Sildenafil Actavis 50 mg – 8 tabletek

Napisano 04.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 5 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Preparat Sildenafil Actavis 50 mg 8 tabletek stosowany jest w przypadku impotencji, czyli problemów z osiągnięciem wzwodu lub jego utrzymaniem niezbędnym do odbycia stosunku seksualnego. Jest to lek na bazie syldenafilu, który zwiększa napływ krwi do prącia w przypadku pobudzenia seksualnego. Jakie są przeciwwskazania do jego stosowania i z jakimi lekami nie może być łączony? Jakie lek ma działania niepożądane i które z nich powinny zwrócić szczególną uwagę pacjenta? Co jeszcze warto wiedzieć przed rozpoczęciem przyjmowania tego preparatu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Sildenafil Actavis 50 mg 8 tabletek – co to za lek i kiedy jest stosowany?

Preparat medyczny Sildenafil Actavis 50 mg 8 tabletek dostępny jest na receptę, a jego substancją czynną jest syldenafil. Jest to lek stosowany u dorosłych mężczyzn, którzy zmagają się z impotencją. Działanie syldenafilu opiera się na wspomaganiu rozkurczu naczyń krwionośnych prącia. W ten sposób lek zwiększa napływ krwi do prącia, a skutkiem tego jest wzwód. Preparat wykazuje działanie w przypadku problemów z osiągnięciem lub utrzymaniem wzwodu, jednak jedynie w sytuacji uprzedniego pobudzenia seksualnego. 

E-recepta online na Sildenafil Actavis 50 mg 8 tabletek

W przypadku problemów z potencją lekarz może przepisać pacjentowi Sildenafil Actavis 50 mg 8 tabletek. Należy wiedzieć, że e-recepta jest niezbędna, by móc lek wykupić, więc jeśli opakowanie tabletek dobiegnie końca, konieczny będzie ponowny kontakt z lekarzem. W tej sytuacji pomocnym rozwiązaniem może być recepta online. Z konsultacji zdalnej z lekarzem pacjent może skorzystać w dowolnej chwili, co jest sporym ułatwieniem, gdy kolejki do specjalistów są długie, a godziny pracy przychodni pokrywają się z innymi obowiązkami pacjenta. Recepta przez Internet wymaga oczywiście przeprowadzenia wcześniej wywiadu medycznego, jednak ma on postać formularza medycznego. Pacjent formularz w dowolnej chwili wypełnia, a lekarz go analizuje i w przypadku braku przeciwwskazań wystawia pacjentowi e-receptę. Jej realizacja jest już standardowa, a przepisany lek można wykupić w każdej aptece, po podaniu 4-cyfrowego kodu recepty (i weryfikacji numerem PESEL pacjenta) lub po podaniu kodu kreskowego recepty.

Składniki leku Sildenafil Actavis 50 mg

Substancją czynną leku Sildenafil Actavis 50 mg 8 tabletek jest syldenafil. W skład jednej tabletki wchodzi 50 mg syldenafilu (w formie cytrynianu), a także substancje pomocnicze. Ich lista znajduje się w dołączonej do opakowania ulotce. Należy zapoznać się z nią szczegółowo, by mieć pewność, że pacjent nie jest uczulony na substancje wchodzące w skład leku. W tym miejscu trzeba nadmienić, że jednym ze składników jest jednowodna laktoza, co może mieć znaczenie dla osób z nietolerancją niektórych cukrów. W opakowaniu znajduje się 8 tabletek.

Jak przyjmować lek Sildenafil Actavis 50 mg

Sildenafil Actavis 50 mg 8 tabletek powinien być przyjmowany zgodnie z wytycznymi lekarza i pacjent nie może na własną rękę wprowadzać zmian w ustalonej przez specjalistę terapii. Zalecana dawka początkowa syldenafilu to 50 mg, co odpowiada jednej tabletce Sildenafil Actavis 50 mg. Jeśli pacjent będzie mieć odczucia, że lek działa zbyt mocno lub zbyt słabo, powinien poinformować o tym lekarza. Leku nie powinno się stosować częściej niż raz na dobę. Lek Sildenafil Actavis 50 mg 8 tabletek nie może być łączony z innymi środkami, które stosuje się w terapii wzwodu, w tym zarówno z preparatami o działaniu miejscowym, jak i preparatami ogólnymi. Należy również uważać na alkohol, który zaburza czasowo zdolność do uzyskania erekcji.

