Gdzie kupić Amantix? Apteki stacjonarne i apteki online

Napisano 23.02.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 2 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Jednym z dostępnych w Polsce leków na bazie amantadyny jest Amantix. Gdzie kupić można ten produkt w przypadku choroby i konieczności leczenia? Środki z amantadyną dostępne są w aptekach, jednak nie każdy pacjent, który chce poddać się leczeniu tą substancją, może preparat kupić od ręki. Konieczny jest bowiem wcześniejszy kontakt z lekarzem, który oceni zasadność terapii oraz jej bezpieczeństwo w danym przypadku. Więcej informacji na ten temat znajdziesz poniżej.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Amantix – gdzie kupić? Apteki stacjonarne i online

Amantix to lek z amantadyną (siarczan amantadyny), który dostępny jest w Polsce wyłącznie na receptę. Farmaceuta w aptece nie jest uprawniony bez wyraźnych wskazań lekarskich do wydania pacjentowi środka Amantix. Gdzie kupić lek, jeśli jednak posiadamy na niego receptę wystawioną przez lekarza? Do wydawania produktów na receptę uprawniona jest zarówno apteka stacjonarna, jak i apteka online. Pacjenci, którzy wykupują leki stacjonarnie, odbierają je od farmaceuty, po okazaniu recepty i opłaceniu produktu. W przypadku zakupu leków na receptę w aptece online należy pamiętać jednak, z podlegają one innym zasadom niż ma to miejsce w przypadku zamawianych leków dostępnych bez recepty. Medykamenty dostępne bez recepty mogą być wysłane kurierem do pacjenta na jego adres domowy. Leczenie wymagające stosowania preparatu na receptę wiąże się z koniecznością jego odbioru w stacjonarnym punkcie aptecznym. Mimo wszystko jest to ciekawe rozwiązanie, zwłaszcza jeśli w pobliskich aptekach leku na stanie nie ma.

Czytaj także:

Czy można kupić Amantix bez wystawionej recepty?

W naszym kraju Amantix bez recepty nie może być legalnie kupiony. Niezbędny jest zatem wcześniejszy kontakt z lekarzem, który przepisze pacjentowi lek. Nie oznacza to jednak, że każdorazowo pacjent zmuszony jest do wizyty stacjonarnej u lekarza. Również recepta przez internet jest w tym przypadku formą akceptowalną. Pacjent kontaktuje się wówczas z lekarzem zdalnie, a specjalista na odległość ocenia wskazania i przeciwwskazania do terapii lekiem Amantix. Zrobić to może na podstawie wnikliwej analizy uzupełnionego wcześniej przez pacjenta formularza medycznego. W przypadku braku wątpliwości, pacjentom niezwłocznie wystawiane są e-recepty, które można od ręki realizować w aptekach posiadających lek na stanie.

To lekarz decyduje o wskazaniach pacjenta do terapii, ponadto indywidualnie ustala przy Amantix dawkowanie. Covid-19 nie znajduje się aktualnie we wskazaniach do leczenia tym środkiem, gdyż badania nad wpływem amantadyny na koronawirusa wciąż trwają, a ich wyniki nie są jednoznaczne. Jest jeszcze jedna kwestia, której pacjent powinien być świadomy, decydując się na Amantix. Skutki uboczne tego leku. Oczywiście działania niepożądane nie muszą wystąpić u każdego, jednak trzeba liczyć się z możliwością ich pojawienia się. Wśród działań niepożądanych wymienia się między innymi zaburzenia snu, zawroty głowy i niepokój psychiczny oraz ruchowy. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek skutków ubocznych, najlepiej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

E-recepta na Amantix – gdzie ją wykorzystać?

Wcześniej wspomniano już, że również zdalnie można otrzymać e-receptę na Amantix. Gdzie kupić lek na receptę wystawioną online? Takie recepty nie różnią się od recept wystawianych stacjonarnie, więc również z ich realizacją nie powinno być problemu. Teoretycznie można udać się w tym celu do każdej apteki, choć oczywiście warto wcześniej zorientować się w dostępności leku, by nie trzeba było oczekiwać na dostawę Amantix. Cena po refundacji często wyszukiwana jest przez wielu pacjentów, jednak należy zaznaczyć, że niestety niepotrzebnie. W przypadku leku Amantix cena nie jest bowiem zmienna i regulowana dopłatami przez NFZ. Lek jest pełnopłatny, co oznacza, że nie podlega refundacji. Mniejsze opakowanie Amantix 100 mg (30 tabletek) to koszt około 20 zł, natomiast opakowanie większe (100 tabletek) to koszt ok. 60 zł.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.