Sildenafil Teva 100 mg – 4 tabletki

Napisano 04.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 6 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Sildenafil Teva 100 mg, 4 tabletki to preparat, który przepisuje się mężczyznom mającym problemy z osiągnięciem lub utrzymaniem wzwodu niezbędnego do odbycia współżycia. Jest to lek na bazie syldenafilu, którego działanie wiąże się ze zwiększaniem napływu krwi do prącia. Należy wiedzieć, że lek nie będzie skuteczny, jeżeli nie pojawi się u mężczyzny w odpowiednim czasie bodziec seksualny. Pobudzenie jest niezbędne, by lek mógł zadziałać. Co jeszcze trzeba wiedzieć, zanim pacjent zacznie przyjmować lek Sildenafil Teva 100 mg? Czy można ten preparat bezpiecznie łączyć z innymi lekami? Jakie skutki uboczne mogą się pojawić u pacjenta i z jaką częstotliwością są zauważane? Informacje o leku i jego działaniu znajdziesz w poniższym tekście. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Sildenafil Teva 100 mg (4 tabletki) – czym jest ten lek i kiedy się go używa?

Lek Sildenafil Teva 100 mg przepisywany jest dorosłym mężczyznom, którzy mają zaburzenia wzwodu, w tym niemożność jego osiągnięcia lub utrzymania. Substancją czynną, która znajduje się w leku Sildenafil Teva 100 mg, 4 tabletki jest syldenafil. Jest to środek będący inhibitorem fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). Syldenafil wspomaga rozkurcz zlokalizowanych w prąciu naczyń krwionośnych. W związku z tym działaniem dochodzi do większego napływu krwi do prącia w czasie podniecenia seksualnego, dzięki czemu mężczyzna jest w stanie osiągnąć i utrzymać wzwód, co bywa niemożliwe w przypadku impotencji. Należy wiedzieć, że lek wykazuje jedynie działanie przy wcześniejszym pobudzeniu seksualnym – nie będzie działać, jeśli nie pojawi się bodziec podniecający. 

E-recepta online na Sildenafil Teva 100 mg, 4 tabletki

Jeżeli pacjent ma zażywać lek Sildenafil Teva 100 mg, 4 tabletki, musi wiedzieć, że można go kupić jedynie po wcześniejszym kontakcie z lekarzem, gdyż każdorazowo w aptece potrzebna będzie e-recepta. Oczywiście nie oznacza to, że pacjent musi po każdym skończeniu opakowania (w którym są 4 tabletki!) udawać się ponownie do lekarza. Możliwa jest również recepta online, dzięki której można szybko i bezproblemowo uzupełnić zapas kończącego się leku, bez martwienia się o dostępność lekarza, kolejki, konieczność zwalniania się z pracy itp. Recepta przez Internet nie jest wystawiana jednak automatycznie. Konieczny jest wywiad medyczny, a ten w tym przypadku polega na uzupełnieniu przez pacjenta formularza medycznego i analizie formularza przez lekarza. W przypadku wskazań braku przeciwwskazań do terapii, pacjent otrzyma niezwłocznie kod recepty SMS-em oraz jej wydruk informacyjny PDF mailem. Wystarczy następnie zgłosić się do apteki, gdzie realizacja recepty przebiega już standardowo.

Składniki leku Sildenafil Teva 100 mg

W skład leku Sildenafil Teva 100 mg, 4 tabletki wchodzi syldenafil, czyli substancja czynna, a także substancje pomocnicze. W opakowaniu znajdują się 4 tabletki – są one białe i owalne oraz z jednej strony posiadają wytłoczony napis „S 100”. Każda tabletka zawiera 100 mg syldenafilu w postaci cytrynianu. Pozostałe składniki preparatu zostały wymienione w dołączonej do opakowania ulotce. Warto się z nią zapoznać, by wiedzieć, czy pacjent nie ma nadwrażliwości na któryś ze składników leku. Nadwrażliwość stanowi bowiem jedno z przeciwwskazań do stosowania preparatu. 

Sildenafil Teva 100 mg – dawkowanie

Należy wiedzieć, że lek Sildenafil Teva 100 mg, 4 tabletki może być zażywany jedynie zgodnie z zaleceniami lekarza. Pacjent nie może na własną rękę modyfikować dawki czy sposobu przyjmowania leku. W ulotce zaznaczono, że początkowa dawka leku to 50 mg, jednak to lekarz indywidualnie ustala dawkowanie u każdego pacjenta. Jeśli mężczyzna będzie mieć wrażenie, że lek działa na niego zbyt mocno lub zbyt słabo, powinien koniecznie poinformować o tym lekarza, gdyż może być to wskazanie do modyfikacji ustalonej wcześniej dawki.

