Miesiączka i objawy towarzyszące. Jak zachowuje się ciało w czasie okresu?

Napisano 25.03.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Cykliczne zmiany w organizmie kobiety to głównie efekt działania hormonów. To również hormony w głównej mierze odpowiadają za to, jakie miesiączka objawy towarzyszące daje. Zmiany te zazwyczaj są normalne, jednak nasilenie pewnych objawów okołomiesiączkowych może również wskazywać na pewne nieprawidłowości pracy organizmu. Z artykułu dowiesz się więcej na temat tego, jak zachowuje się ciało w czasie miesiączki, czym jest zespół napięcia przedmiesiączkowego, a także jakie są najczęstsze dolegliwości, które towarzyszą krwawieniu menstruacyjnemu. Podpowiadamy także, jakie nieprawidłowości powinny w szczególności zwrócić Twoją uwagę i kiedy należy udać się do lekarza oraz postawić na leczenie specjalistyczne.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Miesiączka i objawy towarzyszące – PMS

Zespół napięcia miesiączkowego, w skrócie PMS, to szereg objawów pojawiających się u niektórych kobiet cyklicznie przed spodziewanym terminem miesiączki. Objawy zbliżającego się okresu podzielić można wówczas na somatyczne, emocjonalne i behawioralne. Wśród objawów somatycznych wyróżnić można bóle głowy i podbrzusza, zatrzymanie wody w organizmie i obrzęki, ponadto możliwa jest podwyższona temperatura, zmiany trądzikowe, dreszcze przed okresem, wzdęcia, a także tkliwość piersi i osłabienie organizmu przed miesiączką. Do objawów emocjonalnych przy zespole napięcia miesiączkowego należą między innymi wahania nastroju, większa drażliwość czy napięcie. Pojawić mogą się także objawy behawioralne, a wśród nich między innymi spadki koncentracji, zaburzenia snu, potrzeba wycofania społecznego czy zmiany w łaknieniu. Zwykle dolegliwości PMS są dla pacjentek dość uciążliwe i zdarza się, że mocno zakłócają codzienne funkcjonowanie. Objawy pojawiają się w fazie lutealnej i stopniowo zanikają wraz z początkiem fazy folikularnej.

Czytaj także:

W przypadku nasilonego PMS pomocne mogą okazać się tabletki antykoncepcyjne. Dostarczają one do organizmu hormony, których działanie polega między innymi na redukcji syntezy prostaglandyn. W związku z utrzymywaniem stałego stężenia hormonów we krwi, w efekcie łagodzą nieprzyjemne objawy związane z nasilonym PMS.

Objawy towarzyszące okresowi – co się dzieje z hormonami w czasie miesiączki?

Wraz z pierwszym okresem kobieta osiąga fizjologiczną dojrzałość płciową. Pierwsza miesiączka, która najczęściej (choć nie jest to regułą) pojawia się w wieku 11-14 lat, to zatem sygnał organizmu, że dziewczynka w kwestiach fizycznych staje się kobietą. Pojawiający się okres prowadzi jednak nie tylko do cyklicznego krwawienia, ale i innych objawów ze strony organizmu, na które główny wpływ ma działanie hormonów.

Miesiączka objawy towarzyszące może mieć różne, a jest to efekt działania hormonów. Co się dzieje w organizmie podczas okresu? Po owulacji dochodzi do spadku stężenia estrogenów w organizmie, natomiast wzrasta poziom progesteronu, który nieco obniża się bezpośrednio przed krwawieniem. Nie pozostaje to bez echa, jeśli chodzi o nastrój kobiety, ponadto skutkować może pojawianiem się wielu nieprzyjemnych dolegliwości ze strony organizmu. Wspomnieć należy również o działaniu prolaktyny, gdyż hormon ten przez niektórych również uważany jest za związany z występowaniem objawów PMS. By zredukować odczuwalne skutki wahań hormonów, rozważyć można stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Metoda ta nie tylko z wysoką skutecznością chroni przed ciążą, gdyż dobrze dobrane tabletki antykoncepcyjne pozytywnie wpływają również na organizm kobiety. Nie trzeba w tym przypadku martwić się nawet koniecznością częstych wizyt u ginekologa po receptę. Funkcjonuje bowiem recepta online na tabletki antykoncepcyjne, której otrzymanie nie wymaga nawet wychodzenia z domu.

Bóle kręgosłupa, bóle piersi i nóg – czy zawsze towarzyszą miesiączce?

Dolegliwości bólowe to częsty objaw, który pojawia się przed miesiączką, choć oczywiście nie występują one z takim samym natężeniem u wszystkich kobiet, ponadto są kobiety, które nie odczuwają ich wcale. U niektórych pacjentek bólowe objawy przed okresem są jednak tak nasilone, że nie muszą one się zastanawiać „jak sprawdzić czy dostanę okres”, gdyż doskonale odczuwają, że wkrótce on nadejdzie.

