Żółtaczka u noworodka — przyczyny. Charakterystyka schorzenia

Napisano 23.02.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Żółtaczka u noworodka jest stanem, który wiąże się z nagromadzeniem się dużych ilości bilirubiny (czyli żółtego barwnika), która wydalana jest za pośrednictwem pęcherza żółciowego. Barwnik ten powstaje w wyniku rozpadu dużej ilości hemoglobiny oraz czerwonych krwinek, a także w momencie, kiedy dochodzi do zaburzenia czynności wątroby lub dróg żółciowych. Z żółtaczką najczęściej wiąże żółtawe zabarwienie skóry, a także błon śluzowych oraz białkówki oka. Jakie są główne przyczyny żółtaczki i czy żółtaczka u noworodka jest groźna? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Żółtaczka u noworodka – przyczyny żółtaczki fizjologicznej

Obecność żółtaczki u noworodka jest naturalna i związana jest ze zmianami fizjologicznymi. Żółtaczka u noworodka fizjologiczna pojawia się najczęściej po 2-3 dniach po porodzie, a jej obecność związana jest przede wszystkim z ilością czerwonych krwinek. Ilość czerwonych krwinek podczas ciąży i związanym z nią rozwojem życia płodowego dziecka jest znacznie większa. Po porodzie dziecko nie potrzebuje ich krwinek w takich ilościach, dlatego wiele erytrocytów ulega rozpadowi pod wpływem wdychanego tlenu. Rozpada się także hemoglobina. W wyniku rozpadu powstaje z kolei bilirubina, która to przyczynia się do objawów żółtaczki fizjologicznej u noworodka.

Czytaj także:

Ile trwa żółtaczka u noworodka? U noworodka żółtaczka fizjologiczna zazwyczaj nie wymaga leczenia i powinna zniknąć po około 10 dniach. Przy żółtaczce ważne jest przestrzeganie czasu karmienia oraz pojenia, ponieważ odwodnienie dziecka w tym okresie może nasilić objawy zażółcenia skóry. Z kolei u wcześniaków żółtaczka najczęściej zaczyna się nieco później i może potrwać nieco dłużej – do około 14 doby życia. Jeśli chodzi o temat, jakim jest żółtaczka u noworodka, normy stanowi stężenie bilirubiny, które nie przekracza 10 mg/dl w badaniu przezskórnym wykonywanym przy pomocy billirubinometru lub 15 mg/dl w badaniu krwi. Czasem dochodzi do sytuacji, kiedy żółtaczka u noworodka po wyjściu ze szpitala utrzymuje się w dalszym ciągu. Jeśli żółtaczka zacznie się przedłużać, konieczny jest kontakt z lekarzem, gdyż może wówczas stanowić poważne zagrożenie dla dziecka.

Opieka nad dzieckiem z żółtaczką wykluczać może czasowo możliwość kontaktu stacjonarnego z lekarzem w kwestii dolegliwości osób dorosłych, zajmujących się noworodkiem. Jeśli zatem u dorosłego pojawią się wówczas dolegliwości czy choroby wymagające stosowania leków na receptę, dobrym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z recepty online. To bezpieczny sposób, dzięki któremu w kilka chwil można otrzymać SMS-em kod na niezbędne leki, które można wykupić w najbliższej miejscu zamieszkania pacjenta aptece. Wystarczy wówczas podanie farmaceucie czterocyfrowego kodu oraz numeru PESEL.

Objawy żółtaczki u noworodka

Żółtaczka u noworodka objawy daje charakterystyczne. Najczęściej objawia się widocznym gołym okiem zażółceniem na skórze oraz błonach dziecka i pojawia się po 2-3 dniach po urodzeniu. Jakie inne objawy świadczą o tym, że wystąpiła żółtaczka u noworodka? Oczy również zmieniają wówczas barwę. U dzieci mających żółtaczkę zażółceniu ulegają białka oczu, czego nie da się raczej przeoczyć. Najczęściej żółtaczka u noworodka rozpoczyna się od głowy i twarzy dziecka, a następnie pojawia się również na tułowiu. Jej objawy niekiedy obserwuje się także na rękach i nogach noworodka, które także ulegają zabarwieniu na kolor żółty.

