Amantix – czym jest i kiedy go stosować?

Napisano 23.04.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 7 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Amantix jest dopaminergicznym lekiem, który stosowany jest przy leczeniu objawów choroby Parkinsona, w tym między innymi przy łagodzeniu drżenia, sztywności, akinezji i hipokinezji. Substancją czynną tego leku jest amantadyna (w postaci siarczanu amantadyny). Amantix dostępny jest wyłącznie na receptę – przed jej wypisaniem konieczny jest szczegółowy wywiad lekarski.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Co to jest Amantix?

Wydawany na receptę lek Amantix to lek dopaminergiczny, czyli lek, którego działanie może polegać na zwiększaniu poziomu związków chemicznych, których zadaniem w układzie nerwowym jest przenoszenie impulsów. Substancją czynną leku Amantix jest amantadyna (w postaci siarczanu amantadyny). W składzie tabletek Amantix znajdują się również substancje pomocnicze, które szczegółowo wymienia producent w ulotce. Lek Amantix stosowany jest w przypadku choroby Parkinsona, gdyż zmniejsza nasilenie objawów towarzyszących tej chorobie. Lek ten wykazuje skuteczność między innymi w przypadku drżenia, hipokinezji, akinezji i sztywności. Amantix jest lekiem przepisywanym również w przypadku zaburzeń ruchu, które przypominają chorobę Parkinsona (akatazja, wczesna dyskineza i parkinsonizm), a są skutkiem przyjmowania niektórych leków neuroleptycznych itp.

Czytaj także:

E-Recepta Amantix.

Lek Amantix należy do środków, które wydawane są w aptece wyłącznie, gdy okazana zostanie ważna recepta. Amantix może być przepisany jedynie przez uprawnionego lekarza, po wcześniejszym wywiadzie lekarskim, gdy stwierdzona zostanie zasadność i bezpieczeństwo przyjmowania tego leku przez pacjenta. Jest to bardzo ważne, ponieważ lek Amantix nie może być stosowany równocześnie z niektórymi przyjmowanymi na stałe lekami, ponadto nie może być stosowany przez pacjentów cierpiących na niektóre choroby. Również dawkowanie leku ustalane jest przez lekarza indywidualnie, dlatego recepta na Amantix jest niezbędna, by bezpiecznie zażywać ten lek. Należy również zaznaczyć, że stan zdrowia pacjenta przyjmującego Amantix należy okresowo monitorować, a dawkę dostosowywać do stanu zdrowia pacjenta.

Gdzie moża kupić Amatix?

Wiele osób poszukuje porady, gdzie można kupić lek Amantix. Należy mieć na uwadze, że jest to preparat dostępny w polskich aptekach wyłącznie na receptę, jednak możliwa jest tutaj e-recepta online, co jest bardzo wygodną opcją dla wielu pacjentów, gdyż mogą oni skorzystać z konsultacji w dowolny dzień i godzinę w tygodniu, bez konieczności umawiania się i stania w kolejkach. Jest to pełnoprawny rodzaj recepty, co oznacza, że można ją zrealizować w każdej aptece, która ten lek posiada na stanie. By zrealizować e-receptę online, wystarczy podać farmaceucie czterocyfrowy kod otrzymany SMS-em oraz swój numer PESEL. Możliwe jest również wyświetlenie farmaceucie w telefonie (lub pokazanie wersji wydrukowanej) kodu kreskowego e-recepty, który wysyłany jest do pacjenta mailowo.

Amantix – wskazania do stosowania.

Jeśli chodzi o lek Amantix, ulotka bezpośrednio wspomina o tym, że lek ten nie jest zalecany w przypadku profilaktyki leczenia grypy typu A. Wskazania do stosowania tego produktu obejmują przede wszystkim leczenie objawów choroby Parkinsona, więc to właśnie w przypadku tej choroby zwykle przepisywany jest preparat Amantix. Wskazania obejmują przede wszystkim walkę z objawami, które towarzyszą chorobie Parkinsona, ponadto lek ten wykorzystywany jest również przy leczeniu zespołów parkinsonowskich. Zgodnie z ulotką producenta, lek ten stosowany może być między innymi w przypadku pojawienia się u pacjenta sztywności i drżenia mięśni, a także gdy występuje u niego zmniejszenie czynności ruchowej (hipokinezja) lub bezruch (akinezja).

