Amantix – skutki uboczne stosowania leku

Napisano 23.02.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Wskazania do terapii lekiem Amantix obejmują głównie walkę z objawami parkinsonowskimi. Stosowanie tego leku w chorobie może jednak wiązać się z wystąpieniem pewnych działań niepożądanych. Amantix skutki uboczne może mieć zarówno niewielkie lub ledwo dostrzegalne, jak i w niektórych przypadkach dość poważne, dlatego terapię powinien kontrolować lekarz, by w razie potrzeby mieć możliwość szybkiego zadecydowania o jej modyfikacji bądź przerwaniu. Co należy wiedzieć w tym temacie? Jak częste jest występowanie działań niepożądanych? Zapraszamy do artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Amantix – skutki uboczne stosowania leku. Czy są częste?

Lek Amantix stosowany jest przez pacjentów w różnym wieku w przypadku walki z objawami Parkinsona lub zaburzeniami ruchu przypominającymi chorobę Parkinsona. Składnikiem czynnym leku jest amantadyna w formie siarczanu amantadyny, która wykazuje działanie dopaminergiczne, zmniejszając dokuczliwość objawów parkinsonowskich. Nie zaleca się stosowania leku w przypadku grypy typu A z uwagi na potencjalne ryzyko przedawkowania. Rozpoczynając terapię należy pamiętać, że każdy lek może powodować pewne działania niepożądane i wyjątkiem nie jest również Amantix. Skutki uboczne opisywane w ulotce leku nie muszą co prawda wystąpić u każdego pacjenta, jednak mogą pojawić się w czasie terapii u niektórych osób.

Czytaj także:

Tabletki Amantix bez recepty nie są dostępne. Lek wydawany jest w aptekach wyłącznie z przepisu lekarza. Nie jest potrzebna jednak wizyta stacjonarna u specjalisty, by móc otrzymać receptę na Amantix. Dostępność telemedycyny pozwala bowiem na konsultacje zdalne z lekarzem, których efektem może być wystawienie recepty online na potrzebne tabletki Amantix. Gdzie kupić lek, jeśli posiadamy receptę? Wówczas można wybrać się do dowolnej apteki, jednak trzeba wiedzieć, że nie zawsze punkty apteczne posiadają lek na stanie.

Przed wystawieniem recepty lekarz sprawdzi, czy nie istnieją przeciwwskazania do terapii. Lek nie powinien być stosowany między innymi przez pacjentów z ciężką zastoinową niewydolnością serca i innymi zaburzeniami jego pracy. Nie można stosować go w przypadku uczulenia na amantadynę, ponadto należy zachować ostrożność w przypadku poważnych zaburzeń pracy nerek, rozrostu prostaty, jaskry z wąskim kątem przesączania i wielu innych dolegliwości. Uważać należy ponadto na jednoczesne łączenie leku Amantix z niektórymi lekami. Producent wymienia między innymi antybiotyki makrolidowe, niektóre leki przeciwhistaminowe, a także niektóre leki przeciwpsychotyczne i wiele innych leków.

Skutki uboczne zażywania amantadyny występującej w leku Amantix

W przypadku leku Amantix, skutki uboczne związane są głównie z substancją czynną wchodzącą w jego skład, czyli z amantadyną. Występuje ona w postaci siarczanu amantadyny w tabletkach Amantix. Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza i na wyraźne jego wskazanie. Pod żadnym pozorem nie powinno się na własną rękę stosować leku Amantix. Dawkowanie ustalone przez specjalistę powinno być bezwzględnie przestrzegane, gdyż istnieje tu realne ryzyko przedawkowania.

Zapewne każdy orientuje się, że badany jest aktualnie wpływ amantadyny w przypadku walki z infekcją koronawirusem. Amantadyna ma bowiem działanie przeciwwirusowe, co wykorzystywane jest np. przy walce z grypą typu A (choć akurat leku Amantix producent nie zaleca w tym przypadku stosować w związku z ryzykiem przedawkowania). Jeśli chodzi o zależność „Amantix a Covid”, ciężko jeszcze jednak o jakiekolwiek spekulacje dotyczące skuteczności środka. W ulotce producenta Covid-19 nie jest wymieniony we wskazaniach do terapii lekiem Amantix. Dawkowanie przy Covid jest przedmiotem badań na całym świecie, a na ich wiarygodne wyniki trzeba będzie jeszcze poczekać. Ze względu na możliwe skutki uboczne leku i możliwość jego przedawkowania nie zaleca się aktualnie stosowania na własną rękę leku Amantix w walce z Covid-19.

Podział działań niepożądanych od najczęstszych do najrzadszych

Lek Amantix skutki uboczne u pacjentów może wywoływać różne, jednak nie muszą one wystąpić u każdej osoby, która objęta jest terapią. Jeśli chodzi o tabletki Amantix 100 mg, ulotka szczegółowo podaje informacje dotyczące możliwych działań niepożądanych. Podzielone są z uwzględnieniem częstotliwości występowania u pacjentów.

  • Często pojawiające się działania niepożądane leku, czyli takie, które występują u więcej niż 1 pacjenta na 100, ale u mniej niż 1 pacjenta na 10, to między innymi zawroty głowy, zaburzenia snu i nudności. Pacjenci w tej grupie zgłaszają również suchość w jamie ustnej, niepokój i pobudzenie, a także sinicę marmurkowatą. Nie jest wykluczone ponadto zatrzymanie moczu w przypadku tych pacjentów, którzy mają przerost prostaty. Częste skutki uboczne Amantix to także zaburzenia percepcji i zachowań wraz z halucynacjami wzrokowymi (zwykle jednak dotyczą pacjentów starszych, którzy dodatkowo stosują leki przeciwparkinsonowskie lub memantynę). Nie jest ponadto wykluczony nagły spadek ciśnienia przy gwałtownym wstawaniu.
  • Niezbyt często pojawiające się działania niepożądane leku, czyli takie, które występują u mniej niż 1 pacjenta na 100, to niewyraźne widzenie.
  • Rzadko pojawiające się działania niepożądane leku, czyli takie, które występują u więcej niż 1 pacjenta na 10 000, ale u mniej niż 1 pacjenta na 1000, to między innymi obrzęk lub uszkodzenie rogówki, a także gorsza ostrość widzenia.
  • Bardzo rzadko pojawiające się działania niepożądane leku, czyli takie, które występują u mniej niż 1 pacjenta na 10 000, to między innymi skurcze mięśni i większa wrażliwość na światło bądź czasowa utrata wzroku, a także leukopenia, zaburzenia czucia kończyn, a nawet napady padaczkowe. Dojść może również do różnego rodzaju zaburzeń pracy serca.

Lek Amantix może ponadto wywoływać inne działania niepożądane, jednak ich częstość jest aktualnie nieznana. Mowa o niepohamowanej potrzebie zachowywania się w sposób nietypowy (nasilony popęd seksualny, pociąg do hazardu lub zachowań ryzykownych, kompulsywne jedzenie, niepohamowane kupowanie itd.).

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.