Czy tabletka dzień po wpływa na okres? Zmiany w cyklu spowodowane zażyciem antykoncepcji awaryjnej

Napisano 04.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 5 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Dostępne na receptę awaryjne środki antykoncepcyjne to preparaty, które przepisywane są przez lekarzy, gdy kobiety chcą chronić się przed nieplanowaną ciążą. Sprawdzają się, gdy kobiety odbyły ryzykowny stosunek seksualny (brak zabezpieczenia stosowanego przez partnerów lub zabezpieczenie, które okazało się zawodne). Wiele wątpliwości wśród pacjentów pojawia się w temacie „tabletka dzień po a okres”, dlatego w poniższym tekście szczegółowo wyjaśniona zostanie kwestia krwawienia miesiączkowego po zażyciu antykoncepcji awaryjnej. Czy leki ratunkowe mogą opóźniać lub przyspieszać okres? Czy krwawienie może być wówczas nietypowe lub pojawić mogą się dodatkowe plamienia, które nie będą związane z okresem? Co zrobić, gdy kobieta nie zaobserwuje krwi miesiączkowej, a spodziewany termin okresu dawno minie?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czy dzień cyklu ma wpływ na działanie tabletki dzień po?

Podstawowym pytaniem, które zadaje sobie niejedna kobieta, jest czas w cyklu, gdy można zażyć tabletkę „po”. Wiadomym jest, w jakim czasie od współżycia można zażyć antykoncepcję awaryjną i zależne jest to od substancji czynnej, która wchodzi w skład leku. Tabletkę ellaOne można zażyć do 120 godzin po stosunku (jednak najlepiej zmieścić się w pierwszych 24 godzinach od stosunku, a jej skuteczność działania będzie najwyższa). Tabletkę Escapelle można zażyć do 72 godzin po stosunku (jednak najlepiej zmieścić się w pierwszych 12 godzinach od stosunku, a jej skuteczność działania będzie najwyższa). W jakim dniu cyklu można zażyć antykoncepcję awaryjną? Zgodnie z ulotką ellaOne i Escapelle tabletki mogą zostać przyjęte w dowolnym dniu cyklu, o ile oczywiście kobieta nie jest jeszcze w ciąży lub nie podejrzewa takiej możliwości. Należy pamiętać, że tabletka dzień po w Polsce jest na receptę. Pomocne może być w tej sytuacji skorzystanie ze zdalnych konsultacji lekarskich, aby zdobyć e-receptę.

Czytaj także:

Jeśli chodzi o zależność „tabletka dzień po a okres”, trzeba wiedzieć, że zazwyczaj miesiączka po zażyciu tabletki „dzień po” występuje normalnie. W niektórych przypadkach mogą jednak pojawić się zaburzenia krwawienia, gdy zostanie przyjęta tabletka „po”. W czasie okresu krwawienia mogą być mniej obfite lub bardziej intensywne. Dojść może również do opóźnienia krwawienia lub jego przyspieszenia, a także do pojawienia się plamień śródcyklicznych. W niektórych sytuacjach krwawienie miesiączkowe może ponadto się nie pojawić – co robić w takiej sytuacji? Wówczas niezbędne jest sprawdzenie, czy pacjentka nie jest w ciąży, gdyż tabletki „dzień po” nie dają gwarancji, że do zapłodnienia i zagnieżdżenia nie dojdzie.

