Pierwszy dzień cyklu, czyli jak liczyć cykl miesiączkowy i kiedy mówimy o pierwszym dniu?

Napisano 25.03.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Książkowo cykl menstruacyjny kobiety trwa 28 dni, a średnio w połowie cyklu następuje uwolnienie komórki jajowej, co zwiastuje między innymi podwyższona temperatura. Praktyka daleka jest jednak często od wartości książkowych, gdyż układ rozrodczy każdej kobiety działa indywidualnie. Wiedza, kiedy jest pierwszy dzień cyklu, pozwoli nie tylko poznać swój organizm, ale również na podstawie długości cyklu przewidzieć moment owulacji, co może być pomocne przy staraniu się o dziecko. Z artykułu dowiesz się, jak prawidłowo oznaczona powinna być data rozpoczynająca cykl. Podpowiadamy również, czy brązowe plamienie to pierwszy dzień cyklu, czy też należy poczekać na krwawienie.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Pierwszy dzień cyklu – od kiedy liczymy nowy cykl?

Cykl miesiączkowy kobiety podzielić można na cztery fazy. Rozpoczyna się momentem menstruacji, po nim następuje faza folikularna, następnie owulacja i faza lutealna. Wiedza, kiedy jest pierwszy dzień cyklu, jest podstawą do prowadzenia kalendarzyka miesiączkowego, czy też starań o dziecko. W Internecie znaleźć można wiele kalkulatorów lub aplikacji z kalendarzykami, które ułatwiają śledzenie cyklu i przewidywanie miesiączki czy owulacji, jednak i tu niezbędna jest znajomość swojego ciała i prawidłowe oznaczenie pierwszego dnia cyklu. Często popełnianym błędem jest na przykład liczenie cyklu od dnia ostatniego miesiączki do pierwszego dnia miesiączki kolejnej. Za pierwszy dzień cyklu menstruacyjnego kobiety uznaje się termin pojawienia się krwawienia miesiączkowego – nie jego zakończenia. To właśnie od pierwszego dnia miesiączki należy zacząć liczyć dni cyklu. Koniec cyklu to natomiast dzień poprzedzający wystąpienie kolejnej miesiączki, czyli dzień poprzedzający pierwszy dzień nowego cyklu.

Czytaj także:

To zmieniający się poziom hormonów płciowych wpływa na cały cykl menstruacyjny i towarzyszące mu objawy. Główną rolę odgrywają estrogeny i progesteron. To one sprawiają, że komórka jajowa dojrzewa i uwalnia się, a śluzówka macicy szykuje się do przyjęcia zapłodnionego jajeczka. To one również sprawiają, że błona śluzówki złuszcza się, gdy do ciąży nie dochodzi, ponadto wpływają na objawy towarzyszące miesiączce. Prowadzenie kalendarza cyklu miesiączkowego to dobry sposób na poznanie swojego ciała, cyklicznych zmian, które w nim zachodzą, czy też podstawa do bardziej świadomego starania się o dziecko. Nie jest to jednak skuteczna metoda antykoncepcyjna, gdyż na cykl wpływać może wiele czynników, z którymi mamy kontakt na co dzień. W celach ochrony przed ciążą lepiej sprawdzą się chociażby tabletki antykoncepcyjne, które cenione są za wysoką skuteczność działania.

Czy plamienie jest pierwszym dniem cyklu?

W sieci pojawia się wiele pytań odnośnie tego, jak liczyć pierwszy dzień cyklu. Podstawową kwestią prawidłowych wyliczeń jest właściwe oznaczenie momentu krwawienia. U niektórych kobiet miesiączka poprzedzona jest występowaniem podbarwionego śluzu lub lekkim plamieniem i dopiero po tym czasie dochodzi do właściwego krwawienia miesiączkowego. Kiedy zatem powinno się liczyć moment pierwszego dnia cyklu? Czy prawidłowe jest uznanie plamienia bądź podbarwionego śluzu za początek cyklu? A może należy poczekać na właściwe krwawienie?

Pierwszy dzień cyklu – od plamienia czy krwawienia?

Odpowiedź na pytanie „czy plamienie to pierwszy dzień cyklu” jest zawsze taka sama. Występujące czasem przed właściwą miesiączką plamienie nie powinno być liczone jako pierwszy dzień cyklu. Za pierwszy dzień nowego cyklu menstruacyjnego należy uznać termin, w którym pojawia się właściwe krwawienie. Wcześniejsze plamienia mogą natomiast wymagać konsultacji z lekarzem, gdyż mogą wskazywać między innymi na problem niewydolności ciałka żółtego.

Jak wygląda pierwszy dzień cyklu?

