Tabletki „dzień po” w aptece internetowej – jak je kupić online?

Napisano 08.12.2021 | Asystent Medyczny | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Potrzebna jest Ci pilnie tabletka „dzień po”? Apteka internetowa to miejsce, w którym także możesz kupić pigułkę. Jak kupić tabletki Escapelle lub EllaOne online? Czym jest e-recepta? Czy jest możliwe uzyskanie tabletek „dzień po” bez recepty? Odpowiadamy na te pytania.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Escapelle i EllaOne – czy można kupić je bez recepty?

Tabletki „dzień po” należą do tzw. antykoncepcji awaryjnej – można je stosować w sporadycznych sytuacjach, gdy doszło do stosunku bez zabezpieczenia oraz kiedy istnieje podejrzenie, że stosowany dotychczas sposób antykoncepcji zawiódł. Zadaniem tabletki „dzień po” jest niedopuszczenie do zapłodnienia, np. poprzez zahamowanie owulacji lub stworzenie w obrębie macicy warunków niesprzyjających zagnieżdżeniu się zarodka. Działanie różni się, w zależności od tego, jakie substancje czynne wchodzą w skład pigułki. Decyzję o zastosowaniu antykoncepcji awaryjnej należy podjąć w oparciu o stan zdrowia pacjentki, historię chorób oraz predyspozycje do rozwoju niektórych schorzeń.

Czytaj także:

Tabletki „dzień po” dostępne w naszym kraju to Escapelle oraz EllaOne. Czy można kupić bez recepty te pigułki? Niestety nie, są one możliwe do kupienia tylko z ważną receptą, wystawioną przez lekarza. Pigułki „dzień po” bez recepty można wykupić w krajach takich jak: Austria, Belgia, Bułgaria, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Luksemburg, Niemcy, Słowacja, Szwecja, Włochy. Niektóre z wymienionych państw wprowadziły ograniczenia wiekowe – lek mogą wykupić bez recepty jedynie kobiety w wieku powyżej 18 lat. 

Gdzie kupić tabletkę „dzień po” stosunku?

Zanim pacjentka przyjmie tabletki, niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Specjalista oceni stan zdrowia pacjentki i zadecyduje, czy może ona sięgnąć po tabletkę „dzień po”. Recepta online to najszybszy i najwygodniejszy sposób na zdobycie leku, aby móc się ubiegać o ten dokument, nie trzeba odbywać stacjonarnej wizyty u lekarza, wystarczą aktualne wyniki badań. Recepta wystawiona przez Internet stanowi pełnoprawny dokument. 

Gdzie kupić tabletkę „dzień po”? Apteka internetowa oraz apteki stacjonarne to miejsca, w których może zostać szybko zrealizowana recepta online na Escapelle lub EllaOne.  Ze względu na to, że pigułkę „dzień po” należy zażyć w maksymalnie krótkim czasie po odbyciu niezabezpieczonego stosunku, wiele par sięga po to rozwiązanie.

Skoro wiesz już, gdzie kupić pigułkę „po”, warto jeszcze wspomnieć o cenie. Ile kosztują pigułki „dzień po”? Cena tabletki EllaOne wynosi około 90-120 złotych, natomiast preparat Escapelle jest dostępny w aptekach w cenie wynoszącej około 30-40 złotych. 

Jak kupić tabletkę „dzień po” online?

Potrzebna Ci pilnie tabletka „dzień po”? Apteka internetowa oraz recepta online to najszybszy sposób na zakupienie pigułek, bez martwienia się o dostępność terminu u lekarza. E-recepta jest wystawiana bardzo szybko, w zaledwie w kilka minut i można ją uzyskać bez wychodzenia z domu. Dzięki temu pacjentka może zażyć środek w możliwie najkrótszym czasie i tym samym zmniejszyć prawdopodobieństwo zajścia w nieplanowaną ciążę. 

Jak wykupić tabletkę „po” online? W tym celu należy uzupełnić specjalny formularz medyczny. Istotne dla lekarza są informacje na temat chorób, występujących aktualnie oraz w przeszłości, alergii na leki oraz ewentualnych schorzeń występujących w rodzinie. Ważne jest także to, czy pacjentka przyjmuje aktualnie jakieś leki. Jeśli po analizie formularza medycznego lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań do wystawienia recepty, pacjentka otrzyma e-receptę w postaci kodu SMS oraz wiadomości mailowej z kodem kreskowym. Taki dokument zostać zrealizowany w każdej aptece. 

Tabletki „dzień po” należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza oraz po szczegółowym zapoznaniu się z ulotką producenta. W przypadku Escapelle należy przyjąć tabletkę nie później niż 72 godzin od odbycia stosunku bez zabezpieczenia, przy czym największa skuteczność (99%) występuje do 24 godzin. Tymczasem EllaOne skuteczność jest tym wyższa, im szybciej zostanie przyjęta tabletka, można ją stosować do 5 dni (120 godzin) od odbycia stosunku bez zabezpieczenia. 

O czym należy pamiętać przed zakupem tabletki „dzień po” w aptece stacjonarnej? Pacjentka powinna być świadoma możliwości wystąpienia działań niepożądanych, takich jak np.: 

 • bolesne miesiączki;
 • ból brzucha lub żołądka;
 • bóle pojawiające się w okolicy miednicy;
 • bóle i zawroty głowy;
 • dyskomfort odczuwany w okolicy brzucha; 
 • nadmierne pobudzenie;
 • nadmierne zmęczenie;
 • nudności; 
 • ospałość;
 • tkliwość piersi;
 • wahania nastrojów;
 • złe samopoczucie; 
 • zmiana popędu seksualnego. 

W przypadku wystąpienia po zażyciu tabletki „dzień po” działań niepożądanych wymienionych w ulotce dołączonej do leku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.