Tabletka dzień po – skutki uboczne

Pozostając w temacie „tabletka dzień po a okres”, należy wiedzieć, że antykoncepcja awaryjna może mieć różnego rodzaju działania niepożądane, na których możliwość wystąpienia kobieta powinna być przygotowana. Gdy w grę wchodzi tabletka „po”, przed przyjęciem leku kobieta powinna zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania i opisanymi wewnątrz działaniami niepożądanymi. Warto sprawdzić również zgłaszaną przez pacjentki częstotliwością ich występowania. Sprawi to, że kobieta będzie wiedzieć dokładnie, jakich skutków ubocznych może się u siebie spodziewać i jakie symptomy powinny zwrócić jej szczególną uwagę. Zazwyczaj nie są to na szczęście nasilone dolegliwości i ustępują dość szybko. Zaliczyć można do nich między innymi mdłości i wymioty, a także bóle podbrzusza, zawroty głowy, tkliwość piersi czy zmęczenie. Wśród skutków ubocznych antykoncepcji awaryjnej wymienia się jednak również zaburzenia miesiączkowania, a także możliwość pojawienia się dodatkowych plamień śródcyklicznych. Nie jest to jednak obligatoryjne, gdyż działania uboczne pojawiają się jedynie u części kobiet, o czym szczegółowo informuje producent w dołączonej do opakowania ulotce. Zazwyczaj występuje normalny okres po Escapelle lub ellaOne, jednak oczywiście tabletka „dzień po” skutki uboczne może u danej kobiety wykazać, a wówczas należy liczyć się z możliwością wystąpienia zaburzeń krwawienia. Szczegółowo temat ten zostanie omówiony w dalszych akapitach.

Tabletka po a rozregulowanie okresu

Zależność „tabletka dzień po a okres” jest dość skomplikowana, stąd ciężko wyznaczyć konkretny uboczny sposób działania na organizm każdej pacjentki, która przyjmie antykoncepcję awaryjną. Faktem jest, że u niektórych kobiet, jak zaznaczono wyżej, dojść może do pojawienia się zaburzonego krwawienia, gdy przyjęta zostanie tabletka „po”. Rozregulowanie okresu obejmuje jednak zwykle jedynie krwawienie występujące bezpośrednio po zażyciu pigułki. W kolejnych cyklach wszystko powinno powrócić do normy, a jeśli tak nie będzie, zaleca się konsultację z ginekologiem. Należy również w tym miejscu zaznaczyć, że antykoncepcja awaryjna to spora dawka hormonów w jednej małej tabletce. Nie bez powodu nazywana jest „awaryjną”, co oznacza, że powinna być zażywana jedynie w sytuacjach wyjątkowych, sporadycznie i gdy istnieją ku temu wyraźne wskazania. Preparatów ratunkowych nie wolno nadużywać. Ich częste przyjmowanie może faktycznie prowadzić do rozregulowania gospodarki hormonalnej kobiety, a co za tym idzie – również do rozregulowania okresu kobiety. By uniknąć takiego ryzyka, należy przyjmować tabletki „dzień po” zgodnie z ich przeznaczeniem i wskazówkami producenta, czyli wyłącznie w sytuacjach awaryjnych i nie jako zamiennik innej antykoncepcji. 

Czy EllaOne przyspiesza okres?

Zastanawiając się nad tematem „tabletka dzień po a okres”, trzeba również wspomnieć, że choć skutkiem ubocznym zażycia antykoncepcji awaryjnej może być opóźnienie okresu, nie jest to jedyna opcja. Zdarzyć może się również, że krwawienie miesiączkowe wystąpi nie kilka dni później, tylko kilka dni wcześniej. Wiele kobiet zastanawia się, czy Escapelle lub ellaOne przyspiesza okres. Jest to kwestia dość indywidualna. Należy zaznaczyć, że może dojść do pojawienia się wcześniejszego krwawienia miesiączkowego. Trzeba ponadto też liczyć się z możliwością wystąpienia krwawień śródcyklicznych, które kobieta może pomylić z wcześniejszą miesiączką. Sytuacja powinna unormować się szybko, o ile kobieta nie nadużywa antykoncepcji awaryjnej.

Brak okresu po EllaOne – co robić?

