Czy zapalenie spojówek jest zaraźliwe? Środki ostrożności podczas choroby

Napisano 04.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Objawy zapalenia spojówek są dość nieprzyjemne, a leczenie może być długotrwałe. Charakterystycznym objawem choroby jest pieczenie lub swędzenie oka, a także jego wyraźne zaczerwienienie i obecność ropy, która szczególnie widoczna jest rano, gdy zbiera się na oku po całej nocy. Wiele osób zastanawia się, czy zapalenie spojówek jest zaraźliwe i trzeba zaznaczyć, że niestety jest to bardzo prawdopodobne. Podpowiadamy, co warto wiedzieć o zapaleniu spojówek i czasie trwania choroby oraz jej leczeniu. Wskazujemy także, co zrobić, by uniknąć zarażenia się zapaleniem spojówek i kiedy należy skorzystać z konsultacji z lekarzem.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Objawy zapalenia spojówek – jak je rozpoznać?

Zapalenie spojówek to dość powszechne schorzenie, które dotyka zarówno pacjentów dorosłych, jak i nawet najmłodsze dzieci. Symptomy mogące świadczyć o zapaleniu spojówek to między innymi zaczerwienienie lub przekrwienie oka, jego świąd, bolesność lub pieczenie. Pojawić może się również podrażnienie spojówki, wydzielina ropna zbierająca się na oku, a czasem również obrzęk powiek i łzawienie. W niektórych przypadkach u chorych zmagających się z zapaleniem spojówek dochodzi również do pogorszenia widzenia, czy też pojawia się światłowstręt.

Czytaj także:

Gdy ktoś bliski w naszym otoczeniu ma zaczerwienione oczy i ewidentnie nie jest to objaw ich przemęczenia, zaczynamy zastanawiać się, czy zapalenie spojówek jest zaraźliwe. Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, o ile mamy do czynienia np. z wirusowym lub bakteryjnym zapaleniem spojówek. Co więcej – trzeba wiedzieć, że takim zapaleniem spojówek można zarazić się bardzo łatwo. Infekcja w warunkach sprzyjających rozprzestrzenia się bardzo szybko, co widać między innymi wśród dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Wówczas już jeden przypadek w grupie błyskawicznie zamienia się w przypadków kilka, czy też kilkanaście. Podobna sytuacja jest w rodzinie – jeśli nie zostaną dopilnowane szczególne środki ostrożności w czasie choroby jednego członka rodziny, szybko może się okazać, że pozostali mieszkańcy również mają zapalenie spojówek. Trzeba dodatkowo mieć świadomość, że zapalenie spojówek nie musi mieć podłoża bakteryjnego czy wirusowego. Do schorzenia może dojść także na podłożu alergicznym, ponadto przyczynić mogą się do niego również czynniki fizyczne i chemiczne. Takim zapaleniem spojówek nie można się oczywiście zarazić, gdyż nie wiąże się ono z chorobotwórczymi mikroorganizmami. 

Zapalenie spojówek – wirusowe czy bakteryjne?

Odpowiadając sobie na pytanie, czy zapalenie spojówek jest zaraźliwe, należy skupić się przede wszystkim na przyczynie schorzenia, gdyż te, jak zaznaczono wyżej, mogą być różne. Najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u lekarza, który zdiagnozuje zapalenie spojówek. Jak się nie zarazić od bliskiej osoby, która zmaga się z chorobą? Przede wszystkim trzeba dopilnować zasad higieny i możliwej izolacji. Jak już wspomniano, zaraźliwe zapalenie spojówek mogą wywoływać zarówno bakterie, jak i wirusy, a choroba może rozprzestrzeniać się wówczas bardzo łatwo. Skąd zatem pacjent ma wiedzieć, czy ma zapalenie spojówek wirusowe czy bakteryjne? Najłatwiej będzie zgłosić się do lekarza w celu diagnozy, ale trzeba tu zaznaczyć, że infekcje bakteryjne zwykle wiążą się z dużą ilością wypływającej z oka wydzieliny ropnej lub ropno-śluzowej. Zauważyć można to zwłaszcza rano, gdy zbiera się ona pod okiem w postaci częściowo przyschniętej. Bakteryjne zapalenie spojówek najczęściej obejmuje obie strony twarzy. W przypadku wirusowego zapalenia spojówek najczęściej dochodzi do infekcji jednego oka, a potem dopiero infekcja przenosi się na drugie oko. 

