Czy „tabletka dzień po” jest na receptę? Jak ją zdobyć?

Napisano 23.04.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Gdy potrzebna jest antykoncepcja awaryjna, czyli znana doskonale „tabletka po”, bardzo istotny jest czas jej przyjęcia, dlatego przymus umówienia stacjonarnej wizyty lekarskiej może być dość kłopotliwy. Trzeba pamiętać, że najwyższą skutecznością wykazują się „tabletki po” wzięte maksymalnie w dobę po stosunku. Czy są inne opcje legalnego zakupu „tabletki po” w krótkim czasie? Czy „tabletka po” jest na receptę i jak można ją zdobyć najłatwiej, gdy okaże się potrzebna?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czym jest antykoncepcja awaryjna i jak powinna być stosowana?

Antykoncepcja awaryjna to jedna z metod zapobiegania nieplanowanej ciąży. Jak sama nazwa wskazuje, jest to metoda ostateczna, która nie powinna być stosowana jako metoda ciągła, a tym bardziej jako metoda zastępcza dla tradycyjnych produktów przeznaczonych do zapobiegania ciąży. „Tabletki po”, które dostępne są w Polsce różnią się między sobą składem jakościowym i ilościowym substancji czynnych, przez co charakter ich działania jest nieco inny. Z zasady jednak ich główne zadanie polega na uniemożliwianiu zapłodnienia (hamowanie owulacji) i implantacji zarodka w macicy, gdy w grę wchodził stosunek, który mógł prowadzić do zapłodnienia. Jakie jest pierwsze pytanie, gdy w grę wchodzi „tabletka po”? Czy jest na receptę. Potwierdza to między innymi ogromna częstotliwość wyszukiwania podobnych fraz w Internecie.

Czytaj także:

Antykoncepcja awaryjna – czy jest na receptę i dlaczego?

Pytania, takie jak „pigułka po – czy jest na receptę” oraz „pigułka dzień po – czy jest na receptę”, pojawiają się bardzo często i nic dziwnego, gdyż stacjonarna wizyta lekarska w tym przypadku często bywa wstydliwa, ponadto zwykle ciężko umówić się z lekarzem „od ręki”. Warto wiedzieć, że w Polsce antykoncepcja awaryjna dostępna jest wyłącznie na receptę, jednak w większości innych krajów lek ten można bez problemu kupić w aptece bez recepty. Jeśli chodzi o ograniczony dostęp do tego typu hormonalnej antykoncepcji awaryjnej w naszym kraju, tłumaczy się to najczęściej jako działania dla zdrowia. Według rządzących podyktowane jest to przede wszystkim troską o bezpieczeństwo kobiety. Preparat dostępny bez recepty mógłby być nadużywany, a skutki takiego działania w niektórych przypadkach mogłyby być bardzo poważne. Antykoncepcja awaryjna zastosowana po konsultacji z lekarzem w tym przypadku uważana jest za bezpieczniejszą dla kobiety.

Czy „tabletka po” jest na receptę?

Tak, „tabletka dzień po” zaliczana jest do antykoncepcji awaryjnej dlatego e-recepta jest wymagana, aby uzyskać lek. By otrzymać receptę na „tabletkę po”, konieczna jest konsultacja lekarska na dany temat. W przeprowadzonym wywiadzie medycznym lekarz nie może stwierdzić przeciwskazań do wypisania leku – dopiero w tym przypadku będzie mógł wystawić e-receptę. Trzeba pamiętać, że tego typu środki to potężna dawka hormonów, która nie jest dedykowana każdemu. Sama „tabletka po” jest bezpieczna, o ile nie istnieją medyczne przeciwskazania do jej przyjmowania i stosowana jest zgodnie z przeznaczeniem. Lekarz doskonale zna przeciwskazania do przyjęcia tego typu preparatu, dlatego tak ważne jest, by konsultacje lekarskie potraktować poważnie i podejść do nich rzetelnie. Warto wiedzieć, że nie jest konieczna wizyta stacjonarna u lekarza, by otrzymać receptę na tabletkę dzień po.

Jak możesz zdobyć tabletkę “dzień po” przez Internet?

