Tabletka dzień po i alkohol. Czy można je łączyć?

Napisano 18.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 2 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Wskazaniem do zażycia antykoncepcji awaryjnej jest ryzykowny stosunek seksualny, który z różnych przyczyn prowadzić może do nieplanowanej w danym cyklu ciąży. Tabletki „dzień po” mają również przeciwwskazania do przyjęcia, które trzeba wykluczyć przed wypisaniem pacjentce recepty. Trzeba dodatkowo wiedzieć, że skuteczność leku zależna jest od jego szybkiego i prawidłowego przyjęcia. Wiele pytań pojawia się również odnośnie tematu „tabletka dzień po a alkohol”, dlatego poniższy tekst szczegółowo rozwieje wątpliwości, które mogą się w tej kwestii pojawiać. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Antykoncepcja awaryjna a alkohol – co mówi ulotka EllaOne?

Tabletki z grupy antykoncepcji awaryjnej, w tym również ellaOne, stosuje się w celu zminimalizowania ryzyka zajścia w ciążę po ryzykownym stosunku seksualnym. Przepisywane są po wcześniejszym kontakcie z lekarzem, który ocenia stan zdrowia pacjentki i wyklucza przeciwwskazania do stosowania przez nią tabletek „po”. Gdy potrzebna jest tabletka dzień po – recepta online również może zostać wystawiona. Wówczas lekarz ocenia zdrowie pacjentki na podstawie przesłanego przez nią formularza medycznego. Jeśli chodzi o temat „tabletka dzień po a alkohol”, należy zaznaczyć, że dołączona do opakowania ellaOne ulotka nie zawiera informacji na temat łączenia z alkoholem. Generalnie nie zaleca się jednak łączenia jakichkolwiek leków z napojami procentowymi. Może być bowiem wówczas mowa nie tylko o bezpośrednich interakcjach, ale również o pośrednim zakłócaniu działania leku, o czym szerzej wspomniane zostanie w dalszych akapitach.

Czytaj także:

Escapelle a alkohol – czy można z nim łączyć tabletki dzień po?

Również jeśli chodzi o tabletkę Escapelle, w ulotce nie znajduje się informacja dotycząca możliwości spożywania alkoholu po zażyciu pigułki. Mimo że temat „tabletka dzień po a alkohol” nie został w ulotce Escapelle omówiony, nie jest zalecane spożywanie alkoholu w przypadku konieczności zażycia antykoncepcji awaryjnej. Trzeba wiedzieć, że skuteczność tabletki „po” może być wysoka tylko w sytuacji, gdy substancja czynna będzie miała szansę wchłonięcia się z przewodu pokarmowego, a to wymaga czasu. Alkohol może zmniejszać szansę na bezpieczne wchłanianie się substancji czynnej do organizmu, ponieważ może znacznie zwiększać ryzyko wymiotów. 

Czy alkohol ma wpływ na skuteczność tabletki po?

Pozostając przy zagadnieniu „tabletka dzień po a alkohol”, trzeba wspomnieć, że sam napój procentowy nie musi mieć wpływu bezpośredniego na działanie tabletki „dzień po”. Może być to jednak wpływ pośredni, czego kobieta powinna być świadoma, mimo że w ulotce takie informacje nie są zawarte. Nie jest tajemnicą, że spożycie alkoholu (zwłaszcza w nadmiarze) zwiększa u kobiety ryzyko wystąpienia wymiotów. Mogą niestety one sprawić, że lek zostanie z organizmu usunięty, zanim zostanie wchłonięty, a wówczas trudno oczekiwać jego prawidłowego działania i wysokiej skuteczności. W ulotkach zaznaczono, że wymioty, które wystąpią u pacjentów w czasie do 3 godzin po zażyciu pigułki, są wskazaniem do niezwłocznego przyjęcia drugiej dawki leku. Może być to niestety trudne, gdyż kobieta będąca pod wpływem alkoholu ma obniżoną zdolność koncentracji i świadomość. Wówczas kobieta może po prostu zapomnieć o konieczności zażycia dodatkowej dawki leku lub nie być w stanie dawki tej zażyć na czas. Trzeba również wiedzieć, że w tej sytuacji należy znów ubiegać się o nową receptę na antykoncepcję awaryjną, co dodatkowo wydłuża czas, a ten w tym przypadku jest kluczowy. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.