Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Żółtaczka jest częstym objawem u noworodków i często ustępuje samoistnie. Powoduje ją rozpad czerwonych krwinek, co może powodować zażółcenie skóry i żółte oczy. Są jednak przypadki, w których żółtaczka utrzymuje się dłużej niż kilka dni. W tym artykule omówimy, co powoduje żółtaczkę fizjologiczną, jakie są objawy żółtaczki i ile trwa żółtaczka fizjologiczna u noworodka. Wyjaśnimy również, co można zrobić, aby skutecznie leczyć ten stan.
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Czym jest żółtaczka fizjologiczna?
Żółtaczka fizjologiczna u noworodka jest całkowicie naturalną reakcją organizmu na zwiększoną produkcję bilirubiny. Po porodzie u dzieci organizm nie pracuje jeszcze do końca, tak jak powinien. Wątroba nie jest jeszcze gotowa, aby poradzić sobie z ilością bilirubiny produkowanej przez czerwone krwinki. Zamiast więc pozbywać się jej na raz, wątroba przechowuje ją w pęcherzyku żółciowym i uwalnia powoli w miarę upływu czasu.
Proces ten może się utrzymywać od dwóch dni do dwóch tygodni u niemowląt, które nie są karmione piersią. Im dłużej wątroba dziecka będzie pracować nad produkcją bilirubiny, tym bardziej będzie ono żółte. W przypadku większości dzieci oznacza to, że ich skóra zmieni kolor na żółto zielony, a następnie z czasem zblednie, gdy organizm wyeliminuje nadmiar bilirubiny z moczem i stolcem. Nie jest to jednak powód do niepokoju, ponieważ stan ten jest normalny.
Objawy żółtaczki fizjologicznej
Żółtaczka fizjologiczna to rodzaj żółtaczki, która nie ma podłoża stanem chorobowym lub lekami.
Wspólne oznaki i objawy obejmują:
- Zażółcenie skóry i białek oczu
- Ciemny mocz
- Częste karmienie bez wyraźnego powodu
- Trudności w zasypianiu (bezsenność).
Jeżeli stan będzie się przedłużał być może lekarz zaleci stosowanie leków, przy których niezbędna będzie e-recepta online.
Leczenie żółtaczki fizjologicznej
Żółtaczka fizjologiczna może być leczona za pomocą terapii światłem (fototerapia), która wykorzystuje specjalne lampy lub żarówki, aby pomóc w rozłożeniu dodatkowej bilirubiny w organizmie dziecka. Jednak z reguły nie wymaga specjalnego leczenia i ustępuje sama.
Jak często u noworodków występuje żółtaczka fizjologiczna?
Żółtaczka fizjologiczna występuje u około połowy wszystkich noworodków i prawie u wszystkich wcześniaków. Zwykle zaczyna ustępować już po dwóch tygodniach, ale czasami trwa dłużej. Jeśli poziom bilirubiny u Twojego dziecka wynosi ponad 5 miligramów na decylitr (mg/dl), może ono wymagać leczenia fototerapią lub transfuzji wymiennej (zabieg polegający na pobraniu części krwi z organizmu dziecka i zastąpieniu jej świeżą krwią).
Żółtaczka fizjologiczna u noworodka może być łagodna lub ciężka, ale zazwyczaj nie jest niebezpieczna. Poziom bilirubiny we krwi noworodków wzrasta, ponieważ ich wątroba i woreczek żółciowy nie są w stanie przetworzyć jej tak dobrze jak wątroba i woreczek żółciowy osoby dorosłej. Bilirubina jest produktem ubocznym rozpadu erytrocytów.
Żółtaczka fizjologiczna — diagnoza
Kiedy podejrzewa się żółtaczkę fizjologiczną, lekarz prawdopodobnie zleci badania krwi, aby zmierzyć poziom bilirubiny i innych substancji we krwi dziecka. Badanie bilirubiny może być również wykonane na mleku matki lub moczu, aby określić, czy dziecko produkuje zbyt dużo bilirubiny.
