Skuteczność tabletki dzień po – Escapelle.

Napisano 18.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 5 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Gdy dojdzie do ryzykownego zbliżenia, którego skutkiem z dużym prawdopodobieństwem może być ciąża, sprawdzić może się zastosowanie antykoncepcji awaryjnej, której przykładem jest lek na bazie lewonorgestrelu, Escapelle. Skuteczność tej metody jest wysoka, o ile preparat zostanie przyjęty w odpowiednim czasie – warunek ten jest kluczowy. Pigułka zastosowana w nagłych przypadkach, zmniejsza ryzyko zajścia w ciążę, gdyż opóźnia owulację i wpływa na endometrium. Co warto wiedzieć o tabletce Escapelle, jej sposobie działania, skuteczności i skutkach ubocznych? Kiedy można przyjąć Escapelle i gdzie można ją kupić najszybciej?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Tabletka dzień po Escapelle – na czym polega jej działanie?

Antykoncepcja awaryjna, do której należy również tabletka „dzień po” Escapelle, to środki zażywane w sporadycznych sytuacjach, gdy kobieta obawia się, że odbyty niedawno seks ma szansę skończenia się niechcianą ciążą. Pacjentki cenią w Escapelle skuteczność działania, jednak tu należy nadmienić, że zależna jest ona przede wszystkim od właściwego sposobu przyjęcia tabletki. Substancją czynną Escapelle jest lewonorgestrel, czyli syntetyczny hormon, którego działanie polega na hamowaniu owulacji, czyli uwolnienia przez jajniki komórki jajowej. Jeśli doszło do wytrysku w pochwie lub na zewnętrzne narządy płciowe kobiety, jest szansa, że zajdzie ona w ciążę, gdy dojdzie do owulacji i komórka jajowa połączy się z plemnikiem. Lewonorgestrel hamuje owulację, pozwalając „zyskać na czasie”, aż plemniki obumrą. Uważa się dodatkowo, że w przypadku Escapelle skuteczność działania może być również powiązana z mechanizmem dodatkowym tej tabletki „po”, a mianowicie zmianą endometrium i uniemożliwieniem zapłodnienia uwolnionej komórki jajowej. 

Czytaj także:

Gdy potrzebna jest Escapelle, trzeba działać szybko. Czas przyjęcia leku w tym przypadku jest przecież kluczowy dla skuteczności działania preparatu. E-recepta online na tabletkę dzień po będzie szybszym rozwiązaniem niż wizyta stacjonarna. Konsultacja zdalna będzie bardzo praktyczną opcją w wielu przypadkach, gdyż do minimum skraca czas oczekiwania na receptę. 

Jak długo Escapelle działa w organizmie?

W przypadku tabletki Escapelle skuteczność działania powiązana jest z prawidłowym zażyciem, ale również z czynnikami dodatkowymi. Wiązać może się na przykład z niektórymi lekami, które kobieta zażywa lub zażywała do 4 tygodni wcześniej. Może również wiązać się z ewentualnymi wymiotami. Ich pojawienie się bezpośrednio po zażyciu tabletki i do 3 godzin po jej zażyciu może obniżać skuteczność działania leku Escapelle. Jak długo działa w organizmie ta tabletka? Zgodnie z ulotką maksymalne stężenie substancji czynnej w surowicy krwi występuje po 2 godzinach od zażycia Escapelle, a średni okres półtrwania w fazie eliminacji wynosi 26 godzin. Metabolity substancji czynnej wydalane są z moczem i kałem.

Czy Escapelle działa w dni płodne?

Jeśli chodzi o tabletkę Escapelle i skuteczność jej działania, w ulotce zaznaczono, że można przyjąć ją w dowolnym dniu cyklu. Kobieta może ją jednak zażyć wyłącznie wtedy, gdy nie jest jeszcze w ciąży lub nie podejrzewa, że może w niej być. Dni płodne u kobiety obejmują nie tylko sam czas owulacji, ale również czas przed nią oraz czas po niej, a plemniki zazwyczaj są w stanie przetrwać w drogach rodnych kobiety 3-5 dni. Zastanawiając się zatem, czy Escapelle działa w dni płodne, trzeba wiedzieć, że przyjęta przed owulacją, gdy prawdopodobieństwo, że może dojść do zapłodnienia jest największe, wykazuje dużą skuteczność ochrony przed ciążą, gdyż jej podstawowe działanie polega na wstrzymywaniu owulacji. Jeśli Escapelle zostanie przyjęta po owulacji, trzeba wiedzieć, że może ona również przyczyniać się do zmian w endometrium, a wówczas będzie utrudniała implantację. Escapelle nie będzie już jednak skuteczna, gdy dojdzie do implantacji zarodka w macicy, gdyż nie jest to tabletka wczesnoporonna.

Escapelle – ile dni po stosunku można przyjąć? Skuteczność

Zgodnie z ulotką tabletki Escapelle skuteczność działania jest wysoka, o ile tabletka zostanie zażyta w porę. Tabletkę „po” najlepiej przyjąć w możliwie najkrótszym czasie po stosunku. Wiadomym utrudnieniem jest tu konieczność posiadania recepty, co może zabrać część cennego czasu na przyjęcie Escapelle. Ile dni po można tabletkę przyjąć? Zgodnie z ulotką kobieta ma 72 godziny na przyjęcie Escapelle po ryzykownym współżyciu, co odpowiada 3 dobom od stosunku. Producent zaznacza, że przyjęcie Escapelle do 3 dni po współżyciu daje 84% szans na ochronę przed ciążą. W ulotce zaznaczono dodatkowo, że w przypadku Escapelle skuteczność w pierwszej dobie jest wyższa. Konkretnie będzie ona większa, jeśli tabletka zostanie połknięta przez kobietę w czasie pierwszych 12 godzin od stosunku seksualnego, którego konsekwencji się obawia. 

