Ile kosztuje tabletka “dzień po” i jak ją stosować?

Napisano 23.04.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 5 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

W Polsce antykoncepcja awaryjna dostępna jest wyłącznie na receptę, ponieważ tego typu metoda antykoncepcyjna powinna być stosowana jedynie sporadycznie, w wyjątkowych sytuacjach, by zapobiec nieplanowanemu zapłodnieniu i implantacji zarodka w macicy. Na rynku dostępne są oczywiście różne rodzaje tabletek po – lekarz dobiera najlepszy dla pacjentki środek, w oparciu o przeprowadzony wcześniej wywiad medyczny. Ile kosztuje „tabletka dzień po” i jak ją stosować bezpiecznie?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Antykoncepcja awaryjna – kiedy możesz po nią sięgnąć?

Awaryjne środki antykoncepcyjne stosowane są przez kobiety w sporadycznych sytuacjach szczególnych, gdy mają one uzasadnione podejrzenie, że odbyty niedawno stosunek seksualny może prowadzić do zapłodnienia, na które nie są one aktualnie jeszcze gotowe.

Czytaj także:
  • Po antykoncepcję awaryjną można sięgnąć między innymi w sytuacji, gdy kobieta współżyła bez zabezpieczenia (czyli np. bez prezerwatywy czy innego środka antykoncepcyjnego) bezpośrednio przed lub w trakcie dni płodnych cyklu. „tabletka po” sprawdzi się zatem po odbyciu ryzykownego stosunku w okolicach owulacji.
  • To oczywiście nie jedyna sytuacja, gdy antykoncepcja awaryjna może być przydatna, gdyż również stosowane metody antykoncepcji tradycyjnej mogą w niektórych chwilach okazać się zawodne. Jeśli zatem doszło do przedwczesnego wytrysku bądź stosowana prezerwatywa pękła lub zsunęła się, bezpiecznym rozwiązaniem, zmniejszającym prawdopodobieństwo zajścia w niechcianą ciążę, będzie „pigułka dzień po”. Ile kosztuje to już natomiast sprawa drugorzędna w tym przypadku.
  • Antykoncepcja awaryjna to także rozwiązanie w sytuacji nieprawidłowego stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Jeśli zatem kobieta przyjmowała je nieregularnie, pominęła dawkę lub pigułka została przyjęta w nieodpowiednim czasie, „tabletka po” może być rozwiązaniem.
  • Ponadto jeśli kobieta miała problemy z układem trawiennym (wymioty/biegunka), które mogły przyczynić się do usunięcia tabletki antykoncepcyjnej z organizmu, zanim substancja czynna zaczęła działać, a także w przypadku spożywania alkoholu i leków zaburzających działanie tabletek antykoncepcyjnych, uzasadnione jest przyjęcie „tabletki po” w celu ochrony przed nieplanowaną ciążą.

Recepta online na „tabletkę dzień po stosunku”

W powyższych sytuacjach, zamiast zastanawiać się, ile kosztuje tabletka dzień po w aptece, należy jak najszybciej działać, by móc kupić lek, gdyż to głównie od czasu przyjęcia pigułki zależy w tym przypadku jej skuteczność. W Polsce ciężko niestety dostać się do lekarza od ręki, co w tej sytuacji jest kluczowe. Nie dziwi zatem fraza, która często pojawia się w internetowych wynikach wyszukiwania, czyli „tabletka dzień po recepta online”, ponieważ pacjentki wiedzą doskonale, że w wielu przypadkach jest to najszybszy sposób, by skontaktować się z lekarzem i wykupić antykoncepcję awaryjną. Gdy w grę wchodzi „tabletka dzień po”, e-recepta wydaje się być nie tylko najszybszym, ale i najwygodniejszym sposobem na uniknięcie poczęcia nowego życia w nieodpowiednim czasie. Metoda awaryjnych konsultacji w Internecie z lekarzem przychodzi z pomocą kobietom, które często czas bardzo nagli, ponadto jest wygodna z punktu widzenia ich prywatności oraz prywatności ich partnerów. Korzystanie z takich spersonalizowanych usług online staje się coraz bardziej popularne w naszym kraju, zwłaszcza że udzielają ich godni zaufania lekarze o dużej wiedzy i doświadczeniu. W przypadku antykoncepcji awaryjnej zwykle nie są potrzebne dodatkowe badania, a dzięki wykorzystaniu nowych technologii można uniknąć konieczności dojazdu do gabinetu lekarskiego – a wizyta w dedykowanym serwisie będzie równie profesjonalna, co stacjonarna.

Jak działa antykoncepcja awaryjna?

W sprzedaży dostępne są różne rodzaje „tabletek po”. Główny mechanizm ich działania jest jednak jeden. „Tabletka po” hamuje owulację. Opóźniając lub nie dopuszczając do wystąpienia owulacji sprawia, że plemniki nie będą w stanie zapłodnić komórki jajowej. Zaleca się przyjąć antykoncepcję awaryjną w możliwie najkrótszym czasie od momentu, gdy partnerzy odbyli ryzykowny stosunek. Należy jednak tu ponownie zaznaczyć, że antykoncepcja awaryjna zawiera dużą dawkę hormonów i ze względu na swój duży wpływ na organizm kobiety, powinna być stosowana wyłącznie sporadycznie i nie może zastępować tradycyjnych metod ochrony przed ciążą. Trzeba również dodać, że zastosowanie „tabletki po”, mimo dużej skuteczności, nie daje 100% pewności ochrony przed ciążą. Jeśli krwawienie nie wystąpi na czas lub pojawi się krwawienie nieprawidłowe czy nietypowe, a także gdy pojawi się tkliwość lub ból piersi oraz inne podejrzane zaburzenia normalnego funkcjonowania organizmu, by mieć pewność najlepiej zgłosić się do lekarza, w celu wykluczenia ciąży.