Żółtaczka fizjologiczna normy
W żółtaczce fizjologicznej prawidłowy poziom bilirubiny u noworodka nie przekracza normy stężenia 10 mg/dl w badaniu przeskórnym bilirubinometrem lub 15 mg/dl w badaniu krwi. Jeżeli występuje bilirubina w moczu, świadczy to o patologicznym stanie w obrębie wątroby.
w badaniu może również wyjść podwyższone ggtp, czyli gamma-glutamylotranspeptydazy. Jest to związane z nieprawidłowym działaniem wątroby. Co można zrobić?
Ggtp jak obniżyć?
Być może lekarza zadecyduje o podaniu leków wspomagających wątrobę, jednak z reguły to występuje w przypadku osób dorosłych, niż niemowlaków. Podwyższone ggtp często jest u osób starszych, gdzie wątroba źle pracuje w wyniku nadużywania alkoholu, czy nieprawidłowej diety.
Czy da się zapobiec rozwojowi żółtaczki fizjologicznej?
Krótka odpowiedź brzmi: nie. Żółtaczka fizjologiczna to normalny, przejściowy stan, który występuje u większości noworodków. Jest ona spowodowana nagromadzeniem bilirubiny we krwi i pojawia się około 24 godzin po urodzeniu. Może być nasilona przez ekspozycję na światło, ale nie spowoduje żadnych długoterminowych szkód.
Żółtaczka fizjologiczna a słońce
Lekarze zalecają, aby w tym czasie jak najbardziej chronić dziecko przed ekspozycją na światło. Może to pomóc zmniejszyć jego nasilenie i długość, ale nie zapobiegnie całkowicie wystąpieniu tego stanu.
Żółtaczka fizjologiczna – kiedy potrzebna jest dodatkowa diagnostyka?
Jak już wiesz, żółtaczka fizjologiczna to najczęstsza forma żółtaczki obserwowana u noworodków. W większości przypadków ustępuje ona samoistnie i nie wymaga leczenia. Jeśli jednak jesteś zaniepokojona stanem zdrowia dziecka i chcesz mieć pewność, że nic innego nie dolega, lekarz może zalecić dodatkowe badania, aby wykluczyć inne przyczyny żółtaczki.
Kiedy żółtaczka fizjologiczna nie jest normalna?
Żółtaczka fizjologiczna nie jest powodem do niepokoju, jeśli nie utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie po urodzeniu lub jeśli u dziecka wystąpią takie objawy jak
- niepokój lub drażliwość
- senność (letarg)
- słabe karmienie lub brak rozwoju (utrata wagi)
- ciemny mocz lub stolce, które wydają się blade lub w kolorze gliny.
Twoje dziecko może mieć dodatkowe badania, jeśli:
- urodziło się przedwcześnie (przed 37 tygodniem ciąży);
- ma inne objawy, takie jak gorączka, słabe karmienie i senność, lub wydaje się, że z czasem się pogarsza, zamiast się poprawiać.
Czy żółtaczka fizjologiczna jest niebezpieczna?
Z pewnością zastanawiasz się, czy żółtaczka jest groźna? Żółtaczka fizjologiczna nie jest niebezpieczna. Jest to normalny stan, który występuje u noworodków w pierwszych dniach życia. Ten rodzaj żółtaczki jest spowodowany wzrostem bilirubiny, żółtego pigmentu produkowanego, gdy stare czerwone krwinki ulegają rozpadowi. Ten pigment gromadzi się w wątrobie i innych tkankach noworodka, nadając skórze i oczom żółtawy odcień.
Stan ten zwykle ustępuje samoistnie w ciągu dwóch tygodni. Jednakże, jeśli nie jest leczony, może prowadzić do kernicterusu, rzadkiego, ale potencjalnie śmiertelnego zaburzenia mózgu spowodowanego wysokim poziomem bilirubiny we krwi.
Żółtaczka fizjologiczna zwykle nie wymaga leczenia, chyba że utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie lub się pogarsza.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?