Escapelle – cena tabletek, dostępność w Polsce

Napisano 02.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 5 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zażywanie antykoncepcji awaryjnej to sposób na zmniejszenie ryzyka nieplanowanej ciąży, gdy dojdzie do ryzykownego współżycia. Mowa tu np. o stosunku seksualnym bez zabezpieczenia, choć nie jest to jedyna opcja. Tabletka „po” sprawdzi się, gdy kobieta podejrzewa, że stosowane przez nią zabezpieczenia (np. tabletki, kapturek lub prezerwatywa) mogły okazać się niewystarczająco skuteczne. Przykładem tabletki „dzień po” jest Escapelle, w której skład wchodzi lewonorgestrel, stosowany w celu opóźnienia owulacji. Gdy w grę wchodzi tabletka Escapelle, cena interesuje pacjentki nie mniej niż dostępność preparatu i miejsc, gdzie można otrzymać receptę. Podpowiadamy zatem, kto może wystawić receptę na Escapelle, ile kosztuje tabletka „dzień po” i gdzie można ją kupić.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Lek Escapelle – co to jest?

W przypadku ryzykownego współżycia seksualnego, wiele kobiet decyduje się na Escapelle. Co to jest? To tabletki zaliczane do tzw. antykoncepcji awaryjnej, których zastosowanie ma na celu zmniejszenie ryzyka zajścia w nieplanowaną ciążę. To rozwiązanie przydatne, gdy kobieta współżyła bez zabezpieczenia lub obawia się, że stosowana wówczas metoda antykoncepcyjna mogła być zawodna. Escapelle nie jest tabletką wczesnoporonną. Nie będzie zatem skuteczna, gdy kobieta w ciążę już zajdzie. Działanie jej substancji czynnej (lewonorgestrel) polega głównie na opóźnianiu owulacji oraz ewentualnie na utrudnianiu zapłodnienia uwolnionej już komórki jajowej przez plemniki, przez co jest mniejsza szansa, że dojdzie do zagnieżdżenia zarodka w macicy. 

Czytaj także:

Trzeba dodać, że wyłącznie w sporadycznych sytuacjach może być stosowana tabletka Escapelle. Cena tych tabletek może być zachęcająca, jednakże nie powinno się stosować ich jako zamiennika tradycyjnej antykoncepcji. Znajduje się tu duża dawka hormonów, której wpływ na organizm nie jest bez znaczenia. Dawkowanie powinno być ostrożne, a tabletka powinna być przyjmowana jedynie sporadycznie, w sytuacjach „awaryjnych”. Tabletka „po” nie powinna być przyjęta przez kobietę więcej niż jeden raz w cyklu. Będzie w takiej sytuacji charakteryzować się mniejszą skutecznością działania i jednocześnie może negatywnie wpływać na gospodarkę hormonalną kobiety. Dodać należy również, że antykoncepcja awaryjna może mieć działania niepożądane, z których możliwością wystąpienia należy się liczyć, gdy kobieta decyduje się na przyjęcie tabletki „dzień po”. Skutki uboczne nie muszą pojawić się u każdej pacjentki, jednak jest taka możliwość, czego trzeba być świadomym. 

Tabletka dzień po Escapelle – czy jest bez recepty?

Często pojawia się pytanie, czy Escapelle jest bez recepty. Należy wiedzieć, że tabletka „dzień po” w Polsce nie jest już dostępna w sprzedaży ogólnodostępnej, co oznacza, że potrzebna jest recepta wystawiona przez lekarza, by móc ją wykupić. Tabletka „dzień po” Escapelle jest lekiem hormonalnym, którego skuteczność maleje, gdy czas od stosunku seksualnego się wydłuża. Oznacza to, że najlepiej przyjąć ją w możliwie najkrótszym czasie od współżycia. Wówczas szansa na jej pożądane działanie w organizmie będzie największa. Kwestia konieczności posiadania recepty na tabletkę „dzień po” sprawia, że sytuacja jest dla wielu kobiet dość utrudniona. Nie zawsze można dostać się do lekarza „od ręki”, a każdy czas zwłoki w tym momencie działa na niekorzyść kobiety. 

Gdy trudno dostać się do lekarza stacjonarnie i potrzebna jest tabletka „dzień po”, warto skorzystać z e-recepty online. Skorzystanie ze zdalnych konsultacji medycznych w godnym zaufania punkcie może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Wyeliminowany jest tu problem kolejek, rejestracji, dojazdu do lekarza i wybranych dni oraz godzin przyjmowania pacjentów. Kobieta może wypełnić formularz medyczny online w dowolnym czasie, bez konieczności wychodzenia z domu. Receptę może otrzymać nawet w 5 minut od przesłania dokumentu do lekarza, o ile nie będzie ku temu przeciwwskazań medycznych. Z receptą kobieta może udać się następnie do apteki, a tam może być już bez problemu wykupiona tabletka Escapelle. Cena może oczywiście wahać się zależnie od apteki, o czym szerzej wspomniane zostanie w dalszych akapitach.

Tabletka dzień po w Polsce – kto może wystawić receptę?

