Sildenafil Actavis 50 mg – 4 tabletki

Napisano 04.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 5 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Środek Sildenafil Actavis 50 mg, 4 tabletki przepisywany jest dorosłym pacjentom płci męskiej, którzy mają problem z osiągnięciem lub utrzymaniem wzwodu. Substancją czynną leku jest syldenafil, którego mechanizm działania opiera się na zwiększaniu napływu krwi do prącia, dzięki czemu przy pobudzeniu seksualnym może dojść do wzwodu. Lek posiada przeciwwskazania i nie może być łączony z niektórymi lekami, ponadto może u części pacjentów wykazywać działania niepożądane. Co pacjent powinien wiedzieć, zanim przyjmie pierwszą tabletkę Sildenafil Actavis 50 mg? Jak prawidłowo dawkować preparat i kiedy zaczyna działać?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Sildenafil Actavis 50 mg (4 tabletki) – czym jest ten lek i w jakim celu się go stosuje?

Lek Sildenafil Actavis 50 mg, 4 tabletki stosowany jest u mężczyzn dorosłych, którzy mają problemy z osiągnięciem lub utrzymaniem wzwodu, co określane jest również impotencją. Jego substancją czynną jest syldenafil, czyli inhibitor fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). Syldenafil wspomaga rozkurcz naczyń krwionośnych prącia, przez co zwiększa się napływ krwi do penisa, a to znów skutkuje wzwodem. Lek będzie skuteczny jedynie w czasie pobudzenia seksualnego i nie zadziała bez wcześniejszego bodźca pobudzającego. 

E-recepta online na Sildenafil Actavis 50 mg, 4 tabletki

Sildenafil Actavis 50 mg, 4 tabletki jest lekiem dostępnym wyłącznie na receptę. By wystawiona została pacjentowi e-recepta, konieczny jest wcześniejszy kontakt z lekarzem, stwierdzenie wskazań do stosowania preparatu i wykluczenie przeciwwskazań do jego zażywania. Trzeba wiedzieć jednak, że może być to konsultacja nie tylko stacjonarna, ale również zdalna. Recepta online nie różni się niczym od tej wystawianej stacjonarnie – inna jest jedynie forma kontaktu z lekarzem. Zanim pacjentowi wystawiona zostanie recepta przez Internet, musi on uzupełnić formularz medyczny. Przesłany dokument jest następnie analizowany przez lekarza, a jeśli są wskazania i nie ma przeciwwskazań, wystawiana jest pacjentowi recepta.

Actavis 50 mg (4 tabletki) – skład leku

Lek Sildenafil Actavis 50 mg, 4 tabletki posiada substancję czynną, którą jest syldenafil w formie cytrynianu. W opakowaniu znajdują się 4 tabletki, a każda z nich posiada 50 mg syldenafilu (cytrynian syldenafilu) oraz substancje pomocnicze. Lista składników dodatkowych wyszczególniona została w dołączonej do opakowania ulotce. Należy się z nią zapoznać przed rozpoczęciem przyjmowania leku, ponieważ nadwrażliwość na jakikolwiek ze składników preparatu stanowi główne przeciwwskazanie do jego stosowania. Trzeba wiedzieć, że jedną z substancji, które wchodzą w skład leku jest laktoza jednowodna. Może być to ważna informacja dla osób, które posiadają nietolerancję niektórych cukrów.

Jak dawkować lek Actavis 50 mg?

Jeśli pacjentowi zostanie przepisany lek Sildenafil Actavis 50 mg, 4 tabletki, należy ściśle trzymać się wytycznych lekarza. Pacjent nie powinien zmieniać ustalonego dawkowania, ponadto nie powinien przyjmować więcej niż jednej dawki leku na dobę. Zgodnie z ulotką zalecaną dawką początkową substancji czynnej jest 50 mg. Ilość ta odpowiada zatem pojedynczej tabletce Sildenafil Actavis 50 mg. Oczywiście bardzo ważna jest samoobserwacja pacjenta, dlatego jeśli będzie mu się wydawać, że lek działa na niego zbyt słabo lub zbyt silnie, koniecznie powinien omówić to z lekarzem.

