Amantix — cena. Czy ten lek jest refundowany?

Napisano 23.02.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 2 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Do leków z amantadyną, stosowanych u pacjentów między innymi przy chorobie Parkinsona, zaliczyć można Amantix. Cena w aptece może pacjenta nieco zaskoczyć, dlatego najlepiej wcześniej sprawdzić, jakie będą koszty leczenia tym produktem. Z artykułu dowiesz się, kto może leczyć się preparatem Amantix, gdzie można go kupić, a także jaka jest jego cena. Sprawdzamy również, czy lek podlega refundacji.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Amantix – cena leku w wersji 30 i 100 tabletek

Amantix jest lekiem, którego substancją czynną jest siarczan amantadyny. Wskazania do stosowania leku obejmują walkę z objawami choroby Parkinsona, a także redukcję objawów parkinsonowskich towarzyszących terapiom niektórymi lekami. Jest to produkt o działaniu dopaminergicznym, który wpływa na ilość neuroprzekaźników układu nerwowego. Redukuje on objawy takie jak drżenie, sztywność, hipokinezja czy akinezja, a także takie dolegliwości jak wczesna dyskineza czy akatyzja.

Czytaj także:

Środki na bazie amantadyny, w tym między innymi Amantix, dostępne są w Polsce wyłącznie na wystawioną przez uprawnionego lekarza receptę. Może być to jednak również recepta przez internet, którą otrzymuje się od lekarza po konsultacjach zdalnych. Rozwiązanie to cenione jest przede wszystkim za szybki i bezproblemowy kontakt z lekarzem. Na konsultację nie trzeba bowiem umawiać się z wyprzedzeniem, nie trzeba dojeżdżać do przychodni i stać w kolejkach, ponadto e-receptę otrzymać można nawet w 5 minut. Gdzie kupić Amantix? Posiadając receptę od lekarza, udać można się teoretycznie do każdej apteki, choć oczywiście wcześniej warto sprawdzić, czy posiada ona tabletki na stanie. Jeśli chodzi o lek Amantix 100 mg, cena zależna jest od wielkości opakowania. Mniejsze opakowania, w skład których wchodzi 30 szt. tabletek, kosztują około 20 zł. Cena leku Amantix sprzedawanego w opakowaniach po 100 szt. tabletek wynosi około 60 zł.

Czy lek Amantix jest refundowany? Cena leku z refundacją i bez

Załóżmy że pacjentowi lekarz przepisze tabletki Amantix. Cena po refundacji mogłaby być znacznie korzystniejsza, więc często pacjenci pytają o nią farmaceutę. Posiadanie recepty na Amantix nie oznacza jednak, że za produkt pacjent zapłaci mniej. Lek Amantix nie podlega refundacji, czyli pacjent płaci 100% jego wartości. W przypadku Amantix cena jednak nie jest bardzo wygórowana w porównaniu do innych produktów leczniczych, choć oczywiście ostateczny koszt terapii zależny jest od zaleconego przez lekarza dawkowania.

Kto może kupić lek Amantix i w jakim celu jest wydawany?  

W przypadku Amantix dostępność leku na receptę wiąże się z kwestiami bezpieczeństwa. Każdorazowo to lekarz podejmuje decyzję, czy pacjent kwalifikuje się do leczenia lekiem Amantix. Cena bez recepty nie gra tu roli, gdyż farmaceuta nie jest uprawniony do wydawania leku bez wyraźnych wskazań lekarza. Preparat kupić można jedynie na receptę, a dawkowanie leku zawsze ustala lekarz. Wcześniej jednak specjalista sprawdzi wskazania i przeciwwskazania chorego do leczenia, gdyż nie jest to lek, który powinien być przyjmowany przez wszystkich. Nie powinni go przyjmować między innymi pacjenci leczący zaburzenia lekami, które powodują wydłużenie odstępu QT. Leczenie powinno ponadto odbywać się pod kontrolą specjalisty, gdyż leki na bazie amantadyny mogą mieć skutki uboczne, których ewentualne wystąpienie każdorazowo najlepiej konsultować z farmaceutą bądź lekarzem.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.