Sildenafil Sandoz 100 mg – 4 tabletki

Napisano 27.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Sildenafil Sandoz 100 mg to dostępny na receptę lek w formie tabletek, stosowany w leczeniu zaburzeń wzwodu u dorosłych mężczyzn. Zawarty w tabletkach syldenafil umożliwia wywołanie i utrzymanie erekcji. Lek działa jedynie w przypadku jednoczesnego pobudzenia seksualnego. Tabletki Sildenafil Sandoz należy zażywać zgodnie z zaleceniami specjalisty. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Co to za lek Sildenafil Sandoz 100 mg (4 tabletki) i jak go stosować?

Produkt leczniczy Sildenafil Sandoz 100 mg zalecana się w przypadku trudności uzyskania lub utrzymania wzwodu prącia wystarczającego do odbycia stosunku płciowego. Substancją czynną leku jest syldenafil. Zaliczany jest on do inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE5), a jego działanie polega na umożliwianiu rozkurczu naczyń krwionośnych i zwiększeniu ukrwienia prącia podczas stosunku seksualnego. Warunkiem niezbędnym do działania leku Sildenafil Sandoz jest stosowanie go przy jednoczesnym podnieceniu seksualnym.

Co znajduje się w składzie leku Sildenafil Sandoz 100 mg?

Jedna tabletka zawiera 100 mg syldenafil w postaci cytrynianu syldenafilu. Substancje pomocnicze występujące w leku: bezwodny wodorofosforan wapnia, celuloza mikrokrystaliczna, kopowidon, kroskarmeloza sodowa, stearynian magnezu, sacharyna sodowa, indygokarmina (E132), lak aluminiowy.

Sildenafil Sandoz 100 mg – dawkowanie leku.

Lek Sildenafil Sandoz przyjmuje się około jedną godzinę przed aktywnością seksualną. Tabletkę należy połknąć popijając szklanką wody. Jeśli pacjent wcześniej nie przyjmował syldenafil, zaleca się przyjęcie mniejszej dawki (50 mg). Tabletek Sildenafil Sandoz 100 mg można dzielić na cztery mniejsze porcje kładąc tabletkę na twardej, płaskiej powierzchni głębszą linią podziału skierowaną ku górze, a następnie naciskając kciukiem na środek tabletki.

Należy pamiętać, że substancja czynna leku umożliwia osiągnięcie wzwodu pod warunkiem pobudzenia seksualnego. Lek zwykle zaczyna działać 30-60 minut po podaniu, co uzależnione jest od czynników indywidualnych. Lek można przyjmować niezależnie od spożywanych posiłków, nie mniej jeśli tabletka zostanie przyjęta podczas obfitego posiłku, jej działanie może być opóźnione.

Leku Sildenafil Sandoz 100 mg nie należy stosować wraz innymi środkami zawierającymi syldenafil (np. lekami ulegającymi rozpadowi w jamie ustnej). Gdyby okazało się, że działanie leku Sildenafil Sandoz jest zbyt mocne lub za słabe, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie należy samodzielnie zwiększać dawki leku – w ciągu doby można przyjąć nie więcej jedną tabletkę Sildenafil Sandoz 100 mg.

Sildenafil Sandoz 100 mg (4 tabletki) – działania niepożądane po zastosowaniu leku.

Sildenafil Sandoz, podobnie jak inne leki, może powodować działania niepożądane. Nie dotyczą one wszystkich pacjentów i najczęściej są one niezbyt uciążliwe i krótkotrwałe. Nie mniej należy w przypadku niektórych osób możliwe jest wystąpienie cięższych działań niepożądanych. W takiej sytuacji należy zrezygnować ze stosowania leku i jak najszybciej zwrócić się o pomoc medyczną.

Działania niepożądane obserwowane przy stosowaniu syldenafilu, wymagające interwencji medycznej:

 • reakcja alergiczna charakteryzująca się świszczącym oddechem, trudnościami w oddychaniu, zawrotami głowy, obrzękiem (powiek, twarzy, warg lub gardła);
 • ból w klatce piersiowej (jeśli pojawi się podczas lub po stosunku płciowym, należy przyjąć pozycję półsiedzącą i postarać odprężyć się);
 • przedłużający się i/lub bolesny wzwód trwający ponad 4 godzin;
 • pogorszenie lub utrata wzroku;
 • reakcje skórne m.in. złuszczanie się i obrzęk skóry, pęcherze w obrębie jamy ustnej, narządów płciowych oraz w okolicach oczu;
 • napady padaczkowe lub drgawki.

