Zapalenie spojówek u dzieci – jak je rozpoznać? Objawy i sposoby leczenia

Napisano 19.05.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zapalenie spojówek u dzieci to dolegliwość, która może mieć różne przyczyny. Jest ona dość nieprzyjemna, jednak stosunkowo łatwa w leczeniu, o ile rodzic w porę postanowi skorzystać z konsultacji z lekarzem i będzie u dziecka stosować przepisany lek zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Podpowiadamy, co warto wiedzieć o zapaleniu spojówek u dzieci, a także jakie są jego typowe objawy oraz kiedy należy udać się z dzieckiem do lekarza.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Jak rozpoznać zapalenie spojówek u dzieci?

Zapalenie spojówek, czyli inaczej stan zapalny spojówek (błony pokrywającej gałkę oczną), to dolegliwość, która u dzieci pojawia się dość często, jednak jej objawy nie zawsze są jednoznaczne, co utrudnia rodzicowi szybkie rozpoznanie schorzenia. Istnieje jednak szereg objawów, które mogą wskazywać szczególnie na tego typu dolegliwość, dlatego jeśli zaobserwujesz je u swojego dziecka, warto zgłosić się do lekarza. Zapalenie spojówek u dzieci przede wszystkim objawiać może się zaczerwienioną spojówką oka. Pojawić może się również widoczne przekrwienie oka, a także jego łzawienie. Objawy zapalenia spojówek u dzieci obejmować mogą również obrzęk powiek, ponadto rodzic może zauważyć ropną wydzielinę, która zbiera się na oku. W przypadku dzieci, które mają zapalenie spojówek, rodzic może zaobserwować, że pociecha pociera oczy, gdyż dolegliwość może objawiać się również swędzeniem i pieczeniem. Dziecko w tym czasie może również mieć światłowstręt, ponadto może dodatkowo być rozdrażnione i bardziej płaczliwe. W przypadku podejrzenia zapalenia spojówek u dzieci najlepiej zgłosić się na konsultację lekarską. Być może konieczne będzie specjalistyczne leczenie, a wówczas recepty online są bardzo wygodną opcją, gdy trudno dostać się do pediatry na czas.

Czytaj także:

Przyczyny zapalenia spojówek u dzieci

Przyczyn zapalenia spojówek u dzieci może być bardzo dużo. Do zapalenia spojówek może prowadzić między innymi suche lub zanieczyszczone powietrze, substancje chemiczne czy ciało obce, które znajdzie się w oku, ale to nie wszystkie możliwości. W wielu przypadkach pojawia się alergiczne zapalenie spojówek u dzieci – dolegliwość ta najczęściej (choć nie jest to regułą) pojawia się sezonowo i towarzyszyć może jej również silny świąd, łzawienie, zaczerwienione mocno oczy oraz katar sienny z nosa. Jeśli chodzi o przyczyny zapalenia spojówek u dzieci, wyróżnić można również różnego rodzaju infekcje, w tym bakteryjne zapalenie spojówek u dzieci oraz wirusowe zapalenie spojówek u dzieci, a nawet zapalenie wywołane przez infekcję grzybami. Infekcji ocznej mogą z dużym prawdopodobieństwem spodziewać się rodzice dzieci żłobkowych i przedszkolnych, gdyż choroby tego typu łatwo się przenoszą między maluchami. Wśród infekcyjnych zapaleń spojówek najczęściej występuje to wywołane bakteriami. Zapalenie spojówek o podłożu bakteryjnym najczęściej wywołane jest przez gronkowce i paciorkowce, ale może obejmować również inne bakterie. Bardzo często tego typu dolegliwość pojawia się na skutek nadkażenia oka przy pocieraniu go brudnymi rączkami, więc może obejmować tylko jedno oko (ale łatwo przenosi się na drugie oko), ponadto, ze względu na działanie bakterii, pojawić może się również wydzielina ropna lub wydzieliny ropno-śluzowe. Należy wspomnieć, że często infekcje spojówek pojawiają się już u noworodków, co wiąże się z zarażeniem od matki w czasie porodu.

