Escapelle czy EllaOne – którą tabletkę dzień po wybrać? Różnice i podobieństwa

Napisano 15.08.2021 |Zaktualizowano 16.06.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Antykoncepcja awaryjna, w tym „tabletki po” ellaOne i Escapelle, to preparaty stosowane w sytuacjach wyjątkowych, gdy kobieta chce ochronić się przed ciążą, a ma podejrzenia, że stosunek seksualny, który właśnie odbyła może skutkować zapłodnieniem. Preparaty te, choć ostateczny efekt zażycia mają podobny, różnią się wieloma kwestiami, w tym między innymi przeciwwskazaniami, wskazaniami, sposobem zażywania oraz skutkami ubocznymi. Escapelle czy ellaOne – którą z tych tabletek lepiej wybrać i dlaczego?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

„Tabletki dzień po” – Escapelle oraz ellaOne. Różnice i podobieństwa.

Antykoncepcja awaryjna, czy też ratunkowa, to ostatnia deska ratunku, jeśli chodzi o możliwość uniknięcia nieplanowanej aktualnie ciąży. Warto wiedzieć, jak działają „tabletki dzień po”. Bez względu na to, czy jest to Escapelle czy ellaOne, preparaty te mają opóźnić lub zahamować owulację, by nie dopuścić do zapłodnienia uwolnionej komórki jajowej przez plemniki. Preparaty te mają inne substancje czynne i różnią się działaniem, jednakże efekt ich zażycia jest jeden – mniejsze prawdopodobieństwo zajścia w ciążę po odbyciu ryzykownego stosunku seksualnego (seks bez zabezpieczenia lub z zabezpieczeniem, które mogło okazać się zawodne). Tabletki te różnią się również przeciwwskazaniami do zażycia, a także zaleceniami stosowania oraz skutkami ubocznymi, które mogą wywoływać. Szczegółowo zostanie to omówione w kolejnych akapitach. 

Czytaj także:

Wiele osób zastanawia się, czy tabletka dzień po jest na receptę. Należy zdawać sobie sprawę, że antykoncepcję awaryjną można w Polsce kupić wyłącznie na receptę, co jest związane z kwestiami bezpieczeństwa. Takie tabletki nie powinny być nadużywane i należy stosować je wyłącznie w sytuacjach awaryjnych. Lekarz, przepisując receptę na „tabletki po”, sprawdza ponadto historię medyczną pacjentki, a także jej aktualny stan zdrowia, alergie i leki, które przyjmuje ona na stałe, dzięki czemu jest w stanie określić, czy nie istnieją przeciwwskazania do zażycia pigułki przez kobietę. Nie oznacza to jednak, że pacjentka zmuszona jest do rezerwacji wizyty stacjonarnej u lekarza, co często jest dość utrudnione, w związku z dużymi kolejkami czy wolnym dniem, gdy lekarz nie pracuje. Możliwa jest również recepta online na tabletki antykoncepcyjne, czyli e-recepta, która wystawiana jest pacjentce przez lekarza, po przeprowadzeniu wywiadu medycznego online. To opcja wygodna i szybka – SMS z receptą i e-receptę online na e-mail otrzymuje się w bardzo krótkim czasie (zwykle w 5-15 min) od przesłania uzupełnionego formularza medycznego. 

Jeśli zastanawiasz się, gdzie kupić „tabletkę dzień po”, musisz wiedzieć, że otrzymaną receptę możesz bez problemu zrealizować w aptece. Ile kosztuje „tabletka dzień po”? Zależne jest to od rodzaju przepisanego preparatu. Preparat Escapelle jest tańszy – jego cena zazwyczaj zamyka się w granicach 35-55 zł, natomiast cena ellaOne mieści się zwykle w przedziale 80-160 zł. Oczywiście wspomniana cena dotyczy 1 szt. tabletki – tyle właśnie pigułek znajduje się w opakowaniu. 

Działanie, skutki uboczne i przeciwwskazania tabletek Escapelle.

Tabletki Escapelle w składzie posiadają syntetyczny lewonorgestrel. Szczegółowy mechanizm działania tej substancji nie jest jeszcze dobrze opisany, aczkolwiek wiadomym jest, że opóźnia ona lub hamuje owulację, ponadto podejrzewa się również, że może ona także uniemożliwiać zapłodnienie oraz blokować zagnieżdżenie zarodka w macicy. Każdy, kto zastanawia się nad tematem „Escapelle czy ellaOne”, powinien wiedzieć, że Escapelle można zażyć jedynie przez 72 godziny od stosunku (3 dni), choć tabletka ta największą skuteczność będzie miała, gdy przyjmie się ją nie później niż 12 godzin po stosunku. Podstawowym przeciwwskazaniem do przyjęcia Escapelle jest uczulenie na składniki tabletki. Najczęściej pojawiające się skutki uboczne po Escapelle to bóle głowy i ból podbrzusza, a także uczucie zmęczenia i pojawiające się nudności oraz niemiesiączkowe krwawienia z dróg rodnych bądź opóźnienie miesiączki. 

EllaOne – działanie, niepożądane skutki uboczne, przeciwwskazania.

Tabletka ellaOne w składzie posiada octan uliprystalu, który u kobiet hamuje wyrzut hormonu luteinizującego, przez co jego działanie opiera się na hamowaniu owulacji. Kobiety powinny pamiętać, że ellaOne to metoda antykoncepcji awaryjnej, która może być zażyta w czasie do 120 godzin po stosunku (5 dni), jednak największa szansa skuteczności działania jest wtedy, gdy lek zażyje się do 24 godzin po współżyciu. Głównym przeciwwskazaniem do przyjęcia ellaOne jest uczulenie na znajdujące się w preparacie składniki, co może być u niektórych kobiet kwestią rozstrzygającą w przypadku zastanawiania się na tematem „Escapelle czy ellaOne”. Skutki uboczne po zażyciu tego leku to między innymi mdłości i wymioty, ból brzucha lub miednicy, nadwrażliwość piersi, a dodatkowo ból głowy, pleców lub mięśni. 

Które tabletki wybrać – Escapelle czy ellaOne?

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie „Escapelle czy ellaOne?”. Ciężko jednoznacznie stwierdzić, która z tych tabletek jest lepsza dla danej pacjentki. Obie stosowane mogą być w celu zapobiegania ciąży, jednakże dobór odpowiedniego preparatu zależy od danej pacjentki i lekarza, który przeprowadzi konsultację w celu przepisania recepty. Zastanawiając się nad kwestią „Escapelle czy ellaOne – która lepsza”, należy wziąć pod uwagę wiele różnych składowych. Tabletki ellaOne są bez wątpienia droższe od Escapelle, ale czas na ich zażycie jest dłuższy, co u niektórych kobiet może być kluczowe. Escapelle bardziej sprawdzi się jednak w przypadku mam karmiących piersią, gdyż z karmieniem należy się wstrzymać tylko 8 godzin, a w ellaOne aż tydzień. W przypadku nadwrażliwości na octan uliprystalu (lub inny składnik ellaOne), pacjentka powinna postawić na lewonorgestrel w Escapelle i odwrotnie – w przypadku nadwrażliwości na lewonorgestrel (lub inny składnik Escapelle) pacjentka powinna postawić na octan uliprystalu w ellaOne. Należy również wspomnieć o innych przeciwskazaniach tych leków, a także o ich możliwych skutkach ubocznych – szczegółowych informacji tego typu udziela producent w ulotkach preparatów.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.