Lek Sildenafil Actavis 50 mg, 4 tabletki nie może być łączony z niektórymi lekami. Nie powinno się go ponadto łączyć z innymi preparatami na zaburzenia wzwodu (miejscowymi i ogólnymi). Nie jest zalecane również spożywanie alkoholu, ponieważ napoje procentowe czasowo zmniejszają zdolność uzyskania satysfakcjonującej erekcji. Tabletkę powinno się połknąć, popijając szklanką wody, na około godzinę przed stosunkiem. Czas działania leku jest dość indywidualny, ale zazwyczaj tabletka zaczyna być skuteczna około 30 minut do godziny od połknięcia. Lek można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłku, ale trzeba wiedzieć, że obfity posiłek może opóźnić czas rozpoczęcia działania tabletki. 

Jeśli pacjent przyjmie tabletkę i będzie pobudzony seksualnie, ale do wzwodu nie dojdzie (lub pojawi się jedynie krótkotrwały wzwód), powinien skonsultować się z lekarzem. Nie powinno się ponadto przyjmować większej dawki leku niż zalecana, ponieważ może to wiązać się z nasileniem działań niepożądanych preparatu. W przypadku przedawkowania zaleca się niezwłoczny kontakt z lekarzem.

Przeciwwskazania do stosowania leku Actavis 50 mg

W ulotce szeroko opisano sytuacje, w przypadku których lek Sildenafil Actavis 50 mg, 4 tabletki nie jest zalecany. Przeciwwskazania obejmują między innymi:

 • nadwrażliwość na syldenafil lub inne substancje wchodzące w skład leku,
 • wiek poniżej 18 lat,
 • przyjmowanie leków uwalniających tlenek azotu (możliwy jest niebezpieczny spadek ciśnienia tętniczego),
 • przyjmowanie leków na bazie azotanów (możliwy jest niebezpieczny spadek ciśnienia tętniczego),
 • przyjmowanie riocyguatu (lek stosowany na nadciśnienie płucne), ponieważ może dojść do nasilenia jego działania,
 • przyjmowanie syldenafilu lub innych inhibitorów PDE5 przy leczeniu TNP,
 • ciężka choroba serca bądź wątroby,
 • przebyty niedawno zawał serca lub udar,
 • incydent utraty wzroku w przeszłości, który był wynikiem niezwiązanej z zapaleniem tętnic NAION,
 • dziedziczne zmiany degeneracyjne siatkówki,
 • brak stwierdzenia zaburzeń erekcji,
 • kobiety.

Trzeba również dodać, że niektóre schorzenia wymagają szczególnej uwagi ze strony lekarza, jeśli pacjent ma stosować lek Sildenafil Actavis 50 mg, 4 tabletki. Koniecznie należy powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjent ma niedokrwistość sierpowatokrwinkową lub zmaga się ze szpiczakiem mnogim. Istotne dla lekarza informacje to także zniekształcenie prącia lub choroba Peyroniego, a także zaburzenia czynności wątroby lub nerek, zaburzenia pracy serca, zaburzenia krzepnięcia krwi i choroba wrzodowa. 

Skutki niepożądane wywołane stosowaniem leku Actavis 50 mg

Pacjent musi wiedzieć, że Sildenafil Actavis 50 mg, 4 tabletki jest lekiem, który u niektórych osób może wywoływać skutki uboczne różnego rodzaju. W ulotce zaznaczono, że zazwyczaj nie są one szczególnie nasilone, a raczej są krótkotrwałe i łagodne, jednak należy mieć świadomość, że mogą wystąpić. Niektóre skutki uboczne wymagają pilnego odstawienia leku i kontaktu z lekarzem, co szczegółowo opisano w ulotce dołączonej do preparatu. Wspomnieć należy tu między innymi o pojawieniu się reakcji alergicznej lub ciężkiej reakcji skórnej. Dotyczy to również przypadków, gdy u pacjenta wystąpią bóle w klatce piersiowej, drgawki lub napad padaczkowy. Również zbyt długi i bolesny wzwód oraz nagłe pogorszenie bądź utrata wzroku wymagają niezwłocznego kontaktu z lekarzem. 

