Czym jest żółtaczka mechaniczna? Przyczyny, objawy i leczenie

Napisano 23.02.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 5 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Żółtaczka mechaniczna, zwana również cholestazą zewnątrzwątrobową lub żółtaczką zastoinową, jest rodzajem żółtaczki wywoływanej przez czynniki pozawątrobowe. Nie jest chorobą, a jedynie objawem choroby. Wiąże się z utrudnionym odpływem żółci z wątroby, czego efektem jest przedostawanie się bilirubiny do krwi oraz jej dalsze odkładanie się w tkankach. Nie należy bagatelizować jej objawów, ponieważ może sygnalizować poważny problem zdrowotny u pacjenta. Jakie są najważniejsze przyczyny i objawy żółtaczki mechanicznej? Jak wygląda jej rozpoznanie, leczenie i czy można się nią zarazić? Po odpowiedzi na powyższe pytania zapraszamy do artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czym jest żółtaczka mechaniczna?

Lekarz u niektórych pacjentów zdiagnozować może mechaniczną żółtaczkę, jednak nie każdy spotkał się z tym pojęciem. Co to jest żółtaczka mechaniczna? Pojęcie „żółtaczka mechaniczna” oznacza rodzaj żółtaczki, którego charakterystycznym objawem jest zmiana barwy moczu i stolca, a także zażółcenie białek oczu, skóry oraz błon śluzowych. Nie jest chorobą, a objawem, który może występować w przebiegu wielu różnych chorób. Mechaniczna żółtaczka wynika najczęściej z utrudnienia odpływu żółci z wątroby do przewodu pokarmowego. Pojawia się jako efekt nadmiaru bilirubiny w surowicy krwi, co wiąże się z jej odkładaniem w skórze, a także w błonach śluzowych. Bilirubina to pomarańczowy barwnik, który w większości pochodzi z rozpadu składnika hemoglobiny krwi, jakim jest hem. W procesach związanych z metabolizmem normalnie bilirubina dostaje się do żółci, a następnie jest wydalana.

Czytaj także:

Bardzo często cierpiącym na różne schorzenia pacjentom, którzy dodatkową mają żółtaczkę, potrzebne są pilnie leki. W momencie, kiedy z różnych przyczyn nie można udać się do lekarza w celu otrzymania recepty, rozwiązaniem może okazać się e-recepta online. Za jej pośrednictwem, bez wychodzenia z domu, szybko i bezpiecznie otrzymać można receptę na niezbędne w danym momencie leki. Wystarczy wypełnić prosty formularz medyczny na stronie, który następnie analizowany jest przez lekarza. Jeśli nie ma przeciwwskazań do wypisania recepty, wystawiana jest ona pacjentowi niezwłocznie. Wówczas wystarczy tylko odebrać SMS-a z czterocyfrowym kodem, a następnie podać go farmaceucie wraz z numerem PESEL.

Czas leczenia żółtaczki mechanicznej

Żółtaczkę mechaniczną obserwuje się w momencie, kiedy poziom bilirubiny we krwi wzrasta, ponadto następuje jej odkładanie się w tkankach. W przypadku żółtaczki mechanicznej dochodzi do zwężenia, a w niektórych przypadkach nawet do całkowitego zamknięcia dróg, którymi żółć odprowadzana jest przez wątrobę do przewodu pokarmowego. W wielu przypadkach konieczne jest wdrożenie leczenia przyczyn choroby, której efektem jest między innymi żółtaczka mechaniczna. Czy jest groźna ta dolegliwość? Faktem jest, że żółtaczka może towarzyszyć wielu chorobom, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka, więc zdecydowanie nie powinna być lekceważona. Ile trwa żółtaczka mechaniczna? Czas leczenia żółtaczki mechanicznej zależy od wielu czynników. Jeśli u pacjenta wystąpiła niegroźna choroba w niezaawansowanym stadium, czas leczenia najczęściej jest krótki. W przypadku chorób o cięższym przebiegu, a także nowotworów, czas leczenia może znacznie się wydłużyć. Niekiedy konieczne może okazać się wręcz leczenie chirurgiczne źródła problemu.

Żółtaczka mechaniczna – przyczyny

Żółtaczka mechaniczna przyczyny może mieć różne. Najczęściej związane są one z obecnością innych schorzeń. Jedną z przyczyn tego rodzaju żółtaczki jest kamica przewodów żółciowych. Przewody żółciowe stanowią połączenie wątroby i dwunastnicy. Żółć to wydzielina, którą produkuje wątroba. Wspomaga ona trawienie oraz rozkład tłuszczów. W skład żółci wchodzi cholesterol, a także toksyny, kwasu żółciowe oraz bilirubina. Ważnym elementem dróg żółciowych jest pęcherzyk żółciowy, w którym następuje magazynowanie żółci. Kamicy oprócz żółtaczki towarzyszyć może również gorączka, a także wymioty i nudności. Może występować jako samodzielna jednostka chorobowa lub jako powikłanie kamicy pęcherzyka żółciowego.

Żółtaczka mechaniczna może być powodowana również przez nowotwory. Do nowotworów prowadzących do jej pojawienia się zalicza się przede wszystkim rak dróg żółciowych, który przyczynia się do zamykania światła przewodów żółciowych, a także rak wątroby. Do przyczyn żółtaczki zalicza się również ucisk dróg żółciowych z zewnątrz. Powstaje on najczęściej jako efekt obecności guza brodawki Vatera, ponadto powodować go mogą również guzy trzustki. Niekiedy przyczyną żółtaczki zewnątrzwątrobowej może być pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych. Czasami żółtaczkę mogą powodować również schorzenia takie jak zapalenie dróg żółciowych.