Jeżeli chodzi o kwestię „tabletka dzień po a okres”, należy również przypomnieć, że antykoncepcja awaryjna, mimo swojej bardzo wysokiej skuteczności zapobiegania poczęciu, nigdy nie daje gwarancji, że do ciąży nie dojdzie. Nawet jeśli kobieta tabletkę „dzień po” zażyje w możliwie najkrótszym czasie od współżycia, może okazać się, że zajdzie w ciążę. Brak okresu po ellaOne lub Escapelle może być zatem związany z opóźnieniem miesiączki, które stanowi jeden ze skutków ubocznych przyjęcia antykoncepcji awaryjnej, jednak nie jest to jedyna opcja. Jeśli krwawienie nie wystąpi (bądź będzie bardzo skąpe czy nietypowe), a minie już 5 dni od spodziewanego terminu miesiączki, należy mieć na uwadze, że przyczyną może być ciąża. W tej sytuacji konieczne jest wykonanie testu ciążowego i zgłoszenie się do lekarza na badania, by lekarz sprawdził stan zdrowia pacjentki i wykluczył ewentualne zapłodnienie oraz zagnieżdżenie zarodka. Szczególną uwagę powinny zwrócić pacjentki, u których pojawią się objawy, które mogą świadczyć o wczesnej ciąży. Zaliczyć można do nich między innymi zmęczenie, nudności, tkliwość piersi czy ból brzucha – wówczas kontakt z lekarzem jest niezbędny. Czasem jest to trudne do rozpoznania, gdyż objawy wczesnej ciąży są zbliżone do działań niepożądanych tabletki „po”. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że lekarz w czasie badania będzie musiał również wykluczyć ciążę pozamaciczną. Trzeba będzie wykluczyć także ewentualne schorzenia innego typu, które nie muszą wiązać się bezpośrednio z zażyciem tabletki „dzień po”, a mogą wpływać na zahamowanie okresu.

Jaki wpływ na krwawienie miesiączkowe ma antykoncepcja awaryjna?

Jeżeli zastanawiasz się nad kwestią „tabletka dzień po a okres”, musisz wiedzieć, że podstawowym działaniem substancji czynnych antykoncepcyjnych preparatów awaryjnych, czyli octanu uliprystalu i lewonorgestrelu jest opóźnianie owulacji. W ten sposób pozwalają one zmniejszyć ryzyko, że seks (bez zabezpieczenia lub z nieprawidłowo działającym zabezpieczaniem) skończy się zajściem w ciążę. Pigułka zmniejsza szansę zapłodnienia po ryzykownym stosunku, ale przesunięcie owulacji może wiązać się również z przesunięciem okresu, co oznacza, że krwawienie miesiączkowe może wystąpić nieco później (choć jak zaznaczono wcześniej, zdarza się również, że okres pojawi się wcześniej).

Kiedy normalny okres po Escapelle?

Kończąc temat „tabletka dzień po a okres”, należy dodać, że prawidłowo zażywane i faktycznie sporadycznie przyjmowane antykoncepcyjne preparaty awaryjne nie powinny wpływać długoterminowo na płodność kobiety. Wówczas skuteczność ich działania ogranicza się do stosunku odbytego zanim lek zostanie zażyty. Kolejny ryzykowny stosunek, który odbędzie się już po tym, jak preparat zostanie połknięty, może skończyć się ciążą, ze względu na czas, jaki mogą przetrwać plemniki w drogach rodnych kobiety. Jeżeli leków z grupy awaryjnych środków antykoncepcyjnych kobieta nie nadużywa i stosuje je wyłącznie sporadycznie, w wyraźnie „awaryjnej” sytuacji, nie powinno dojść do rozregulowania cyklu miesiączkowego. Oznacza to, że normalny okres powinien pojawić się szybko. Wiąże się to ponadto z tym, że szybko kobieta powinna wrócić do płodności, więc zaleca się stosowanie antykoncepcji (np. hormonalnej lub mechanicznej), jeśli kobieta nie planuje ciąży. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości w tym temacie lub niepokojące pacjentkę dolegliwości różnego typu, zdrowie kobiety powinien ocenić ginekolog.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.