Tabletka “dzień po” – skutki uboczne. Jak często występują?

Napisano 18.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Dostępna na receptę antykoncepcja awaryjna pozwala na zmniejszenie ryzyka ciąży, gdy doszło do stosunku bez zabezpieczenia w okolicy płodnych dni cyklu lub istnieje podejrzenie, że stosowana metoda zabezpieczenia mogła być niewystarczająca. Przyjmując tabletkę „dzień po”, w tym zarówno ellaOne, jak i Escapelle, należy mieć świadomość, że stosowanie antykoncepcji awaryjnej może wiązać się z działaniami niepożądanymi. Tabletka „dzień po” skutki uboczne może mieć różnego rodzaju, dlatego należy stosować ją jedynie w przypadkach nagłych i sporadycznych. Co warto wiedzieć o skutkach ubocznych tabletek „dzień po” i częstotliwości ich występowania?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Działanie tabletki dzień po

Mechanizm działania tabletek „dzień po” najczęściej polega na opóźnianiu owulacji, dzięki czemu nie może dojść do zapłodnienia. W niektórych przypadkach może dojść również do utrudniania zapłodnienia przez plemniki już uwolnionej komórki jajowej. Tabletka „dzień po” skuteczność ochrony przed ciążą ma wysoką, o ile kobieta zażyje ją w odpowiednim czasie i zgodnie z zaleceniami, które zawarte są w ulotce dołączonej do opakowania. Gdy czas nagli, warto wiedzieć, że istnieje możliwość, jaką jest e-recepta. Oznacza to, że kobieta nie musi w stresie rezerwować wizyty lekarskiej w przychodni (co nie zawsze jest łatwe). E-receptę można otrzymać zaledwie w 5 minut i to bez wychodzenia z domu, o dowolnej porze. Lekarz wystawi ją niezwłocznie, o ile oczywiście wywiad medyczny online (w formie formularza medycznego) nie wykaże u pacjentki przeciwwskazań do wystawienia recepty i bezpiecznego zażycia środka, jakim jest tabletka „dzień po”. Skutki uboczne leku mogą, jednak nie muszą, pojawić się u każdej pacjentki – należy mieć tego świadomość, decydując się na przyjęcie leku.

Czytaj także:

Tabletka dzień po – skuteczność

Wiele kobiet zastanawia się, jak skuteczne są tabletki „dzień po”. Trzeba wiedzieć, że skuteczność ich działania zależy przede wszystkim od czasu, w jakim zostanie zażyta tabletka. Pigułki należy przyjąć w możliwie najkrótszym czasie od stosunku, wówczas jest największa szansa, że zdążą opóźnić owulację. Tabletki „dzień po”, które zawierają octan uliprystalu (np. ellaOne) można przyjąć w czasie 120 godzin od stosunku, jednak największą skuteczność mają, gdy zażyte zostaną w ciągu 24 godzin od stosunku. Tabletki „dzień po”, które zawierają lewonorgestrel (np. Escapelle) można przyjąć w czasie 72 godzin od stosunku, jednak największą skuteczność mają, gdy zażyte zostaną w ciągu 12 godzin od stosunku. W obu przypadkach należy uważać na ewentualne wymioty (w pierwszych 3 godzinach po zażyciu tabletki), gdyż mogą powodować one usunięcie tabletki, zanim zacznie działać. Trzeba się dodatkowo przygotować na to, że tabletka „dzień po” powikłania również może wykazywać, o czym szczegółowo informuje producent w ulotce. 

Pigułka dzień po i skutki uboczne – jak długo mogą się utrzymywać?

Jak zaznaczono wyżej, tabletka „dzień po” skutki uboczne może u niektórych kobiet wykazywać, na co należy być przygotowanym. Działanie tabletki „dzień po” nie jest obojętne dla organizmu, co wiąże się z wysoką dawką hormonów, którą dostarcza się do krwioobiegu. Oczywiście nie u każdej kobiety musi wykazać tabletka dzień po skutki uboczne. Jak długo mogą się one utrzymywać, jeśli się pojawią? Jeśli pigułka zażywana jest sporadycznie, działania niepożądane powinny ustąpić dość szybko i ewentualne niedogodności powinny się unormować już w kolejnych cyklach. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nadużywanie antykoncepcji awaryjnej może wiązać się z rozregulowaniem gospodarki hormonalnej kobiety, a wówczas skutki uboczne mogą być długotrwałe.

Tabletka dzień po – powikłania możliwe po zażyciu

Pigułka „dzień po” skutki uboczne może mieć różnego rodzaju. Zależne jest to między innymi od rodzaju substancji czynnej, którą posiada tabletka „dzień po”. Działania niepożądane ellaOne i Escapelle bywają zatem różne. Zdarza się ponadto, że różni się również częstotliwość występowania skutków ubocznych w tabletkach o różnych substancjach czynnych. Poniżej zebrano informacje z ulotek różnych tabletek – nie muszą wszystkie dotyczyć tabletek danego producenta. By poznać konkretne skutki uboczne danej tabletki „po” i ich częstotliwość występowania, najlepiej sprawdzić ulotkę dołączoną do opakowania. Tabletka „dzień po” skutki uboczne może mieć następujące:

  • Bardzo częste i częste skutki uboczne związane z niektórymi tabletkami „dzień po” to np. bóle podbrzusza i nudności. Pacjentki mogą czuć się ponadto zmęczone i zmagać się z dolegliwościami bólowymi głowy, a dodatkowo towarzyszyć mogą im krwawienia śródcykliczne. U kobiet pojawić mogą się również zawroty głowy oraz zaburzenia nastroju, ponadto pacjentki zmagają się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, w tym z biegunkami i wymiotami. Mogą one dodatkowo zauważyć u siebie tkliwość piersi bądź bóle mięśniowe, a także dolegliwości bólowe ze strony pleców. Objawem ubocznym, który pojawia się często u kobiet, jest również zmienione krwawienie miesiączkowe (np. opóźnione).
  • Niezbyt częste, rzadkie lub bardzo rzadkie skutki uboczne związane z niektórymi tabletkami „dzień po” to np. dolegliwości skórne, co oznacza, że kobietom towarzyszy wysypka, trądzik lub pokrzywka, a także świąd. W tej grupie zdarzają się także obrzęki twarzy, pojawić może się bardziej bolesna miesiączka, a dodatkowo bóle w okolicy miednicy. Kobiety zmagać mogą się również z zaburzeniami apetytu, migreną i suchością w gardle. Mogą być również senne bądź towarzyszyć może im bezsenność i dezorientacja. W niektórych przypadkach pacjentki mogą odczuwać problemy z oczami, a także mogą mieć zaburzenia układu nerwowego.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.