Skutki uboczne działania tabletki EllaOne

Napisano 18.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Antykoncepcja awaryjna to forma ochrony przed nieplanowaną ciążą, gdy dojdzie do stosunku ryzykownego (bez zabezpieczenia lub z zabezpieczeniem, które zawiodło). Tabletkę ellaOne, która jest przykładem antykoncepcji awaryjnej, kupić można jedynie na receptę. Trzeba wiedzieć, że otrzymanie recepty możliwe jest jedynie po wcześniejszym kontakcie z lekarzem, który wykluczy przeciwwskazania do zażycia leku przez pacjentkę. Od lekarza pacjentka dowie się z pewnością, że ellaOne skutki uboczne może u niektórych kobiet wykazywać i trzeba liczyć się z możliwością ich wystąpienia. Szczegółowe informacje o działaniach niepożądanych i częstotliwości ich występowania w grupie badanej znajdują się w dołączonej do opakowania ulotce.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Co to jest octan uliprystalu?

Substancją czynną leku ellaOne jest octan uliprystalu. Wpływa on na aktywność progesteronu, który jest niezbędny, by doszło do owulacji. Octan uliprystalu jest selektywnym modulatorem receptora progesteronowego i ma wysokie powinowactwo do wiązania się z nim, co skutkuje wstrzymywaniem wyrzutu hormonu luteinizującego (LH) i opóźnieniem owulacji. Oznacza to, że ellaOne nie będzie skuteczna, jeśli kobieta już zajdzie w ciążę (zanim lek przyjmie). Najwyższe stężenie we krwi octan uliprystalu osiąga po około godzinie od połknięcia. Trzeba ponadto wiedzieć, że skuteczność działania ellaOne również nie jest 100%. Zgodnie z ulotką około 2 na 100 kobiet, które przyjmą Escapelle na czas, zachodzi w ciążę. Należy dodatkowo wiedzieć, że ellaOne skutki uboczne również może mieć, choć nie muszą one wystąpić u każdej pacjentki.

Czytaj także:

EllaOne może być zażyta w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego, jednak maksymalnie w 5 dni (120 godzin) od czasu ryzykownego współżycia. Lek będzie mieć jednak największą skuteczność, gdy zostanie zażyty nie później niż 24 godziny od stosunku seksualnego. Gdy pilnie potrzebna jest tabletka dzień po, recepta online stanowi bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza gdy kobieta nie może dostać się w porę do lekarza. 

Skutki uboczne po EllaOne – czego się spodziewać?

Jak każdy lek, również ellaOne skutki uboczne u niektórych kobiet może wywoływać, czego należy być świadomym, zanim kobieta zdecyduje się na przyjęcie tej tabletki „dzień po”. Skutki uboczne (zgodnie z ulotką) obejmują:

  • Częste działania niepożądane (zgłaszane przez 1 na 10 pacjentek) obejmują między innymi bóle brzucha i dyskomfort w brzuchu, ponadto kobiety mają problem z mdłościami i wymiotami. Może pojawić się również zmienione samopoczucie po ellaOne, a konkretnie wahania nastroju i zmęczenie. Często kobiety zmagają się również z bólami głowy, miednicy, mięśni i pleców, a także pojawić może się bardziej bolesne miesiączkowanie i zawroty głowy, a piersi mogą być bardziej wrażliwe. 
  • Niezbyt częste działania niepożądane (zgłaszane przez 1 na 100 pacjentek) obejmują problemy z układem pokarmowym, w tym zgagę i gazy, a także suchość w ustach lub biegunkę. Kobiety doświadczają również uderzeń gorąca i zaburzeń apetytu, a także dojść może u nich do zaburzeń snu lub zaburzeń emocjonalnych. Skutkiem ubocznym może być niepokój lub pobudzenie, ponadto niezbyt często kobietom towarzyszy migrena, senność, złe samopoczucie lub zaburzenia wzrokowe. Trzeba liczyć się z możliwością zaburzenia krwawienia miesiączkowego (krwawienie bardzo obfite, przedłużające się), a także z wystąpieniem zespołu napięcia miesiączkowego lub uderzeń gorąca. Zmieniony może być dodatkowo popęd płciowy, a oprócz tego może dojść do podrażnienia pochwy lub upławów. Niezbyt często pojawiają się również u kobiet zmiany skórne, trądzik i świąd, a także grypa, dreszcze i gorączka.
  • Rzadkie działania niepożądane (zgłaszane przez 1 na 1000 pacjentek) to między innymi zaburzenia smaku i uczucie suchości w gardle, ponadto kobiety zauważają spadek koncentracji, większe pragnienie i pokrzywkę. Rzadkie skutki uboczne obejmują również zawroty głowy i omdlenia, a także dezorientację i drżenie. Pojawić może się ponadto światłowstręt, nietypowe uczucie w oku czy jego przekrwienie. Może dojść również do świądu lub bólu narządów płciowych, ponadto rzadko kobiety zgłaszają również ból przy zbliżeniu. Rzadkie działania niepożądane mogą obejmować także pęknięcie torbieli jajnika i nietypowe krwawienia miesiączkowe (bardzo małe). 