Gdy kobiecie potrzebny jest lek Escapelle, bardzo ważne, by działać szybko, gdyż każdy dzień zwłoki w zażyciu antykoncepcji awaryjnej może być na wagę złota (nie wiadomo, kiedy dokładnie dojdzie do owulacji). Recepta na antykoncepcję awaryjną nie musi być wystawiona przez ginekologa. Może wystawić ją również lekarz innej specjalizacji, jednak wcześniej konieczny jest wywiad medyczny, na podstawie którego będzie on w stanie stwierdzić, czy pacjentka może lek bezpiecznie dla swojego zdrowia przyjąć. Lekarz musi w wywiadzie medycznym wykluczyć przeciwwskazania do przyjęcia preparatu na bazie lewonorgestrelu przez kobietę, w tym np. niektóre jej alergie czy choroby. Tu należy dodatkowo wspomnieć o tym, że e-recepta może być wystawiona jedynie na PESEL kobiety, która lek będzie przyjmować. Nie ma na przykład możliwości, by e-receptę otrzymał mężczyzna dla swojej partnerki, ponieważ to jej stan zdrowia i historia medyczna muszą zostać sprawdzone, zanim kobieta lek zażyje. Gdy będą wskazania i brak przeciwwskazań, kobieta może teoretycznie otrzymać receptę na antykoncepcję awaryjną. Niestety i tu nie zawsze do jej wypisania dochodzi, gdyż lekarz może zasłonić się „klauzulą sumienia” i odmówić wypisania pacjentce recepty. Jak wiadomo, bez recepty nie może być kupiona tabletka Escapelle i cena preparatu w tym momencie nie gra już roli, gdyż farmaceuta go nie wyda. 

Escapelle – ile kosztuje tabletka dzień po?

Gdy w grę wchodzi tabletka Escapelle, cena może się wahać, zależnie od apteki czy miasta. Jeśli tylko czas na to pozwala, warto podzwonić wcześniej po najbliższych aptekach z pytaniem o aktualną dostępność Escapelle, a także z pytaniem, ile kosztuje tabletka „dzień po”. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego wyjazdu do apteki, która akurat nie ma tych leków na stanie, ponadto można również wybrać aptekę z korzystniejszą ceną Escapelle. Ile kosztuje ten preparat? Zwykle jego cena zamyka się w przedziale 35-55 zł za opakowanie, z tymże należy zaznaczyć, że w opakowaniu znajduje się tylko jedna tabletka leku. Jest to dawka jednorazowa, którą należy przyjąć możliwie najszybciej od współżycia. Wyjątkiem jest tu pojawienie się wymiotów w pierwszych 3 godzinach od zażycia tabletki – wówczas należy przyjąć drugą dawkę leku. Drugim wyjątkiem jest stosowanie niektórych leków w odstępie 4 tygodni od przyjęcia Escapelle (lista leków znajduje się w ulotce). Mogą one hamować działanie leku, dlatego wtedy zaleca się przyjęcie podwójnej dawki Escapelle, gdy kontakt z lekarzem jest utrudniony.

Lek Escapelle stosuje się, by zmniejszyć ryzyko nieplanowanej ciąży (np. gdy prezerwatywa pęknie, źle przyjmowane były tabletki antykoncepcyjne lub doszło do współżycia bez zabezpieczenia), jednak przyjęcie tabletki nie daje 100% gwarancji, że ciąża się nie pojawi. Zażycie Escapelle w czasie do 3 dni od ryzykownego współżycia daje 82% skuteczności ochrony przed ciążą. Jeśli jednak, mimo zastosowania Escapelle, miesiączka opóźniać się będzie o więcej niż 5 dni bądź pojawi się u kobiety nietypowe krwawienie, a dodatkowo pojawią się symptomy mogące świadczyć o ciąży (np. ból podbrzusza czy nudności), należy skonsultować się z farmaceutą, wykonać test ciążowy i zgłosić się do lekarza. Wykluczyć w tej sytuacji należy nie tylko ewentualną ciążę, ale również ciążę pozamaciczną, o której może świadczyć silny ból brzucha.

Gdzie kupić tabletkę dzień po?

Jak wspomniano wyżej, antykoncepcja awaryjna dostępna jest jedynie na receptę, ale gdzie kupić tabletkę „dzień po”, gdy recepta zostanie już wystawiona? Zrealizować receptę można w każdej aptece, o ile posiada ona aktualnie leki na stanie. Trzeba pamiętać, że lek Escapelle należy zażyć możliwie jak najszybciej, więc kwestia sprowadzania preparatu do apteki może się w tym przypadku nie sprawdzić. Lepszym rozwiązaniem, gdy najbliższa apteka nie posiada preparatu na stanie, będzie udanie się po tabletkę do innego punktu, by jej przyjęcie mogło być jak najszybsze. To przecież od szybkości zażycia zależy, jak skuteczna będzie tabletka Escapelle. Cena wtedy schodzi na drugi plan -liczy się czas, a tego wbrew pozorom nie ma dużo. Jeśli chodzi o samą realizację e-recepty w aptece, procedura jest tu standardowa. Należy podać farmaceucie specjalny kod, który wysyłany jest SMS-em do kobiety w momencie wystawienia recepty, a także numer PESEL pacjentki, której recepta została wypisana. Druga możliwość to podanie farmaceucie kodu kreskowego e-recepty, który znaleźć można na jej wydruku informacyjnym (załącznik wiadomości mailowej lub IKP).

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.