Jak wspomniano wyżej, do bakteryjnego zapalenia spojówek u dzieci może dojść już podczas porodu – wówczas dziecko zaraża się od matki, gdy przechodzi przez jej kanał rodny. Przykładem takiej bakterii jest dwoinka rzeżączki, która może prowadzić do uszkodzenia wzroku noworodka, a także może wywoływać powikłania innego typu. W tym przypadku może się pojawić obrzęk powiek noworodka, zielona wydzielina ropna na dziecięcych oczach, a także przekrwiona spojówka. Również chlamydia, którą dziecko zarazi się od matki przy porodzie może u niemowląt prowadzić do zapalenia spojówki i wymaga to pilnej interwencji lekarskiej. Zakażenia wirusowego u najmłodszych można natomiast spodziewać się w przypadku infekcji, którą wywołują wirusy opryszczki. Dziecko zaraża się również podczas porodu od matki – wówczas na powiekach dziecka zaobserwować można charakterystyczne pęcherzyki.

Leczenie zapalenia spojówek u dzieci – krople do oczu, antybiotyki

Gdy rodzic podejrzewa zapalenie spojówek u dzieci, powinien zgłosić się do lekarza, by ten mógł dokonać diagnozy na podstawie przeprowadzonego wywiadu i oględzin oka, a czasem również badań dodatkowych. Jeśli chodzi o zapalenie spojówek u dzieci, krople bez recepty nie powinny być stosowane na własną rękę rodzica, gdyż tylko lekarz będzie w stanie dokonać prawidłowej diagnozy i dobrać sposób leczenia do potrzeb małego pacjenta. Należy mieć na uwadze, że właściwie leczone zapalenie spojówek u dzieci szybko mija, jednak jeśli rodzic nie dopilnuje wizyty u lekarza w porę, choroba może mieć nieprzyjemne konsekwencje. Zaniedbane zapalenie spojówek może przerodzić się w przewlekłą postać, a ta może negatywnie wpłynąć na wzrok dziecka, ponadto może prowadzić do bliznowacenia rogówki. Bezwzględnie należy zgłosić się do lekarza, jeśli dziecko odczuwać będzie ból oka, gdyż w tym przypadku jest duże prawdopodobieństwo, że stan zapalny przeniósł się także na rogówkę. Lekarz powinien koniecznie obejrzeć dziecko również w przypadku nasilających się szybko objawów, a także w sytuacji, gdy dodatkowo pojawi się gorączka.

Co na zapalenie spojówek u dzieci sprawdza się najlepiej? Lekarz dobierze leczenie do rodzaju dolegliwości, przyczyny zapalenia spojówek oraz intensywności objawów towarzyszących schorzeniu. Bakteryjne zapalenie spojówek u dzieci leczy się antybiotykami – lekarz prawdopodobnie przepisze stosowanie kropli lub specjalne maści. Gdy w grę wchodzi alergiczne zapalenie spojówek u dzieci, zwykle stawia się na leki przeciwhistaminowe, a te mogą być stosowane miejscowo lub doustnie, zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wirusowego zapalenia spojówek u dzieci stosuje się zwykle leki wirostatyczne, w tym gancyklowir i acyklowir. Trzeba wiedzieć, że leki na zapalenie spojówek u dzieci to nie wszystko, gdyż istotną rolę w leczeniu odgrywa również właściwa higiena oka. Należy wówczas oczyszczać oko za pomocą soli fizjologicznej, ponadto trzeba pilnować dziecka, by nie dotykało oczu, nawet jeśli dziecku doskwiera świąd.

Czy da się zapobiec zapaleniu spojówek u dzieci?

Wielu rodziców zastanawia się zapewne, czy możliwe są działania profilaktyczne, które zmniejszą prawdopodobieństwo stanów zapalnych spojówek i dolegliwości z nimi związanych. By wizyta u okulisty nie była konieczna, warto skupić się na dziecięcej higienie. Niemowlęta i starsze dzieci powinny mieć przemywane oczka – zawsze przemywa się je czystym wacikiem, który nasączony jest wodą lub solą fizjologiczną i pilnuje się kierunku przemywania, czyli robi się to od zewnętrznego kącika do kącika wewnętrznego oka (bez pocierania i stosując osobne gaziki na każde oko). Do najczęstszych przyczyn bakteryjnego zapalenia spojówek u dzieci należy pocieranie oczu brudnymi rączkami, więc warto od małego uczyć dzieci, by ręce regularnie myły, a także unikały dotykania okolic oczu czy powieki palcami – zwłaszcza gdy przebywają poza domem. Należy również w domu (czy przedszkolu) pilnować, by każdy miał swój ręcznik do wycierania twarzy, gdyż infekcja bardzo łatwo się przenosi.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.