Kiedy zaczyna się pierwszy dzień cyklu, u kobiety pojawia się krwawienie, które można bez trudu zauważyć na bieliźnie, wkładce czy podpasce. Ciałko żółte zanika, a to przyczynia się do spadku hormonów w organizmie, co znów wiąże się ze złuszczaniem się błony śluzowej macicy, czyli endometrium. Wcześniej endometrium macicy się rozrastało, szykując się na przyjęcie zapłodnionego jajeczka. Brak zapłodnienia komórki jajowej przez plemniki i równoznaczny z tym spadek stężenia progesteronu to sygnał dla organizmu, że ma pojawić się menstruacja, czyli miesiączka. Pierwszy dzień cyklu liczymy od pojawienia się krwawienia.

Nieco inaczej wygląda sprawa, jeśli kobieta zabezpiecza się hormonalnie. Pierwszy dzień cyklu przy tabletkach antykoncepcyjnych istotny jest na początku terapii, gdyż najlepiej rozpocząć stosowanie antykoncepcji od pierwszego dnia miesiączki. Potem nie można już mówić o typowych „cyklach”, gdyż nie dochodzi do owulacji, a pojawiające się krwawienie nie jest krwawieniem miesiączkowym, a wiąże się z czasowym odstawieniem hormonów. Przyjmując tabletki antykoncepcyjne, pamiętać należy o regularności ich stosowania – lepiej nie dopuścić do sytuacji pominięcia tabletki czy opóźnienia w rozpoczęciu kolejnego opakowania, gdyż może to zaburzyć układ hormonalny. Jeśli kończą Ci się tabletki, a nie możesz umówić się do lekarza po receptę na nowe, pomóc może e-recepta na tabletki antykoncepcyjne, którą otrzymuje się po konsultacjach zdalnych.

Właściwe liczenie dni cyklu a starania o zajście w ciążę — dlaczego to takie istotne?

Jeśli kobieta stara się o dziecko, powinna wiedzieć dobrze, jak rozpoznać pierwszy dzień cyklu. Wiadomym jest, że współżycie w najbliższym czasie owulacji daje największe szanse na zapłodnienie. Znajomość swojego cyklu pozwoli przewidzieć moment, gdy owulacja powinna nastąpić. By móc ustalić długość cyklu i czas owulacji, znać należy ostatni i pierwszy dzień cyklu. Jak liczyć moment owulacji przy pomocy zgromadzonych danych, omówione będzie w dalszej części artykułu. W tym miejscu skupimy się na dniach płodnych, czyli momencie, gdy kobieta ma dużą szansę zajść w ciążę, jeśli będzie współżyć bez zabezpieczenia. Dni płodne najczęściej liczy się na 2-3 dni przed planowaną owulacją oraz 1-2 dni po owulacji.

Ile trwa przeciętny cykl miesiączkowy i jak liczyć owulację w poszczególnych cyklach?

Wiedza, kiedy jest pierwszy dzień cyklu miesiączkowego, to podstawa, jeśli chodzi o prawidłowe wyliczenia owulacji. Średnia długość cyklu menstruacyjnego kobiety wynosi 28 dni, ale przeciętny cykl to 21-35 dni. Długość cyklu jest kwestią indywidualną każdej kobiety i pewne „odchylenia” od wartości książkowych nie powinny być uznawane za zaburzenia, o ile są cykliczne. Znacznie ważniejszym parametrem jest regularność cyklu, a tą można sprawdzić, prowadząc kalendarzyk. Jest to punkt kluczowy, by móc określić w przybliżeniu chociażby moment owulacji.

Wiesz już, w jakim momencie występuje pierwszy dzień cyklu. Początek krwawienia, czyli pierwszy dzień miesiączki, uznawany jest za pierwszy dzień cyklu. Owulacja najczęściej pojawia się na 14 dni przed miesiączką. By obliczyć moment spodziewanej owulacji, od daty spodziewanej miesiączki należy odjąć 14 dni. Jeśli kobieta ma cykle 28-dniowe, owulacja przypadać będzie u niej na około 14 dzień cyklu (28-14=14). W przypadku cykli 25-dniowych, owulacja przypadać będzie na ok 11 dzień cyklu (25-14=11). Gdy cykle są 30-dniowe, owulacja wypadać będzie na ok. 16 dzień cyklu (30-14=16). Licząc moment prawdopodobnego wystąpienia owulacji, należy jednak wziąć poprawkę na to, że na długość cyklu (jego wydłużenie lub skrócenie) wpływ może mieć wiele czynników, w tym choroba, stres, przemęczenie itp., więc nie zawsze owulacja pojawia się zgodnie z wyliczeniami.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.