Jeśli chodzi o Amantix, stwardnienie rozsiane również można zaliczyć do schorzeń, gdzie czasem bywa on przepisywany. Warto wspomnieć, że lek Amantix przepisuje się także w przypadku objawów przypominających chorobę Parkinsona, które są związane z działaniem niepożądanych niektórych leków – np. preparatów, które przepisywane są w przypadku chorób psychicznych. Wówczas lek ten nie ma na celu bezpośredniego leczenia tych chorób, a raczej działa w taki sposób, że redukuje skutki uboczne przebiegu ich leczenia, co wielu pacjentom może przynieść bardzo dużą ulgę.

Jak stosować Amantix?

Lek Amantix przepisywany jest przez lekarza wyłącznie w ściśle określonych przypadkach i powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami lekarskimi, gdyż w przeciwnym razie może on działać nieprawidłowo. Amantix przyjmuje się zwłaszcza w przypadku leczenia objawów choroby Parkinsona. Zgodnie z ulotką producenta, istnieje duże ryzyko przedawkowania amantadyny, dlatego należy unikać jej stosowania w przypadku profilaktyki i leczenia wirusa grypy typu A. Należy zaznaczyć, że lek nie może być przyjmowany, gdy minie jego termin ważności, dlatego trzeba pilnować daty podanej na opakowaniu. Podczas zażywania leku Amantix nie należy ponadto pić alkoholu, gdyż Amantix zmniejsza tolerancję alkoholu. W czasie zażywania leku nie powinno się bez konsultacji z lekarzem również prowadzić pojazdów oraz obsługiwać urządzeń elektrycznych i maszyn, gdyż Amantix może zaburzać koncentrację i wpływać na akomodację oka.

Lek Amantix w formie tabletek przyjmuje się doustnie, zwykle w godzinach rannych i popołudniowych, jednak nie później niż o godzinie 16:00 – należy popić go niewielką ilością płynu. Jeśli pacjent pominie dawkę leku, nie powinien on przyjmować podwójnej, by ją uzupełnić, tylko powinien kontynuować normalne przyjmowanie leku w wyznaczonych godzinach. Dawkowanie i czas trwania leczenia lekarz ustala indywidualnie, zależnie od stanu pacjenta oraz jego reakcji na leczenie. Najczęściej leczenie objawów choroby Parkinsona zaczyna się od 1 tabletki na dobę, a następnie dawkę stopniowo się zwiększa (do 1-3 tabletek 2x dziennie). W przypadku równoczesnego przyjmowania innych leków, zaburzenia czynności nerek, a także w przypadkach indywidualnej reakcji na leczenie lekarz może zmienić dawkowanie.

Działania niepożądane Amantix?

Jak wszystkie leki, również lek Amantix może wywoływać działania niepożądane. Nie występują one u każdego pacjenta, jednak decydując się na przyjmowanie leku, należy mieć na uwadze możliwość ich wystąpienia. W ulotce producent szczegółowo podaje możliwe działania niepożądane leku:

