Tabletka dzień po – jak dostać i kto może ją kupić?

Napisano 25.11.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 5 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Antykoncepcja awaryjna, stosowana po niezabezpieczonym stosunku lub współżyciu z zawodnym zabezpieczeniem, określana jest również jako tabletka „dzień po”. Jak dostać ją w naszym kraju interesuje zapewne niejedną kobietę, więc przybliżymy w artykule nieco ten temat. W Polsce środki te dostępne są wyłącznie na receptę, przy czym nie musi być to jedynie recepta wystawiona przez ginekologa. E-receptę otrzymać można również przez Internet, o ile kobieta spełni warunki niezbędne do jej wystawienia. Z artykułu dowiesz się, jak przebiega zamówienie e-recepty na tabletki „po”, a także gdzie można ją potem zrealizować i w jaki sposób.     

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Tabletka „dzień po” – jak ją dostać?

Stosunek seksualny bez zabezpieczenia lub z zabezpieczeniem wadliwym może prowadzić do ciąży. Jeśli kobieta nie planuje aktualnie potomstwa, a współżyła niedawno i obawia się o skuteczność swojej metody antykoncepcyjnej, pomocna może okazać się tabletka „dzień po”. Jak dostać tą metodę antykoncepcji, nie każdy jednak wie, dlatego omówimy temat nieco szerzej. Zanim przejdziemy jednak do tego, kiedy wypisanie antykoncepcji awaryjnej może być możliwe i jacy lekarze mają do tego uprawnienia, warto przypomnieć, w jaki sposób działa taka metoda ochrony przed ciążą. 

Czytaj także:

Jak działa tabletka „po”?

Przyjęcie tabletki „po” może być przydatne, gdy prezerwatywa pękła lub kobieta niewłaściwie stosowała metody hormonalne zabezpieczenia przed poczęciem. Antykoncepcja awaryjna to oczywiście również ostatnia deska ratunku w przypadku niezabezpieczonego stosunku. Tabletkę zażyć należy w możliwie najkrótszym czasie od współżycia i jest to bardzo ważne, gdyż od tego między innymi zależy jej skuteczność działania w ochronie przed niechcianą ciążą. Substancje czynne zawarte w tabletkach „po” mogą mieć różny mechanizm działania. Nieco inaczej działa tabletka z octanem uliprystalu, a inaczej ta z lewonorgestrelem, jednak skutki są w obu przypadkach podobne. Po przyjęciu pigułki moment owulacji, czyli uwolnienia komórki jajowej, zostaje opóźniony lub zahamowany. Tabletka „po” zapobiega więc zapłodnieniu, gdyż uwolnione do dróg rodnych kobiety plemniki nie zdążą dotrzeć do uwolnionej komórki jajowej (gdyż jej uwolnienie w związku z połknięciem tabletki nastąpi prawdopodobniej później lub wcale). 

Tabletka „po” bez recepty – czy to możliwe?

Niektórzy zastanawiają się, czy pigułka „dzień po” jest bez recepty. Trzeba jednak wiedzieć, że pigułka „dzień po” bez recepty nie może być kupiona. Antykoncepcja ratunkowa w Polsce dostępna jest wyłącznie na receptę. Gdy w grę wchodzi tabletka „dzień po”, recepta przez Internet także może być jednak wystawiona. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, by była to e-recepta online na tabletki antykoncepcyjne awaryjne. Należy jednak pamiętać, że pigułka nie będzie działać w przypadku już zapłodnionej i zagnieżdżonej w błonie macicy komórki – nie jest to bowiem środek o działaniu poronnym. 

Jak przebiega zamówienie recepty na tabletkę „dzień po”?

Jeśli kobieta współżyła bez zabezpieczenia lub zawiodła ją stosowana metoda antykoncepcyjna, a obawia się niechcianej ciąży, może postawić na pigułkę „po”. Może być to tabletka ellaOne na receptę lub Escapelle. Recepta online niewątpliwie będzie bardzo szybkim sposobem kontaktu z lekarzem. 