Najczęstsze efekty uboczne związane ze stosowaniem leku Sildenafil Sandoz:

 • bóle głowy, nudności, zaczerwienienie twarzy, uderzenia gorąca, niestrawność, zaburzenia widzenia, widzenie niewyraźne lub z kolorową poświatą, uczucie zatkanego nosa, zawroty głowy.

Ponieważ syldenafil może wywoływać zawroty głowy oraz zaburzenia widzenia, przed prowadzeniem pojazdów lub obsługiwaniem urządzeń mechanicznych należy upewnić się, w jaki sposób lek wpływa na organizm pacjenta.

Przeciwwskazania – kto i kiedy nie powinien stosować leku Sildenafil Sandoz 100 mg?

Leku Sildenafil Sandoz 100 mg nie należy przyjmować w przypadku:

 • uczulenia na syldenafil lub którykolwiek z innych składników leku;
 • jeśli pacjent przyjmuje azotany lub leki uwalniające tlenek azotu (np. azotan amylu) – w połączeniu z syldenafilem mogą powodować znaczne zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi;
 • jeśli pacjent przyjmuje riocyguat (stosowany w leczeniu nadciśnienia i przewlekłego zakrzepowo-zatorowego nadciśnienia płucnego) – inhibitory PDE5, w tym sildenafil, nasilają obniżenie ciśnienia krwi;
 • ciężkich chorób serca lub wątroby;
 • pacjentów po udarze mózgu lub zawale mięśnia sercowego oraz w przypadku niskiego ciśnienia tętniczego;
 • dziedzicznych zmian degeneracyjnych siatkówki oka oraz jeśli kiedykolwiek stwierdzono utratę wzroku w wyniku nietętniczej przedniej niedokrwiennej neuropatii nerwu wzrokowego;
 • braku zaburzeń wzwodu;
 • stosowania innych rodzajów terapii zaburzeń wzwodu;
 • kobiet oraz osób wieku poniżej 18 lat.

Dodatkowo przed zastosowaniem leku Sildenafil Sandoz 100 mg należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, gdy pacjent ma zdiagnozowane: niedokrwistość sierpowatokrwinkową, białaczkę, szpiczaka mnogiego; zniekształcenie prącia lub chorobę Peyroniego; zaburzenia czynności serca; chorobę wrzodową żołądka, zaburzenia krzepnięcia krwi.

Sildenafil Sandoz 100 mg – czy można łączyć go z innymi lekami i z alkoholem?

Sildenafil Sandoz 100 mg można przyjmować niezależnie od posiłków, choć warto pamiętać, że zażycie tabletki razem z obfitym posiłkiem może wydłużyć czas niezbędny do działania leku. Alkohol może okresowo zmniejszać zdolność do osiągnięcia wzwodu, stąd też nie należy spożywać znacznych jego ilości przed zastosowaniem leku.

Należy mieć na względzie, że syldenafil może wchodzić w interakcję z lekami stosowanymi w leczeniu bólu w klatce piersiowej, z grupy azotanów oraz powodującymi uwalnianie tlenku azotu, alfa-adrenolitycznymi oraz zawierającymi riocyguat oraz inhibitory proteazy. W celu uniknięcia ewentualnych komplikacji zdrowotnych należy poinformować lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta (obecnie lub ostatnio), a także tych, które pacjent planuje przyjmować.

E-recepta online na Sildenafil Sandoz 100 mg (4 tabletki).

Lek Sildenafil Sandoz 100 mg w formie tabletek, dostępny jest w aptece po uprzednim okazaniu aktualnej recepty. Receptę na lek pacjent może otrzymać podczas stacjonarnej wizyty lekarskiej lub podczas konsultacji internetowej. Recepta internetowa wystawiana jest wyłącznie, gdy lekarz stwierdzi, że zastosowanie syldenafil ma uzasadnienie. E-recepta to dokument równoważny recepcie w formie papierowej. Aby ją zrealizować należy podać farmaceucie PESEL oraz 4-cyfrowy kod otrzymany SMS-em po konsultacji ze specjalistą. Zamiast tego, można pokazać farmaceucie wydruk e-recepty otrzymany mailem w formie załącznika PDF. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.