Sildenafil Medana 100 mg – 4 tabletki

Napisano 04.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 6 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Sildenafil Medana 100 mg, 4 tabletki jest lekiem przepisywanym na receptę mężczyznom w przypadku problemów ze wzwodem. Preparat przeznaczony jest dla dorosłych mężczyzn i należy zażywać go zgodnie z zaleceniami lekarza. Sprawia, że zwiększa się napływ krwi do prącia, dzięki czemu łatwiej mężczyznom osiągnąć i utrzymać wzwód, o ile dojdzie wcześniej do pobudzenia seksualnego. Lek nie może być jednak stosowany bezpiecznie przez każdego pacjenta. Posiada przeciwwskazania do stosowania, a także może u niektórych mężczyzn wywoływać skutki uboczne. Jakie informacje warto poznać, zanim mężczyzna zacznie przyjmować lek Sildenafil Medana 100 mg? Jak przyjmować preparat i w jaki sposób go dawkować? Informacje te można znaleźć poniżej. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Sildenafil Medana 100 mg (4 tabletki) – czym jest ten lek i kiedy się go stosuje?

Lek Sildenafil Medana 100 mg, 4 tabletki stosowany jest w przypadku zaburzeń wzwodu. Wskazaniem do terapii jest impotencja, czyli problem z osiągnięciem wzwodu, czy też jego wystarczającym utrzymaniem, by odbyć stosunek seksualny. Substancją czynną preparatu jest syldenafil. To substancja należąca do inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). Gdy mężczyzna jest pobudzony seksualnie, syldenafil wspiera rozkurcz naczyń krwionośnych prącia, sprawiając tym samym, że rośnie napływ krwi do penisa, a to znów skutkuje wzwodem. Wiąże się to z tym, że podczas podniecenia seksualnego dochodzi do uwalniania tlenku azotu w ciałach jamistych. Ten znów aktywuje cyklazę guanylową, przez co rośnie produkcja cGMP, który przyczynia się do rozkurczu mięśni gładkich ciał jamistych, pozwalając na napływ krwi do prącia. Syldenadil hamuje swoistą dla cGMP fosfodiesterazę typu 5, przez co dochodzi do wzrostu poziomu cGMP w ciałach jamistych penisa. 

E-recepta online na Sildenafil Medana 100 mg 4 tabletki

Trzeba pamiętać, że lek Sildenafil Medana 100 mg, 4 tabletki posiada nie tylko wskazania, ale i przeciwwskazania do stosowania, dlatego ze względów bezpieczeństwa jest to produkt, który można kupić jedynie na receptę. Zanim e-recepta zostanie pacjentowi wystawiona, lekarz musi sprawdzić w wywiadzie medycznym, czy pacjent może przyjmować lek. Warto wiedzieć, że wywiad może być przeprowadzony zarówno w formie stacjonarnej, jak i zdalnej – wówczas pacjentowi wystawiana jest recepta online na Sildenafil Medana 100 mg. Jeśli pacjent zdecyduje się na kontakt z lekarzem przez Internet, poproszony zostanie o uzupełnienie specjalnego formularza medycznego i przesłanie go do lekarza. Po analizie znajdujących się tam informacji, lekarz będzie w stanie stwierdzić, czy recepta przez Internet może zostać pacjentowi wystawiona. Jeśli będą wskazania i brak przeciwwskazań do terapii, pacjent otrzyma SMS-a z 4-cyfrowym kodem oraz e-mail z wydrukiem informacyjnym e-recepty. Z wykupieniem leku w aptece nie będzie problemu, gdyż realizacja e-recepty przebiega standardowo.

Sildenafil Medana 100 mg – składniki leku

Substancją czynną leku Sildenafil Medana 100 mg, 4 tabletki jest syldenafil. W opakowaniu znajdują się 4 niebieskie, okrągłe i obustronnie wypukłe tabletki, a każda z nich zawiera 100 mg syldenafilu w formie cytrynianu. W skład każdej tabletki wchodzą dodatkowo również inne substancje. Ich wykaz znajduje się w ulotce dołączonej do opakowania. Warto się z nią zapoznać, by wiedzieć, czy pacjent nie ma nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku. 

Czy lek Sildenafil Medana 100 mg powoduje skutki uboczne?