Gdy zdarzy się zatem pęknięcie prezerwatywy lub błędy w przypadku stosowania antykoncepcji hormonalnej, pomóc może tabletka „dzień po”. Jak dostać ten środek u lekarza? By specjalista mógł wypisać e-receptę na pigułkę ellaOne lub Escapelle, musi przeprowadzić z pacjentką wywiad lekarski. Jest to niezbędne, by sprawdzić, czy kobieta nie ma przeciwwskazań medycznych, by stosować ten środek. Przykładem przeciwwskazania jest nadwrażliwość na składniki leku, w tym zarówno na składnik czynny, czyli octan uliprystalu lub lewonorgestrel (zależnie od rodzaju tabletki), jak również na składniki pomocnicze, które mogłyby wywołać odczyny alergiczne. 

Co jest potrzebne do zamówienia recepty na tabletkę „dzień po” poprzez Internet?

Wiele kobiet zastanawia się, skąd wziąć receptę na tabletkę „dzień po”. Wspomniano wcześniej, że również w sieci przepisana pacjentce może być tabletka „dzień po”. Jak dostać taką receptę przez Internet? Gdy kobieta musi pilnie zastosować antykoncepcję awaryjną, powinna uzupełnić specjalnie przygotowany formularz medyczny. Należy wypełnić go zgodnie z prawdą, opisując swój stan zdrowia, zaburzenia towarzyszące i przyjmowane przez siebie leki. Wybierając zdalne usługi medyczne podmiotów prywatnych, należy liczyć się z tym, że niezbędne będzie opłacenie konsultacji z lekarzem. Płaci się tu za zdalną konsultację medyczną, a nie za wystawienie e-recepty, gdyż ta nic nie kosztuje. Po opłaceniu konsultacji, lekarz przystąpi do analizy formularza medycznego pacjentki, by sprawdzić, czy zastosowanie przez kobietę tabletki „po” jest bezpieczne medycznie. Jeśli nie będzie przeciwwskazań do wystawienia e-recepty, niezwłocznie pacjentka otrzyma SMS z kodem czterocyfrowym i wiadomość e-mail z wydrukiem informacyjnym e-recepty.

Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać receptę na tabletkę „dzień po”?

Sporo pacjentek zapewne zadaje sobie pytanie, kto kwalifikuje się do otrzymania e-recepty na hormonalną tabletkę „po”, która opóźnić ma uwalnianie komórki jajowej. Jak dostać receptę na ellaOne lub Escapelle? Podstawowym warunkiem jest brak przeciwwskazań do przyjęcia antykoncepcji awaryjnej. Wspomniano już wcześniej o ewentualnych alergiach, które mogą dyskwalifikować pacjentkę do stosowania tabletek „dzień po”, jednak na tym nie koniec. Liczy się również stan zdrowia kobiety, choroby, z którymi się zmaga, a także leki, które przyjmuje. Kolejna kwestia to ciąża lub jej podejrzenie – antykoncepcją tego typu nie mogą posiłkować się kobiety, które są już brzemienne lub mają podejrzenia, że mogą już być w ciąży. Bezpieczne stosowanie tabletek, to również ich nienadużywanie. Tabletka „po” nie powinna być zażywana często, czy też w zamian innych metod antykoncepcyjnych, gdyż jej nadużywanie może mieć negatywny wpływ na cykle miesiączkowe i nie tylko na kwestię miesiączkowania. 

Tabletka „dzień po” – jak dostać? Kto może wystawić receptę?

W sytuacji ryzykownego stosunku seksualnego jedynym rozwiązaniem umożliwiającym uniknięcie ciąży może być tabletka „dzień po”. Jak dostać receptę szybko, interesuje zapewne niejedną kobietę, która znalazła się w podbramkowej sytuacji, gdyż to między innymi od czasu przyjęcia zależne jest to, jak skuteczna będzie tabletka „dzień po”. Gdzie po receptę najlepiej się zgłosić? 