W tym miejscu należy dodać, że ważne jest również prawidłowe wykonanie oceny żółtaczki noworodkowej. Konieczne jest dokonywanie oceny zawsze w tym samym oświetleniu, by badanie dziecka było wiarygodne. Noworodek ma podczas badania sprawdzaną twarz, brzuch, a także ręce, nogi oraz plecy. Jak schodzi żółtaczka u noworodka? Żółtaczka ustępuje w odwrotnej kolejności do kolejności jej pojawiania się, co oznacza, że głowa i twarz noworodków bledną na samym końcu.

Jak wygląda leczenie żółtaczki fizjologicznej u niemowląt?

Fizjologiczna żółtaczka u noworodka nie wymaga leczenia. Żółtaczka wymaga leczenia w momencie, kiedy powodowana jest przez czynniki inne niż fizjologiczne – mowa wówczas o żółtaczce patologicznej. Wykonuje się wtedy dodatkowe badania, zwłaszcza gdy wystąpiła w 1 dobie życia lub po zakończeniu żółtaczki fizjologicznej. Powodem do niepokoju może być również przedłużająca się żółtaczka u noworodka. Bardzo ważne zatem, by zwrócić uwagę na to, jak długo utrzymuje się żółtaczka u noworodka. Leczenie może być konieczne, jeśli żółtaczka utrzymuje się po ukończeniu 10-14 dnia życia dziecka. Także kiedy towarzyszy jej ciemny mocz oraz stolce koloru szarobiałego, konieczna może okazać się konsultacja z lekarzem. Z lekarzem skontaktować należy się również w momencie, kiedy obserwuje się zmianę koloru skóry z żółtego na żółto oliwkowy lub mocno pomarańczowy, ponadto obserwuje się zaburzenia w zachowaniu dziecka, do których zalicza się drgawki, głośny krzyk, brak aktywności, a także wykonywanie przez malucha dziwnych ruchów.

Do najważniejszych przyczyn żółtaczki patologicznej zalicza się między innymi podawany dziecku pokarm kobiecy – tzw. żółtaczka spowodowana pokarmem kobiecym. Inne przyczyny żółtaczki patologicznej to konflikt serologiczny, choroby porażające wątrobę, a także zakażenia i zarośnięcie dróg żółciowych. Nieleczona żółtaczka u noworodka może przyczynić się do wysokiego wzrostu bilirubiny w organizmie. Produkt ten rozpuszcza się w tłuszczach, które stanowią składnik komórek nerwowych. Jeśli pojawi się on w zbyt dużych ilościach, wówczas w krótkim czasie może dojść do nieodwracalnych uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego, prowadząc tym samym do ciężkiego uszkodzenia mózgu.

W momencie, kiedy poziom bilirubiny jest wysoki i przez całą żółtaczkę rośnie, lekarz może zalecić naświetlanie lampą UV. Fototerapia trwa całą dobę (w niektórych sytuacjach może przedłużyć się nawet do 2-3) i w większości przypadków przynosi oczekiwany efekt, ponieważ promienie świetlne powodują rozpad bilirubiny. W wyjątkowych sytuacjach konieczne może okazać się jednak przetaczanie krwi, co przyczynia się do zmniejszenia stężenia bilirubiny.

Badania i zapobieganie nasilaniu żółtaczki u noworodków

Celem przeprowadzanych badań jest przede wszystkim stwierdzenie lub wykluczenie żółtaczki noworodkowej, określenie przyczyn żółtaczki, a także ocena ciężkości stanu dziecka. W ostatnim czasie wzrasta popularność bezinwazyjnego szacowania bilirubinemi w surowicy krwi. Wykonuje się w tym celu przezskórny pomiar stężenia bilirubiny. To badanie, które redukuje stres związany z pobieraniem krwi z pięty dziecka, ponadto pozwala na precyzyjne oszacowanie stężenia bilirubiny. Jeśli wystąpiła żółtaczka u noworodka, zapobieganie jej nasilaniu polega przede wszystkim na nawadnianiu organizmu, a także stosowaniu środków farmakologicznych. W niektórych przypadkach wykorzystuje się wspomnianą wcześniej fototerapię, a w skrajnych przypadkach – transfuzję wymienną krwi. Działania te mają na celu przede wszystkim obniżenie niebezpiecznego poziomu bilirubiny.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.