Wirusowe zapalenie spojówek zazwyczaj nie wymaga szczególnego leczenia, gdyż zwykle samoczynnie mija po niedługim czasie. Jeśli jednak tak się nie stanie, konieczny jest kontakt z lekarzem, który zadecyduje, jak leczyć pacjenta (np. gancyklowirem). Gdy zdiagnozowane zostanie bakteryjne zapalenie spojówek, najczęściej potrzebny jest antybiotyk, w czym pomocne może być otrzymanie recepty online. Sprawdzi się to, gdy pacjent ma utrudniony dostęp do lekarza, a infekcja samoczynnie nie zanika. Recepta będzie przydatna również w przypadku zapalenia związanego z alergią, gdy konieczne jest przyjmowanie leków przeciwhistaminowych. 

Jak długo trwa zapalenie spojówek?

Wiele osób zastanawia się, jak długo trwa zapalenie spojówek, ale jest dość indywidualne, więc ciężko podać widełki czasowe. Objawy zapalenia spojówek mogą utrzymywać się od kilku dni do nawet kilku tygodni, zależnie od przyczyny infekcji, stopnia jej nasilenia i indywidualnej reakcji pacjenta na wdrożone leczenie. W przypadku alergii, zwykle objawy schorzenia ustępują, gdy pacjent wyeliminuje narażenie na alergen. Teoretycznie zatem problem może zniknąć nawet w dobę, choć oczywiście nie zawsze jest to tak łatwe, ponieważ nie każdą ekspozycję na alergen da się od ręki wyeliminować. Przykładem mogą być alergie sezonowe, w tym np. czas pylenia drzew lub traw – wówczas szybkie ustąpienie dolegliwości może nie być możliwe. Wirusowe lub bakteryjne zapalenia spojówek trwają najczęściej 2-3 tygodnie. I tu jednak należy dodać, że może dojść do choroby przewlekłej, która trwać może znacznie dłużej i nawracać po czasie wyciszenia ponownie. 

Jak wygląda leczenie zapalenia spojówek?

Zamiast zastanawiać się, czy zapalenie spojówek jest zaraźliwe, najlepiej postawić na odpowiednio dobrane leczenie. Zapalenia spojówek najlepiej leczyć pod kontrolą lekarza. Wspomagająco pomocne mogą być krople dostępne bez recepty, w tym zwłaszcza te nawilżające lub tzw. „sztuczne łzy”, jednak w przypadku nasilonej infekcji bakteryjnej, konieczny będzie antybiotyk. Najczęściej stawia się na krople z antybiotykiem, choć lekarz może przepisać również tabletki lub maści, których celem jest także łagodzenie objawów choroby. Gdy w grę wchodzi wirusowe zapalenie spojówek, podaje się najczęściej żel z gancyklowirem. Jeśli zapalenie spojówek ma podłoże alergiczne, najważniejsze jest unikanie kontaktu z alergenem, ale konieczne może być również przyjmowanie leków przeciwhistaminowych. Wspomóc leczenie mogą dodatkowo kompresy lub okłady, a także nieprzemęczanie oczu (telewizją czy czytaniem). 

Zapalenie spojówek – jak się nie zarazić?

Wiesz już, że odpowiedź na pytanie „czy zapalenie spojówek jest zaraźliwe” jest twierdząca, ale czy można zrobić coś, by zmniejszyć ryzyko zakażenia? Jak najbardziej. Przede wszystkim należy unikać kontaktu z osobami, których objawy mogą świadczyć o zapaleniu spojówek. Bardzo ważne jest również częste mycie rąk przy użyciu ciepłej wody i mydła, a także unikanie współdzielenia niektórych przedmiotów z osobą chorą (np. ręcznika). Podstawą w tym przypadku jest higiena, ale również należy dopilnować, by osoby z naszego otoczenia (np. rodziny) zgłosiły się do lekarza po odpowiednie leki. Nie tylko będzie to pomocne dla nich, ale również zmniejszy ryzyko zarażania pozostałych osób z otoczenia. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.