Działania niepożądane po leku Sildenafil Medana 100 mg, 4 tabletki są jak najbardziej możliwe, choć oczywiście nie muszą one pojawić się u każdego pacjenta stosującego terapię tym środkiem. Temat został szczegółowo omówiony w dołączonej do preparatu ulotce. Warto zapoznać się z nią przed przyjęciem leku. Koniecznie pacjent powinien odstawić lek i zgłosić się do lekarza, jeśli wystąpi u niego reakcja alergiczna. Może ona obejmować trudności w oddychaniu, obrzęki, zawroty głowy i świszczący oddech. Uwagę pacjenta powinny zwrócić również bóle w klatce piersiowej (nie wolno wówczas przyjmować łagodząco azotanów!), a także pogorszenie lub utrata wzroku, napad padaczkowy i drgawki. W tej grupie wspomnieć należy o bolesnym i długotrwałym (trwającym ponad 4 godziny) wzwodzie, a także o ciężkich reakcjach skórnych, które mogą obejmować obrzęk i łuszczenie się skóry, a także obecność pęcherzy w okolicy oczu, narządów płciowych i we wnętrzu jamy ustnej. 

W ulotce szczegółowo opisano również inne działania niepożądane, do których może dojść po przyjęciu leku Sildenafil Medana 100 mg, 4 tabletki. Wśród nich można wymienić:

 • Bardzo częste skutki uboczne (mogą pojawić się u więcej niż 1 pacjenta na 10) to bóle głowy.
 • Częste skutki uboczne (mogą pojawić się u mniej niż 1 pacjenta na 10) to między innymi uderzenia gorąca i nudności, a także nagłe zaczerwienienie twarzy, niewyraźne widzenie, niestrawność, zaburzenia widzenia, zawroty głowy, widzenie z kolorową poświatą oraz wrażenie zatkanego nosa. 
 • Niezbyt częste skutki uboczne (mogą pojawić się u mniej niż 1 pacjenta na 100) to między innymi wysypka skórna i wymioty, a także kołatanie bądź szybkie bicie serca. Dojść może do przekrwienia oczu lub ich podrażnienia, a także do błysków światła lub jaskrawego widzenia, ponadto pacjenci zmagają się z bólem oczu, wrażliwością na światło oraz z łzawieniem. Niezbyt częste działania niepożądane mogą obejmować również osłabienie dotyku, nadciśnienie tętnicze lub niedociśnienie, a także senność, bóle mięśni i błędnikowe zawroty głowy. Nie są wykluczone również dzwonienia w uszach, problemy ze śluzówką nosa i zatokami, a także suchość w jamie ustnej. Dojść mogą bóle kończyn i górnej części brzucha, refluks przełyku, a także zmęczenie i uczucie gorąca, ponadto możliwa jest krew z nosa i obecność krwi w moczu.
 • Rzadkie skutki uboczne (mogą pojawić się u mniej niż 1 pacjenta na 1000) to między innymi omdlenia, nieregularność bicia serca i uczucie ucisku w gardle. Dojść może również do udaru i zawału serca, ponadto nie jest wykluczony przemijający spadek przepływu krwi do części mózgu. Rzadkie skutki uboczne obejmują różnego rodzaju problemy z oczami i widzeniem, a także zdrętwienie ust, suchość nosa lub obrzęk jego wnętrza, a dodatkowo drażliwość lub nagłe osłabienie słuchu, a nawet jego utrata. 

W ulotce wspomina się również o przypadkach niestabilnej dławicy i nagłej śmierci, które dotyczyły głównie mężczyzn z zaburzeniami czynności serca. Podano, że nie można aktualnie określić związku lub jego braku z działaniem syldenafilu. 

Jeśli pacjent zaobserwuje u siebie jakiekolwiek działania niepożądane, które wymieniono lub nie w ulotce, powinien skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. 

Przeciwwskazania do stosowania leku Sildenafil Medana 100 mg (4 tabletki)

Jak zaznaczono już wcześniej, istnieją przeciwwskazania do tego, by niektórzy pacjenci mogli przyjmować bezpiecznie lek Sildenafil Medana 100 mg, 4 tabletki. Punktem kluczowym jest zatem wywiad medyczny, w czasie którego lekarz będzie w stanie poznać stan zdrowia pacjenta, jego historię medyczną, a także choroby towarzyszące, alergie i zażywane leki. Preparatu nie mogą stosować pacjenci, którzy:

 • są uczuleni na substancje wchodzące w skład leku (syldenafil i substancje pomocnicze),
 • stosują leki uwalniające tlenek azotu lub leki na bazie azotanów, gdyż jednoczesna terapia może przyczynić się do niebezpiecznego zmniejszenia ciśnienia tętniczego,
 • zażywają riocyguat (na nadciśnienie płucne), gdyż Sildenafil Medana 100 mg może nasilać jego działanie polegające na obniżaniu ciśnienia krwi, 
 • mają dziedziczne choroby oczu,
 • mają ciężką chorobę wątroby lub serca,
 • utracili wzrok w wyniku przedniej niedokrwiennej neuropatii nerwu wzrokowego (niezwiązanej z zapaleniem tętnic),
 • w niedawnym czasie mieli zawał serca lub udar,
 • mają niskie ciśnienie tętnicze krwi.