Lek powinno się połykać w całości, popijając szklanką wody. Najlepiej zażywać go na około godzinę przed planowanym współżyciem – można to robić z posiłkiem lub niezależnie od posiłku. Zazwyczaj tabletka zaczyna działać po 30-60 minutach od połknięcia. Trzeba jednak w tym miejscu dodać, że przyjęcie Sildenafil Teva 100 mg po obfitym posiłku może opóźnić działanie leku. 

Pacjent powinien mieć świadomość, że lek nie będzie działać, jeśli nie pojawi się bodziec pobudzający seksualnie. Jeśli jednak mimo obecności bodźca i przyjęcia tabletki, wzwód nie będzie odpowiedni do odbycia współżycia, trzeba skonsultować się z lekarzem. Nie wolno przyjmować samodzielnie dawki większej niż ustalona przez lekarza, gdyż mogą nasilić się działania niepożądane leku. W przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem. 

Sildenafil Teva 100 mg – przeciwwskazania do stosowania leku

Bardzo ważny jest wywiad lekarski, zanim lekarz przepisze pacjentowi lek Sildenafil Teva 100 mg, 4 tabletki. Środek ten nie powinien być bowiem stosowany przez wszystkich pacjentów, którzy mają ku temu wskazania. W ulotce poświęcono wiele miejsca na opisanie przeciwwskazań do terapii lekiem Sildenafil Teva 100 mg. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim:

 • nadwrażliwość na składniki leku, w tym zarówno na syldenafil, jak również na składniki pomocnicze,
 • stosowanie jednoczesne azotanów lub leków uwalniających tlenek azotu (ryzyko groźnego obniżenia ciśnienia tętniczego),
 • przyjmowanie riocyguatu, gdyż może dojść do nasilenia jego działania obniżającego ciśnienie krwi,
 • przebyty w ostatnim czasie zawał serca lub udar,
 • zdiagnozowane ciężkie choroby wątroby lub serca,
 • niskie ciśnienie tętnicze krwi,
 • degeneracyjne zmiany siatkówki (dziedziczne),
 • stwierdzona kiedykolwiek utrata wzroku, która dotyczyła niezwiązanej z zapaleniem tętnic przedniej niedokrwiennej neuropatii nerwu wzrokowego.

Oczywiście nie jest to również lek dedykowany kobietom, a także pacjentom w wieku poniżej 18 lat i osobom, u których nie zostały zdiagnozowane zaburzenia wzwodu. Leku nie można także łączyć z innymi (miejscowymi lub doustnymi) preparatami na zaburzenia wzwodu. 

W ulotce wspominano również o dodatkowych środkach ostrożności. Pacjent powinien poinformować lekarza przed rozpoczęciem terapii lekiem Sildenafil Teva 100 mg, 4 tabletki o dolegliwościach ze strony serca, niedokrwistości sierpowatokrwinkowej, chorobie Peyroniego, zdiagnozowanym szpiczaku mnogim lub anatomicznym zniekształceniu prącia. Ważne jest również, czy pacjent nie zmaga się z chorobą wrzodową lub zaburzeniami krzepnięcia krwi.

Skutki uboczne po zastosowaniu leku Sildenafil Teva 100 mg

Każdy lek, w tym również Sildenafil Teva 100 mg, 4 tabletki, może wiązać się z pojawianiem się u pacjentów działań niepożądanych. Oczywiście skutki uboczne nie muszą wystąpić u każdego pacjenta, jednak jest taka możliwość. Wśród działań niepożądanych, które wymagają pilnej uwagi, odstawienia leku i zgłoszenia się po pomoc medyczną, wyróżnić można między innymi bóle w klatce piersiowej oraz zbyt długi (ponad 4-godzinny) i bolesny wzwód. Interwencji lekarza wymagają również drgawki i napady padaczkowe, a także ciężkie reakcje skórne (łuszczenie się oraz obrzęk skóry, pęcherze na narządach płciowych, w jamie ustnej i w okolicach oczu, a także gorączka) i reakcje alergiczne (np. trudności z oddychaniem, obrzęki, zawroty głowy, nagły świszczący oddech). Jeśli dojdzie do nagłego pogorszenia wzroku lub jego utraty, również należy pilnie skonsultować się z lekarzem.

