Amantix – bez recepty czy na receptę? Jak dostępny jest lek?

Napisano 23.02.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 2 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Amantix to lek na bazie amantadyny, który przepisywany jest w przypadku choroby Parkinsona, a także na przypominające chorobę Parkinsona zaburzenia ruchu. Jest to lek dopaminergiczny, który między innymi podnosi pozakomórkowe stężenie dopaminy. Kto może go stosować, a także gdzie i w jakich przypadkach można go nabyć? Czy można kupić lek Amantix bez recepty? Sprawdzamy!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czy lek Amantix jest dostępny bez recepty?

W Polsce preparaty na bazie amantadyny dostępne są wyłącznie na receptę i wyjątku nie stanowi tu lek Amantix. Bez recepty wystawionej przez upoważnionego lekarza farmaceuta nie będzie mógł pacjentowi wydać tabletek Amantix. Opinie pacjentów na ten temat bywają różne, jednak należy wiedzieć, że wydawanie leku wyłącznie z przepisu lekarza dyktowane jest troską o bezpieczeństwo terapii. To lekarz bowiem sprawdzić musi wcześniej, czy pacjent może bezpiecznie lek przyjmować, ponadto powinien kontrolować przebieg leczenia, by w razie konieczności reagować na pojawiające się działania niepożądane.

Czytaj także:

Nie zawsze konieczna jest stacjonarna wizyta u lekarza, by móc otrzymać receptę na Amantix. Tabletki przepisać może również lekarz w ramach konsultacji zdalnych. Wówczas pacjentom wystawiana jest tzw. e-recepta online na Amantix. Gdzie kupić można zapisane w ten sposób opakowania? Teoretycznie każdej aptece. Udając się z e-receptą do apteki, pacjent nie powinien mieć problemu z realizacją, o ile oczywiście apteka posiada na stanie Amantix. Cena leku zależna jest od wielkości przepisanego opakowania.

W jakich sytuacjach wydawana jest recepta na lek Amantix?

Wiesz już, że Amantix bez recepty nie jest dostępny, jednak kiedy tabletki przepisywane są pacjentom przez lekarzy? Każdorazowo to specjalista podejmuje decyzję o tym, czy pacjent ma wskazania do leczenia tym środkiem. Lekarz sprawdzić musi również obecność ewentualnych przeciwwskazań, które wykluczałyby bezpieczną terapię u pacjenta.

Wskazaniem do stosowania leku są dolegliwości związane z chorobą Parkinsona, w tym między innymi drżenie, sztywność, hipokinezja i akinezja. W przypadku leku Amantix ulotka wskazuje również na możliwość wykorzystania produktu w przypadku łagodzenia zaburzeń ruchu, które przypominają chorobę Parkinsona, a wywoływane są przez niektóre leki. Pacjenci, którym zalecane jest leczenie lekiem Amantix, dawkowanie również ustalane mają przez lekarza indywidualnie i powinni przestrzegać tych zaleceń.

Amantix bez recepty – czy istnieją odstępstwa pozwalające go kupić?

Nie można kupić leku Amantix bez recepty i nie istnieją w tym przypadku żadne odstępstwa. Wszystkie leki z amantadyną wydawane są z przepisu lekarza, nie tylko sam Amantix. Zamiennik bez recepty zatem nie istnieje. Jeśli zależy Ci na tym, by kupić lek legalnie, najlepiej skonsultuj się z lekarzem (chociażby przez Internet). Na podstawie wywiadu medycznego sprawdzi on, czy preparat może być przez Ciebie bezpiecznie stosowany, a w przypadku braku wątpliwości wystawi Ci receptę na potrzebny produkt. Przeciwwskazaniem jest między innymi nadwrażliwość na amantadynę, a także wrodzony zespół wydłużonego odstępu QT i inne choroby bądź zaburzenia pracy serca. Przeciwwskazaniem jest również stosowanie leków, które wydłużają odstęp QT. Amantix nie powinny również stosować pacjentki w ciąży i karmiące piersią.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.