Lek nie powinien być ponadto łączony z innymi preparatami stosowanymi na zaburzenia wzwodu (doustnie lub miejscowo), ponadto nie wolno łączyć go z lekami na bazie syldenafilu lub innych inhibitorów PDE5. Leku nie powinno się podawać również kobietom, młodzieży i dzieciom w wieku poniżej 18 lat, a także mężczyznom, którzy nie mają stwierdzonych zaburzeń erekcji. 

W ulotce wspomina się nie tylko szeroko o przeciwwskazaniach do leku, ale również o środkach ostrożności. Koniecznie pacjent powinien powiedzieć lekarzowi, jeśli zmaga się z niedokrwistością sierpowatokrwinkową lub został u niego zdiagnozowany szpiczak mnogi. Istotna może być informacja o chorobie wrzodowej lub jakichkolwiek zaburzeniach krzepnięcia krwi, ponadto koniecznie trzeba poinformować lekarza o dolegliwościach ze strony serca, zniekształceniu prącia lub chorobie Peyroniego. 

Jak bezpiecznie przyjmować lek Sildenafil Medana 100 mg

Bezpieczne przyjmowanie leku Sildenafil Medana 100 mg, 4 tabletki to przede wszystkim stosowanie go zgodnie z zaleceniami lekarza. Tabletki Sildenafil Medana 100 mg można przyjmować wraz z posiłkiem lub niezależnie od posiłku. Trzeba liczyć się jednak z tym, że lek stosowany wraz z posiłkiem obfitym może potrzebować więcej czasu, by zacząć działać. Tabletki połyka się w całości, popijając szklanką wody. 

Zgodnie z ulotką, zalecana dawka początkowa leku wynosi 50 mg. Konkretne dawkowanie u danego pacjenta lekarz ustala jednak indywidualnie, biorąc pod uwagę wiele czynników. Jeśli pacjentowi będzie wydawać się, że lek działa na niego zbyt mocno lub zbyt słabo, nie powinien działać na własną rękę, tylko powinien skonsultować się z lekarzem. 

Najlepiej połykać tabletki Sildenafil Medana na godzinę przed planowanym współżyciem i ponownie należy podkreślić, że lek nie będzie działać, jeśli nie dojdzie do pobudzenia seksualnego. Tabletka najczęściej zaczyna działać w 30-60 minut od połknięcia. 

Pacjent nie powinien przyjmować dawki większej niż zalecona przez lekarza, gdyż nie zwiększy to skuteczności leku, ale grozi nasileniem jego skutków ubocznych. Jeśli pacjent przyjmie zbyt wysoką dawkę leku, powinien skonsultować się z lekarzem. Jeżeli mimo przyjęcia tabletki i podniecenia nie dojdzie do wzwodu lub dojdzie do niego zbyt krótkotrwałe, pacjent również powinien skonsultować się ze specjalistą.

Czy lek Sildenafil Medana 100 mg (4 tabletki) może być łączony z innymi lekami i alkoholem?

Sildenafil Medana 100 mg, 4 tabletki nie może być łączony z niektórymi lekami, dlatego należy bezwzględnie wspomnieć lekarzowi o wszystkich preparatach medycznych, które pacjent zażywa, planuje zażywać lub niedawno skończył przyjmować. Leku nie można łączyć przede wszystkim z lekami uwalniającymi tlenek azotu oraz lekami z grupy azotanów, ponadto koniecznie należy poinformować lekarza o ewentualnym przyjmowaniu riocyguatu. W przypadku niektórych leków (np. inhibitory proteazy stosowane przy zakażeniu HIV), konieczne może być zmniejszenie dawki Sildenafil Medana. Należy uważać również na leki alfa-adrenolityczne – specjalne zalecenia dotyczące ich ewentualnej jednoczesnej terapii z Sildenafil Medana 100 mg wyda lekarz. 

Leku nie powinno się łączyć z alkoholem. Napoje procentowe sprawiają bowiem, że dochodzi do czasowego zaburzenia zdolności do uzyskania erekcji.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.