Najbardziej uciążliwy jest niewątpliwie ból podbrzusza, jednak nie mniej dokuczliwe są również bóle głowy i bóle kręgosłupa. Ból podbrzusza to zwykle efekt większego stężenia prostaglandyn, które pobudzają macicę do skurczów. Skurcze w trakcie miesiączki są niezbędne, by pozbyć się złuszczającej się błony śluzowej macicy, która pogrubia się wraz z cyklem, szykując się na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. Niekiedy jednak duże dolegliwości bólowe mogą wskazywać również na niektóre schorzenia, w tym np. na endometriozę czy mięśniaki. Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym często jest efektem promieniowania dolegliwości bólowych od brzucha, jednak także endometrioza może się do niego przyczyniać. Przed okresem pojawiają się ponadto bóle piersi i nóg. Bóle piersi i ich tkliwość to zazwyczaj efekt działania hormonów i gromadzenia wody. Ból nóg zwykle wiąże się z wysokim stężeniem prostaglandyn, jednak może on również pojawiać się przy endometriozie.

Objawy towarzyszące – miesiączka i wahania nastrojów

U niektórych pacjentek miesiączka objawy towarzyszące daje szczególnie odczuwalne w sferze emocjonalnej, a winę za takie stany znów ponoszą hormony. Pojawiać może się rozdrażnienie, wahania nastrojów, ogólne zmęczenie i senność przed okresem, uczucie przygnębienia, napady paniki, a nawet zaburzenia snu. Jakie są objawy okresu emocjonalne oprócz wymienionych powyżej?  Wspomnieć należy o braku ochoty do wykonywania jakichkolwiek czynności, a nawet objawach typowo depresyjnych. Częste jest unikanie kontaktu z innymi i chwilowa potrzeba wycofania. Wahania nastrojów bywają nasilone szczególnie u kobiet wrażliwych na zmiany hormonalne (stężenie progesteronu). Problemem może być ponadto poziom neuroprzekaźników, w tym serotoniny i dopaminy, które mają niebagatelny wpływ na samopoczucie.

Zmiany skórne i trądzik jako objawy towarzyszące miesiączce

Podczas spadku poziomu estrogenów rośnie również poziom androgenów, a te znów mogą odbijać się na stanie cery, w konsekwencji prowadząc do jego widocznego pogorszenia. Zmiany skórne przed okresem wiążą się między innymi z nadmiernym wydzielaniem przez gruczoły łojowe sebum. To właśnie zwiększony poziom progesteronu i testosteronu i ich działanie prowadzi do tak niekorzystnych zmian skórnych. Jeśli na skutek zwiększenia ilości sebum dojdzie do zatkania porów, pojawić mogą się nieestetyczne wypryski. Wzrost ilości sebum skutkuje takimi zamianami jak pryszcze i zaskórniki, grudki czy krostki. Dochodzą do tego czasem również obrzęki pod oczami spowodowane gromadzeniem wody.

Biegunka, zaparcia i zgaga – czy są objawami towarzyszącymi miesiączce?

Nie każdy wie, ale miesiączka objawy towarzyszące dawać może również w postaci dolegliwości ze strony układu pokarmowego. U niektórych kobiet występować mogą nieprzyjemne mdłości przed okresem lub wręcz wymioty podczas okresu. Zauważyć da się także problemy z jelitami przed okresem, w tym zarówno biegunki, jak i zaparcia, a nawet zgagę czy ból żołądka przed okresem. Warto objawy te skonsultować z lekarzem.

Jak radzić sobie z objawami towarzyszącymi miesiączce?

To, ile trwa krwawienie podczas okresu oraz jak bardzo uciążliwe są objawy poprzedzające miesiączkę, zależne jest od indywidualnych predyspozycji każdej kobiety. Niektóre pacjentki zmagają się z bardzo nasilonym PMS-em, a inne prawie wcale nie odczuwają symptomów zbliżającego się okresu. Gdy dolegliwości są nasilone, postawić można na domowe sposoby łagodzenia nieprzyjemnych objawów. Dobrze w tym czasie unikać w diecie dużych ilości soli i ostrych przypraw, ponadto pomóc mogą odpowiednio dobrane napary ziołowe czy joga. W przypadku bolesnego miesiączkowania posiłkować można się również lekami rozkurczowymi, które zredukują dolegliwości bólowe. Pomocne mogą okazać się również ciepłe okłady.

Na bardzo bolesne miesiączki leki dostępne w aptece zwykle niewiele pomogą. To przede wszystkim powód do konsultacji z ginekologiem, podobnie jak bardzo nasilone krwawienie miesiączkowe, które może być odpowiedzią na pytanie „dlaczego jest mi słabo podczas okresu”. Dokuczliwe objawy pojawiające się przed miesiączką czy bardzo nasilony PMS także wymagają konsultacji z lekarzem. Niekiedy pomóc może nie tylko wizyta u ginekologa, ale również porady endokrynologa i odpowiednio dobrana terapia hormonalna. Pamiętać należy, że przyczyną niektórych dolegliwości może być również endometrioza, a ta wymaga wykorzystania leczenia farmakologicznego lub chirurgicznego.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.