Amantix a COVID-19 – co mówią badania?

Napisano 23.02.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Pacjenci chorujący na koronawirusa niejednokrotnie decydują o leczeniu na własną rękę – bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Ze względu na doniesienia o potencjalnym wpływie amantadyny na wirusa Covid-19, pojawiło się ogromne zapotrzebowanie na leki oparte na tej substancji, w tym między innymi na Amantix. Amantadyna stosowana jest jedynie na receptę, a głównym jej wskazaniem jest walka z objawami parkinsonowskimi. Czy może być jednak przez pacjenta stosowana do leczenia infekcji Covid-19? Jakie dawkowanie w tym przypadku byłoby najlepsze? Zależność „Amantix a Covid” omówiona zostanie w poniższym artykule.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Amantix a COVID-19 – co mówią badania?

Pandemia koronawirusa dała się społeczeństwu we znaki nie tylko w związku z szybkim rozprzestrzenianiem infekcji i obawą o jej ciężki, czy też tragiczny przebieg. To również kwestia braku pewnych leków, które pomagałyby walczyć z wirusem w warunkach domowych. W szpitalach stosowane są co prawda medykamenty u osób, które ciężko przechodzą chorobę, jednak nie są to leki specyficzne, a raczej przeciwdziałające gwałtownemu pogorszeniu się stanu chorego. Osoby, które chorują w domu, wydają się być zdane na siebie i zaleca się im zazwyczaj jedyne ewentualne wspomaganie lekami przeciwgorączkowymi czy medykamentami na kaszel.

Czytaj także:

Wciąż ponadto trwają badania na całym świecie, jeśli chodzi o leki, które mogłyby być z dużą skutecznością stosowane przy Covid-19. Amantadyna jest jednym z nich, gdyż jest to substancja o znanym działaniu przeciwwirusowym (wirus grypy A) oraz stosunkowo tania, porównując do innych dostępnych środków. Niektóre badania nad działaniem amantadyny na koronawirusa wydają się być bardzo obiecujące, ponadto w sieci znaleźć można wypowiedzi osób przychylnie wypowiadających się o terapii amantadyną, jednak za wcześnie tu jeszcze na spekulacje dotyczące jej skuteczności. Amantadyna w Polsce dostępna jest w dwóch lekach – Viregyt-K i Amantix. Jeśli chodzi o lek Amantix, skład podstawowy obejmuje siarczan amantadyny, który stosowany jest w przypadku walki z objawami parkinsonowskimi. Temat zależności „Amantix a Covid” omówiony będzie w dalszej części tekstu. W tym miejscu należy dodać, jak amantadyna wpływa na wirusa grypy typu A. Jej działanie polega na blokowaniu replikacji wirusa. Czy taki sam wpływ będzie w przypadku Covid-19, czas pokaże.

W Polsce nie można od ręki kupić leku Amantix. Tabletki wydawane są w aptekach wyłącznie na receptę, więc niezbędny jest wcześniejszy kontakt z lekarzem, który to zadecyduje o wskazaniach do terapii i odpowiednim dawkowaniu. W przypadku leku Amantix, dostępność na receptę uzasadniona jest przede wszystkim bezpieczeństwem – leku nie powinno się stosować u pacjentów bez wyraźnych wskazań lekarskich. Receptę na Amantix 100 wystawić może jednak lekarz również zdalnie. Recepty online to dobre rozwiązanie w pandemii, gdy ciężko umówić się na stacjonarną wizytę lekarską, ponadto należy ograniczać kontakty społeczne – chociażby w przychodniach, gdzie ludzie zgłaszają się z różnymi chorobami, niejednokrotnie nieświadomi, że mogą zarażać innych.

Czy stosowanie leku Amantix na COVID-19 jest zasadne i bezpieczne?

Pozostając w temacie „Amantix a Covid”, najlepiej zajrzeć do ulotki, czyli wskazań producenta, które określone zostały na podstawie badań klinicznych. W przypadku leku Amantix ulotka jasno określa wskazania do terapii i są to jedynie objawy parkinsonowskie. We wskazaniach nie znajduje się leczenie grypy typu A, ponadto producent wręcz zaznacza, że nie zaleca się stosowania leku w walce z wirusem grypy ze względu na ryzyko przedawkowania. Przeciwwirusowe właściwości amantadyny wykorzystywane są raczej w przypadku leku Viregyt-K, który oparty jest na chlorowodorku amantadyny. Stosowanie Amantix na Covid nie ma zatem aktualnie uzasadnienia klinicznego i ciężko mówić o skuteczności i bezpieczeństwie takiej terapii, czy też o zalecanym w tym przypadku dawkowaniu.

Jak Amantix działa na chorych zarażonych koronawirusem?

Kończąc już kwestię „Amantix a Covid”, należy wspomnieć również o skutkach ubocznych leku. Stosowany w przypadku walki z objawami parkinsonowskimi daje więcej korzyści terapeutycznych niż potencjalnie mogących wystąpić działań niepożądanych. Inna jest sytuacja, gdy bez wskazań przyjęty będzie Amantix. Lek może przyczynić się do pojawienia się obrzęków rogówki, problemów z koncentracją, a nawet do zaburzeń snu czy zaburzeń czynności serca. Lista możliwych działań niepożądanych leku jest dłuższa – znaleźć można ją w ulotce. Kolejną kwestią są przeciwwskazania do terapii oraz możliwe interakcje z niektórymi lekami. Nie każdy może bezpiecznie przyjmować lek, a bezpieczeństwo wdrożenia ewentualnej terapii sprawdzane jest przez lekarza w wywiadzie. Stosując lek na własną rękę, można sobie poważnie zaszkodzić.

Wpływ amantadyny na koronawirusa badany jest przez naukowców na całym świecie, w tym również w naszym kraju, jednak wyniki badań i zdania naukowców, co do tej kwestii, są dość sprzeczne. Ze względu na brak wiarygodnych badań dotyczących wpływu amantadyny na koronawirusa, a także w związku z niezalecanym stosowaniem przeciwwirusowym leku, nie powinno się stosować przy infekcji koronawirusem Amantix. Leczenie Covid-19 wymaga odpowiedzialnego podejścia, dlatego najlepiej skonsultować się z lekarzem, który zaleci pacjentowi odpowiedni sposób postępowania. Schematy stosowania amantadyny w przypadku infekcji koronawirusem znaleźć można w sieci, jednak nie zaleca się ich wdrażania na własną rękę. By leczenie było skuteczne i bezpieczne, wymaga nadzoru lekarza.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.