Escapelle – skutki uboczne możliwe po przyjęciu leku

Choć tabletka Escapelle skuteczność działania ma wysoką, za co ceniona jest przez pacjentki, należy zdawać sobie sprawę z tego, że może u niektórych kobiet wywoływać skutki uboczne. Oczywiście działania niepożądane nie muszą wystąpić u każdej kobiety, jednak należy liczyć się z taką opcją. W przypadku Escapelle skutki uboczne nie są bardzo dokuczliwe, aczkolwiek można niektóre z nich pomylić ze wczesnymi objawami ciąży. Dodatkowe opóźnienie miesiączki powinno być zatem sygnałem dla kobiety, by wykonała test ciążowy i zgłosiła się do ginekologa na badania.

  • Bardzo częste skutki uboczne (obecne u więcej niż 1 na 10 pacjentek) obejmują między innymi zmęczenie, nieregularne krwawienia śródcykliczne, a także bóle podbrzusza. Pacjentka może zmagać się dodatkowo z nudnościami i towarzyszyć może jej ból głowy. 
  • Częste skutki uboczne (obecne u nie więcej niż 1 na 10 pacjentek) obejmują zawroty głowy i tkliwość piersi, ponadto u kobiet pojawić może się biegunka i wymioty. Często zgłaszanym działaniem niepożądanym jest również zaburzenie krwawienia miesiączkowego, w tym jego nieregularność, plamienia śródcykliczne, opóźnienie, a także zmiana intensywności krwawienia (bardzo skąpe krwawienie lub zbyt obfite).
  • Bardzo rzadkie skutki uboczne (obecne u nie więcej niż 1 na 10 000 pacjentek) to między innymi problemy skórne, obejmujące wysypkę, pokrzywkę lub świąd. U niektórych kobiet pojawia się ponadto obrzęk twarzy, a inne mogą zmagać się z dolegliwościami bólowymi w okolicy miednicy, czy też z bardziej bolesną miesiączką.

Escapelle bez recepty? Czy to możliwe?

Tabletka Escapelle skuteczność ochrony przed niechcianą ciążą ma wysoką, o ile zostanie przyjęta na czas. Tu jednak pojawia się problem, gdyż w Polsce Escapelle bez recepty kupić nie można. Oznacza to, że w przypadku ryzykownego stosunku seksualnego (bez zabezpieczenia lub z zabezpieczeniem, które mogło okazać się zawodne), kobieta musi pilnie skontaktować się z lekarzem. Jest to niezbędne, by ten, po analizie stanu zdrowia kobiety, wypisał receptę na tabletkę „po”. Co prawda nie musi być to ginekolog, jednak i tu jest haczyk. Lekarz może bowiem odmówić wypisania recepty, zasłaniając się „klauzulą sumienia”, a to znów wymaga konieczności wizyty u innego lekarza (a czas niestety leci). Opcją jest w tym przypadku skorzystanie z konsultacji medycznej online. Polega ona na wypełnieniu formularza medycznego, na podstawie którego lekarz będzie w stanie poznać historię medyczną pacjentki. Jeśli nie będzie przeciwwskazań zdrowotnych u pacjentki do zażycia Escapelle, e-recepta online zostanie wystawiona nawet w 5 minut po przesłaniu formularza. Z e-receptą online kobieta będzie mogła bezpośrednio udać się do apteki, by wykupić lek. 

EllaOne czy Escapelle? Jak dokonać wyboru?

Wiele kobiet zastanawia się, którą antykoncepcję awaryjną stosować i dlaczego. Rozważając temat „EllaOne czy Escapelle”, należy uwzględnić wiele składowych. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który z tych preparatów będzie lepszy dla danej kobiety. Skład awaryjnych tabletek antykoncepcyjnych jest inny, nieco inny jest również ich mechanizm działania, przeciwwskazania, możliwe skutki uboczne i szczególne środki ostrożności dotyczące stosowania. Tabletka „dzień po” Escapelle będzie np. lepszym rozwiązaniem dla mam karmiących piersią, gdyż wystarczy tu odczekać jedynie 8 godzin od jej zażycia do następnego karmienia piersią, przez co łatwiej utrzymać laktację. EllaOne sprawdzi się jednak bardziej, gdy minęło już sporo czasu od stosunku seksualnego, gdyż można przyjąć ją nawet do 5 dni od współżycia, a nie zaledwie do 3 dni, jak ma to miejsce w przypadku Escapelle. Skuteczność zapobiegania ciąży obu tych leków jest wysoka, ale należy również zwrócić uwagę na ewentualne zaburzenia i alergie pacjentki. Kobieta uczulona na składniki Escapelle może zażyć ellaOne, a uczulona na składniki ellaOne może zażyć Escapelle. Ważnych jest również wiele czynników dodatkowych, np. zażywane przez kobietę leki. Trzeba na sam koniec dodać, że oba preparaty, mimo swojej skuteczności przy prawidłowym zastosowaniu, nie dają 100% pewności, że zapłodnienie nie będzie miało miejsca, więc nie zawsze będą w stanie zapobiec poczęciu nowego życia. Jeśli krwawienie miesiączkowe się nie pojawi lub w przypadku wystąpienia nienaturalnego krwawienia, a także gdy pojawią się objawy mogące sugerować wczesną ciążę, należy niezwłocznie wykonać test ciążowy i zgłosić się do ginekologa.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.