W przypadku antykoncepcji awaryjnej bardzo istotny jest maksymalnie krótki czas na zażycie środka. Jest to dość kłopotliwe, ponieważ nie zawsze możliwa jest szybka rejestracja na wizytę stacjonarną u lekarza, ponadto można trafić na lekarza, który powoła się na klauzulę sumienia i recepty nie wystawi. Trzeba również dodać, że wiele kobiet (oraz ich partnerzy) uważa tego typu wizyty za dość krępujące i wstydliwe, gdyż „tabletki po” to preparaty wciąż dość kontrowersyjne. Ciekawą alternatywą jest e-recepta online na tabletkę „dzień po”, którą można otrzymać zaledwie w kilka minut m.in. na EllOne lub Escapelle, bez konieczności marnowania czasu w kolejce. Jest to bardzo wygodne, gdyż czas to przecież, jak pokazują liczne badania i artykuły medyczne, główne kryterium skuteczności, gdy w grę wchodzi „tabletka dzień po”. Recepta online nie wymaga stania w kolejkach i tracenia cennego czasu oraz nerwów. By uzyskać tego typu preparat, konieczne będzie zgłoszenie się na konsultację medyczną online. Zwykle polega ona na wypełnieniu treści specjalnie opracowanego formularza medycznego, który następnie jest analizowany np. przez lekarza ginekologa. Jeśli nie stwierdzi on przeciwskazań do przyjęcia „tabletki po”, wystawi e-receptę online, która zostanie przesłana na adres mailowy w formie PDF, a także SMS-em na telefon.

E-recepta na pigułkę “dzień po” – dla kogo?

Wiesz już, czy „pigułka dzień po” jest na receptę, jednak komu będzie przydatna tego typu forma ochrony przed ciążą? „Tabletki po”, czyli antykoncepcja awaryjna, to środki, które stosowane są w wyjątkowych sytuacjach, gdy kobieta podejrzewa możliwość zajścia w nieplanowaną ciążę. Jednym z takich przypadków jest odbycie stosunku seksualnego bez zabezpieczenia, do którego doszło w okolicy dni płodnych cyklu. Warto jednak zaznaczyć, że nie należy tego typu antykoncepcji awaryjnej stosować jako podstawowej metody zapobiegania poczęciu, a jedynie, jak sama nazwa wskazuje, jako środek awaryjny. Choć skuteczność „tabletek po” jest duża, według lekarzy nie powinny one zastępować tabletek antykoncepcyjnych czy prezerwatyw i nie powinny być stosowane nagminnie zamiast zabezpieczenia. Oczywiście zdarzają się sytuacje, gdy stosowane metody antykoncepcyjne mogą być niedostatecznie skuteczne, a wówczas istnieje większe ryzyko zajścia w ciążę, której nie chcesz. Do tego typu sytuacji zaliczyć można nieprawidłowe przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych (np. pominięcie dawki lub jej czasowe opóźnienie, przyjęcie leków zaburzających ich działanie, wymioty, biegunka itp.), pęknięcie lub zsunięcie się prezerwatywy, przedwczesny wytrysk itp. Wówczas „tabletka po” może okazać się ostatnią deską ratunku.

Jak przygotować się do kupna antykoncepcji awaryjnej?

Jeśli po przeprowadzonym wywiadzie medycznym otrzymamy e-receptę online na antykoncepcję awaryjną, warto w jak najkrótszym czasie zgłosić się do apteki, by środek wykupić i zażyć pigułki w porę. Interesuje Cię „tabletka po”? Recepta, którą otrzymasz powinna być wykupiona jak najszybciej, gdyż według informacji na ulotce, działa ona najskuteczniej, gdy przyjęta zostanie w pierwszej dobie od stosunku. Choć zależnie od preparatu można antykoncepcję awaryjną przyjąć nawet kilka dni po stosunku, nie warto w tym przypadku zwlekać. Jeśli czas pozwala, warto natomiast przed zakupem podzwonić po aptekach, z pytaniem o dostępność i cenę środka. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego jeżdżenia po mieście za dostępnym lekiem. Należy również przygotować się na większy wydatek – zależnie od rodzaju przepisanej tabletki i apteki, „tabletka po” kosztuje od ok. 35 zł do nawet 160 zł (jedna pigułka).

By zrealizować e-receptę na tabletkę po, można skorzystać z przesłanego z serwisu SMS-em 4-cyfrowego kodu. Wystarczy podać go farmaceucie, a następnie podać mu dodatkowo swój numer PESEL. Innym sposobem na wykupienie antykoncepcji awaryjnej jest podanie farmaceucie do zeskanowania kodu kreskowego, który znajdziesz na informacyjnym wydruku e-recepty w wiadomości mailowej lub w swoim serwisie IKP. Warto zaznaczyć, że nie trzeba tego typu dokumentu drukować – wystarczy wyświetlić jego kod kreskowy w telefonie, a apteka bez problemu wyda przepisany lek.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.