Ile musisz zapłacić za „tabletkę dzień po”?

Oczywistą kwestią, która pojawia się, gdy rozważamy przyjęcie „tabletki po” jest również jej cena. Zastanawiając się, ile kosztuje „tabletka dzień po” stosunku, trzeba pamiętać, że cena antykoncepcji awaryjnej może różnić się zależnie od rodzaju przepisanego przez lekarza środka, a także apteki, w której go zakupimy. Ile kosztuje „tabletka 72 po”? Na początku warto zaznaczyć, że nie jest to lek refundowany, więc odpłatność za ten preparat wynosi obecnie 100%. Trzeba również dodać, że w Polsce nie jest dostępna „tabletka dzień po” bez recepty. Cena opakowania „tabletki dzień po” przepisanej przez lekarza na receptę może być wydatkiem zamykającym się w dość szerokim przedziale cenowym – od 35 do nawet 160 złotych. Jak widać jest to środek dość kosztowny, zwłaszcza że w jednym opakowaniu znajdziesz jedynie jedną „tabletkę dzień po”. E-receptę na „tabletkę dzień po” można zrealizować podając farmaceucie 4-cyfrowy kod przesłany w wiadomości SMS i uzupełniając informację o swój numer PESEL. Można również na swoim urządzeniu wyświetlić kod kreskowy, który znajdować się będzie w przesłanej wiadomości e-mail lub serwisie IKP.

Kiedy możesz zastosować „tabletkę po stosunku”?

Ważne jest nie tylko, ile kosztuje pigułka dzień po, ale również kiedy można zażyć ją bezpiecznie. Nie bez powodu „tabletki po” wydawane są wyłącznie na receptę. Antykoncepcja awaryjna to leki hormonalne, które posiadają wysokie stężenie substancji czynnej, mającej duży wpływ na organizm. Trzeba liczyć się z tym, że oprócz swojego działania pożądanego, czyli wysokiej skuteczności w ochronie przed nieplanowaną ciążą, wysoka dawka hormonów może również wywoływać różnego rodzaju skutki uboczne. Bardzo ważny jest zatem rzetelny wywiad lekarski przed wypisaniem recepty na „tabletkę po” stosunku, gdyż nie wszystkie kobiety mogą tego typu środki zażywać bezpiecznie. Głównym przeciwwskazaniem do wystawienia recepty na antykoncepcję awaryjną jest nadwrażliwość kobiety na znajdującą się w składzie „tabletki po” substancję czynną lub pomocniczą. Nie możesz zastosować „tabletki po” ponadto również w sytuacji, gdy nie jesteś dojrzała płciowo, a także w sytuacji, gdy podejrzewasz, że możesz już być w ciąży. Również niektóre choroby i przyjmowane leki mogą Cię dyskwalifikować do przyjęcia „tabletki po”, dlatego w trosce o swoje zdrowie zgodnie z prawdą poinformuj o swoim stanie zdrowia lekarza.

Jak stosować tabletki dzień po?

Wiesz już, ile kosztuje „tabletka dzień po”, jak działa i kiedy można ją stosować, ale ważne jest również, jak stosować ją prawidłowo. „Tabletka po” jest lekiem na receptę, który powinien być stosowany wyłącznie w sporadycznych przypadkach, kiedy istnieje uzasadnione podejrzenie, że odbyty niedawno stosunek seksualny, może prowadzić do nieplanowanej ciąży. Trzeba pamiętać, że „tabletka dzień po” przeznaczona jest wyłącznie dla kobiet w wieku rozrodczym, ponadto przed jej zażyciem powinny one skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi wywiad medyczny, wykluczający przeciwwskazania zdrowotne do przyjęcia tego typu środka. Lekarza należy poinformować nie tylko o chorobach aktualnych, ale i dolegliwościach wcześniejszych i pojawiających się w rodzinie, a także o przyjmowanych lekach, gdyż niektóre z nich nie mogą być łączone z „tabletkami po”. Stosowanie „tabletki po” powinno być zgodne z ulotką producenta, którą znajdziesz w opakowaniu preparatu. Treści znajdujące się w ulotce należy szczegółowo przeczytać przed przyjęciem leku. „Tabletka po” jest środkiem przyjmowanym doustnie, niezależnie od pory dnia czy przyjmowanych posiłków. Z zasady najważniejszy dla jej skuteczności jest czas przyjęcia. Im szybciej zostanie połknięta od ryzykownego współżycia, tym większa szansa, że skutecznie ochroni kobietę przed nieplanowaną ciążą. Zależnie od producenta i substancji czynnej znajdującej się w tabletce po, maksymalny czas na jej zażycie może być różny, co również znajdziesz wśród informacji w ulotce.

 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.