Warto wiedzieć, że e-recepta na antykoncepcję awaryjną może być wystawiona przez każdego lekarza – nie musi być to lekarz ginekolog. Jest to co prawda duże ułatwienie, jednak sprawa wciąż pozostaje trudna, biorąc pod uwagę problem z dostępnością lekarzy w naszym kraju. W sezonie infekcyjnym kolejki w przychodni bywają długie, a nawet dostanie się na czas do lekarza nie jest gwarancją, że recepta na tabletkę „dzień po” zostanie wypisana. Funkcjonuje bowiem klauzula sumienia, a zgodnie z nią lekarz może odmówić pacjentce wystawienia recepty na tabletkę „po”. Co prawda lekarz powołujący się na klauzulę sumienia powinien wskazać innego medyka, który receptę może wystawić, jednak do niego znów należy się umówić, a to wszystko zabiera bardzo dużo czasu (i nerwów). W tej sytuacji skorzystanie z konsultacji zdalnych może zaoszczędzić wiele czasu. 

Tabletka dzień po – jak dostać? Gdzie ją kupić?

Jeśli chodzi o temat „tabletki „dzień po” – jak dostać”, trzeba przypomnieć, że zarówno tabletka „48 po” bez recepty nie może być kupiona, jak i tabletka „72 po”. Recepta jest w tym przypadku koniecznością, co zostało już wspomniane. Gdy w grę wchodzi tabletka „dzień po”, jak dostać receptę to nie jedyna kwestia, która nurtuje wiele kobiet. Pozostaje jeszcze sprawa, co z taką e-receptą należy zrobić, a konkretnie, gdzie można ją zrealizować. Warto wiedzieć, że wystawienie kobiecie recepty uprawnia ją do zakupu pigułki w każdej aptece. By oczywiście lek dostać „od ręki”, apteka musi posiadać go na stanie. Warto o tym pamiętać, bo przecież minimalne opóźnienie w zażyciu pigułki może mieć kolosalne znaczenie, jeśli chodzi o jej skuteczne działanie. 

Jak zrealizować w aptece receptę na tabletkę „po”?

Nieprzypadkowo często wpisywane w Internecie frazy to „gdzie dostanę tabletkę „dzień po”” i „tabletka „dzień po” – jak kupić”. Nie każda kobieta wie bowiem, w jaki sposób tabletka „dzień po” na receptę online może być zrealizowana, tymczasem jest to bardzo proste.

  • Chcąc wykupić tabletkę „dzień po” w aptece, należy podać farmaceucie otrzymany SMS-em kod czterocyfrowy. To jednak nie wszystko, jeśli chodzi o formalności, których należy dopilnować. Farmaceucie trzeba będzie również podyktować numer PESEL. Jeśli antykoncepcję awaryjną kobieta wykupuje w swoim imieniu, podaje swój numer PESEL. Jeśli natomiast udajemy się do apteki w imieniu bliskiej osoby, podajemy numer PESEL, na który wystawiona była e-recepta online. 
  • Warto wiedzieć, że tabletkę na receptę wykupić można również w inny sposób. Posłuży do tego kod kreskowy e-recepty. Znaleźć można go na wydruku informacyjnym dokumentu, który zapisuje się w IKP oraz wysyłany jest do pacjentki w załączniku wiadomości e-mail. Farmaceuta może zeskanować ten kod kreskowy, a wówczas nie będzie konieczne dodatkowe uwierzytelnienie (podanie PESEL), by lek wykupić. 

Gdy tematem jest pigułka „po”, recepta, sposób jej otrzymania i realizacji to jednak nie wszystko, co powinna wiedzieć kobieta. Warto dodatkowo pamiętać, że antykoncepcja awaryjna, nawet przyjęta na czas, nie ma 100% skuteczności ochrony przed ciążą. Jeśli zatem krwawienie nie wystąpi na czas, a do tego pojawią się symptomy mogące wskazywać na ciążę, w tym bóle podbrzusza czy zawroty głowy i mdłości, koniecznie należy wykonać test ciążowy i zgłosić się do lekarza.  

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.