Tabletkę pacjent powinien przyjąć około godzinę przed planowanym współżyciem, gdyż zaczyna działać zazwyczaj w 30 minut do godziny (choć opóźnić może to obfity posiłek przed przyjęciem leku). Tabletkę połyka się w całości, popijając szklanką wody. Można przyjmować ją z posiłkiem lub niezależnie od niego. Jeśli mimo przyjęcia tabletki i pobudzenia seksualnego nie dojdzie do pożądanego wzwodu (lub pojawi się on na zbyt krótko), należy skonsultować się z lekarzem.

Pacjent nie powinien przyjmować na własną rękę większej dawki leku, gdyż mogą wystąpić nasilone skutki uboczne. Jeśli dojdzie do przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. 

Sildenafil Actavis 50 mg – przeciwwskazania do stosowania leku

Nie każdy dorosły mężczyzna, który ma problemy z osiągnięciem lub utrzymaniem wzwodu, może bezpiecznie przyjmować lek Sildenafil Actavis 50 mg 8 tabletek. Istnieją przeciwwskazania do stosowania tego leku, dlatego należy wcześniej skonsultować się z lekarzem, który sprawdzi, czy pacjent może środek stosować. Leku nie powinni zażywać:

 • mężczyźni z nadwrażliwością na syldenafil lub jakikolwiek ze składników leku,
 • mężczyźni, którzy przyjmują leki uwalniające tlenek azotu (gdyż może dojść do niebezpiecznego spadku ciśnienia tętniczego),
 • mężczyźni przyjmujący leki na bazie azotanów (gdyż może dojść do niebezpiecznego spadku ciśnienia tętniczego),
 • mężczyźni zmagający się z ciężką chorobą serca bądź wątroby,
 • mężczyźni, którzy niedawno przeszli zawał serca lub udar,
 • pacjenci przyjmujący riocyguat (na nadciśnienie płucne), gdyż Sildenafil Actavis 50 mg może nasilać działanie tego leku,
 • pacjenci mający dziedziczne zmiany degeneracyjne siatkówki,
 • mężczyźni, u których doszło w przeszłości do utraty wzroku na skutek niezwiązanej z zapaleniem tętnic NAION,
 • pacjenci przyjmujący syldenafil lub inne inhibitory PDE5 w czasie terapii TNP,
 • mężczyźni, którzy nie mają stwierdzonych zaburzeń erekcji,
 • młodzież w wieku poniżej 18-roku życia,
 • kobiety.

W ulotce wspomniano dodatkowo, że pacjent powinien poinformować również lekarza, jeśli dotyczy go niedokrwistość sierpowatokrwinkowa, szpiczak mnogi, zniekształcenie prącia, choroba Peyroniego, jakakolwiek choroba serca, zaburzenia czynności wątroby lub nerek, choroba wrzodowa lub zaburzenia krzepnięcia krwi. Nie są to przeciwwskazania do stosowania leku, aczkolwiek wymagają od lekarza szczególnych środków ostrożności przy ewentualnej terapii lekiem Sildenafil Actavis 50 mg. 

Działania niepożądane stosowania leku Sildenafil Actavis 50 mg

Trzeba mieć świadomość, że lek Sildenafil Actavis 50 mg 8 tabletek może mieć działania niepożądane. Zgodnie z ulotką zwykle nie są one nasilone i są dość łagodne oraz krótkotrwałe, jednak należy liczyć się z możliwością ich pojawienia się. W dołączonej do preparatu ulotce szczegółowo temat został omówiony. Zgodnie z informacjami tam zawartymi należy bezwzględnie lek odstawić i zgłosić się do lekarza, jeśli u pacjenta wystąpi reakcja alergiczna, ciężka reakcja skórna, pojawią się bóle w klatce piersiowej, zbyt długi i bolesny wzwód, drgawki lub napad padaczkowy, a także gdy dojdzie do nagłego pogorszenia bądź utraty wzroku.

