Krwawienie po zażyciu tabletki Escapelle – czy powinno niepokoić?

Napisano 27.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Kobiety decydują się przyjąć tabletkę „dzień po”, gdy obawiają się, że mogą zajść w danym cyklu w ciążę, w związku z niedawnym współżyciem bez zabezpieczenia lub w przypadku stosowania podczas seksu zabezpieczenia, które okazało się (lub mogło okazać się) zawodne. Antykoncepcja awaryjna może mieć różne działania niepożądane, w tym między innymi zaburzać comiesięczne krwawienie, co zwykle jest objawem, którego obawia się wiele kobiet. Jakie krwawienie po Escapelle powinno niepokoić szczególnie? Kiedy należy wykonać test ciążowy i zgłosić się do lekarza? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule. Rozwiewamy również wątpliwości, czy możliwe jest plamienie po Escapelle i co może oznaczać.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Krwawienie po antykoncepcji awaryjnej – czy to normalne?

Antykoncepcyjne środki awaryjne to rodzaj leków, które przyjmuje się wyłącznie w sytuacjach sporadycznych, gdy istnieje uzasadnione ryzyko, że odbycie niedawnego stosunku seksualnego może prowadzić do nieplanowanej aktualnie ciąży. Ryzyko powstaje, gdy kobieta współżyła bez zabezpieczenia, ale nie tylko, gdyż mowa tu również o stosowaniu antykoncepcji, która z różnych przyczyn mogła nie zadziałać w sposób pożądany. Warto wiedzieć, że tabletka „dzień po” dostępna jest tylko na receptę. Należy udać się do lekarza, który oceni stan zdrowia kobiety i na tej podstawie zadecyduje o możliwości przyjęcia przez nią tabletki. Jeżeli kobiecie potrzebna jest pilnie antykoncepcja awaryjna, warto skorzystać z e-recepty. Zdalna konsultacja lekarska jest szczególnie interesującą opcją, gdyż można otrzymać e-receptę na lek nawet w 5 minut od uzupełnienia formularza medycznego. 

Czytaj także:

Zazwyczaj po zastosowaniu tabletki Escapelle krwawienie miesiączkowe jest prawidłowe, co oznacza, że pojawia się na czas i jego intensywność jest taka jak dotychczas. Trzeba jednak zaznaczyć, że krwawienie po Escapelle może u niektórych kobiet wystąpić jednak nieco wcześniej niż zwykle, a u innych kobiet może się ono opóźnić. Jeżeli miesiączka nie będzie się pojawiać (lub pojawi się jedynie krwawienie nietypowe), a minie już ponad 5 dni od jej spodziewanego terminu, należy dla pewności wykonać test ciążowy. Warto również wówczas zgłosić się do ginekologa z informacją, że nie pojawiło się krwawienie po Escapelle. Co oznacza natomiast nienaturalnie skąpe lub obfite krwawienie po Escapelle zamiast tradycyjnej miesiączki? To również są objawy, które wymagają kontaktu z lekarzem. 

Co oznacza krwawienie po Escapelle?

Skąpe lub obfite krwawienie po Escapelle to jedne ze skutków ubocznych zastosowania tabletki „po”, z którymi trzeba się liczyć. Takie działania niepożądane mogą (ale nie muszą) pojawić się u kobiety, jednak należy liczyć się z taką ewentualnością. Warto dodatkowo wiedzieć, że skutkiem ubocznym może być także śródcykliczne plamienie po Escapelle, czyli takie, które nie jest związane z miesiączką. Trzeba również w tym miejscu zaznaczyć, że skuteczność działania leku nie jest 100%, o czym informuje producent w ulotce dołączonej do opakowania. Oznacza to, że nawet po przyjęciu tabletki w krótkim czasie od stosunku, działanie może okazać się nieskuteczne i może dojść do ciąży. W tej sytuacji niewielkie plamienie może być symptomem implantacji. Okres można pomylić również z plamieniem innego typu, w tym np. z plamieniem związanym z ciążą pozamaciczną lub innymi schorzeniami, które wymagają diagnozy lekarza. Po antykoncepcji awaryjnej należy zatem uważnie obserwować swój organizm, a wszelkie wątpliwości konsultować z lekarzem.

Krwawienie po Escapelle – jak długo może się utrzymywać?

Zazwyczaj nie ma się co martwić o występujące po Escapelle krwawienia. Jak długo mogą się one utrzymywać, zależne jest między innymi od indywidualnej reakcji organizmu na substancję czynną leku. Bardzo ważna jest wówczas samoobserwacja kobiety i jej reagowanie na ewentualne niepokojące symptomy. Pilnego kontaktu z lekarzem wymaga brak miesiączki ponad 5 dni po terminie, utrzymujące się dłuższy czas krwawienie po Escapelle, a także krwawienie wybitnie obfite. Objawy takie mogą nie być powiązane z Escapelle, tylko np. z ciążą pozamaciczną, stanem zapalnym lub innymi sytuacjami, które wymagają niezwłocznego wdrożenia działań zaradczych (w tym również z nowotworem). Jeśli z krwawieniem łączy się ból podbrzusza lub inne niepokojące symptomy, niezwłocznie należy zgłosić się do lekarza.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.