Pozostałe działania niepożądane, które mogą wystąpić w związku z przyjmowaniem leku Sildenafil Teva 100 mg, 4 tabletki to między innymi:

 • Bardzo częste działania niepożądane (u więcej niż 1 na 10 pacjentów), czyli bóle głowy.
 • Częste działania niepożądane (u 1 na 10 pacjentów), czyli niestrawność, wrażenie zatkanego nosa, nudności, zawroty głowy i uderzenia gorąca oraz nagłe zaczerwienienie twarzy. Pojawić mogą się również dolegliwości z oczami i widzeniem, w tym niewyraźne widzenie, kolorowa poświata i zaburzenia widzenia. 
 • Niezbyt częste działania niepożądane (u 1 na 100 pacjentów), czyli między innymi wysypka skórna, zawroty głowy, ból górnej części brzucha, refluks przełyku, wrażenie gorąca i zmęczenia, wymioty i suchość w jamie ustnej. Pojawić mogą się bóle kończyn, krwawienie z nosa, a także kołatanie serca, nadciśnienie lub niedociśnienie oraz szybkie bicie serca. Inne skutki uboczne to między innymi pojawienie się krwi w moczu, problemy ze śluzówką nosa i zatokami, a także bóle mięśni, dzwonienie w uszach i senność. Tu również mogą pojawić się dolegliwości z oczami i widzeniem, w tym np. ból oczu, ich przekrwienie i podrażnienie, błyski światła lub wrażliwość na światło, jaskrawe widzenie i łzawienie. 
 • Rzadkie działania niepożądane (u 1 na 1000 pacjentów), czyli między innymi nieregularna akcja serca, omdlenia, ucisk w gardle, zawał lub udar, a także zdrętwienie ust. Pacjenci zmagali się również z obrzękami wnętrza nosa lub suchością nosa, a także z drażliwością/nagłym osłabieniem lub utratą słuchu. Inne rzadkie działania niepożądane to pojawienie się krwi w spermie lub krwawienia z prącia, a także przemijający spadek przepływu krwi do części mózgu. Pacjenci opisywali również problemy z oczami i wzrokiem, w tym między innymi mniejszą ostrość widzenia lub widzenie podwójne, obrzęki oczu lub powiek, rozszerzenie źrenic, krwawienie do tylnej części oka, a także pojawienie się obwódek wokół źródła światła lub punktów w polu widzenia. Inne dolegliwości z tym związane to również nieprawidłowe zabarwienie białkówek oraz nieprawidłowe odczucia dotyczące wnętrza oka. 

Zgłaszane były również (po wprowadzeniu leku na rynek) incydenty dławicy niestabilnej oraz nagłej śmierci. Zwykle dotyczyły mężczyzn chorujących na serce, ponadto nie można aktualnie określić, czy miały bezpośredni związek z zażyciem leku. 

Pojawienie się u pacjenta jakichkolwiek działań niepożądanych jest oczywiście wskazaniem do kontaktu z lekarzem lub farmaceutą – nawet jeśli są to skutki uboczne, które nie zostały opisane w ulotce. 

Czy lek Sildenafil Teva 100 mg (4 tabletki) może być łączony z innymi lekami i z alkoholem?

Sildenafil Teva 100 mg, 4 tabletki nie powinien być łączony ze znacznymi ilościami alkoholu. Chodzi o maksymalne wykorzystanie możliwości działania substancji czynnej, a alkohol może czasowo zaburzać zdolność do uzyskania erekcji. 

Należy również poinformować lekarza o zażywanych aktualnie/ostatnio/niedługo lekach, ponieważ Sildenafil Teva 100 mg, 4 tabletki nie powinien być łączony ze wszystkimi preparatami medycznymi. Wspomniano już wcześniej, że środek ten nie może być zażywany wraz z lekami na bazie azotanów, a także lekami, które uwalniają tlenek azotu. Mogłoby to prowadzić do niebezpiecznego zmniejszenia ciśnienia tętniczego. Kolejnym lekiem, na który należy uważać jest riocyguat, ponadto koniecznie należy wspomnieć lekarzowi, jeśli pacjent przyjmuje inhibitory proteazy (np. na zakażenia HIV), a także leki alfa-adrenolityczne. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.