczenie skończyło się pomyślnie. W wielu przypadkach konieczne jest leczenie. Dostęp do leków z przepisu lekarza ułatwia e-recepta online. Nie wymaga ona osobistego stawiennictwa u specjalisty, gdy leki się kończą – wystarczy konsultacja zdalna z lekarzem.

Najczęstsze przyczyny kłucia w żołądku

Gdy pojawia się u pacjenta kłucie w żołądku, podejrzewać można wiele problemów, w tym również te, które z żołądkiem nie są teoretycznie powiązane. W skład jamy brzusznej wchodzi bowiem wiele narządów i występują one tak blisko siebie, że nie zawsze same dolegliwości bólowe są w stanie nakierować pacjenta precyzyjnie na swoje pochodzenie. 

Najczęstsze przyczyny kłucia w żołądku

Do dolegliwości bólowych nadbrzusza prowadzić może jedzenie, nadużywanie alkoholu, a nawet stosowanie niektórych leków (polekowe zapalenie żołądka). Kłucie w żołądku po jedzeniu może wiązać się między innymi z niestrawnością spowodowaną nieprawidłową dietą. W grę wchodzić może również zatrucie, ponadto problemem często bywa zapalenie żołądka bądź trzustki. Kłucie w mostku od żołądka charakterystyczne jest między innymi przy chorobie refluksowej, ponadto należy również wspomnieć o wrzodach żołądka lub dwunastnicy, które także mogą być przyczyną problemu. Kolejna opcja, gdy żołądek boli, to nowotwór. 

Nie jest rzadkością również kłucie żołądka w ciąży. Zazwyczaj takie dolegliwości bólowe wiążą się z większymi rozmiarami macicy lub ruchami płodu – wówczas sytuacja nie jest groźna. W ciąży jednak należy zawsze mieć się na baczności, a wszelkie niepokojące objawy dla pewności konsultować ze specjalistą. Koniecznie należy pilnie zgłosić się do lekarza, gdy wystąpi silne kłucie o charakterze skurczowym, gdyż kłujący ból żołądka w ciąży może mieć bardzo poważne konsekwencje i nawet prowadzić do poronienia. 

Bardzo często za kłucie w żołądku nerwica odpowiada. Stres zdecydowanie niekorzystnie wpływa na organizm każdego człowieka i może przyczyniać się między innymi do pojawiania się nerwobóli, które przez pacjentów czasem opisywane są jako kłucie. Jeśli takie zaburzenia pojawiają się rzadko i szybko mijają, nie ma powodów do obaw. Jeśli jednak ból nerwicowy pojawia się często i trwa długo, konieczna może być pomoc specjalisty. 

Inne prawdopodobne przyczyny kłucia w żołądku

Powyższa lista z pewnością nie jest pełna. Do opisywanego jako kłujący bólu w żołądku prowadzić może wiele innych schorzeń. Kłujący ból brzucha może być objawem dyspepsji, choć w tym przypadku dolegliwość opisywana jest bardziej jako ból piekący, czy też palący. Dolegliwość może również wiązać się z innymi stanami, w tym zapaleniem płuc czy opłucnej, chorobami nerek bądź wątroby, a nawet z zawałem serca, który stanowi bezpośrednie zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia.

Jak rozpoznać kłucie w żołądku?

Wcześniej wspomniano już, że zazwyczaj „kłucie w żołądku” pacjenci opisują jako dolegliwość nieco inną od bólu „normalnego”. Jak zatem rozpoznać kłujący ból brzucha? Dolegliwość najczęściej ma charakter zlokalizowany (miejscowy, czyli kłuje w konkretnym obszarze jamy brzusznej), a jej charakter nie jest rozlany czy tępy i nie jest również skurczowy, tylko właśnie kłujący. Niektórzy wręcz kłucie w okolicy żołądka opisują jako wbijanie igły, czy też ostrego noża w brzuch, co tylko potwierdza miejscowość i rodzaj takiego bólu.

Oczywiście należy pamiętać, że odczucia pacjentów są bardzo subiektywne. Można mówić o pewnych objawach podobnych u niektórych osób, jednakże rodzaj bólu czy próba jego lokalizacji przez pacjenta wyglądać mogą nieco inaczej, a w związku z tym i diagnoza może być inna. Gdy pojawia się kłucie w brzuchu, co robić najlepiej doradzi lekarz, dlatego nie powinno się zwlekać z konsultacją w tym przypadku. 

Jak radzić sobie z kłuciem w żołądku domowymi sposobami?

Gdy pojawia się kłucie w żołądku, często normalne funkcjonowanie jest znacznie utrudnione. Pierwsze kroki powinno się skierować do lekarza, jednak w oczekiwaniu na wizytę można oczywiście posiłkować się domowymi sposobami. Co na kłucie w żołądku sprawdzi się najlepiej? Pomóc może ciepły termofor położony na brzuchu lub delikatny masaż ruchami okrężnymi. Na dolegliwości bólowe brzucha poleca się również napary ziołowe takie jak mięta, melisa czy rumianek. Korzystnie wpływają one na układ pokarmowy, gdyż mają między innymi właściwości rozkurczające.

Diagnostyka kłucia w żołądku

Jeśli pacjentowi doskwiera nieprzyjemne kłucie w żołądku, rozsądnym rozwiązaniem będzie kontakt z lekarzem i poszerzona diagnostyka. Ze względu na to, że problem może być bardzo złożony, szczególnie istotne w wywiadzie mogą być subiektywne odczucia pacjenta oraz objawy, które towarzyszą dolegliwościom bólowym. Ostre kłucie w żołądku, w tym również kłucie w żołądku i biegunka może na przykład wskazywać na zatrucie pokarmowe, a kłucie w brzuchu co jakiś czas może wiązać się chociażby z nerwobólami. W czasie wywiadu należy zatem poinformować lekarza, czy oprócz bólu pojawiają się również nudności bądź wymioty, pieczenie w przełyku lub zgaga, ewentualnie wzdęcia, odbijanie, biegunki itp. Ważny jest również czas pojawiania się dolegliwości. Innym problemem może być ból po posiłku, innym pojawiający się na czczo, a jeszcze innym odczuwany podczas picia alkoholu, czy też po nim.

Po zebraniu wywiadu lekarz zapewne wykona badanie fizykalne brzucha, a także zleci pacjentowi wykonanie badań obrazowych oraz laboratoryjnych. Mowa między innymi o badaniach krwi i kału, a także o USG brzucha lub wykonaniu badania, jakim jest gastroskopia.  

Leczenie kłucia w żołądku – jakie leki pomagają?

Leczenie na kłucie w żołądku zawsze ustala się w oparciu o postawioną wcześniej diagnozę, a tych – jak zaznaczono wcześniej – może być wiele. Jeśli na przykład kłujący ból w żołądku związany jest ze stresem i nerwicą, należy nie tylko stawiać na farmakoterapię, ale również zastanowić się, jak uspokoić żołądek i objawy ze strony organizmu, do których przyczynia się nadmierne napięcie. Mowa między innymi o technikach relaksacyjnych, unikaniu sytuacji stresogennych, a czasem nawet o psychoterapii. Jaki lek na kłucie w żołądku związane ze schorzeniem o podłożu somatycznym? W przypadku choroby wrzodowej zalecane mogą być na przykład środki zobojętniające. Doraźnie podaje się czasem również pacjentom leki rozkurczowe, poprawiające trawienie lub inne środki dobrane przez lekarza. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.