Samopoczucie po EllaOne

Jeśli chodzi o tabletki ellaOne, skutki uboczne, które wymienione są w ulotce dołączonej do preparatu, obejmują między innymi zmiany samopoczucia. Zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce pojawić mogą się u kobiety wahania nastroju i może odczuwać ona większe zmęczenie. Trzeba wiedzieć, że skutki uboczne po ellaOne obejmować mogą również zaburzenia emocjonalne i migreny, a także zaburzenia snu lub senność. Inne działania niepożądane powiązane ze zmianami samopoczucia to również niepokój lub pobudzenie, a także spadek koncentracji. Należy również dodać, że także wiele innych skutków ubocznych może negatywnie odbić się na samopoczuciu pacjentki. Mowa tu na przykład o możliwych bólach brzucha, głowy czy pleców, a także o problemach z układem pokarmowym czy skórą. 

Skutki uboczne po EllaOne – jak długo mogą się utrzymywać?

Jak zaznaczono wyżej, niestety mogą pojawić się po przyjęciu ellaOne skutki uboczne. Jak długo mogą się one utrzymywać u kobiety? W pierwszej kolejności należy przypomnieć, że przyjęcie ellaOne skutki uboczne może za sobą nieść, choć oczywiście nie musi u każdej kobiety. Zazwyczaj działania niepożądane leku nie są na szczęście dokuczliwe przez długi czas, gdyż sam okres półtrwania octanu uliprystalu w organizmie nie jest długi. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że działania niepożądane w niektórych przypadkach mogą bardzo przypominać symptomy wczesnej ciąży. Z tego względu zaleca się szczególną ostrożność w tym czasie i wykonanie testu ciążowego. Jest to szczególnie istotne, gdy dolegliwości nie ustępują z czasem, a objawom towarzyszy opóźnienie miesiączki lub nietypowe krwawienie.

EllaOne a tabletki antykoncepcyjne.

Jak zaznaczono wyżej, ellaOne skutki uboczne może mieć różnego rodzaju, ale nie muszą one wystąpić u każdej pacjentki, która zażyje lek. Zastanawiając się nad tematem „ellaOne a tabletki antykoncepcyjne”, należy wspomnieć dodatkowo, że ellaOne nie powinna być stosowana zamiast doustnej antykoncepcji hormonalnej. Jest to jedynie metoda awaryjna, którą można się wspomagać w sporadycznych sytuacjach. EllaOne może okazać się przydatna, jeśli kobieta pominie dawkę czy więcej dawek doustnej antykoncepcji hormonalnej i obawia się, że mogło to zakłócić jej ochronne działanie. Będzie to również rozwiązanie, które może sprawdzić się w przypadku wymiotów czy przyjmowania niektórych leków, które mogłyby zaburzać działanie tabletek antykoncepcyjnych. 

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że przyjęcie ellaOne może jednak tymczasowo wpłynąć negatywnie na skuteczność hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Zażycie tabletki „dzień po” nie jest jednak absolutnie równoznaczne z koniecznością odstawienia tabletek antykoncepcyjnych. Pigułki należy przyjmować dalej (zgodnie z harmonogramem), jednak zaleca się, by kobieta dodatkowo wspomagała się prezerwatywami aż do rozpoczęcia nowego cyklu.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.