Kto może wypisać receptę na tabletkę “dzień po”?

Napisano 27.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Świadome planowanie rodziny to między innymi unikanie ciąży, gdy kobieta nie jest na nią jeszcze gotowa lub nie planuje w najbliższym czasie począć dziecka. W przypadku odbycia stosunku seksualnego bez zabezpieczenia lub obawy o skuteczność stosowanych wówczas metod antykoncepcyjnych, rozwiązaniem może być tabletka „dzień po”. Kto może wypisać receptę na antykoncepcję awaryjną i gdzie receptę można zrealizować? Co jeszcze należy wiedzieć w tym temacie? Czy mężczyzna może otrzymać receptę na swój numer PESEL, by przekazać następnie lek swojej partnerce? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Tabletka dzień po – czy jest na receptę?

W większości krajów UE awaryjne środki antykoncepcyjne można bez problemu kupić w aptece. Oznacza to, że w tych krajach bez wcześniejszego kontaktu z lekarzem może być kupiona tabletka „dzień po”. Czy jest na receptę w Polsce? Jeszcze do niedawna antykoncepcja awaryjna w naszym kraju również dostępna była bez recepty. Po przegłosowaniu projektu ustawy przez parlament, tabletki „dzień po”, w tym zarówno Escapelle, jak i ellaOne, dostępne są jednak aktualnie w Polsce wyłącznie na receptę. To duże utrudnienie, biorąc pod uwagę czas, w jakim może być przyjęta tabletka „dzień po”. Kto może wypisać receptę na antykoncepcję awaryjną? Specjalność lekarza nie stanowi tu ograniczenia. Trzeba jednak wiedzieć, że gdy kobiecie potrzebna jest tabletka „dzień po”, recepta zostanie wystawiona jedynie w przypadku wykluczenia przeciwwskazań do terapii. Warto w tym miejscu również dodać, że lekarz ma prawo skorzystania z „klauzuli sumienia”, a wówczas recepty pacjentce nie musi wystawiać. 

Czytaj także:

Jak dostać tabletkę dzień po?

Wiadomym, jest że skuteczność ochrony przed ciążą zależna jest od czasu, w jakim przyjęta zostanie tabletka „dzień po”. Jak dostać antykoncepcję awaryjną w aptece najszybciej? Jak zaznaczono wyżej, konieczna będzie recepta, a można ją uzyskać jedynie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Nie trzeba jednak specjalnie umawiać się na wizytę do ginekologa czy udawać się do przychodni w celu wypisania leku przez lekarza. Kobiety mogą otrzymać receptę na lek nie wychodząc z domu, bez konieczności wcześniejszej rezerwacji wizyty – i to również w dni i godziny, gdy lekarz stacjonarnie nie przyjmuje. Skutecznym rozwiązaniem jest e-recepta. By otrzymać receptę na antykoncepcję awaryjną, wystarczy wypełnić specjalny formularz medyczny. Jeśli po jego analizie lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań do stosowania tabletki „dzień po” przez kobietę, e-recepta online zostanie jej wystawiona nawet w 5 minut od przesłania wypełnionego formularza. 

Tabletka dzień po – lekarz rodzinny odmawia przepisania. Co robić?

Gdy kobiecie potrzebna jest tabletka „dzień po”, „kto może wypisać” to pierwsze, co przychodzi do głowy wielu pacjentkom. Teoretycznie, jak zaznaczono wyżej, receptę na tabletkę „dzień po” może wypisać nie tylko ginekolog, ale również lekarz pierwszego kontaktu. Gdy kobietę interesuje tabletka „dzień po”, lekarz rodzinny może jednak odmówić jej wystawienia, powołując się na „klauzulę sumienia”. Co w takiej sytuacji można zrobić? Należy zaznaczyć, że lekarz, który odmawia przepisania recepty na antykoncepcję awaryjną ze względów moralnych, powinien wskazać innego lekarza, który taką receptę pacjentce może wystawić. Jest to jednak kolejny czas, który pacjentka musi poświęcić na rezerwację wizyty u innego specjalisty, a czas – jak wiadomo – wówczas jest kluczowy. Alternatywą w tej sytuacji, zwłaszcza gdy czas nagli i kobieta nie chce jeździć od lekarza do lekarza z prośbą o receptę, jest skorzystanie ze zdalnych konsultacji medycznych i poproszenie lekarza o receptę online. Można otrzymać ją przez Internet ekspresowo, o ile oczywiście w wywiadzie medycznym lekarz wykluczy przeciwwskazania do zażycia antykoncepcji awaryjnej przez kobietę. 

Tabletka dzień po a recepta dla mężczyzny

Gdy wchodzi w grę tabletka „dzień po”, kto może wypisać lek już wiadomo, ale pozostaje jeszcze jedna bardzo ważna kwestia, a mianowicie „komu lek można przepisać”. Oczywiście receptę na antykoncepcję awaryjną mogą otrzymać kobiety, których stan zdrowia i historia medyczna nie stanowią przeciwwskazań do zażycia danego środka, co zostanie przez lekarza sprawdzone w czasie rzetelnego wywiadu medycznego. Oznacza to, że leków tego typu (a w zasadzie również wszystkich innych leków) nie można przepisać osobie, dla której nie są one dedykowane. Mężczyzna nie może zatem umówić się na wizytę, by otrzymać na swój numer PESEL tabletki „po” dla swojej partnerki. Recepta musi być wystawiona na dane kobiety, gdyż to ona będzie zażywała tabletkę i to jej historię medyczną oraz aktualny stan zdrowia należy sprawdzić przed wypisaniem leku.

Gdzie można kupić tabletki dzień po?

Gdy w grę wchodzi tabletka „dzień po”, „kto może wypisać” to nie jedyna kwestia, która nasuwa się na myśl. Pozostaje jeszcze pytanie, gdzie można kupić tabletki „dzień po”. Tu sprawa jest już łatwiejsza. Jeśli kobieta posiada receptę, antykoncepcję awaryjną będzie mogła kupić w każdej aptece, która wspomniane leki posiada na stanie. W tym celu należy podać farmaceucie swój numer PESEL, a także podyktować mu specjalny kod 4-cyfrowy, który wysyłany jest do pacjentki SMS-em, w momencie wystawienia recepty na tabletkę „dzień po” przez lekarza. Kobieta może również wykupić antykoncepcję awaryjną w inny sposób. Możliwe jest podanie farmaceucie kodu kreskowego, który znajduje się na wydruku informacyjnym e-recepty. Taki wydruk zostanie do pacjentki wysłany drogą mailową, ponadto można mieć do niego również dostęp, logując się do swojego profilu IKP. W imieniu pacjentki wykupić tabletkę „po” może również bliska osoba, o ile posiada dostęp do wspomnianych wyżej danych. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.