  • Często (czyli częściej niż u 1 na 100 pacjentów, ale jednocześnie nie częściej niż u 1 na 10 pacjentów) zgłaszanymi działaniami niepożądanymi po przyjęciu leku Amantix są między innymi zaburzenia snu i zawroty głowy, a także nudności, nadmierne pobudzenie, niepokój oraz suchość w ustach. W tej grupie pojawić może się również sinica marmurkowata, czyli plamy na skórze o charakterystycznym siateczkowatym ułożeniu i niebiesko-czerwonej barwie – sinicy mogą towarzyszyć również obrzęki, zwłaszcza w rejonie kostek i podudzi. Często zgłaszanym działaniem niepożądanym po zażyciu leku Amantix jest również zatrzymanie moczu, które dotyczy pacjentów cierpiących na przerost prostaty. Do częstych skutków ubocznych związanych z przyjęciem leku należą również urojeniowe zaburzenia percepcji oraz zachowania. Często obejmują one halucynacje wzrokowe i zwykle pojawiają się u osób, które jednocześnie z lekiem Amantix przyjmują inne leki stosowane przy chorobie Parkinsona lub memantynę.
  • Niezbyt często (u mniej niż 1 na 100 pacjentów) pacjenci zgłaszają niewyraźne widzenie, jako skutek uboczny zażycia leku Amantix.
  • Rzadko (częściej niż 1 na 10 000 pacjentów, ale rzadziej niż 1 na 1000 osób) po zażyciu leku Amantix zdarzyć mogą się problemy z oczami, w tym nie tylko zmniejszenie ostrości widzenia, ale również obrzęk rogówki lub uszkodzenie rogówki.
  • Bardzo rzadko (rzadziej niż u 1 na 10 000 osób) pojawiają się takie działania niepożądane leku Amantix, jak np. nadmierna wrażliwość na światło oraz tymczasowa utrata wzroku. Bardzo rzadko pacjenci skarżą się również na zaburzenia czucia w kończynach oraz skurcze mięśni. W tej grupie pojawiać mogą się także napady padaczkowe, jednak zwykle wiążą się one ze spożyciem nadmiernej dawki leku. Bardzo rzadko dochodzi również do leukopenii, czyli zmniejszenia ilości białych krwinek, a także do trombocytopenii, czyli redukcji ilości płytek krwi. Wśród bardzo rzadkich skutków ubocznych przyjęcia leku Amantix, pojawiających się najczęściej po przyjęciu zbyt dużej dawki leku, wyróżnić można ponadto różnego rodzaju zaburzenia czynności serca. Mogą być to między innymi: migotanie komór oraz częstoskurcz komorowy, a także torsades de pointes oraz wydłużenie odstępu QT. Wymienione zaburzenia czynności serca mogą także pojawić się przy jednoczesnym przyjmowaniu leku Amantix z lekami działającymi proarytmiczo. W grupie tej zgłaszane są ponadto raptowne spadki ciśnienia tętniczego w sytuacjach, gdy pacjenci wstają gwałtownie z pozycji leżącej lub siedzącej. Tego typu spadki ciśnienia mogą wówczas skutkować zawrotami głowy, a nawet omdleniami.
  • Należy dodać do tego objawy niepożądane o nieznanej częstotliwości, czyli częstotliwości występowania, której nie można określić na podstawie danych, które są aktualnie dostępne. Zaliczyć można do nich przede wszystkim zaburzenia kontrolowania popędów, czyli niepohamowany pociąg do zachowań, które nie są dla pacjenta naturalne. Może być to między innymi nadmierny popęd seksualny, kompulsywne objadanie się, uzależnienie od hazardu czy nałogowe zakupy.

Amantix a Amantadyna – zamienniki leku ?

Lek Amantix występuje w dwóch formach – są to tabletki powlekane, a także postać roztworu do infuzji, które to szczególnie wskazane są przy leczeniu bardzo ciężkich postaci choroby Parkinsona, gdyż działanie tego leku wiąże się ze wzrostem pozakomórkowego stężenia dopaminy. Warto wiedzieć, że Amantix to nie jedyny lek z amantadyną, który dostępny jest w sprzedaży. Istnieją również inne produkty, w których składzie można znaleźć amantadynę w innej postaci. Jeśli chodzi o Amantix, zamienniki identyczne ciężko znaleźć w naszym kraju, jednakże można znaleźć produkty zbliżone, do których zaliczyć można między innymi Viregyt-K. Jest to produkt, w którym substancja czynna występuje nie pod postacią siarczanu amantadyny, tylko w postaci chlorowodorku amantadyny.

Należy mieć na uwadze, że pacjent nie powinien na własną rękę zmieniać leku na inną jego formę – należy skonsultować z lekarzem zasadność takiej zmiany i stosować się do zaleceń specjalisty w tym zakresie. Nie warto szukać również preparatów na tzw. „czarnym rynku”, w których składzie jest amantadyna. Cena i dostępność tych środków mogą być kuszące, aczkolwiek środki pochodzące z niepewnego źródła mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia. Przyjmowanie tego typu farmaceutyków powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza (po ewentualnym zrobieniu stosownych badań), który nie tylko wykluczy przeciwskazania do ewentualnego zażycia leku, ale również ustali jego bezpieczne dawkowanie i będzie monitorować efektywność terapii.

Kiedy nie stosować Amantix?

O przeciwskazaniach do przyjęcia leku Amantix producent informuje szczegółowo w ulotce dołączonej do preparatu. Należy się z nimi szczegółowo zapoznać i skonsultować z lekarzem wszelkie wątpliwości, zanim lek zostanie przyjęty.