Nie są to wszystkie działania niepożądane, które mogą wystąpić w związku z przyjęciem Sildenafil Actavis 50 mg, 4 tabletki. W ulotce opisano możliwe skutki uboczne i częstotliwość ich zgłaszania w grupie badanej. Wyróżnić można między innymi:

 • Bardzo często występujące działania niepożądane (częściej niż u 1 na 10 badanych) to dolegliwości bólowe głowy.
 • Często występujące działania niepożądane (u nie więcej niż 1 na 10 badanych) to zazwyczaj zawroty głowy, uczucie zatkanego nosa, niestrawność i nudności. Dodać należy tu również nagłe zaczerwienienie twarzy i uderzenia gorąca, a także zaburzenia widzenia lub niewyraźne widzenie. Pacjenci mogą zauważać również kolorową poświatę w polu widzenia. 
 • Niezbyt często występujące działania niepożądane (u nie więcej niż 1 na 100 badanych) to głównie dzwonieniem w uszach, bóle kończyn i górnej części brzucha, refluks przełyku, nadciśnienie tętnicze lub niedociśnienie. U pacjentów możliwa jest również wysypka skórna, a także wymioty i kołatanie serca. Możliwe są również różne problemy z widzeniem i oczami (błyski światła, ból, wrażliwość na światło, przekrwienie, jaskrawe widzenie, podrażnienie, łzawienie). Nie można wykluczyć możliwości wystąpienia zawrotów głowy, bólów mięśni, kołatania serca, a także wzrostu szybkości bicia serca lub senności. W tej grupie opisywane jest także zapalenie błony śluzowej nosa, osłabienie dotyku, a dodatkowo zmęczenie, krwawienie z nosa, uczucie gorąca, suchość w jamie ustnej i nudności. Pacjenci zgłaszali również problemy z zatokami (zatkanie lub niedrożność), ponadto niewykluczona jest krew w moczu.
 • Rzadko występujące działania niepożądane (u nie więcej niż 1 na 1000 badanych) to na przykład różne problemy z oczami i widzeniem (pojawienie się obwódki wokół źródeł światła, nieprawidłowe zabarwienia białka oka, podwójne widzenie, krwawienie do tylnej części oka, rozszerzenie źrenicy, obrzęk, obserwowanie punktów w polu widzenia, nieprawidłowe odczucie w oku, mniejsza ostrość widzenia). Inne rzadko występujące skutki uboczne to np. nagłe osłabienie lub utrata słuchu, omdlenia i nieregularne bicie serca. Dojść może także do udaru i zawału, a także do pojawienia się krwi w spermie. W tej grupie opisuje się również ucisk w gardle, suchość śluzówki nosa lub obrzęk wnętrza jamy nosowej, a także przemijający spadek przepływu krwi do części mózgu i drętwienie ust.
 • Działania niepożądane występujące z nieznaną częstotliwością (zgłaszane już po wprowadzeniu leku na rynek) obejmują przypadki niestabilnej dławicy i nagłej śmierci. W ulotce zaznaczono jednak, że na podstawie dostępnych aktualnie informacji nie można potwierdzić, że miały one bezpośredni związek z przyjęciem syldenafilu.

Należy mieć na uwadze, że wyżej wymienione skutki uboczne to wybrane działania niepożądane z tych, które opisano w ulotce. By poznać niewspomniane tu skutki niepożądane, najlepiej wnikliwie zapoznać się z ulotką leku. Trzeba także wiedzieć, że zaobserwowanie u siebie jakichkolwiek działań niepożądanych, jest wskazaniem do kontaktu z lekarzem lub farmaceutą. Dotyczy to skutków ubocznych opisanych w ulotce i tych, które nie zostały opisane.

Łączenie leku Actavis 50 mg z innymi lekami

Sildenafil Actavis 50 mg, 4 tabletki jest lekiem, którego nie powinno się łączyć ze wszystkimi preparatami medycznymi, gdyż może wchodzić z nimi w interakcje. Bardzo ważne, by pacjent podczas wywiadu medycznego powiedział lekarzowi o lekach przez siebie zażywanych (na receptę i bez recepty), a także o środkach medycznych, które przyjmował do niedawna i lekach, które planuje zacząć przyjmować niedługo. Szczególną uwagę należy zachować przy lekach z grupy azotanów i uwalniających tlenek azotu, a także przy lekach na bóle w klatce piersiowej. Koniecznie trzeba powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjent przyjmuje riocyguat. Ważne jest również, czy pacjent stosuje alfa-adrenolityki lub inhibitory proteazy (np. przy zakażeniu wirusem HIV), gdyż konieczna może być redukcja dawki początkowej Sildenafil Actavis. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.