Objawy żółtaczki mechanicznej

Żółtaczka mechaniczna objawy daje charakterystyczne. Zalicza się do nich zażółcenie białek oczu, a także błon śluzowych. Charakterystyczne jest również zabarwienie moczu, które staje się ciemniejsze. Zmienia się również kolor stolca, który staje się jaśniejszy. Innym objawem, jaki daje żółtaczka mechaniczna, jest odbarwiony na jasny kolor naskórek. Związane jest to z przedostawaniem się bilirubiny do krwinek. Bilirubina to barwnik żółciowy, który powstaje w efekcie rozpadu erytrocytów (czerwonych krwinek). Wzrost jego stężenia zalicza się również do objawów wskazujących na rozwój żółtaczki mechanicznej. Objawem żółtaczki jest również świąd skóry, który pojawia się przy większym stężeniu bilirubiny.

Diagnostyka żółtaczki mechanicznej

Żółtaczka mechaniczna, której towarzyszą niepokojące symptomy, do których zalicza się zażółcenie błon oczu i jamy ustnej, a także ciemniejsza barwa moczu i jaśniejsza barwa kału, wymaga konsultacji z lekarzem. Lekarz i kontakt z nim może okazać się również dobrym rozwiązaniem w momencie, kiedy pojawi się świąd skóry. Rozpoznanie żółtaczki możliwe jest po przeprowadzonym wywiadzie lekarskim. W tym celu wykonuje się również badanie fizykalne. Jeśli wystąpi żółtaczka mechaniczna, badania laboratoryjne mogą również okazać się niezbędne. Ważne jest przede wszystkim sprawdzenie stężenia bilirubiny oraz jej frakcji we krwi. Nierzadko również po wizycie u lekarza konieczne będzie badanie moczu, a także ocena aktywności enzymów wątrobowych.

Często lekarz może zlecić zabiegi endoskopowe, które pozwalają usunąć kamienie i złogi żółci, które przyczyniają się do zablokowania dróg żółciowych. Usunięcie kamieni i złogów pozwala udrożnić drogi żółciowe. Niekiedy wykonuje się również badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej, a także oznacza się antygeny i przeciwciała w celu potwierdzenia lub wykluczenia wirusowego zapalenia wątroby. Rzadziej wykonywana jest natomiast w celach diagnostyki tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

Z diagnostyką nie ma co zwlekać, gdyż żółtaczka mechaniczna skutki może mieć różne. Jeśli chodzi o objaw, jakim jest żółtaczka mechaniczna, powikłania mogą prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Dojść może między innymi do uszkodzenia wątroby i trzustki. Nieleczona żółtaczka może stać się też przyczyną zapalenia pęcherzyka żółciowego, a także prowadzić do zapalenia trzustki. Nieleczona żółtaczka mechaniczna może przyczyniać się również do rozwoju nowotworów, które mogą dawać groźne przerzuty.

Jak wygląda leczenie żółtaczki mechanicznej?

Żółtaczka mechaniczna wymaga leczenia. Jeśli chodzi o objaw, jakim jest żółtaczka mechaniczna, leczenie wiąże się przede wszystkim z leczeniem choroby podstawowej, która przyczyniła się do pojawienia się tego rodzaju żółtaczki. Metodę leczenia dobiera się w do rodzaju choroby, która przyczyniła się do wystąpienia żółtaczki, a także do stopnia zaawansowania danego schorzenia. Lekarz zalecić może zastosowanie metody, jaką jest endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna. Stosuje się ją w momencie, kiedy drogi żółciowe zostały zablokowane przez kamicę. Usuwa się wówczas złogi z przewodów żółciowych lub pęcherza. Gdy przyczyną żółtaczki jest guz, konieczne może okazać się jego chirurgiczne usunięcie. Niekiedy wykorzystywany jest również dren T, którego zadaniem jest przezskórne odbarczenie żółci, która zalega w drogach żółciowych.

Jak długo w tym przypadku może trwać terapia i powrót pacjenta do zdrowia? Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Żółtaczka mechaniczna czas leczenia może mieć różny. Uzależniony jest on przede wszystkim od przyczyny, jaka żółtaczkę wywołuje, a także od jej stopnia zaawansowania.

Czy żółtaczka mechaniczna jest chorobą śmiertelną i czy można się nią zarazić?

Żółtaczka mechaniczna sama w sobie nie jest przypadłością, która może prowadzić do śmierci, jednak niebezpieczne są zwłaszcza nowotwory, których może być efektem. Żółtaczka mechaniczna przy raku wątroby, a także przy raku trzustki rokowania daje najgorsze, ponieważ złośliwość tych chorób jest bardzo duża. Choroby te rozwijają się bardzo szybko, ponadto cechuje je wysoka śmiertelność. Jeśli chodzi o zagadnienie „żółtaczka mechaniczna”, śmierć przy tego rodzaju objawie niekiedy może nastąpić również z powodu powikłań po groźnych chorobach.

Jest jeszcze jedna ważna kwestia, gdy w grę wchodzi żółtaczka mechaniczna. Czy można się zarazić to ciekawiące wielu pacjentów zagadnienie, które wymaga poznania odpowiedzi. Ten rodzaj żółtaczki nie jest zaraźliwy, ponieważ jego obecność związana jest głównie z zablokowanymi drogami żółciowymi, które są najczęściej skutkiem kamicy żółciowej czy też chorób nowotworowych.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.