  • Zgodnie z ulotką, lek Amantix nie powinien być przyjmowany przez osoby, które są uczulone na amantadynę. Nie należy podawać go również pacjentom, którzy uczuleni są na którykolwiek inny składnik tego leku. Amantix może również wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, więc nie powinien być zażywany w trakcie ich przyjmowania – szczegółowa lista leków wymieniona jest w ulotce producenta. Należy również zaznaczyć, że w składzie leku znajduje się laktoza, dlatego osoby mające problem z tolerancją niektórych cukrów powinny skonsultować przyjmowanie leku z lekarzem. Również kobiety w ciąży lub planujące starać się o dziecko w najbliższym czasie, a także kobiety karmiące piersią nie powinny zażywać leku Amantix. Lek ten nie powinien być ponadto przyjmowany przez pacjentów z różnymi dolegliwościami serca, w tym między innymi z ciężką niewyrównaną niewydolnością serca, ponadto do przyjęcia leku dyskwalifikują takie choroby jak zapalenie mięśnia sercowego oraz kardiomiopatia, a także zaburzenia przewodzenia impulsów w bloku przedsionkowo-komorowym i arytmie komorowe. Amantix nie jest również lekiem dla pacjentów, którzy mają zwolnioną czynność serca do poziomu mniejszego niż 55 uderzeń na minutę. Nie powinny go ponadto przyjmować osoby, których EKG wykazało niepokojące zmiany, np. dostrzegalne fale U lub wydłużony odstęp QT. Również pacjenci, w których rodzinach zdiagnozowano wrodzony zespół wydłużonego odstępu QT nie powinni przyjmować leku Amantix. Należy dodać do tej listy również pacjentów, których ostatnie badania krwi wykazały niedobór potasu lub magnezu, a także osoby, które zażywają na stałe leki wydłużające odstęp QT.
  • Lekarza należy również w trakcie wywiadu poinformować o innych czynnikach, przy których konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności zażywania leku Amantix. Mowa tu między innymi o przeroście prostaty, zwiększonym ciśnieniu wewnątrz gałki ocznej, a także o chorobach nerek i niewydolności nerek. Lekarz powinien również wiedzieć, jeśli pacjent cierpi lub cierpiał w przeszłości na stany pobudzenia lub splątania, a także zaburzenia psychiczne, takie jak zespoły majaczeniowe, czy też psychozy egzogenne. Należy poinformować lekarza także o występującym jadłowstręcie, wymiotach i biegunce, a także o przyjmowaniu leków moczopędnych lub memantyny.

Jak przechowywać Amantix?

Lek Amantix powinien być przechowywany w miejscu, do którego nie mają dostępu dzieci. Producent nie podaje szczegółowych wytycznych, co do temperatury i miejsca przechowywania leku, natomiast należy pamiętać o tym, by sprawdzać datę ważności Amantix i nie przyjmować tego leku, gdy jego ważność się skończy. Takiego leku nie wolno wyrzucać do kosza czy wylewać do kanalizacji, gdy nie będzie już potrzebny – jego utylizację najlepiej skonsultować z farmaceutą.

Cena Amantix?

Wyłącznie za okazaniem ważnej recepty farmaceuta może wydać pacjentowi lek Amantix. Cena tego nierefundowanego leku waha się zależnie od apteki. Przy opakowaniu 30 tabletek zawierających 100 mg substancji czynnej każda, cena Amantix zamyka się zwykle w przedziale od 16 do 35 zł.

Skutki uboczne leku Amantix?

Skutki uboczne, takie jak zaburzenia widzenia, w tym zwłaszcza zaburzenia ostrości widzenia, należy niezwłocznie omówić z lekarzem. Należy nadmienić, że nie tylko nieostre widzenie, ale także wszelkie inne działania niepożądane, które wystąpią po zażyciu leku Amantix należy zgłaszać lekarzowi lub farmaceucie – to bardzo istotne ze względu na bezpieczeństwo pacjenta, ponadto szczególnie istotne dla innych, gdyż w ten sposób można zgromadzić więcej informacji dotyczących stosowania leku. Tego typu dane można również zgłosić bezpośrednio do stosownego Departamentu, zajmującego się monitorowaniem niepożądanego działania produktów leczniczych. Dane kontaktowe do tego podmiotu znajdują się w ulotce leku.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.