Należy liczyć się również z możliwością wystąpienia innych działań niepożądanych, co zostało wyszczególnione precyzyjnie w ulotce. Zaliczyć można do nich między innymi:

 • Bardzo częste skutki uboczne (pojawiają się częściej niż u 1 pacjenta na 10) to bóle głowy.
 • Częste skutki uboczne (pojawiają się u nie więcej niż 1 pacjenta na 10) obejmują głównie nudności i niestrawność, a także uderzenia gorąca i nagłe zaczerwienienie twarzy. Pacjenci mogą zmagać się również z zawrotami głowy, zaburzeniami widzenia lub niewyraźnym widzeniem, a także z pojawieniem się kolorowej poświaty w polu widzenia. Towarzyszyć może im również uczucie zatkanego nosa. 
 • Niezbyt częste skutki uboczne (pojawiają się u nie więcej niż 1 pacjenta na 100) to między innymi pojawienie się wysypki skórnej, różnego rodzaju problemów z oczami (ból, przekrwienie, podrażnienie, błyski światła, wrażliwość na światło, jaskrawe widzenie lub łzawienie), a także wymiotów. Wspomnieć trzeba również o możliwości pojawienia się zawrotów głowy, wzroście szybkości bicia serca, pojawieniu się senności, bólów mięśni, kołatania serca, a także nadciśnienia tętniczego lub niedociśnienia. Pacjenci mogą zmagać się również z dzwonieniem w uszach, osłabieniem dotyku, zapaleniem błony śluzowej nosa, suchością w jamie ustnej i nudnościami. Nie są wykluczone ponadto problemy z zatokami (ich zatkanie lub niedrożność), a także refluks przełyku, krwawienie z nosa, zmęczenie, bóle kończyn i górnej części brzucha. Pojawić może się dodatkowo krew w moczu i uczucie gorąca.
 • Rzadkie skutki uboczne (pojawiają się u nie więcej niż 1 pacjenta na 1000) mogą dotyczyć między innymi problemów z omdleniami lub nieregularnością rytmu serca. Rzadkim skutkiem ubocznym jest również zawał lub udar, ponadto może dojść do uczucia ucisku w gardle czy drętwienia ust. W tej grupie pojawia się również przemijający spadek przepływu krwi do części mózgu, ponadto nie są wykluczone problemy z oczami i widzeniem (podwójne widzenie, krwawienie do tylnej części oka, obrzęk, mniejsza ostrość widzenia, obwódki wokół źródeł światła, rozszerzenie źrenicy, pojawienie się punktów w polu widzenia, nieprawidłowego odczucia w oku lub nieprawidłowego zabarwienia białka oka). Nie można u pacjentów wykluczyć również nagłego osłabienia lub utraty słuchu, obecności krwi w spermie, a także obrzęku wnętrza nosa lub jego suchości. 
 • Skutki uboczne o nieznanej częstotliwości występowania (zgłaszane po wprowadzeniu leku do obrotu) to między innymi niestabilna dławica i nagła śmierć, jednak zgodnie z ulotką nie można na podstawie dostępnych danych określić ich bezpośredniego związku z zażyciem syldenafilu.

Powyższa lista może być niepełna – w ulotce leku opisane są szczegółowo wszystkie skutki uboczne, które są aktualnie znane. Jeśli u pacjenta pojawią się jakiekolwiek działania uboczne leku (wymienione w ulotce lub nie), dla bezpieczeństwa powinien skonsultować się z lekarzem. 

Czy Sildenafil Actavis 50 mg może być łączony z innymi lekami?

Zanim pacjent rozpocznie jakąkolwiek terapię lekiem Sildenafil Actavis 50 mg 8 tabletek, powinien poinformować swojego lekarza o wszystkich zażywanych przez siebie preparatach medycznych (stosowanych z przepisu lekarza lub na własną rękę). Istotne są nie tylko leki przyjmowane obecnie, ale również zażywane do niedawna i leki, które dopiero pacjent planuje zacząć przyjmować. Możliwe są bowiem interakcje składników tabletek Sildenafil Actavis 50 mg ze składnikami niektórych leków. Mowa tu między innymi o lekach stosowanych na bóle w klatce piersiowej, preparatach z grupy azotanów i lekach, które uwalniają tlenek azotu, a także o riocyguacie. W przypadku przyjmowania niektórych leków (inhibitory proteazy, alfa-adrenolityki) konieczna będzie modyfikacja początkowej dawki leku Sildenafil Actavis.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.